Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonych by

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
fabio007
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 31.07.2006
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) fabio007 » 12.07.2016 11:53

AdixST napisał(a):Oo :) Przynajmniej wiadomo, gdzie się mamy kierować. A jak z noclegami? Ciężko będzie coś znaleźć na miejscu, bo teraz w sumie sezon w pełni?


Młodzi jesteście to dacie sobie spokojnie radę :) Może warto wrzucić namiot do auta tak na wszelki wypadek, gdyby jakimś cudem nie dało się znaleźć noclegu, w co jednak wątpię, bo to kwestia po prostu przeszukania jednej czy drugiej okolicy :)
AdixST
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 12.07.2016
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdixST » 12.07.2016 12:37

Jedna noc w samochodzie najwyżej i wznowimy poszukiwania :) A jak z gotówką? Brać euro i wymieniać na kuny czy na miejscu wymienić złotówki?
A może w ogóle nie wymieniać i wypłacać z bankomatu? Z tego co wiem z mojej karty mogę bez prowizji wypłacać gotówkę w UniCredit, ale pytanie czy to dość łatwo dostępny bankomat? :)
fabio007
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 31.07.2006
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) fabio007 » 12.07.2016 12:45

Ja zawsze jadę z euro i na miejscu wymieniam na kuny sukcesywnie w miarę wydawania, a nie wszystko od razu :) Na noclegi też najczęściej (albo zawsze) chcą w euro :) Kartę mam, ale tak na wszelki wypadek, no i przydaje się do płacenia na bramkach (do płacenia kartą są oddzielne bramki i przed nimi się nie korkuje w przeciwieństwie do bramek gotówkowych; oznaczenia bramek są dobrze widoczne na znakach, więc wystarczy obserwować; o ile pamiętam to bramki na kartę są po prawej stronie w Chorwacji).
Kobal66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 384
Dołączył(a): 12.03.2013
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kobal66 » 12.07.2016 13:35

AdixST napisał(a):Jedna noc w samochodzie najwyżej i wznowimy poszukiwania :) A jak z gotówką? Brać euro i wymieniać na kuny czy na miejscu wymienić złotówki?
A może w ogóle nie wymieniać i wypłacać z bankomatu? Z tego co wiem z mojej karty mogę bez prowizji wypłacać gotówkę w UniCredit, ale pytanie czy to dość łatwo dostępny bankomat? :)


Bankomaty Zagrebacka banka masz w Brela, Baska Voda, Tucepi, Podgora i w samej Makarskiej 5.
http://www.zaba.hr/home/en/map/ATMs
Euro zabierzcie na kwaterę bo przeważnie ceny są podawane właśnie w euro.
arturnowy
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 29.05.2016
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturnowy » 16.07.2016 09:30

AdixST napisał(a):Cześć!
Wybieramy się ze znajomymi (4 osoby 20-25lat) samochodem do Chorwacji. Będzie to nasz pierwszy wyjazd, także nie mamy pojęcia gdzie warto pojechać.
Na pewno wyjeżdżamy 17.07 (niedziel), żeby na rano 18.07 być na miejscu. Możecie coś polecić dla młodych? Mogą być okolice Makarskiej, odległość nie gra roli.
Pozdrawiam!


Właśnie stamtąd wróciłem...
Byłem w Baska Voda: kluby są, bitchbary - są, noce krótkie - są
(sam nie korzystałem gdyż ustatkowanym małżonkiem jestem, ale zabawowo było).
Tuż obok Brela - jeszcze więcej, głośniej i tłoczniej.
Takie moje obserwacje z pierwszego wyjazdu.
giba0909
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2617
Dołączył(a): 13.07.2014
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 17.07.2016 23:12

Kobal66 napisał(a):
AdixST napisał(a):Jedna noc w samochodzie najwyżej i wznowimy poszukiwania :) A jak z gotówką? Brać euro i wymieniać na kuny czy na miejscu wymienić złotówki?
A może w ogóle nie wymieniać i wypłacać z bankomatu? Z tego co wiem z mojej karty mogę bez prowizji wypłacać gotówkę w UniCredit, ale pytanie czy to dość łatwo dostępny bankomat? :)


Bankomaty Zagrebacka banka masz w Brela, Baska Voda, Tucepi, Podgora i w samej Makarskiej 5.
http://www.zaba.hr/home/en/map/ATMs
Euro zabierzcie na kwaterę bo przeważnie ceny są podawane właśnie w euro.

A czy orientujesz się czy takowy bankomat jest w Zaostrogu?
Kobal66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 384
Dołączył(a): 12.03.2013
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kobal66 » 21.07.2016 07:23

giba0909 napisał(a):
Kobal66 napisał(a):
AdixST napisał(a):Jedna noc w samochodzie najwyżej i wznowimy poszukiwania :) A jak z gotówką? Brać euro i wymieniać na kuny czy na miejscu wymienić złotówki?
A może w ogóle nie wymieniać i wypłacać z bankomatu? Z tego co wiem z mojej karty mogę bez prowizji wypłacać gotówkę w UniCredit, ale pytanie czy to dość łatwo dostępny bankomat? :)


Bankomaty Zagrebacka banka masz w Brela, Baska Voda, Tucepi, Podgora i w samej Makarskiej 5.
http://www.zaba.hr/home/en/map/ATMs
Euro zabierzcie na kwaterę bo przeważnie ceny są podawane właśnie w euro.

A czy orientujesz się czy takowy bankomat jest w Zaostrogu?


Najbliższy w Drveniku, z mapki wynika że w okolicy przystani promowej.
giba0909
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2617
Dołączył(a): 13.07.2014
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 21.07.2016 07:30

Dzięki za info
tuciek
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): 25.04.2017
Pierwszy raz do Chorwacji - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) tuciek » 12.06.2017 13:30

Witam wszystkich Cromaniaków.
Już za tydzień nasza pierwsza podróż do Chorawacji. W zawiązku z tym mam jeszcze kilka wątpliwości, które chciałbym rozwiać w tym wątku. Jedziemy na 9 noclegów do Pakostane. Chcę wcześniej zaplanować chociaż "z grubsza" nasz pobyt (2 + 2 chłopcy w wieku 8 i 3 lata).
Pytanie 1: Czy jadąc przez Cz/A/Slo starszy syn musi korzystać z fotelika? W tej chwili w samochodzie siedzi na takiej podkładce ale wyczytałem, że jeśli dziecko ma powyżej 135cm wzrostu może jechać tylko zapięty w pasach? Nasz syn ma 140cm wzrostu i 8 lat.
Pytanie 2:Skąd można wypłynąć na wyspę Brac w pobliżu Pakostane? Na mapach google wygląda na to, że ze Splitu jednak to ponad 120km od tej miejscowości. Czy wiedzą Państwo czy gdzieś bliżej pływają promy/statki na tę wyspę?
Pytanie 3:Czy z takimi dziećmi warto odwiedzić PN Krka? Chodzi mi to to czy nie trzeba maszerować powiedzmy 5h bo nasi chłopcy będą mocno marudzić...

Dziękuję za ewentualną pomoc, jeśli coś mi się jeszcze nasunie to będę pisał i pytał. Pozdrawiam
adkli
zbanowany
Posty: 19
Dołączył(a): 18.05.2017
Re: Pierwszy raz do Chorwacji - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) adkli » 12.06.2017 13:46

tuciek napisał(a):Witam wszystkich Cromaniaków.
Już za tydzień nasza pierwsza podróż do Chorawacji. W zawiązku z tym mam jeszcze kilka wątpliwości, które chciałbym rozwiać w tym wątku. Jedziemy na 9 noclegów do Pakostane. Chcę wcześniej zaplanować chociaż "z grubsza" nasz pobyt (2 + 2 chłopcy w wieku 8 i 3 lata).
Pytanie 1: Czy jadąc przez Cz/A/Slo starszy syn musi korzystać z fotelika? W tej chwili w samochodzie siedzi na takiej podkładce ale wyczytałem, że jeśli dziecko ma powyżej 135cm wzrostu może jechać tylko zapięty w pasach? Nasz syn ma 140cm wzrostu i 8 lat.
Pytanie 2:Skąd można wypłynąć na wyspę Brac w pobliżu Pakostane? Na mapach google wygląda na to, że ze Splitu jednak to ponad 120km od tej miejscowości. Czy wiedzą Państwo czy gdzieś bliżej pływają promy/statki na tę wyspę?
Pytanie 3:Czy z takimi dziećmi warto odwiedzić PN Krka? Chodzi mi to to czy nie trzeba maszerować powiedzmy 5h bo nasi chłopcy będą mocno marudzić...

Dziękuję za ewentualną pomoc, jeśli coś mi się jeszcze nasunie to będę pisał i pytał. Pozdrawiam


Fotelik jest zawsze bezpieczniejszy od poddupnika. Przepis jazdy w dotyczy dzieci w wieku >12 lat lub 150 cm wzrostu (nie 135 cm).

Z Pakostane nie popłyniesz na Brac, nabliżej zrobisz to ze Splitu. Z Pakostane są lokalne wycieczki łodzią na Kornati.

Zastanowiłbym się na długimi wędrówkami z dziećmi w tym wieku po trudniejszym terenie. Krka to niw hardkor, ale 3-letnie dziecko nadaje się raczej na specary po promenadzie.
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006
Re: Pierwszy raz do Chorwacji - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 12.06.2017 13:59

Nie przesadzałbym z tym, że 3 letnie dzieci to na promenadę, ale oczywiście wszystko zależy od dziecka.

Nasz 3 latek bez problemu chodził po Plitvickich, a rok później zaliczył Trzy Korony nie najłatwiejszym podejściem.

I chciałbym zaznaczyć, że my piechurami górskimi nie jesteśmy i jeździmy tylko okazjonalnie.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Pierwszy raz do Chorwacji - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 12.06.2017 14:25

tuciek napisał(a):Witam wszystkich Cromaniaków.
Już za tydzień nasza pierwsza podróż do Chorawacji. W zawiązku z tym mam jeszcze kilka wątpliwości, które chciałbym rozwiać w tym wątku. Jedziemy na 9 noclegów do Pakostane. Chcę wcześniej zaplanować chociaż "z grubsza" nasz pobyt (2 + 2 chłopcy w wieku 8 i 3 lata).
Pytanie 1: Czy jadąc przez Cz/A/Slo starszy syn musi korzystać z fotelika? W tej chwili w samochodzie siedzi na takiej podkładce ale wyczytałem, że jeśli dziecko ma powyżej 135cm wzrostu może jechać tylko zapięty w pasach? Nasz syn ma 140cm wzrostu i 8 lat.
Pytanie 2:Skąd można wypłynąć na wyspę Brac w pobliżu Pakostane? Na mapach google wygląda na to, że ze Splitu jednak to ponad 120km od tej miejscowości. Czy wiedzą Państwo czy gdzieś bliżej pływają promy/statki na tę wyspę?
Pytanie 3:Czy z takimi dziećmi warto odwiedzić PN Krka? Chodzi mi to to czy nie trzeba maszerować powiedzmy 5h bo nasi chłopcy będą mocno marudzić...

Dziękuję za ewentualną pomoc, jeśli coś mi się jeszcze nasunie to będę pisał i pytał. Pozdrawiam


1. Informacje dla kierowców z pierwszej ręki:
https://polakzagranica.msz.gov.pl/Repub ... a,CZE.html
https://polakzagranica.msz.gov.pl/Repub ... i,AUT.html
https://polakzagranica.msz.gov.pl/Repub ... i,SVN.html
https://polakzagranica.msz.gov.pl/Repub ... i,HRV.html

Moje doświadczenie z trójką dzieci podpowiada, że podczas długiej podróży dziecku lepiej w foteliku niż na poddupniku - ma o co oprzeć głowę i wygodniej się zdrzemnąć. Moja najmłodsza córka (135cm) wciąż podróżuje w foteliku.

2. A dlaczego właśnie Brač? Na Kornaty na pewno pływa dużo fishpicników.

http://www.croatiaweek.com/new-fast-lin ... dubrovnik/

Fishpicniki na Brač może będą np. z Trogiru albo innych miejscowości przez Splitem. Prom samochodowy najbliżej ze Splitu.

3. Oczywiście, że brać dzieci na wodospady. Jak zauważycie, że są bardzo zmęczone, to najwyżej skrócicie czas zwiedzania. Ale dla dzieci w tym wieku to atrakcja: najpierw podróż statkiem ze Skradina, potem masa ryb w wodzie. Weźcie jakiś chleb, to nawet maluch (a może zwłaszcza maluch) wciągnie się w karmienie stworzeń. Byłam z trzylatką, wcześniej z 4- i 7-latkami - nie żałuję. Wózkiem się nie dało, trzylatka musiała drzeć pieszo, ale chodzenie po kładkach, ścieżkach i mostkach też jest dla dzieci ciekawe. Nie trzeba zaraz zwiedzać każdego zakamarka czy wchodzić do muzeum - raczej wziąć to lajtowo, z pewnością dzieci się nie zanudzą przez 2-3 godziny. Trzy lata to moim zdaniem lepszy wiek na tę wizytę niż np... trzynaście. ;-)
Trzeba tylko uważnie wybrać porę zwiedzania, żeby na dzień dobry nie utknąć w kolejkach... 8)
tuciek
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): 25.04.2017
Re: Pierwszy raz do Chorwacji - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) tuciek » 12.06.2017 14:58

Brac ze względu na plażę Zlatini rat w miejscowości Bol. Na obrazkach wygląda zjawiskowo i chwielibyśmy tam spędzić kilka godzin na plażowaniu.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Pierwszy raz do Chorwacji - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 12.06.2017 15:23

tuciek napisał(a):Brac ze względu na plażę Zlatini rat w miejscowości Bol. Na obrazkach wygląda zjawiskowo i chwielibyśmy tam spędzić kilka godzin na plażowaniu.

Zjawiskowa jest wg mnie tylko na obrazkach niestety. Rzeczywistość nie jest tak piękna. Ot zwykła plaża. Szybko głęboko. Ogromny ruch wszystkiego co pływa. Duże zafalowanie. Tłok.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008
Re: Pierwszy raz do Chorwacji - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 12.06.2017 15:26

beatabm napisał(a): Ot zwykła plaża. Szybko głęboko. Ogromny ruch wszystkiego co pływa. Duże zafalowanie. Tłok.

Ja bym jeszcze dodał ceny z kosmosu, czyli czysta komercja :oczko_usmiech: :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonych by - st...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone