Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
huling
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) huling » 27.03.2023 19:28

Witajcie. Dawno tu nic nie pisałem, ale w tym roku mam zamiar skorzystać z objazdu autostrady i widzę, że Google dalej nie chce prowadzić przez przejście graniczne przez Cvetlin. Ja parę dni temu zgłosiłem tą nieprawidłowość do Google i może coś mi odpowiedzą, albo to poprawią. Myślę jednak, że jakby dostali dużo takich zgłoszeń, to byliby bardziej zmotywowani do poprawy tego błędu :)
Zgłosić to można klikając prawym klawiszem myszy na drogę obok przejścia i potem na Zgłoś problem z danymi. Potem trzeba wybrać jakąś opcję, ja wybrałem Dodaj lub popraw drogę. W opisie napisałem, że po wejściu Chorwacji do strefy Schengen wszyscy uprawnieni podróżni (posiadający ważne dokumenty podróży do przekroczenia granicy) mogą przekroczyć granicę między Słowenią i Chorwacją w dowolnym miejscu.
Tak jest też napisane w komunikacie wydanym przez Słoweńską policję na stronie https://www.policija.si/eng/areas-of-wo ... -crossings
Przypomnę tylko, że do tej pory przejazd przez to przejście był dla obcokrajowców zabroniony i groził za to mandat. Nawet nasz konsulat w Słowenii przed tym ostrzega. Mam nadzieję, że to ostrzeżenie jest już nie aktualne. Co o tym sądzicie?
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 27.03.2023 19:39

Przejście graniczne w Cvetlinie nie było zabronione, między innymi dla obywateli Polski. Było legalne :!:
huling
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) huling » 27.03.2023 19:47

endryu napisał(a):Przejście graniczne w Cvetlinie nie było zabronione, między innymi dla obywateli Polski. Było legalne :!:

Nie wiem, bo tamtędy jeszcze nie jechałem. Tu jest link do oficjalnej (może już nieaktualnej) informacji. W sekcji Podróżowanie po kraju o tym ostrzegają. https://www.gov.pl/web/slowenia/informa ... rozujacych
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 27.03.2023 19:57

Ja jechałem przed Schengen, wtedy było przejście graniczne z kontrolą. :)
Link, który podajesz informuje o kontroli. Są to przejscia graniczne lotniczne i morskie.
W Schengen granice można przekraczać bez ograniczeń (pola, lasy, drogi, ...). :idea:
huling
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) huling » 27.03.2023 20:06

Ja podałem 2 linki. Jeden Słoweński, aktualny, w którym piszą, że można przekraczać granicę w dowolnym miejscu, a drugi polski, w którym piszą, że nie można. Myślę, że ten Słoweński jest obowiązujący i na nim się trzeba opierać pisząc do Google o wyznaczanie przejazdu przez to przejście.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 27.03.2023 20:19

huling napisał(a):
endryu napisał(a):Przejście graniczne w Cvetlinie nie było zabronione, między innymi dla obywateli Polski. Było legalne :!:

Nie wiem, bo tamtędy jeszcze nie jechałem. Tu jest link do oficjalnej (może już nieaktualnej) informacji. W sekcji Podróżowanie po kraju o tym ostrzegają. https://www.gov.pl/web/slowenia/informa ... rozujacych

Przejście w Cvetlin (na drodze nr 690) było cały czas otwarte dla podróżnych będących obywatelami UE, natomiast (o ile dobrze pamiętam) problem dotyczył następnego na wschód przejścia granicznego Meje, na słoweńskiej drodze nr 692, na które w zeszłym roku Google Maps kierowało kierowców, jednocześnie fałszywie oznaczając przejście Cvetlin jako zamknięte.
Przejście graniczne Meje (na drodze 692) faktycznie było przeznaczone wyłącznie dla ruchu lokalnego i tam Słoweńcy rzeczywiście polowali na zagranicznych kierowców by ich ukarać bardzo wysokimi mandatami.
Ciekawe, jaki teraz będzie status tego przejścia, po wejściu Chorwacji do strefy Schengen.
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 27.03.2023 20:20

To co jest napisane na stronie gov.pl jest błędne i nie zaktualizowane (o Schengen). Mandaty się sypały na drodze 692 w Meje. Cvetlin był legalny (jechałem wiele razy).
@Chris_M Ogólnodostępne. To wynika z Schengen.
huling
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) huling » 27.03.2023 20:34

Z jakiegoś powodu Google nie prowadzi przez to przejście. Zachęcam zatem do zgłaszania :)
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 27.03.2023 20:36

Dopiero w tej chwili doczytałem ten dokument, do którego link podał huling, a treść tego dokumentu zmieniła się i to zasadniczo. Obecnie jest tam taki tekst:

As of 1 January 2023, Croatia fully implements the Schengen acquis. As a result, border control at the Slovenian-Croatian land border has been abolished and free flow of traffic is now allowed through the border crossing points.

This means that after 1 January 2023, all eligible travellers (in possession of a valid travel documents for crossing the border) can cross the border between the two countries anywhere.

co Google tłumaczy:

Od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja w pełni wdraża dorobek Schengen. W rezultacie zniesiono kontrolę graniczną na słoweńsko-chorwackiej granicy lądowej i umożliwiono swobodny przepływ ruchu przez przejścia graniczne.

Oznacza to, że po 1 stycznia 2023 r. wszyscy uprawnieni podróżni (posiadający ważny dokument podróży uprawniający do przekroczenia granicy) mogą przekraczać granicę między obydwoma państwami w dowolnym miejscu.
huling
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) huling » 27.03.2023 20:38

No przecież to napisałem :)
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 27.03.2023 20:52

Jako ciekawostkę załączam zrzut trasy wyznaczanej od zeszłego roku do chwili obecnej przez GM, pomiędzy dwoma sąsiadującymi przez granicę miejscowościami:

Trasa z M. Varnica do Cvetlina.jpg
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 27.03.2023 21:15

huling napisał(a):Zgłosić to można klikając prawym klawiszem myszy na drogę obok przejścia i potem na Zgłoś problem z danymi.

Próbowałem, ale u mnie w menu kontekstowym nie ma takiej pozycji "Zgłoś problem".
Są tylko: współrzędne punku, "Dodaj cel podróży", "Co tu jest?", "Drukuj" i "Zmierz odległość".
huling
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) huling » 27.03.2023 21:28

A jesteś zalogowany? Może trzeba być zalogowanym na konto Google?
Aha, i nie może być wyznaczona jakaś trasa, bo wtedy tego nie ma.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 27.03.2023 22:18

huling napisał(a):A jesteś zalogowany? Może trzeba być zalogowanym na konto Google?

Tak jestem.
W menu po lewej stronie mam taką pozycję "Edytuj mapę", ale tam żadna z pozycji menu nie umożliwia oceny wytyczonej przez GM trasy, można tylko dodać brakujące miejsca lub drogi.
huling
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) huling » 27.03.2023 22:47

Ja to robię tak: klikam prawym klawiszem myszy na drodze przy granicy (bez wyznaczania trasy), z menu kontekstowego wybieram Zgłoś problem z danymi. Wyskakuje okienko z lewej strony Prześlij opinię. Z niego wybieram Dodaj lub popraw drogę (bo nic innego mi nie pasuje). Następnie trzeba wybrać z mapy drogę, o którą chodzi. Ja kliknąłem na krótki odcinek przy granicy po stronie Słowenii. Z następnego menu wybieram Inne, bo też tylko to mi tu pasuje i w okienku, które się otworzy wpisuję o co mi chodzi, tzn., że to przejście jest czynne i żeby nawigacja przez niego prowadziła, itp. Po wpisaniu naciskasz Gotowe i dostaniesz maila z potwierdzeniem zgłoszenia.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja - strona 386
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone