Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2014

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
minimartini
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 26.07.2010
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) minimartini » 17.07.2014 20:00

andeo napisał(a):Postaram się szybciej :) pozdrowionka :papa:


... bo przecież fanom się nie odmawia :roll: :lol:
ha ha ha

Miłego wieczoru!
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 17.07.2014 20:24

:mrgreen: wzajemnie
loverosa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 750
Dołączył(a): 22.07.2012
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) loverosa » 17.07.2014 22:10

Coraz bardziej Korcula za mną przemawia...ale ta lawenda na Hvarze :wink:
miras_sg
Odkrywca
Posty: 109
Dołączył(a): 06.07.2014
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) miras_sg » 17.07.2014 22:34

Super , nic dodać ... Czekam na cd...
minimartini
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 26.07.2010
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) minimartini » 18.07.2014 08:37

loverosa napisał(a):Coraz bardziej Korcula za mną przemawia...ale ta lawenda na Hvarze :wink:


... i na Korčuli sporo lawendy widzieliśmy ;)
Wiadomo, że nie tyle, co na Hvarze ;)

miras_sg napisał(a):Super , nic dodać ... Czekam na cd...


Dziękuję :) w następnej części pojawi się m.in. klimatyczna Smokvica.
Pozdrawiam
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 18.07.2014 11:01

No i nadrobiłam zaległość,jakże uroczą :) mimo ,że "czasem słońce czasem deszcz" w każdych okolicznościach przyrody cudnie się ogląda i czyta ..czekam na więcej .
ps.no i widzę początek wycieczki zaczął się podobnie jak u nas,mój psiak też się rozchorował dzień przed wyjazdem,na szczęście sytuację opanowała pani doktor i pojechaliśmy :)
kbw
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 186
Dołączył(a): 26.03.2012
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kbw » 18.07.2014 13:50

Spóźniona ale jestem i ja! Piękne masz zdjęcia, jak zawsze. :D
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 18.07.2014 13:53

Na Korčuli jeszcze nie byłem, ale widzę, że nie można nie być.... :D
loverosa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 750
Dołączył(a): 22.07.2012
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) loverosa » 18.07.2014 20:16

Czekam na Cd :D
minimartini
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 26.07.2010
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) minimartini » 19.07.2014 00:50

andeo napisał(a):No i nadrobiłam zaległość,jakże uroczą :) mimo ,że "czasem słońce czasem deszcz" w każdych okolicznościach przyrody cudnie się ogląda i czyta ..czekam na więcej .
ps.no i widzę początek wycieczki zaczął się podobnie jak u nas,mój psiak też się rozchorował dzień przed wyjazdem,na szczęście sytuację opanowała pani doktor i pojechaliśmy :)


:mrgreen:
Dziękuję :)

Oj, to dobrze, że wetka pomogła!
Nasza mała choruje przewlekle... Więc niestety dla nas klinika to codzienność :( Ale tu dodatkowo pojawiła się konieczność nagłego wyjazdu na usg dopplerowskie do Wrocławia... Ahh... Szkoda nawet opowiadać :( Taka młoda psinka, a tyle już przeszła :cry:

kbw napisał(a):Spóźniona ale jestem i ja! Piękne masz zdjęcia, jak zawsze. :D


Dziękuję ślicznie! :)
Co do spóźnienia - jakie tam spóźnienie... Dopiero się rozkręcam :lol: :wink:

anakin napisał(a):Na Korčuli jeszcze nie byłem, ale widzę, że nie można nie być.... :D


... na pewno wielka strata - nie być :D :wink:
Pozdrav!

loverosa napisał(a):Czekam na Cd :D


... się napisze - mam nadzieję w weekend :D
minimartini
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 26.07.2010
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) minimartini » 20.07.2014 21:49

TAJEMNICZA SMOKVICA
26.06.2014



Wracając z Korčuli do Gršćicy, zatrzymujemy się przy kapliczce, którą mijamy niemalże każdego dnia podczas pobytu na wyspie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obelisk: „Wdzięczni mieszkańcy Blato, bohaterskim obrońcom”. Data wskazuje na okres obrony przed Turkami.

Gdy południową porą zauważamy, że nie zanosi się już na burzę i ulewę, stwierdzamy, że czas uzupełnić braki morskiej soli w organizmie – bynajmniej nie przez słony posiłek :wink: . Z racji i tak dość niepewnej sytuacji pogodowej, obieramy cel w tzw. bezpiecznej odległości od domu z nieskomplikowaną drogą ewakuacyjną w razie burzy/deszczu. Cel: Žitna.

Jedziemy w kierunku Čary, parkujemy w pobliżu drogi dojazdowej do zatoczki (jak się później okazuje to słuszna decyzja, gdyż miejsca przy samej zatoce są „private” albo po prostu „no parking”. Zatoka jest ładna, ale jak dla nas nie taka z kategorii tych „woow” (na pewno w słoneczny dzień prezentuje się o wiele lepiej), ale dla zaspokojenia głodu kąpielowego jest ok :wink:

Obrazek

Obrazek

Zejście bardzo sympatyczne. Schodki. Obok dróżka zjazdowa (np. dla roweru).

Gdy docieramy na dół, zawód jest ogromny. WIELKIE ŚMIETNISKO. Nie dość, że morze wyrzuciło stertę śmieci, to dodatkowo zalegają one praktycznie w całej zatoce – obok domu, w krzakach, na skałkach… Czegoś takiego nigdy nie widzieliśmy :evil:

Obrazek

Obrazek

Sama plaża jest niewielka, żwirkowa, miejscami większe kamienie i coś a la piasek – śmierdzący błotem.

Na drzewie przywieszony znak: „zakaz wprowadzania psów”. Jednak gości owego domku w zatoce owy zakaz chyba nie dotyczy… Nie czują się też kompletnie zobowiązani posprzątać po swych pupilach, gdy te załatwiają grubszą potrzebę na plaży :x Żenada.

Zaczyna padać. I dobrze. I tak nie chcielibyśmy tu plażować. Ogromny zawód.

Podejrzewam, że zatoka może być atrakcyjna dla rodzin z małymi dziećmi – ze względu na łatwy dojazd i proste zejście oraz właśnie ten piaseczek, pozwalający realizować się w postaci Boba Budowniczego :wink: Niemniej ze swoimi dziećmi raczej bym tu nie przyjechała...

Udajemy się do Smokvicy. Mamy zamiar obejść jej dolną część, położoną przy urokliwych winnicach. Pogoda kapryśna – czasami wychodzi słońce – wtedy jest parno i nie ma czym oddychać, wszystko paruje – czasami chłodzi nas deszczem.

Obrazek

Obrazek
Winnice. Čara.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Smokvica jest niezwykle klimatyczna. Dolna jej część jest praktycznie niezamieszkała. Porzucone kamienne domy, zniszczone winiarnie. Kto lubi klimat opuszczonych miasteczek (jak np. M. i V. Grablje na Hvarze) powinien koniecznie tam zajrzeć. Styl zabudowy inny, lecz aura tajemniczości zachowana.

Zniszczona winiarnia. Podejrzewamy, że zniszczenia są efektem pioruna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ciekawe widoki musiały być z tego okna ;)

Kościół Oczyszczenia Pańskiego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieczorem, zmęczeni spacerowaniem po miasteczkach zasiadamy na tarasie. Znowu pada i grzmi…

***
W następnej części opuścimy Korčulę i odwiedzimy jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widzieliśmy w Chorwacji :mrgreen:
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 20.07.2014 22:52

Ta niezamieszkała część Smokvicy bardzo interesująca,z chęcią bym tam połaziła i pozaglądała do opuszczonych domów.
A gdzież to się wybierzecie? Jestem bardzo ciekawa :D

a jeszcze apropos piesków,byłam dziś na plaży i byli państwo z dwoma Yorkami ,ale szalały te pieski ,nawet na materacu pływały :lol: obserwowałam je i pomyślałam o Twoich "dziewczynkach" :)
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 20.07.2014 23:04

8O Żitna w tym sezonie wygląda bardzo niesympatycznie i mało komfortowo.

Jak twierdzą miejscowi Chorwaci wszystkie śmieci przypływają z Italii. Sama byłam świadkiem, jak codziennie rano je sprzątali.
Podobnie sytuacja wygląda w pobliskich zatoczkach, które odwiedzamy niekiedy drogą morską. Mnóstwo śmieci, butelek, pszczół, etc... :wink:
minimartini
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 26.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) minimartini » 21.07.2014 00:04

andeo napisał(a):Ta niezamieszkała część Smokvicy bardzo interesująca,z chęcią bym tam połaziła i pozaglądała do opuszczonych domów.
A gdzież to się wybierzecie? Jestem bardzo ciekawa :D

a jeszcze apropos piesków,byłam dziś na plaży i byli państwo z dwoma Yorkami ,ale szalały te pieski ,nawet na materacu pływały :lol: obserwowałam je i pomyślałam o Twoich "dziewczynkach" :)


Naprawdę warto odwiedzić i górną i dolną część - obie ciekawe. A z góry, jakie widoki dodatkowo... :)
A wybierzemy się na... piękną wyspę, która siedziała w mych marzeniach od lat kilku :) podpowiem tylko, że zamieszkała jest przez rozkoszne daniele...

Ha ha :) yorki to zabawne stworzonka :lol:

majeczka napisał(a):8O Żitna w tym sezonie wygląda bardzo niesympatycznie i mało komfortowo.

Jak twierdzą miejscowi Chorwaci wszystkie śmieci przypływają z Italii. Sama byłam świadkiem, jak codziennie rano je sprzątali.
Podobnie sytuacja wygląda w pobliskich zatoczkach, które odwiedzamy niekiedy drogą morską. Mnóstwo śmieci, butelek, pszczół, etc... :wink:


Też tak słyszeliśmy... Niestety tu oprócz tych przyniesionych przez morze były porozrzucane worki ze śmieciami i ogrom śmieci luzem, starych, rozkładających się. Smutny widok...

Ale to, co kilka dni później zobaczyliśmy na Proizd... Było jeszcze gorsze :cry: Tylko tu już typowo z morza.
maluszek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1213
Dołączył(a): 07.08.2011
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) maluszek » 21.07.2014 00:47

bardzo ładne miasteczko ta Smokvica. Im więcej czytam o Korčuli tym coraz więcej mam do zwiedzania. Uwielbiam stare, opuszczone domy, choć są taki smutne... :(
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2014 - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone