Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Odpoczynek i relaks po Italii - Kreta 2014

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.11.2014 10:58

walp napisał(a):
tony montana napisał(a):Ludzie - co Wy macie z tymi samolotami???

Awiofobię zwyczajną mamy. :oczko_usmiech:


TY TEŻ!?!>! 8O 8O 8O Chłopak co Brdę ma we krwi? ;)


te kiero napisał(a):mi tam różnicy nie robi, ale druga połówka za chiny nie wsiądzie do samolotu [Z Vabanku II - " - Nikt mi nie powie, że to normalne, żeby maszyna latała w powietrzu...." (Kramer przed ucieczką za granicę) :wink: ]
i dłuższy rejs promem jest również problemem


No to trochę współczuję.... bo jakby nie było trochę ogranicza myślenie o pewnych destynacjach...

:papa:


Potter napisał(a):Widzę, że znalazłam na forum wyjątkowo bliskie memu sercu dusze ... :roll:


Już NIC MNIE NA świecie nie zdziwi!!

:oczko_usmiech:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.11.2014 11:03

HERAKLION VOL.1

Po dwóch!!! (AŻ 8O 8O 8O ) pierwszych dniach (poniedziałek 28.07 oraz wtorek 29.07) spędzonych na trasie: pokój > plaża > pokój > basen > spacer > papu > pokój < plaża > basen Itede itepe DNIA TRZECIEGO popołudniu jesteśmy na tyle WYPOCZĘCI (po Italii, której końcówka będzie [BYŁA] trochę .... DOLOMITOWA) i znudzeni NIC NIEROBIENIEM, że Rada Rodziny podejmuje decyzję o wyprawie autobusem miejskim do stolicy wyspy, odległego o dobrych parę km Heraklionu (mówię o ścisłym centrum, bo to spore miasto, do stadionu doszedłem piechotą plażą)

Za bilety, które kupiłem u kierowcy KTEL-a zapłaciłem 6 Euro czyli po 2 Euro za sztukę (7 letni syn nie płacił), takie same bilety, które kupiłem w automacie w Heraklionie kosztowały 1,50 Euro - tak więc rada dla podróżujących większą ilość razy (bo przy incydentalnych wyprawach nie trzeba "centusiować") ;) - można kupić większą ilośc biletów w automacie - tylko trzeba się rozeznać w tych ich strefach i związanych z nimi kolorach bietów.

My kupowaliśmy bilety NIEBIESKIE. Wsiada się wyłącznie przednimi drzwiami, gdzie kierowca albo przerywa bilet, albo sprzedaje bilet. Ech, Ci Grecy, nie wpadli jeszcze na to, że można utworzyć parę miejsc pracy i nie robić tego jak w Niemczech (bo tam też się wchodzi tylko przodem, ale Niemce nie mają problemów z ANEMPLOJMENT) i stworzyć ZAWÓD KANARA? :)

Z Ammoudary jedziemy autobusami linii 1 oraz 6, autobus jedzie ok 20 minut, a konkretnie jedzie tyle do Muzeum Archeologicznego, przy którym najlepiej wysiąść, aby rozpocząć zwiedzanie Old Town, kierować się znakami na Venetian Port, idzie się trollownią między blokami, generalnie, gdy jedzie się autobusem albo idzie piechotą widoki są .... IŚCIE GRECKIE :)

Tutaj jednak wszystko wygląda pięknie, śnieżnie biało :)
Obrazek

Mianowicie: rury wystające wszędzie, kupy żelastwa walające się bez celu (ZAWODU ZŁOMIARZA też nie wymyślili?) Ja chyba pojadę tam jako spec od Total Quality Management i zrobię porządek w tej całej Grecji ;) (jak kiedyś Edwards Deming pojechał do Japonii i dlatego kupujemy japońskie samochody i japońską elektronikę!)

Gdzie ja to się zatrzymałem, aha, przy rurach i żelastwie - wszystko to wygląda, jakby właśnie pierdolnęła tam BOMBA kilka megaton, ale oni się tym nie przejmują i to jest KJUT :)

Na tym wybuchu ludzie domy pobudowali i tak szcześliwie mieszkają, uśmiechają się, obejmują jak coś sobie tłumaczą, zaglądają głęboko w oczy, tam jednak, gdzie nikt się jeszcze nie pobudował widać nadal pozostałości WYBUCHU

No dobra, ale po tych odłamkach dochodzimy po kilometrze spaceru do Portu
Obrazek

Twierdza wielokrotnie przeze mnie obfotografowana
Obrazek

Sam port jest całkiem ładny, choć powalić nie powala
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czytałem relacje śmialków, którzy pływali ANEK Lines
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idę bliżej Fortecy - moi zostali w cieniu, trochę było jednak GORĄCO :)
Obrazek

Obrazek

Wyspa Dia, która oglądam tez z Ammoudary
Obrazek

Nasza Piramida pod słońce
Obrazek

Po zwiedzeniu portu pójdziemy na MIASTO, a potem na obiadokolację do restauracji Paralia polecanej przez Tripadvisora
Obrazek

Efcharisto za zaglądanie
tony kretenissos
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 19.11.2014 11:07

tony montana napisał(a):
A DLACZEGO NIE CZYTASZ? NO wiesz?;)
Tyle spłodziłem ;)

I Turcję, I Rodos, I Italii dużo i Cro sporo, i Szkocję i Teneryfę, Zyppern, a nawet Bułgarię!
:)

Wiesz ......przyznam szczerze , że nie czytam wszystkich relacji , bo za dużo tego i doba musiała by mieć chyba 48 godz. by każdą ogarniać. :)
...ale obiecuję w wolnych chwilach wpaść na twoje Rodos , do Szkocji .......itd....... :)

Pozdrawiam z za miedzy. :)

P.S. Tony co cię tak znosi , raz na lewo , raz na prawo ..........? :mrgreen:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.11.2014 14:54

maniust napisał(a):Wiesz ......przyznam szczerze , że nie czytam wszystkich relacji , bo za dużo tego i doba musiała by mieć chyba 48 godz. by każdą ogarniać. :)
...ale obiecuję w wolnych chwilach wpaść na twoje Rodos , do Szkocji .......itd....... :)

Pozdrawiam z za miedzy. :)

P.S. Tony co cię tak znosi , raz na lewo , raz na prawo ..........? :mrgreen:


No wiem, czasu nie ma, żeby to wszystko ogarnąć, fajna jest Cropelka, bo taka różnorodna i nie dotyczy tylko Croatii :)

Pozdrowienia Maniek :)

Jak na lewo i prawo ? w sensie? ;)
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 19.11.2014 15:04

Maniek, Ty się bierz za kolejną relację, bo my tu czekamy ;)
Tony, super relacja! Fotki powalają, a i sposób pisania też świetny :)
Pozdrawiam i czekam na c.d. :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.11.2014 15:14

tony montana napisał(a):Jak na lewo i prawo ? w sensie? ;)

Horyzontu. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.11.2014 15:19

tony montana napisał(a):...ZAWODU ZŁOMIARZA też nie wymyślili?...


A niby tyle tysiącleci cywilizacji za nimi. :)

Coś te wszystkie Pitagorasy, Vangelisy i Sofoklesy przereklamowane. :)

pzdr :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8656
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.11.2014 15:23

tony montana napisał(a):wszystko to wygląda, jakby właśnie pierdolnęła tam BOMBA kilka megaton, ale oni się tym nie przejmują i to jest KJUT


To mnie rozbraja :lol: .
Zaczną budować, nie skończą. A nawet jak kontynuują to od drugiego piętra. Rozwali się, to budują obok. Jak już sprzątają, to wszystko co niepotrzebne wyrzucają do ogródka. Choć ogródek :roll: to chyba za dużo powiedziane, lepiej pasowałoby, że wyrzucają za drzwi. Itp. itd.

Miejscami wygląda naprawdę uroczo ;)

Obrazek
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 19.11.2014 15:55

tony montana napisał(a):Hmmm, a gdzie stacjonowałeś? (jeśli stacjonowałeś, mając na względzie Twoją albańską relację), może tak: gdzie NIE BYŁEŚ ? ;)


Taki wypad jak albański zdarzył mi się tylko raz. Stacjonowałem w Chanii i w Rethymno. Przejechałem 1000km wypożyczonym autem :). Tylko 8 dni, niedosyt pozostał, na Kretę chętnie wrócę. Chyba nie widziałem nigdy tak cudnych plaż!

23.JPG
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.11.2014 18:09

Eunike1984 napisał(a):Maniek, Ty się bierz za kolejną relację, bo my tu czekamy ;)
Tony, super relacja! Fotki powalają, a i sposób pisania też świetny :)
Pozdrawiam i czekam na c.d. :D


No właśnie Maniek, się bierz się :)
Cieszę się, że się podoba, ale właściwie najlepsze dopiero przed nami :) 8)

tony montana napisał(a):Jak na lewo i prawo ? w sensie? ;)

Franz napisał(a):Horyzontu. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek


Heh, no ja .... oburęczny jestem ;)

tony montana napisał(a):...ZAWODU ZŁOMIARZA też nie wymyślili?...

longtom napisał(a):A niby tyle tysiącleci cywilizacji za nimi. :)

Coś te wszystkie Pitagorasy, Vangelisy i Sofoklesy przereklamowane. :)

pzdr :wink:


I inne Sokratesy co to po beczkach spały, Arystotelesy i Onasisy ;)
Mógłbym wymyślić jeszcze kilka zawodów, które przydałoby im się...

:)

marze_na napisał(a):
To mnie rozbraja :lol: .
Zaczną budować, nie skończą. A nawet jak kontynuują to od drugiego piętra. Rozwali się, to budują obok. Jak już sprzątają, to wszystko co niepotrzebne wyrzucają do ogródka. Choć ogródek :roll: to chyba za dużo powiedziane, lepiej pasowałoby, że wyrzucają za drzwi. Itp. itd.

Miejscami wygląda naprawdę uroczo ;)



Ja to nazywam trollownią, ale są na to też inne nazwy takie tak "kotuch" ;)
TWÓRCZY BAŁAGAN ;)

Krzychooo napisał(a):
Taki wypad jak albański zdarzył mi się tylko raz. Stacjonowałem w Chanii i w Rethymno. Przejechałem 1000km wypożyczonym autem :). Tylko 8 dni, niedosyt pozostał, na Kretę chętnie wrócę. Chyba nie widziałem nigdy tak cudnych plaż!


No ja tylko w Apulii chyba :)
No to pisze relacje :) Weź wzór ze mnie (bo nie mówię z WOjtka Franza bo on piszę z 10) - ja piszę dwie naraz ;)

Fotka z ELA.... ?
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.11.2014 19:12

HERAKLION vol.2

Heraklion lub Iraklion lub Irakleio - mnogość nazw w Grecji już od czasów naszego pobytu na Rodos zawsze mnie fascynowała :) Ale kto tam przejmowałby się trzema nazwami tego samego miasta lub wsi :)

Heraklion to oczywiście stolica Krety, spore miasto (120 km2 - dla porównania Gdynia ma 135 km2) położone w północno - centralnej części wyspy

To główna ulica odchodząca od Fortecy Koules którą pokazywałem na fotach w poprzednim odcinku
Obrazek

Parę rzeczy pokazuję na poniższym obrazku - gdzie głowna ulica "idzie" z północy na południe pionowo znaczy ;) tam gdzie literka "N" :) o matko ale zamieszałem :lool: :lool: :hearts:
Obrazek

A to "profi" z ulicuy w Hetraklionie ;)
Obrazek

Po chwili spaceru i podziwania witryn banków dochodzimy do znanego kościoła Św. Tytusa (bez Romka i A'Tomka) ;) Titos był bowiem nie kolegą znanych nam harcerzy, lecz pierwszym biskupem Krety
Obrazek

Jest to kościół z długą historią, pierwsza światynia była tutaj już w X wieku. Przechodziła z rąk do rąk, była w posiadaniu Bizantyjczyków, Wenecjan, Turków...w XIX wieku
potężne trzęsienie ziemi zmiotło z powierzchni pół Heraklionu - kościół Tytusa został odbudowany od podstaw
Obrazek

Wnętrze? No cóż - podobne do odwiedzonych przeze mnie uroczych wnętrz innych kościołów prawosławnych
Obrazek

Obrazek

Wracamy na "main street" Irakleio
Obrazek

To wenecka budowla - LOggia - z pierwszej połowy XVII wieku
Obrazek

Obrazek

Tutaj stucenci strajkują i zbierają głosy ale nie wiem pod czym...
Obrazek

To słynna Fontanna Morosiniego na placu Venizelou. Pochodzi z 1628 roku i ówcześnie jej funkcja sprowadzała się do zaopatrywania mieszkańców w wodę .
Ozdobiona jest sylwetkami lwów oraz wydarzeniami mitologicznymi.
Obrazek

Ten Morosini był weneckim gubernatorem miasta i fundnął sobie fontanne - a właściwie to miastu, to taki dzisiejszy społecznik był znaczy ;)
Obrazek

Miasto choć nie szokująco piekne (takiwgo na Krecie niestety w sumie nie znaleźliśmy, ale wyspa ma INNE wspaniałe WALORY), to jakieś brzydkie też w sumie nie jest
Obrazek

Momentami przypomina nawet polskie miasta
Obrazek

To już inny kościółek - Katedra Agios Minas;)
Obrazek

Ładne niebo
Obrazek

Katedra jest młoda - z lat 60 dziewiętnastego wieku, więc "szału ni mo" ;)
Obrazek

Ale wnętrze jest całkiem przyjemne.. i ... CHŁODNE ;) Przypominam, mamy 30 lipca :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na upale znowu...
Obrazek

Obrazek

Od drugiej strony.
Obrazek

Nie sposób uwolnić się od tych kościółków ;)
Obrazek

To Church of Ayla
Obrazek

Sąsiad Katedry
Obrazek

Znowu Morosini...
Obrazek

I znowu Loggia
Obrazek

Tą samą drogą wracamy nad morze, aby usiąść zjeść
Obrazek

Rząd knajpek, którą na początkowym screenie zaznaczyłem na "mapce"
Obrazek

Z pięknym widokiem na Morze Śródziemne
Obrazek

Tak wyglądają od strony morza. Od razu info co do żarcia - jak w całej Grecji niewygórowane ceny (w porównaniu choćby z włoskimi) ;)
Restauracja Paralia, ogromne spaghetti dla dzieciaków, mega duży gyros z pommes frites wraz z chlepem pita, salatka grecka duża, osobne tzatziki, fanta, icea tea, litr wody - 28 Euro
Do tego jak to w Grecji - co KOCHAM - karafka raki, talerz arbuza, pączki z lodami!


Obrazek

Fort późną porą
Obrazek

Obrazek

Efcharistos TONosodidotis
:papa: :papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.11.2014 20:26

Heraklion zwiedziłeś dokładniej ode mnie. Sąsiad katedry miły oku.
Mnie tam zbytnio nie ciągnęło. Loggia i fort jedynie mnie interesowały.

Pozdrawiam,
Wojtek
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1611
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 19.11.2014 21:47

Ten Heraklion na Twoich fotkach to całkiem ładne miasto. Pamiętam, że u nas w realu było zdecydowanie gorzej ;-) .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13060
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.11.2014 22:07

tony montana napisał(a):Ładne niebo
Obrazek

Też zwróciłam uwagę na ten kolor 8O 8O 8O ,
to normalne, czy coś "majstrowałeś" :?:

tony montana napisał(a):Po chwili spaceru i podziwania witryn banków dochodzimy do znanego kościoła Św. Tytusa (bez Romka i A'Tomka) ;) Titos był bowiem nie kolegą znanych nam harcerzy, lecz pierwszym biskupem Krety
Obrazek

Bo tu już jest "normalne" :mrgreen: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.11.2014 22:49

Franz napisał(a):Heraklion zwiedziłeś dokładniej ode mnie. Sąsiad katedry miły oku.
Mnie tam zbytnio nie ciągnęło. Loggia i fort jedynie mnie interesowały.

Pozdrawiam,
Wojtek


Byliśmy tam dwa razy, raz 30 lipca i drugi raz po drodze do Knossos, trochę czasu tam też spędziliśmy...

Aglaia napisał(a):Ten Heraklion na Twoich fotkach to całkiem ładne miasto. Pamiętam, że u nas w realu było zdecydowanie gorzej ;-) .


Hałaśliwe miasto, zdjęcia nieco lepsze niż rzeczywistość, zgadzam się
:oczko_usmiech:

mysza73 napisał(a):Też zwróciłam uwagę na ten kolor 8O 8O 8O ,
to normalne, czy coś "majstrowałeś" :?:

Bo tu już jest "normalne" :mrgreen: .


A ty "jak zwykle" się "czepiasz" ;)P
Niebo się zeźliło, bo dawno relacji żadnej nie pisałaś

:la: :coool: :mg:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Odpoczynek i relaks po Italii - Kreta 2014 - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone