Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 10.06.2022 15:32

arzak napisał(a):Dzięki, jeśli nie ma dużych różnic cenowych, to w sumie lepsza opcja niż kupowanie na stacji.

Winieta Chorwacja też przez internet?


Nie ma żadnych różnic cenowych - oficjalne strony internetowe zawsze sprzedają winiety po cenach nominalnych, czyli takich samych jak w kraju, w którym obowiązują.

Co do Austrii - na najbardziej popularnej trasie z Czech do Słowenii (czyli przez Wiedeń i Graz) nie ma płatnych tuneli.
chrom6
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 11.04.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) chrom6 » 10.06.2022 15:46

arzak napisał(a):Dzięki, jeśli nie ma dużych różnic cenowych, to w sumie lepsza opcja niż kupowanie na stacji.

Winieta Chorwacja też przez internet?


winiety są w tej samej cenie na stronach oficjalnych, Austria i Czechy są po polsku, Słowenia po angielsku.

W Chorwacji nie ma winiet - płacisz na bramkach jak u nas kartą lub gotówką ewentualnie kupujesz nasz odpowiednik etoll czyli ENC.
arzak
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 24.02.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) arzak » 10.06.2022 15:53

Dzięki za podpowiedź, czyli nie muszę być firmą i niczym innym to nie skutkuje poza brakiem 18dniowego oczekiwania na aktywację?
Jeśli tak to super, nie trzeba będzie kupować na stacji.

(przyznam, że jestem przyjemnie zaskoczony pomocą jaką można uzyskać na cro.pl, z moich doświadczeń zwykle starzy bywalcy odpisują w tonie: "było już pytane - poszukaj sobie" - z taką pomocą można planować bezstresowy wyjazd)
Ostatnio edytowano 10.06.2022 16:02 przez arzak, łącznie edytowano 1 raz
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 10.06.2022 15:57

arzak napisał(a):czyli nie muszę być firmą i niczym innym to nie skutkuje poza brakiem 18dniowego oczekiwania na aktywację?
.



Jako osoba fizyczna możesz kupić winietę minimum 18 dni przed datą jej obowiązywania - ponieważ w ciągu następnych 14 dni możesz ją bez żadnych konsekwencji zwrócić.

Jako przedsiębiorca możesz kupić winietę nawet w dniu wyjazdu - tylko wtedy nie ma zwrotu. Przy czym wcale nie musisz być faktycznie przedsiębiorcą - nikt tego nie sprawdza.
Ostatnio edytowano 10.06.2022 16:49 przez marekkowalak, łącznie edytowano 1 raz
arzak
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 24.02.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) arzak » 10.06.2022 16:24

Zaraz, to chyba odwrotnie: fizyczny czeka 18 dni.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 10.06.2022 16:49

arzak napisał(a):Zaraz, to chyba odwrotnie: fizyczny czeka 18 dni.


Tak tak, oczywiście, masz rację, napisałem odwrotnie. Już wyedytowałem - teraz jest OK :papa:
arzak
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 24.02.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) arzak » 10.06.2022 16:55

Dzięki za odpowiedzi, mam już winiety dzięki Kolegom i spokój trochę większy przed wyjazdem.
Krzycho111
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 10.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzycho111 » 16.06.2022 09:37

Dzień dobry.
5 lub 6 lipca ruszam do Cro na Istrię (Fazana). Wyruszam z Warszawy. Jadę przez Czechy, Austrię (planuje nocleg w Wiedniu) i Słowenię. Jeżeli chodzi o Czechy i Austrię to sprawa jest jasna, potrzebuję winiety. Jak to jest ze Słowenią w przypadku jazdy na Istrię? Da się jakoś objechać płatne drogi? Dotychczas jeżdżąc do śridkowej/południowej Dalmacji jeździłem przez Maribor/Ptuj i objeżdżałem płatne odcinki. Tu nawigacja kieruję sporo przez Słowenię (przejazd przez Lublianę).
Pomoże ktoś?
Pozdrawiam
yanek37
Cromaniak
Posty: 676
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 16.06.2022 09:46

Krzycho111 napisał(a):Jeżeli chodzi o Czechy i Austrię to sprawa jest jasna, potrzebuję winiety.

A przez Słowenię nie jest sprawa prosta ?
Idź na całość... i Czechy i Austrię też możesz bez winiety przemierzyć..
Winieta i heja do celu... Po co kombinować..
No ale Polak potrafi...
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7948
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 16.06.2022 09:57

Krzycho111 napisał(a):Dzień dobry.
5 lub 6 lipca ruszam do Cro na Istrię (Fazana). Wyruszam z Warszawy. Jadę przez Czechy, Austrię (planuje nocleg w Wiedniu) i Słowenię. Jeżeli chodzi o Czechy i Austrię to sprawa jest jasna, potrzebuję winiety. Jak to jest ze Słowenią w przypadku jazdy na Istrię? Da się jakoś objechać płatne drogi? Dotychczas jeżdżąc do śridkowej/południowej Dalmacji jeździłem przez Maribor/Ptuj i objeżdżałem płatne odcinki. Tu nawigacja kieruję sporo przez Słowenię (przejazd przez Lublianę).
Pomoże ktoś?
Pozdrawiam

Na pewno można, tylko za bardzo się nie opłaca. Jak na Istrię to jedź autostradą w Słowenii, to co wydasz na winietę zaoszczędzisz na Chorwackich autostradach.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 16.06.2022 10:13

Krzycho111 napisał(a):Dzień dobry.
5 lub 6 lipca ruszam do Cro na Istrię (Fazana). Wyruszam z Warszawy. Jadę przez Czechy, Austrię (planuje nocleg w Wiedniu) i Słowenię. Jeżeli chodzi o Czechy i Austrię to sprawa jest jasna, potrzebuję winiety. Jak to jest ze Słowenią w przypadku jazdy na Istrię? Da się jakoś objechać płatne drogi? Dotychczas jeżdżąc do śridkowej/południowej Dalmacji jeździłem przez Maribor/Ptuj i objeżdżałem płatne odcinki. Tu nawigacja kieruję sporo przez Słowenię (przejazd przez Lublianę).
Pomoże ktoś?

Jadąc na Istrię nie ma sensu omijanie autostrady, bo to jest kawał drogi i na tak długim odcinku cena za winietę już jest łatwiejsza do zaakceptowania, a próbując ominąć autostradę stracisz mnóstwo czasu.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 16.06.2022 11:33

Krzycho111 napisał(a):Dzień dobry.
5 lub 6 lipca ruszam do Cro na Istrię (Fazana). Wyruszam z Warszawy. Jadę przez Czechy, Austrię (planuje nocleg w Wiedniu) i Słowenię. Jeżeli chodzi o Czechy i Austrię to sprawa jest jasna, potrzebuję winiety. Jak to jest ze Słowenią w przypadku jazdy na Istrię? Da się jakoś objechać płatne drogi? Dotychczas jeżdżąc do śridkowej/południowej Dalmacji jeździłem przez Maribor/Ptuj i objeżdżałem płatne odcinki. Tu nawigacja kieruję sporo przez Słowenię (przejazd przez Lublianę).
Pomoże ktoś?
Pozdrawiam


Możesz jechać, ale przyjdzie ci przejechać coś w rodzaju obwodnicy Lublany o sporym ruchu a i dalej też nie jest lepiej, raz tak spróbowałem kilka lat temu.
Jak bez opłat to jedziesz do Klagenfurt-tunel Ferlach (bezpłatny)-Trzic i tu wpisz bez opłat kier. Buzet.
Unikaj przejść granicznych w Koper i Rupa, zawsze zapchane a w sezonie tym bardziej, kieruj się na Buzet gdzie masz rozjazd lewo Rijeka lub prawo Poreć,Rovini, Fazana, Pula.
Słynny Y na Istrii też jest z dużym ruchem a wyjazd zakorkowany (kier.Koper). Raz w majówkę zaliczyłem 3 godziny :(
Krzycho111
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 10.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzycho111 » 16.06.2022 12:13

yanek37 napisał(a):
Krzycho111 napisał(a):Jeżeli chodzi o Czechy i Austrię to sprawa jest jasna, potrzebuję winiety.

A przez Słowenię nie jest sprawa prosta ?
Idź na całość... i Czechy i Austrię też możesz bez winiety przemierzyć..
Winieta i heja do celu... Po co kombinować..
No ale Polak potrafi...


Jak zwykle trafi się na forum jakiś frustrat, co pisze żeby tylko coś napisać i mierzy wszystkich swoją miarą...

Wszystkim pozostałym bardzo dziękuję za podpiwiedzi, w końcu po to jest forum. Jednak nie ma co pchać poza bezpłatne drogi.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 16.06.2022 12:31

wielbiciel napisał(a):Unikaj przejść granicznych w Koper i Rupa, zawsze zapchane a w sezonie tym bardziej(


Bez przesady, że zawsze zapchane. W weekendy lubi się tam trochę korkować, ale normalnie nie jest źle. A poza tym jak na Koper są korki, to na przejściach w Brezovici i Buzet też nie jest luźno.

Przez Rupę przejeżdżałem 4 razy, przez 2 przejścia pod Koper też 4 razy - i tylko raz wypadło mi tam czekać jakieś 40 minut. Pozostałe przejazdy w miarę płynnie, w tym raz Rupa przy sobocie koło południa!!
MrOwA
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 06.01.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) MrOwA » 17.06.2022 09:50

Dobra wyjeżdżam 04.07 kierunek Stanici.
Oglądam właśnie winiety i pytanko czy faktycznie na Austrię mogę nabyć jako przedsiębiorca (bo jak nie to niestety już nie załapię się w tych 18dniach na odstąpienie).
Czy polecicie jakieś miejsce do parkowania w Wiedniu bo chcielibyśmy zrobić tam przystanek i trochę pozwiedzać?
Nocleg mam u Jozefa :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ) - strona 204
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone