Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Spotkanie z Kretą po raz trzeci - 2022

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 31.07.2022 19:57

megidh napisał(a):
Jer napisał(a):PS Zwiedzanie wschodniej Krety w tym dniu, nie zakończyło się na klasztorze. Inne miejsce w kolejnym odcinku ;-)
del1.jpg

Wzrok u mnie już trochę szwankuje, ale delfinki na tym zdjęciu dojrzałam. Aż zaczęłam te moje oczy przecierać, żeby sprawdzić, czy nie mam omamów, ale nie, dalej je widzę na zdjęciu.


Tam delfinów nie było, przynajmniej ja nie widziałem. ;-)
Ale gratuluję spostrzegawczości. :D
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 01.08.2022 20:40

Jer napisał(a):
megidh napisał(a):Wzrok u mnie już trochę szwankuje, ale delfinki na tym zdjęciu dojrzałam. Aż zaczęłam te moje oczy przecierać, żeby sprawdzić, czy nie mam omamów, ale nie, dalej je widzę na zdjęciu.

Tam delfinów nie było, przynajmniej ja nie widziałem. ;-)
Ale gratuluję spostrzegawczości. :D

Tak właśnie myślałam, że to fotomontaż, ale nie chciałam z tym stwierdzeniem wyskakiwać, bo a nuż delfinki byłyby prawdziwe i wtedy miałabym się z pyszna.
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 01.08.2022 21:42

Delfiny zniknęły, ale autokar dotarł do:
Sitia.jpg
.

To już ostatni przystanek naszej wycieczki autokarowej. Przyjechaliśmy do miasta Sitia.
01-Sitia.jpg
.

08-Sitia.jpg
.

Czerwcowy weekend i popołudniowa godzina – nie ma zbyt wielu turystów. Obiad w jednej z tawern przy promenadzie nie przypadł nam do gustu – przed przyjazdem zachwalana przez pilotkę. Przy stoliku siedziało 5 osób. Miało być tradycyjnie i w greckim stylu/smaku, a było takie sobie.
02-Sitia.jpg
.

Kilka fotek z miasta, okolice portu prezentują się ładnie.
03-Sitia.jpg
.

04-Sitia.jpg
.

05-Sitia.jpg
.

Uliczki raczej puste, niewiele sklepów otwartych.
06-Sitia.jpg
.

Wizyta krótka, bo tak zakładał harmonogram wycieczki.
07-Sitia.jpg
.


Koszt wycieczki na osobę wyniósł 52 E – o ile dobrze pamiętam.

Taka podpowiedź dla osób jadących z okolic Heraklionu, lub też z hoteli położonych dalej na zachód. Autokar jedzie na południe Krety, przez Jerapetrę do plaży Vai, następnie do miasta Sitia. Powrót jak można się domyśleć jest przez Jerapetrę. Dla kilku osób z południowo-wschodniej Krety, podróż autokarem nie była męcząca. Być może są wycieczki organizowane przez biura, gdzie trasa na plażę Vai wiedzie tylko drogą północną dla osób z tamtej części Krety.

Do napisania :papa:
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 03.08.2022 21:38

Podróże palcem po mapie i samochodem.

Nie piszę tej relacji day-by-day, tylko według własnego pomysłu. Jak napisałem wcześniej samochód mieliśmy na 3 dni. Jeden dzień, to Heraklion i okolice, a reszta zupełny spontan.
I teraz postaram się pokazać miejsca, gdzie autokar raczej nie dociera.

Trasa poniżej – etap pierwszy.

mapa-1.jpg

02-kwiaty.jpg

P1230225.jpg
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 04.08.2022 20:32

Plan na te przejażdżki samochodem rodził się podczas miziania paluchem po telefonie w trakcie wakacji. Stwierdziłem, że będziemy jechać tyle, na ile będziemy mieli ochotę, bez pośpiechu zatrzymując się w fajnych miejscach, wg nas oczywiście.
mapa.jpg
można zaparkować za free

01-Mirtos.jpg
taki sobie widok na góry

Pierwszym przystankiem było „miasteczko” Mirtos. Właściwie nie ma co tu opisywać, wystarczą zdjęcia.
02-Mirtos.jpg
uliczka

03-Mirtos.jpg
następna

04-Mirtos-plaza.jpg
plaza

05a-Mirtos-plaza.jpg
miejsca do wynajęcia sobie pokoju

05-Mirtos-plaza.jpg
są leżaki, ale nie tak dużo

07-Mirtos-plaza.jpg
rzut oka z drugiej strony plaży

06-Mirtos-plaza.jpg
od strony mini portu

08-Mirtos-plaza.jpg
a na wodzie

09-Mirtos-samochod.jpg
przy plaży

09-Mirtos-kafejki.jpg
a tu kafejki - siga siga ;)


Do napisania

PS W następnej części zmierzamy tam:
Załączniki:
01-samochod.jpg
nasz samochód - na tle zatoczki na Pagu ;) - tak mi się skojarzyło
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 05.08.2022 20:58

Nazwałem Mirtos „miasteczkiem”, to następnym naszym punktem, gdzie się zatrzymaliśmy była plaża Tertsa – przestronna i też bardzo ładna.
01-mapa.jpg
.

02-Tertsa.jpg
plaza

Kilka domków, tawerny i spokój. Trochę spaceru, chwila na plaży i chłonięcie spokoju tego miejsca.
03-Tertsa.jpg
plaza

04-Tertsa.jpg
uliczka przelotowa :)

05-Tertsa.jpg
kawka?

06-Tertsa.jpg
a w jednej z niewielu tawern można zobaczyć ...

Ruszamy dalej.
07-wyjazd.jpg
.

Do napisania :papa:

PS Hmm, w następnym odcinku nie będzie sielsko...
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 08.08.2022 22:36

Następnym naszym punktem na mapie był wodospad w pobliżu wioski Kalami. Dość przypadkowy wybór, bo wcześniej nic nie czytałem, ani też nie oglądałem na ten temat. Jedziemy.
Zatrzymujemy się w pobliżu tego znaku. Gdzieś, tam obok słychać szum wody. Trzeba znaleźć drogę.
01-Kalami.jpg
.

Na skale widać ptaszysko.
02-ptak-wrona-siwa.jpg
wrona siwa - pierwszy raz chyba widziałem

Domy opuszczone.
03-wioska.jpg
.

04-wioska.jpg
.

Zaglądam do środka, a tam stoliczek i zastawa dla czterech osób – dziwne.
05-dom.jpg
.

Zostaję sam, żona wraca do samochodu, bo twierdzi, że jest tu strasznie. Nie jest miło i przytulnie jak w typowych wioskach greckich.
06-domy.jpg
.

08-krzeslo.jpg
.

Musiałem zobaczyć co jest dalej i gdzie można zejść do tego wodospadu, albo tam gdzie słychać płynącą wodę.
W oddali zobaczyłem samochód. Są nawet dwa – jeden niedawno używany. Nie wiem, czy to były samochody mieszkańców, czy przypadkowych przyjezdnych. Nie spotkałem tam nikogo.
07a-samochody.jpg
.

07-samochody.jpg
.

Oprócz wściekle szczekających czterech psów. Ten był średni – tylko tego uchwyciłem na zdjęciu. Nie chciałem ich więcej drażnić swoją obecnością i dość szybkim krokiem wróciłem do samochodu. Kusiło mnie zejście niżej, do wioski i zobaczenie tego wodospadu, ale rozsądek podpowiedział, że jeden pies to jeszcze nie problem. Ale jak wyskoczą za mną wszystkie, to już nie będzie łatwo się obronić.
10-psy.jpg
.

09-graf.jpg
.

W dolinie jeszcze zauważyłem...
11-owce.jpg
.

11-owce-kozy.jpg
.

I na koniec, przeglądając na kompie zdjęcia zauważyłem, że na tym jest coś w rodzaju cieku wodnego. To nie jest wodospad.
12-widok_na_woske.jpg
.

On jest dalej – a tu mapka znaleziona dzisiaj. Generalnie zwiedzanie w pojedynkę tego miejsca nie polecam.
13-mapa.jpg
.


do napisania :papa:
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 10.08.2022 21:41

Wioska, opuszczona, trochę straszna pozostaje za nami, kierujemy się w stronę wybrzeża. Drogi w tej części Krety są dobre i widoki też niezłe. Trafimy do małej mieściny na nasz stały zestaw (coś koło 7E).
01-postoj.jpg
.

02-knajpka.jpg
.

03-knajpka.jpg
.

Pusto, spokojnie – tawerna oferuje bezpłatne WiFi, bo z zasięgiem jest tu trochę problem. Fajnie tak posiedzieć w cieniu i popatrzeć na morze.
04-plaza.jpg
.

05-widok.jpg
.

06-kosciol prawosławny.jpg
kościół prawosławny


Można też zobaczyć pozostałości po starym, kamiennym domostwie.
07-pozostalosci.jpg
.


Ostatnie spojrzenie na plażę i ruszamy dalej. Południe Krety to jednak świetne miejsce na wypoczynek, o czym przekonamy się również w następnych odwiedzanych miejscach.
08-plaza.jpg
.


do napisania :papa:
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 12.08.2022 22:37

To jest ostatni punkt zaznaczonej części trasy. I ponownie przed nami roztaczają się ładne widoki.
01-widok.jpg
tam byliśmy

02-kosciol.jpg
kościół z innej perspektywy


Tu można zostać na kilka godzin. My tylko byliśmy z góry zobaczyć jak wygląda plaża.
04-plaza.jpg
.

05-plaza-listis.jpg
.

06-plaza-listis.jpg
.


Przed nami powrót do hotelu, przez góry.
03-gory.jpg
.


...
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.08.2022 10:09

Piękne widoki z południa wyspy :D Przyjemnie byłoby tam podróżować motocyklem . . .


Pozdrawiam
Piotr
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 21.08.2022 18:34

piotrf napisał(a):Piękne widoki z południa wyspy :D Przyjemnie byłoby tam podróżować motocyklem . . .


Pozdrawiam
Piotr


Hej,
Trochę tych widoków z południa wyspy jeszcze będzie. Miałem w planach wynajęcie quada na dwie osoby, ale żona nie chciała jechać jako plecaczek. ;) O motocyklu nie myślałem, ale też nie widziałem, aby można było wypożyczyć quady i jakieś skutery, czy większe pojemnościowo motocykle.

Takim odkrytym środkiem lokomocji w upały można ujechać niewiele, ciesząc się jazdą i widokami. Testowałem sam kilkukrotnie w innych ciepłych miejscach i wiem, że po jakimś czasie staje się to męczące. No cóż, nie spróbowałem tego na Krecie. :)

Ale w chłodniejszych miesiącach pokręcić się tam - to prawdopodobnie fajne doświadczenie.

Pozdrawiam
Jer
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 22.08.2022 21:59

Trochę małych panoram i zdjęć z widoków, które mieliśmy wracając do hotelu.
gory1.jpg
.

gory2.jpg
.

gory3.jpg
.

gory4.jpg
.

gory7.jpg
.

01.jpg
.

03.jpg
.


:papa:
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 24.09.2022 21:50

Trochę trwało, ale zapowiedziałem, że pokażę i inne miejsca na południu Krety.

W ostatni dzień wynajęcia samochodu postanowiłem, że pojedziemy na wschód trochę po górach i dalej wybrzeżem, a jeśli starczy nam czasu i chęci, to ponownie wjedziemy w góry. Trasa niezbyt długa jak widać na załączonej mapce. :)
mapa1.jpg
tak mniej więcej pokazana trasa

Jednak liczba stopów była spora z uwagi na widoki i do hotelu wróciliśmy około 17. Wyjechaliśmy po śniadaniu, czyli po 8.
gory-w-01.jpg
sporo zakrętów

gory-w-02.jpg
i rolniczych terenów, oraz wioski

gory-w-05.jpg
małe wioski na tle gór

gory-w-04-wioska.jpg
tutaj na zoomie

Tam jest sporo tras, gdzie można się pokręcić i po prostu podziwiać widoki w spokoju. Jest, był to okres wówczas, kiedy byliśmy tam prawie sami. Na trasie kilka samochodów. W miejscach gdzie się zatrzymywaliśmy często bez ludzi. Taki rejon mało turystyczny, jeśli chodzi o Kretę.
gory-w-03.jpg
.

gory-w-04-kosciol.jpg
kościół, a wokół niego pozostałości ...


Spacerując na stopach po górkach trzeba mieć na uwadze i takie spotkania. To była tylko na szczęście około 80 cm skórka węża.
pozostalosc.jpg
.

:papa:
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014
Jer

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 08.10.2022 22:35

Tym razem pokażę od strony morza Klasztor Moni Kapsa. Jest on położony na zboczu obok wąwozu Pervolakia. Nie mieliśmy w planie zwiedzania klasztoru i tego wąwozu. Jednak, jak ktoś będzie bardziej dociekliwy po moim wpisie to zobaczy, że to jest dość ciekawe miejsce do eksploracji.

Tak się prezentuje z daleka.
widok_na1.jpg
Klasztor Moni Kapsa i nasz samochodzik

Tutaj już trochę bliżej.
widok_na-zoom1.jpg
.

Swoją historię, ma lub mają też jaskinie w jego pobliżu, nie wiem, czy akurat te :)
grota1.jpg
.

grota2.jpg
.

Jak to w moich wpisach, nie może zabraknąć... takiego motyla nie widziałem wcześniej.
motyl-ziel.jpg
.

motyl-cz.jpg
.

Tam sobie pojedziemy dalej.
tam-kolejny.jpg
.
Poprzednia strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Spotkanie z Kretą po raz trzeci - 2022 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone