Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Norwegia 2012 (powrót po latach)

Norwegia uzyskała niepodległość po rozwiązaniu unii ze Szwecją w dniu 7 czerwca 1905 roku. Norwegia jest jednym z największych na świecie eksporterów ropy naftowej i naturalnego gazu. Kierowca zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu trafia na 30 dni do więzienia, traci prawo jazdy oraz musi zapłacić 10% swoich rocznych dochodów. Wino i likier można kupić jedynie w specjalnych punktach monopolowych zwanych Vinmonopolet.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 14.01.2013 12:53

Morski Pas napisał(a):
MRK napisał(a):Jedno z wcieleń tego Pana, to spokojniejsze. W wieku 16 lat założył zespół, który teraz uznawany jest za kultowy, a w wieku 18 lat wydał płytę, która już jest kanonem gatunku...


Lubię posłuchać tej muzyki, ale nie aż tak, żeby znać tego pana. Nieźle szyje. Masz zamiar spotkać się z nim, czy tylko pooddychać tym samym powietrzem? Ciebie też bym posłuchał. Może być na priva.



To tutaj masz jego bardziej znane oblicze EMPEROR. Ja tak nie szyję, więc się ukrywam:). Spotkać z nim? Jak gdzieś na ulicy ustrzelę, to nie omieszkam podejść i przybić pionę:). Jest nauczycielem muzyki w szkole w Notodden.

Morski Pas napisał(a):Fiordy poza tym, że z ręki jedzą, są wszystkie podobne do siebie. Zobaczysz jeden i tak jakbyś wszystkie widział. Pewnie, że najlepiej by było zobaczyć wszystkie, ale nie w dwa tygodnie.



No to zerknij na to, co sobie wymyśliłem:).
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=
211158508877252776779.0004d33d3a08fdc2be688

Chyba troszkę przegiąłem z północą, aczkolwiek... sam nie wiem:).
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 14.01.2013 18:32

czytam sobie wypowiedzi o transporcie zbiorowym w Norwegii - w 2008 roku jeździliśmy po kraju autobusami firmy NOR-WAY, co bardzo miło sobie wspominam. Wiem, że w tamtym czasie (nie wiem czy dalej) firma GWARANTOWAŁA wolne miejsca w autobusach, nawet jeśli bilety kupowało się u kierowcy 8O - po prostu w razie większej liczby pasażerów dostawiała kolejny autobus z najbliższej bazy - a było ich sporo :)
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 14.01.2013 21:04

MRK napisał(a):Chyba troszkę przegiąłem z północą, aczkolwiek... sam nie wiem:).


Jak nie chcesz spędzić urlopu za kółkiem, to rozłóż tę trasę na dwa urlopy. Moim zdaniem w dwa tygodnie jesteś w stanie zrobić pętlę Kristiansand, Stavanger, Bergen, Notodden, Oslo, Ystad. Po drodze możesz odwiedzić park narodowy Hardanger, muzeum i elektrownię wodną w Rjukan, znanym z filmu Bohaterowie Telemarku. Lepiej wziąć plecak, zagłębić się trochę w te góry, rozbić namiot nad jeziorkiem, niż trzepać kilometry.

Zachodnie wybrzeże Norwegii ma bardzo wysoką średnią opadów. Tam mówią, że dzień bez deszczu jest dniem straconym, więc musisz założyć pewną rezerwę czasową, śledzić prognozy pogody i w razie potrzeby modyfikować trasę uciekając przed deszczem w głąb lądu.

Na samo wejście na Preikestolen proponuję poświęcić cały dzień. Ja w jednym dniu upchnąłem jeszcze przejazd promem przez Lysefjord (z Forsand do Lysebotn) i z trudem na ten prom zdążyliśmy, a na Preikestolen zachowaliśmy się jak japońscy turyści. Pstryk, pstryk i chodu.

Wybierając się na Preikestolen proponuję nie pchać się na główny parking, ten za 80 koron przy Preikestolen Hytte (C), tylko zatrzymać się na parkingu kilometr wcześniej po prawej stronie (A). Tam nikt kasy nie zbierał i nie było też żadnej informacji o opłatach. Z tego parkingu do początku szlaku (B) jest nieco dalej w poziomie, ale za to dużo mniej stromo. Na tej mapce zaznaczyłem oba parkingi i wejście na szlak (B) z parkingu (A).

Na tablicy informacyjnej napisali czas przejścia 2+2, czyli 2 godziny w górę i 2 godziny w dół. To są czasy dla takich, którzy regularnie chodzą po górach. Nam droga w górę zajęła 2,5 godziny, a w dół prawie 3.

34.
PICT1366.JPG


Na początku szlak jest łatwy jak ceprostrada

35.
PICT1370-F1600x1200.jpg


Potem robi się trochę nierówno

36.
PICT1377-F1600x1200.jpg


ale dopiero za tą kładką jest podejście na przełęcz

37.
PICT1379-F1600x1200.jpg


i tam zaczynają się schody, a właściwie takie rumowisko, że czasem trzeba użyć rąk

38.
PICT1381-F1600x1200.jpg

39.
PICT1462-F1600x1200.jpg

40.
PICT1463-F1600x1200.jpg


Z tych najbardziej eksponowanych odcinków nie mam fotek, bo miałem zajęte ręce ;)
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 14.01.2013 22:20

Za przełęczą jest taki prawie płaskowyż z jeziorkami i tam szlak się rozdziela na Cliff Trail i Hill Trail.

41.
PICT1461-F1600x1200.jpg


Cliff Trail prowadzi prosto na półkę kazalnicy, a Hill Trail na wzgórze skąd można zobaczyć kazalnicę z góry

42.
PICT1448-F1600x1200.jpg


Z tablic informacyjnych wynika, że te szlaki tworzą pętlę i można wejść jednym a zejść drugim

43.
PICT1385 crop.jpg


ale nam nie dane było sprawdzić tego, bo spieszyliśmy się do Forsand na zarezerwowany wcześniej prom. Stąd wniosek, że będziemy musieli tam wrócić.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 15.01.2013 00:37

Morski Pas napisał(a):Jak nie chcesz spędzić urlopu za kółkiem, to rozłóż tę trasę na dwa urlopy. Moim zdaniem w dwa tygodnie jesteś w stanie zrobić pętlę Kristiansand, Stavanger, Bergen, Notodden, Oslo, Ystad. Po drodze możesz odwiedzić park narodowy Hardanger, muzeum i elektrownię wodną w Rjukan, znanym z filmu Bohaterowie Telemarku. Lepiej wziąć plecak, zagłębić się trochę w te góry, rozbić namiot nad jeziorkiem, niż trzepać kilometry.



Zgodzę się z Tobą, ale Geigangerfjord kusi jak diabli, choć jak w mordę strzelił 600km więcej do zrobienia:). Chociaż, jak nie Geiganger to przynajmniej Aurlandsfjord i przy okazji Laerdal.

Morski Pas napisał(a):Na samo wejście na Preikestolen proponuję poświęcić cały dzień...

Wybierając się na Preikestolen proponuję nie pchać się na główny parking...


I tak też jest to wstępnie zaplanowane. Wychodziłoby na to, że jednego dnia przenosimy się z Kristiansand w okolice Stavanger i tam penetrujemy miasto, a dzień później uderzamy na Preikestolen, a kolejnego dnia jedziemy wyżej. Jeszcze korci Kjerag:/... obawiam się, że trzeba będzie postawić albo na P. albo na K.

Dzięki za info o parkingu. Zawsze parę groszy w kieszeni.


Ech... za dużo miejsc - za mało czasu... Zawsze będzie do czego wracać:).
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 15.01.2013 23:22

MRK napisał(a):Zgodzę się z Tobą, ale Geigangerfjord kusi jak diabli, choć jak w mordę strzelił 600km więcej do zrobienia:).


600km to 12 godzin za kółkiem, ale po drodze mijasz lodowiec Jostedalsbren. Nie zatrzymasz się?

A jak dojedziesz do Geiranger, to masz rzut beretem do Trollstigen. 80km w wariancie z krótkim promem (tę godzinę i 35 minut wyliczone przez nawigację pomnóż przez dwa), albo trochę mniej kilometrów, ale więcej czasu w wariancie z promem wzdłuż fiordu.

Pokonałeś drogę Trollów i jesteś w Åndalsnes, a stąd 100km do Atlantic Road

...i tak, aż do plus nieskończoności...

MRK napisał(a):Chociaż, jak nie Geiganger to przynajmniej Aurlandsfjord i przy okazji Laerdal.


Aurlandsfjord jak najbardziej wpisz na listę rezerwową, bo to jest do zrobienia. Przy odrobinie szczęścia może nawet starczy czasu na przejadżkę pociągiem Flåmsbana.

MRK napisał(a):Wychodziłoby na to, że jednego dnia przenosimy się z Kristiansand w okolice Stavanger i tam penetrujemy miasto, a dzień później uderzamy na Preikestolen, a kolejnego dnia jedziemy wyżej. Jeszcze korci Kjerag:/... obawiam się, że trzeba będzie postawić albo na P. albo na K.


Preikestolen i Kjerag da się zrobić w dwa dni, z noclegiem gdzieś w górach i przejażdżką promem wzdłuż Lysefjordu, ale trzeba to dobrze zaplanować, bo prom na trasie Lysebotn - Forsand kursuje tylko 2 razy dziennie, a po za sezonem jeden raz.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 17.01.2013 13:56

Morski Pas napisał(a):A jak dojedziesz do Geiranger, to masz rzut beretem do Trollstigen. 80km w wariancie z krótkim promem (tę godzinę i 35 minut wyliczone przez nawigację pomnóż przez dwa), albo trochę mniej kilometrów, ale więcej czasu w wariancie z promem wzdłuż fiordu.

Pokonałeś drogę Trollów i jesteś w Åndalsnes, a stąd 100km do Atlantic Road

...i tak, aż do plus nieskończoności...


Wiem :lol: :lol: I to z jednej strony jest straszne, bo jeśli w tym roku pojadę, to wiem, że na następny wyjazd poczekam trochę lat. Wstępnie ostateczny termin wyjazdu został klepnięty na 28/29.VI, więc jeszcze mam troszkę czasu. Przez ostatnie dwa tygodnie dużo się naczytałem i dużo wariantów przestudiowałem (a jeszcze liczę na Ciebie i ciąg dalszy relacji), więc zobaczymy. Pewno koło kwietnia, kiedy zamierzam już mieć 100% pewność wyjazdu, co wiąże się z kupnem biletów na promy, będę ostro spamował na forum:).

Morski Pas napisał(a):Preikestolen i Kjerag da się zrobić w dwa dni, z noclegiem gdzieś w górach i przejażdżką promem wzdłuż Lysefjordu, ale trzeba to dobrze zaplanować, bo prom na trasie Lysebotn - Forsand kursuje tylko 2 razy dziennie, a po za sezonem jeden raz.


Tutaj potrzebuję chyba doprecyzowania jednej kwestii.

•Prices: Adults NOK 220,- Children NOK 130,- Car from NOK 420,- Bus from NOK 1300,- MC NOK 300,-. Driver is included in the vehicle price.


Ile będzie mnie kosztować kurs w jedną stronę w dwie osoby plus samochód? 640 koron?
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 18.01.2013 00:07

MRK napisał(a):Tutaj potrzebuję chyba doprecyzowania jednej kwestii.

•Prices: Adults NOK 220,- Children NOK 130,- Car from NOK 420,- Bus from NOK 1300,- MC NOK 300,-. Driver is included in the vehicle price.

Ile będzie mnie kosztować kurs w jedną stronę w dwie osoby plus samochód? 640 koron?

Dobrze liczysz. Samochód z kierowcą 420 + jedna osoba 220. Car from NOK 420 znaczy, że za zwykły samochód do 6m długości będzie właśnie tyle, a za większe auta więcej. Prawdopodobnie na wszystkich promach samochód liczą z kierowcą. Teraz jestem poza domem, ale jak wrócę, to znajdę paragon z promu Lauvvik - Oanes, wydaje mi się, że tam było tak samo. Stojąc w kolejce do kasy pstryknąłem telefonem cennik tej przeprawy.

44.
2012-07-21_16.42.16.jpg

MRK napisał(a):jeśli w tym roku pojadę, to wiem, że na następny wyjazd poczekam trochę lat.

Jeśli barierą są finanse, to Ci napiszę, że zbierając informacje do tego wyjazdu znalazłem relację studenta, który Peikestolen i Kjerag zaliczył za kilkaset złotych. Upolował w Wizzair przelot z Katowic do Stavanger w dobrej cenie, a na miejscu wydał 150 koron. Żarcie zabrał z Polski, bo w górach nie ma sklepów, nocował w namiocie, a z lotniska do Lauvvika dojechał stopem. Chodzi mi po głowie zrobienie tej trasy właśnie w ten sposób, choć niekoniecznie z pobiciem rekordu 150 koron. Mam lekki niedosyt, bo celowałem w Preikestolen, Kjeragbolten, prom wzdłuż fiordu i wycieczkę kajakiem. Zrealizowałem połowę z tego.

MRK napisał(a):Przez ostatnie dwa tygodnie dużo się naczytałem i dużo wariantów przestudiowałem (a jeszcze liczę na Ciebie i ciąg dalszy relacji), więc zobaczymy. Pewno koło kwietnia, kiedy zamierzam już mieć 100% pewność wyjazdu, co wiąże się z kupnem biletów na promy, będę ostro spamował na forum:).


Moja relacja zmierza ku końcowi, bo w tym roku postawiłem na wypoczynek stacjonarny. Poza wycieczką w stronę Lysefjordu, byliśmy jeszcze w Drammen, ale tylko po to, żeby odwiedzić starych przyjaciół. Resztę czasu poświęciłem na wdrapywanie sie na górki wielkości naszych Beskidów i pedałowanie wokół jeziora.

Trzepanie kilometrów mam już za sobą, rekordem była wycieczka z Drammen do koła polarnego i z powrotem w 72 godziny. Dwóch kierowców na zmianę i postoje tyko na siusiu i tankowanie. Po to tylko żeby sobie zrobić fotkę jak przekraczam koło polarne o (słownie) jeden krok.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 23.01.2013 11:02

Morski Pas napisał(a):
MRK napisał(a):jeśli w tym roku pojadę, to wiem, że na następny wyjazd poczekam trochę lat.

Jeśli barierą są finanse.......


Nie w tym rzecz. Zwyczajnie mam w planach jeszcze trochę zakątków do odwiedzenia, więc jeśli będę tam teraz, to potem przyjdzie czas na te zakątki. Norwegia znajdzie się więc w planach dopiero za kilka/kilkanaście lat.

Morski Pas napisał(a):Moja relacja zmierza ku końcowi...


Ale jeszcze jakieś foty się znajdą, co? :D :D
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 25.01.2013 23:46

MRK napisał(a):Ale jeszcze jakieś foty się znajdą, co? :D :D

Coś tam się jeszcze wyskrobie ;)

Na razie dotarłem do domu i mogę potwierdzić, to co obiecałem: na promie Lauvvik - Oanes samochód też liczyli z kierowcą. W sumie nie musiałem szukać paragonu, bo w cennikach piszą to otwartym tekstem. Podróżując zachodnim wybrzeżem nie da się uniknąć promów, ale ich ceny jak na norweskie warunki są groszowe, rzadko przekraczają 100 koron za auto z kierowcą i jednym pasażerem, ale dla lubiących kalkulować wrzucę kilka sznurków:

Mapka połączeń promowych w Hordaland i Rogaland fylke.
Cenniki dla Hordaland i Rogaland prawie się nie różnią.

Te cenniki nie od razu są zrozumiałe i nie od razu wiadomo jak je dopasować do konkretnej przeprawy. W cenniku operują pojęciem strefy (Sone). Wyjaśnienie jest w rozkładzie rejsów. Tam dla każdej trasy jest podany numer strefy i już wszystko jasne.

Dla przykładu rozkłady rejsów dla Hjelmeland-Nesvik-Ombo i Kvanndal - Utne - Kinsarvik

Wszystkie rozkłady i cenniki można znaleźć na stronie http://www.norled.no w zakładce Ferje.
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 07.02.2013 21:10

Morski Pas napisał(a):Cliff Trail prowadzi prosto na półkę kazalnicy, a Hill Trail na wzgórze skąd można zobaczyć kazalnicę z góry. Z tablic informacyjnych wynika, że te szlaki tworzą pętlę i można wejść jednym a zejść drugim
ale nam nie dane było sprawdzić tego, bo spieszyliśmy się do Forsand na zarezerwowany wcześniej prom. Stąd wniosek, że będziemy musieli tam wrócić.


Znalazłem w sieci potwierdzenie, że te szlaki tworzą pętlę. Gdzieś w 3/4 tej strony jest taki tekst:
On the way down just a few meters from the platform, there is a hill trail marked with the red T that leads to the cliff above the Preikestolen platform, it took me around 5mins to get to the top. From here, you can see the entire square platform.


Najszybciej jak się da zbiegamy z Preikestolen. To znaczy wydawało nam się, że zbiegamy a naprawdę zeszliśmy w czasie dłuższym, niż niż był napisany na tablicy informacyjnej i dłuższym niż wchodziliśmy. Trochę winy mogę zwalić na to, że zaczął padać deszcz i skały zrobiły się śliskie, a ludzi na trasie przybyło. Szlak jest miejscami wąski i przy dużym ruchu trzeba się mijać na zmianę. Nie chcę myśleć co tu się dzieje w weekendy przy ładnej pogodzie.

W końcu docieramy na dolny parking, drugie śniadanie odkładamy na później, odpalamy renówkę i... zonk. Wyjazd z parkingu zamknięty jest szlabanem, czasu jest mało, a na to, że prom w Forsand będzie na nas czekał bo mamy rezerwację za bardzo nie liczę. Wypatruję kogoś z obsługi, bo być może parking jest płatny, a my byliśmy tu wcześniej niż obsługa, ale wokół nie ma żywego ducha. Podchodzę do szlabanu, nie ma żadnych blokad, więc podnoszę go i wyjeżdżamy. Podejrzewam, że szlaban opuścili z powodu małego ruchu na płatnym górnym parkingu.

Mimo tych wszystkich kłód pod nogami, pół godziny przed czasem meldujemy się na przystani promowej w Forsand. Jest czas na drugie śniadanie przygotowane pod klapą bagażnika i jedzone w samochodzie, bo mżawka już robi się dokuczliwa.

45.
N12_046-PICT1467-F1600x1200.jpg
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 08.02.2013 10:18

Już myślałem, że nie ruszysz dalej:).
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 08.02.2013 10:57

To może z rozpędu polecimy dalej? :)
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 09.02.2013 00:41

MRK napisał(a):Już myślałem, że nie ruszysz dalej:).

Nikt się nie upominał. Myślałem, że nie ma zainteresowanych.
Próżność ludzką cechą jest.
kataryniarz napisał(a):To może z rozpędu polecimy dalej? :)

Staram się jak mogę ;)

Na promie tłoku nie ma, pewnie z powodu paskudnej pogody, ale i tak pan z notatnikiem w ręce patrzy na tablice rejestracyjne zanim machnie ręką, żeby wjeżdżać. Porządek musi być i ci (czyli my) z rezerwacją mają pierwszeństwo przed tymi (kilkoma) bez rezerwacji.

Ten most już był w innej relacji
46.
N12_047-PICT1349-F1600x1200.jpg

to dla urozmaicenia wrzucę fotkę spod mostu
47.
N12_048-PICT1471-F1600x1200.jpg


Nie dość, że ten prom zamiast w poprzek, płynie wzdłuż fiordu, to jeszcze w głośnikach pojawiają się komunikaty o mijanych atrakcjach, a na stołach leżą foldery z opisem tych miejsc. Złapaliśmy pierwszy z brzegu po norwesku, angielsku i niemiecku, a dopiero pod koniec podróży zobaczyliśmy, że jest też wersja w języku polskim.

48.
Folder front-F800x700.jpg

49.
Folder_str1(fot)-F1600x1200.jpg


Żeby było łatwiej czytać, wyciąłem teksty po polsku i ułożyłem obok siebie na jednej stronie. Plik waży ponad 7MB.

.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 11.02.2013 13:32

Morski Pas napisał(a):Ten most już był w innej relacji


Coś mi umknęło? Hm... która to?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Norwegia - Norge



cron
Norwegia 2012 (powrót po latach) - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone