Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Spotkanie z Kretą po raz trzeci - 2022

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014
Spotkanie z Kretą po raz trzeci - 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 28.06.2022 21:26

Wstęp

Kiedyś tu na form napisałem krótką relacje z pobytu na Krecie w północnej części tej wyspy. W tytle było – „Kreta jak magnes” Trochę minęło czasu od tamtego pobytu, a i ostatnio trudno było wyjeżdżać na wczasy za granicę z wiadomych przyczyn. Nie chciałem wpaść w jakąś pułapkę - typu izolacja. Dwa poprzednie lata spędziliśmy nad „ciepłym” morzem bałtyckim w rożnych miejscowościach w woj. zachodniopomorskim.

Długo szukałem miejsca na ciepłe wakacje (inne destynacje też były brane pod uwagę), mając w świadomości, że południe Krety wiąże się z długim dojazdem z lotniska. Chyba z miesiąc, prawie dzień w dzień oglądałem oferty. Ceny nie spadały, a raczej rosły powoli, pokoje te lepsze (wg opisu) znikały. I w końcu zmęczony grzebaniem w internecie początkiem maja zarezerwowałem hotel Almyra położony 10 km na wschód od miejscowości Jerapetra.
01-mapa.jpg
jako ilustracja - chyba dozwolone


Podróż rozpoczęliśmy 12 czerwca o nieludzkiej godzinie, czyli o 1 w nocy. Start samolotu z Wrocławia o godz. 5 rano. Udało się dostać miejsce przy wyjściu awaryjnym – to trochę więcej komfortu dla nóg.

Już byliśmy na Kretą, już kalkulowałem – godzinka na lotnisku, potem dwie w autokarze i będziemy na miejscu. A tu DU.A. Pilot zrobił jedno kółeczko nad Heraklionem, potem drugie a następnie trzecie. Widziałem chmury nad Kretą, do tego pewnie wiało – tak sobie myślałem – nie jest dobrze. Widziałem, że samoloty nie mają dużego zapasu paliwa i jak nie tu, to trzeba będzie lądować na innym lotnisku. Wyboru nie było dużego.
02-lot.jpg
na zdjęciu może nie wygląda źle

03-lot.jpg
i tu podobnie


Lecimy do Chani.
04-lot.jpg
.

05-lot.jpg
.


Tam na szczęście warunki do lądowania były dobre. W głowie pojawiły się pytania i co teraz. Cała logistyka rozwożenia ludzi po hotelach poszła się paść. Nie wiadomo, czy tylko nasz lot został przekierowany. Zrobi się bałagan w harmonogramie lotniska. A to jest niedziela.
06-lot.jpg
.

07-lot.jpg
.

08-lot.jpg
.


Po kilkudziesięciu minutach kapitan oznajmia, że lecimy do Heraklionu po procedurze tankowania samolotu. Odetchnęliśmy trochę. Lot trwał może 20 min., a na lotnisku sajgon. Autokar nie czekał, to my czekaliśmy na niego. Słońce przygrzewało, nawet już nie miałem ochoty robić zdjęć. Minuty mijały i w końcu ruszyliśmy na to południe Krety. Krętymi drogami odwiedzając po drodze 8 hoteli. Droga zajęła nam 3 godz. i około 15 byliśmy na miejscu.
09-lot.jpg
.


CDN

PS Długo to wyszło, choć staram się streścić i zaplanować następny odcinek. Głowa przewietrzona dosłownie i w przenośni – zaległości w pracy na razie traktuję z uśmiechem.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.06.2022 21:32

Fajnie, że piszesz.
Wyjazd był z biura podróży?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.06.2022 21:33

Czekam na CD :idea:
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 28.06.2022 21:50

piekara114 napisał(a):Fajnie, że piszesz.
Wyjazd był z biura podróży?


Tak. Z Gr....., tak aby nie robić reklamy. :)
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 28.06.2022 21:54

Janusz Bajcer napisał(a):Czekam na CD :idea:


spokojnie zmierzam do następnej części :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.06.2022 17:59

Jer napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):Czekam na CD :idea:


spokojnie zmierzam do następnej części :)



Spokój to moje drugie imię :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 30.06.2022 20:52

Hotel i okolica

Część 1

Po zawirowaniach z lotem na Kretę czekało nas jeszcze jedno wyzwanie – otrzymać dobry pokój, zgodny z zamówieniem. Niestety, kilkukrotnie na wyjazdach z biurem podroży spotkałem się z tym, że nie jest to takie oczywiste. Lobby przywitało nas masą ludzi i waliz porozstawianych po kątach.

Oj, okazało się, że ludzie z wcześniejszego przylotu z Katowic czekają już od czterech godzin na pokój. Po dyskusjach i pomocy innym przyjeżdżającym otrzymaliśmy karty i mapkę do pokoju.

(I tu informacja:
Opłacić trzeba podatek – turystyczny – czy jak to się zwie. 1,5E za osobę dziennie – średnio – bo to zależy od kilku czynników.)


Hmm, pokoju nie zdołałem sfotografować. Obiecywałem sobie codziennie, wrócimy przed kolacją jak już będzie ogarnięty to, to zrobię. Nie mam fotek. Pokój całkiem OK Jak ktoś jest ciekawy, to są filmiki na YT. Jedyna rzecz z którą się nie spotkałem, to „drzwi” do łazienki szklane/matowe – no tak jak od prysznica.

I wreszcie jest – pierwsze spojrzenie na widok ze sporego balkonu. Góry i morze – dobre miejsce na posiedzenie wieczorem.
01-pokoj.jpg

02-pokoj.jpg

03-pokoj.jpg

04-pokoj.jpg

05-widok-noc.jpg

06-widok-noc.jpg


do napisania :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.07.2022 09:17

Jer napisał(a):Jedyna rzecz z którą się nie spotkałem, to „drzwi” do łazienki szklane/matowe – no tak jak od prysznica.
Spotkałam się z tym w Wiedniu w hotelu.
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 01.07.2022 19:46

piekara114 napisał(a):
Jer napisał(a):Jedyna rzecz z którą się nie spotkałem, to „drzwi” do łazienki szklane/matowe – no tak jak od prysznica.
Spotkałam się z tym w Wiedniu w hotelu.


Bezpieczne rozwiązanie to nie jest. Dizajn tez żaden.
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 01.07.2022 22:14

Część 2 – spacer w góry

Od strzału po spotkaniu z rezydentem zamówiliśmy sobie wycieczkę do Knossos i Heraklionu. Stwierdziłem, że weźmiemy tą wycieczkę na północ, a część południowo-wschodnią pozwiedzamy samochodem.

Nie wszystko układało się po myśli.
Przygotowani i zwarci o wczesnej porze bez śniadania prawie wychodzimy z pokoju, a ja patrzę na tel. i widzę SMSa – wycieczka skasowana, bo z 12 chętnych osób cztery zachorowały. WTF- wszyscy wpłacili kasę i się nie odbędzie? Dziwne. Oddał kasę następnego dnia. (118 E – za 2 osoby, wycieczka kupiona w promocji ;)
00-wyjscie.jpg

Trzeba sobie organizować czas samemu. Rekonesans do wioski Koutsounari taki „szwendacz” mi się włączył w upale. Idę w prawo do route 55, bo tak nazywa się droga. Podejście jest strome, a pobocza nie ma dla pieszego.

01-kosciol.jpg
kościół - nie wiem czy uczęszczany

02-wyzej.jpg
widok nad tym kościołem

03-wyzej.jpg
jest jeszcze kolorowo bo słońce nie wypaliło roslinności

04-wioska.jpg
zobaczmy


A tu się wkradł widok z góry na hotel. I po prawej na horyzoncie jest wyspa. Chciałem tam dotrzeć...

Była dobra widoczność.
05 -zgory-wyspa.jpg
look

06-droga.jpg
drzewa oliwkowe i upał


Te kwitnące kwiatki będą nam towarzyszyć w dalszym poznawaniu nieznanej nam Krety. Zapach niesamowity.
07-zapach.jpg
:)


Idąc dalej trochę oszczekują mnie psy (tutaj dość łagodnie, a trafi mi się w trakcie tych wczasów bardziej groźnie).
08--samochody.jpg
pilnują dobytku

A tutaj można sobie wynająć takie małe mieszkanka
09-dom.jpg
1

10-dom.jpg
2

I można mieć taki widok.
11-panorama.jpg
całkiem fajny

12-stare.jpg
tu się zamieszkać nie da - raczej


W pobliżu można zjeść fasolkę z drzewa
13-fasolka.jpg
to nie jest fasolka szparagowa ;)


14-hotel.jpg
tam też zaznaczyłem swoją obecność :)

ten półwysep

Tuptanie po górkach w upale to raczej nie jest dobry pomysł. Zawinąłem się do hotelu po drodze spotykając chyba bardziej cierpiące istoty bo mające futro na sobie.
15-OW.jpg
.

16-OW.jpg
.

17-powrot.jpg
knajpka dla miejscowych


I na tym koniec tego spaceru, a w tle stacja - jeszcze taka cena paliwa
18-powrot.jpg
.

do napisania :papa:
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 02.07.2022 22:34

Część 3
Tym razem krótka wycieczka plażą w lewą stronę – patrząc na morze. Plaża generalnie jest długa i bardzo przestronna. Nie ma na niej piasku, tylko kamyczki. W większości małe i nagrzewają się bardzo szybko.

01-plaza.jpg
z plaży góry nie zmieniły swojego wyglądu

02-widok.jpg
ludzie lobią mieć swoje domy na zboczach gór

03-widok.jpg
taka ciekawostka z plaży - ostał się bunkier

04-ptak.jpg
ten ptaszek nie chciał pozować

05-plaza.jpg
unoszę się nad wodą :)

06-widok-kierunek-zach.jpg
i look w kierunku hotelu


do napisania :papa:
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 04.07.2022 22:07

Część 4

Spacer w prawą stronę – nie jest to łatwe, chodzenie po kamykach i wzdłuż piaszczystej drogi. Jednak lubię takie wyzwania.
Po drodze mijam takie kwiatki.
01-kwiatki.jpg
.

A tu trochę cięższe.
02-sprzet.jpg
.

I docieram do -
03-tablica.jpg
.

Z wyglądu wypasiony hotel. Robię sobie spacer po terenie. Nie wszystko da (mogę,chcę) się pokazać, ale widoki z półwyspu czemu nie. :)
04-hotel.jpg
.

05-hotel.jpg
.

06-hotel.jpg
.

A tu już wracam do siebie i z daleka ten hotel wydaje się zwyczajny.
07-hotel.jpg
.

A momentami wkurzają mnie te małe „bzyki”, które głośnik mają bardzo donośny.
08-pot.jpg
.


do napisania :papa:
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 06.07.2022 21:17

Część 5

Trochę fotek z fajnego i w miarę dobrze utrzymanego hotelu. Wg mnie na plus trzeba zaliczyć to,że są to dwupiętrowe budynki. Poniżej mapka. Jest raczej przestronnie.
00-plan.jpg
mapa

02-hotel.jpg
.

04-hotel.jpg
.

05-hotel.jpg
.

09-hotel.jpg
.

Główne miejsce to basen i okolice – fotka robiona na piętrze z budynku, gdzie jest restauracja, lobby i bar (nieczynny podczas naszego pobytu). Piętro niżej jest kolejny bar, siłownia, sklepik (nawet spory asortyment) i restauracja „tematyczna”.
01-hotel.jpg
.

11-panorama-basem.jpg
.

Tak jak wcześniej pisałem nam się trafił pokój z niezłym widokiem. Jednak nie wszystkie pokoje mają jakikolwiek widok. To kilka przykładów.
06-hotel.jpg
.

07-hotel.jpg
.

08-hotel.jpg
.


I takie tam.
03-kwiatek.jpg
.

10-hotel.jpg
można też sobie pograć za opłatą


do napisania :papa:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 10.07.2022 20:52

Zostawiam ślad. Fajnie wrócić na Kretę :lol: .
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 10.07.2022 20:57

A dziękuję, bo się właśnie zastanawiam co opisać dalej.
Następna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Spotkanie z Kretą po raz trzeci - 2022
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone