Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 14.06.2021 12:06

Marcin1976* napisał(a):Witam!
Może ktoś ma doświadczenie podróży busem 9-osobowym, chodzi mi oczywiscie o opłaty za autostrady. Niby wszystko jasne ale różne opinie krążą na temat opłat w Cro.
Czechy->Austria->Słowenia->Cro
Opel Vivaro
Będę wdzięczny za sprawdzone informacje.

Jechałem Renault Traffic więc to samo. W Chorwacji liczyli mi jako klasę drugą. Reszta chyba standardowo. Tyle, że to dawno było bo w 2016. Może coś się zmienilo.
Tomallo
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 15.06.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomallo » 15.06.2021 11:01

Dzień dobry
Byłem już kilka razy w Cro (kwatery, hotel, kempingi przyczepą) ale pierwszy raz jadę zestawem z przyczepą który przekracza 3,5 t (Multivan + przyczepa o DMC 1500kg) i tutaj rodzi się moje pytanie. Generalnie będę jechał autostradami i tutaj mam prawie wszystko jasne, ale czy oprócz autostrad w krajach tranzytowych oraz Cro obowiązują jakieś opłaty za drogi z tytułu zestawu powyżej 3,5 t, coś na kształt naszego viaTOLa? Pytam na wszelki wypadek bo czasami jadąc z przyczepą zmieniam plan i jadę w inne miejsce.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.06.2021 12:48

Sam Multivan w Słowenii łapie się na winietkę wyższej kategorii.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7946
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 15.06.2021 13:35

dids76 napisał(a):Jeżdżę często w okolice Katowic i wjeżdżając na A4 przed Gliwicami pobieram bilet i często stoję później kilkanaście minut na głównych bramkach żeby go oddać nic nie płacąc :!: :!: :!: :oczko_usmiech: :mrgreen:
Kupiłem sobie ostatnio ViaToll żeby w korku nie stać jak i tak mam darmo :oczko_usmiech: :mrgreen:

W 2017 roku kupiłem sobie ViaToll dla samochodów osobowych żeby nie stać w korkach do bramek na A4. Wczoraj przyjechał do mnie brat z Niemiec lekko wqrzony korkami po "bilecik" pod Wrocławiem. Mówię spoko, kupimy Viatoll-a i będziesz chociaż część korka umiał ominąć. W 2017 roku za urządzenie z doładowaniem i dostawą zapłaciłem 60zł (25zł urządzenie + 20 zł doładowane + 15zł dostawa).Jakie było nasze zdziwienie gdy weszliśmy na stronę Viatoll i zobaczyliśmy cenę 151zł (70zł!!! urządzenie + 50 zł doładowane + 21zł koszty wysyłki) 8O . Myślałem że jest to po to aby usprawnić ruch na bramkach a tu widzę że jednak nie :evil: Oczywiście brat olał temat i nie kupił Viatolla :wink:
North Slav
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 197
Dołączył(a): 04.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) North Slav » 16.06.2021 10:55

dids76 napisał(a):
kke napisał(a):Pytanie o Austriackie winiety Online :?:

Dobrzy ludzie, przy zakupie winiety Online jako osoba prywatna (konsument) jest to kretyńskie ograniczenie, że winiety trzeba kupić 18 dni do przodu. Czy narażam się na jakieś nieprzyjemności jeśli kliknę że kupuje jako przedsiębiorca ( firmy nie posiadam ) rezygnując z opcji odstąpienia od umowy i będę się cieszył winietą od razu po zakupie ?
Z tego co widzę część polskich serwisów sprzedających winiety oferuje właśnie takie winiety...

Nigdy nie słyszałem aby ktoś miał jakiekolwiek nieprzyjemności kupując winietę jako przedsiębiorca nie będąc nim. Jeżeli sytuacja z tranzytem przez Węgry nie rozwiąże się do mojego wyjazdu to też tak właśnie zrobię.


Ja tak samo, w zeszłym roku wypróbowałem ten patent i w tym roku, podobnie jak dids, jeśli Węgrzy nie zniosą tranzytu, będę w Austrii przedsiębiorcą ;)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.06.2021 11:03

Szczerze, a nie prościej (niż kombinować czy można, nie ona) zatrzymać się na granicy, podejść do jednego z samoobsługowych terminali i tak nabyć winietkę? Płatnisc karta i chyba nawet jest po polsku panel.
Akurat można rozprostować nogi czy skorzystać z WC.
North Slav
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 197
Dołączył(a): 04.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) North Slav » 16.06.2021 11:24

piekara114 napisał(a):Szczerze, a nie prościej (niż kombinować czy można, nie ona) zatrzymać się na granicy, podejść do jednego z samoobsługowych terminali i tak nabyć winietkę? Płatnisc karta i chyba nawet jest po polsku panel.
Akurat można rozprostować nogi czy skorzystać z WC.

Austria ma samoobsługowe terminale? Nie wiedziałem.
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 16.06.2021 20:52

Weszła w Chorwacji taryfa letnia (+10%) na autostrady?
Nie mogę znaleźć informacji w sieci.
vin
Croentuzjasta
Posty: 310
Dołączył(a): 12.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) vin » 16.06.2021 22:57

coglin napisał(a):Weszła w Chorwacji taryfa letnia (+10%) na autostrady?
Nie mogę znaleźć informacji w sieci.


tu napisali, że w tym roku też nie będzie - https://www.total-croatia-news.com/news ... summer-too

a jeszcze wczoraj (czyli już 15. czerwca) jechałem i ceny były zgodne z tym, co tutaj (Dugopolje-Lucko 181kn) - https://www.hac.hr/hr/cestarina/cjenik/a1
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.06.2021 23:14

Dzięki za info - wpisano do wątku w FAQ :idea:
oplaty-za-autostrady-i-drogi-ekspresowe-t17828.html#p249563
Zygi007
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 23.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zygi007 » 22.06.2021 09:10

Witajcie. Możecie mi przypomnieć co to jest "ENC" przy bramkach np. przy Lucko jak się wraca do Polski? To pas dla mających jakieś urządzenie czy dla płatności kartą też?
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 22.06.2021 09:22

ENC to odpowiednik naszego viaAUTO - kupujesz małe, elektroniczne urządzenie, które przesyła zakodowane w nim informacje o pojeździe do przekaźników zainstalowanych na bramkach. Sygnał jest wysyłany podczas przejazdu przez bramkę poboru opłat. Samo urządzenie kosztuje około 100 kun plus stosowne doładowanie. Nieco szybciej przejedziesz przez bramki, ale w przypadku zablokowanych wszystkich pasów do punktu poboru opłat zbędny luksus, bo osobnych pasów dojazdowych dla ENC nie ma.
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 22.06.2021 11:06

...rabat za ENC 20%,
Środki wpłacone na konto ENC nie mają limitu czasu na wypłatę/użycie.
Pamiętać należy iż odpowiednie urządzenie do klasy/grupy pojazdów.
darekpoznan
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 21.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) darekpoznan » 22.06.2021 21:54

Gdzie można nabyć najwygodniej ENC jadąc od strony przejścia w Macelij w kierunku Makarskiej?
Znalazłem listę punktów sprzedaży na stronie HAC https://www.hac.hr/en/toll/points-of-sale?points=1, ale nie znam nazw punktów poboru opłat na tyle, by wiedzieć gdzie najłatwiej/najszybciej kupić to urządzenie.
yacek68
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 12.07.2021
miejsca poboru opłat na autostradzie w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) yacek68 » 12.07.2021 21:45

Cześć !
Jestem tu kompletnie nowy. 02.08 jade pierwszy raz do Cro. Większośc tematów mam ogarnięte. Tylko nie to z tematu - w ilu miejscach od momentu przekroczenia granicy w Macelj do Podgory bede musiał płacic za przejazd autostradą ? Z góry sorki ,jeśli pytanie uważacie na smieszne, ale forum jest ogromne i znalezienie takiej informacji mnie przerosło
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ) - strona 196
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone