Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 18.05.2022 14:22

ziemniak napisał(a):Dlatego warto mieć kilka kart lub nawet pożyczyć od kogoś na wyjazd. Ja mam zawsze kilka kart, różnych operatorów i banków - przecież to nic nie kosztuje.

Czasy gdy karty były za darmo i nic nie kosztowały, to już dość dawno minęły :)
Teraz już w każdym banku trzeba spełnić jakieś warunki, choćby w postaci comiesięcznych przelewów i operacji kartą.
A jeśli warunków nie spełnisz, to wtedy bank z radością obciąży Cię opłatą za kartę :mrgreen:
dorian13
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 16.05.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) dorian13 » 18.05.2022 15:05

To którą karte dodatkowo warto mieć Revolut czy Wise?
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 18.05.2022 15:23

dorian13 napisał(a):To którą karte dodatkowo warto mieć Revolut czy Wise?

Wnioskuję, że masz na myśli kartę VISA?
Revolut jest chyba ostatnią kartą całkowicie darmową, w dodatku z najkorzystniejszymi przelicznikami.
Bardzo korzystne i wygodne jest to, że możesz założyć sobie konto w kunach lub forintach i potem na miejscu płacisz z tego konta, cały czas zachowując pełną kontrolę nad każdą wydaną kuną lub forintem.
Pamiętaj tylko o tym, żeby wymiany walut nie dokonywać w weekendy, bo wtedy jest naliczana dodatkowa prowizja w wysokości 2%.

PS:
Nie musisz wybierać "Revolut lub VISA"
Karta Revolut może być albo VISA albo MasterCard, zależnie od tego, jaką sobie wybierzesz :)
dorian13
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 16.05.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) dorian13 » 18.05.2022 15:31

Nie. Chodzi mi o Wise. W rankingach wypada tak samo i brak z nią problemów związanych z blokowaniem lub zawieszzniem kont jak to się ostatnio dzieje z Revolut.
W PKO BP mam konta podpięte w kunach i euro ale jak ktoś wcześniej pisał nie wiedzieć czemu są z nią problemy np. na bramkach więc szukam alternatywy.
W sumie to zaśmiecan trochę temat tymi pytaniami.
Ostatnio edytowano 18.05.2022 15:35 przez dorian13, łącznie edytowano 1 raz
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1967
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 18.05.2022 15:32

dorian13 napisał(a):To którą karte dodatkowo warto mieć Revolut czy Wise?

Ja jadę z zestawem revolut + curve oraz awaryjnie dwie zwykle karty.
Wise nie znam więc nie ocenię.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 18.05.2022 16:17

Chris_M napisał(a):Nie widzę powodu by na tej bramce dyskryminowane były akurat karty banku PKO BP, przyczyny bym podejrzewał raczej w tym, że być może karty tego banku mają domyślnie wyłączone płatności paskiem magnetycznym


PKO BP nie blokuje płatności paskiem magnetycznym.

Korzystam z kart tego banku od 1999 roku (straciłem rachubę, która z kolei karta leży w moim portfelu) i nigdy nic nie miałem na nich zablokowane.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 712
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 18.05.2022 17:21

Może coś się zmieniło, ale w revolut nie ma możliwości wyboru visa/mastercard - są wysyłane losowo. Revolut nie jest do końca darmowy, bo chyba pobiera opłatę za wystawienie/wysyłkę karty.

Odnośnie innych kart to może ja mam na starych zasadach, bo w sumie tylko jedną debetową muszę zrobić zakupy za 300 zł w miesiącu. Jednak obecnie co to za problem (większe zakupy czy tankowanie). Dodatkowo jeśli ktoś często podróżuje w ciągu roku tzn. wykupuje loty lub kupuje wczasy w biurze podróży to może skusić się na naprawdę dobrą kartę kredytową, która daje dużo korzyści - ubezpieczenia, assistance, salonik lotniskowy itp.
tolek1
Odkrywca
Posty: 114
Dołączył(a): 04.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tolek1 » 18.05.2022 20:57

Jadę zawsze z jedną kartą debetową Visa. Nie będę robił reklamy banku. W tym roku wyjazd po raz ósmy. Nigdy nie miałem problemów z płatnością bezgotówkową. Czy to w Chorwacji, czy też w krajach tranzytowych.
No ale jak ktoś lubi jechać z...4 kartami, to kto komu zabroni
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 18.05.2022 21:10

marekkowalak napisał(a):
Chris_M napisał(a):Nie widzę powodu by na tej bramce dyskryminowane były akurat karty banku PKO BP, przyczyny bym podejrzewał raczej w tym, że być może karty tego banku mają domyślnie wyłączone płatności paskiem magnetycznym


PKO BP nie blokuje płatności paskiem magnetycznym.

Korzystam z kart tego banku od 1999 roku (straciłem rachubę, która z kolei karta leży w moim portfelu) i nigdy nic nie miałem na nich zablokowane.

A jak ta Twoja karta sprawowała się na na bramce Lucko?
Nie było żadnych problemów z płatnością?
dorian13
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 16.05.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) dorian13 » 18.05.2022 21:37

biokd napisał(a):Minąłem Lučko płacąc kartą Visa (Getin Bank), przeszło bez problemu. Nie patrzcie na to, że tam jest wszędzie Master Card bo Visy też przechodzą ALE jest naklejka na automacie że karty PKO BP nie działają, wiec jak ktoś ma to lepiej płacić inna lub stać w kolejce gotówkowej, bo przy płatności kartą zero kolejek.


Wiem, że post z przed dwóch lat ale czy to możliwe żeby tak było? Dziesiątki banków w Europie i akurat PKO BP nie honorują?
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1967
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 18.05.2022 21:43

tolek1 napisał(a):Jadę zawsze z jedną kartą debetową Visa. Nie będę robił reklamy banku. W tym roku wyjazd po raz ósmy. Nigdy nie miałem problemów z płatnością bezgotówkową. Czy to w Chorwacji, czy też w krajach tranzytowych.
No ale jak ktoś lubi jechać z...4 kartami, to kto komu zabroni

Zawsze (w PL też) mam w portfelu 2 karty, żona tak samo.
Ale widzę że masz z tym problem.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 18.05.2022 21:48

ziemniak napisał(a):Może coś się zmieniło, ale w revolut nie ma możliwości wyboru visa/mastercard - są wysyłane losowo.

Chyba faktycznie tak jest, bo przedtem miałem kartę MasterCard, a teraz nową przysłali mi VISA.

Revolut nie jest do końca darmowy, bo chyba pobiera opłatę za wystawienie/wysyłkę karty.

Nową kartę dwa dni temu dostałem całkiem za free.
Natomiast jak chodzi o opłatę za przesyłkę, to ona istnieje chyba głównie na papierze, bo co raz są jakieś akcje promocyjne, w ramach których karta jest całkiem za free łącznie z przesyłką. W każdym razie, jak dotąd ani ja, ani moja Żona, nigdy jeszcze nie płaciliśmy za wystawienie ani za przesyłkę karty Revolut.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 712
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 18.05.2022 22:41

dorian13 napisał(a):
biokd napisał(a):Minąłem Lučko płacąc kartą Visa (Getin Bank), przeszło bez problemu. Nie patrzcie na to, że tam jest wszędzie Master Card bo Visy też przechodzą ALE jest naklejka na automacie że karty PKO BP nie działają, wiec jak ktoś ma to lepiej płacić inna lub stać w kolejce gotówkowej, bo przy płatności kartą zero kolejek.


Wiem, że post z przed dwóch lat ale czy to możliwe żeby tak było? Dziesiątki banków w Europie i akurat PKO BP nie honorują?


Myślę, a raczej jestem pewny, że to były chwilowe problemy banku. Pewnie akurat wielu Polaków wracało, wkurzyli się i napisali kartkę.

Chris_M napisał(a):
ziemniak napisał(a):Może coś się zmieniło, ale w revolut nie ma możliwości wyboru visa/mastercard - są wysyłane losowo.

Chyba faktycznie tak jest, bo przedtem miałem kartę MasterCard, a teraz nową przysłali mi VISA.

Revolut nie jest do końca darmowy, bo chyba pobiera opłatę za wystawienie/wysyłkę karty.

Nową kartę dwa dni temu dostałem całkiem za free.
Natomiast jak chodzi o opłatę za przesyłkę, to ona istnieje chyba głównie na papierze, bo co raz są jakieś akcje promocyjne, w ramach których karta jest całkiem za free łącznie z przesyłką. W każdym razie, jak dotąd ani ja, ani moja Żona, nigdy jeszcze nie płaciliśmy za wystawienie ani za przesyłkę karty Revolut.


To świetnie, bo albo trafiłeś na kolejną promocję, albo przedłużają za darmo. Ja gorąco polecam. My często podróżujemy za granicę i pewnie jedna Chorwacja już by była za free dzięki niej. Co tam darmowa przesyłka :P W Chorwacji nie raz czy dwa udało się mi wyciągnąć pieniądze z bankomatu nawet poniżej średniego aktualnego kursu (forex). Na samych przelewach za wczasy kupowane w niemieckich biurach wychodziło nam po kilkaset złotych taniej (średni kurs vs. kurs sprzedaży).
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 19.05.2022 13:02

Chris_M napisał(a):
A jak ta Twoja karta sprawowała się na na bramce Lucko?
Nie było żadnych problemów z płatnością?


Ostatni raz płaciłem nią tam w 2014 r. i nie było problemu, a z tego, co czytałem tutaj, problem jest od niedawna.

Od 4 lat mam Revoluta i nie używam już karty PKO na wyjazdach.

A poza tym z reguły rzadko płacę na Lučko, bo najczęściej wracam przez BiH :D :D W tym roku również, więc niestety nie przetestuję, nawet z czystej ciekawości.
Krismel
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krismel » 19.05.2022 13:20

Co do kart na bramkach automatycznych na Lucko to w zeszłym roku przy powrocie miałem problem z płatnością kartą mastercard z Alior Banku. Kartę wkładałem ale automat ją wypluwał i nie kasowało płatności. Ju zwidziałem że ktoś z obsługi zaczął się zbliżać ale szybko wsunąłem kartę z Visy z banku Millenium i zadziałało. Na innych bramkach zawsze płaciłem mastercardem z Aliora i działało.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ) - strona 200
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone