Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.06.2015 09:55

Sassari to drugie co do wielkości miasto na wyspie, w średniowieczu było stolicą tej jej części która była pod wpływem Genui (ta druga część podlegała Pizie). Tu właśnie powstał pierwszy sardyński uniwersytet (w XVI wieku, za czasów władzy aragońskiej). Wielkość miasta widać od razu, bloki i zakłady na przedmieściach, no i rzecz jasna spory ruch. Zwyczajem spotykanym właściwie w każdym mieście, a nawet i większej wiosce, jest wykładanie ulic w centrum kamiennymi płytami – jest to dobry sposób na to, by zorientować się, że właśnie się do niego wjechało, ale z drugiej strony, płyty są czasami tak krzywe i obruszane, że trzeba jechać bardzo wolno (w sumie, dla nas to też nie najgorzej :) ) .

Natrafiliśmy na niewielkie korki i dłuższą chwilę pokręciliśmy się w okolicach sporego centrum by znaleźć wolne, darmowe miejsce do zostawienia auta. Udało się to nieopodal katedry :wink: , na wielkim placu Piazza Mazzotti, co prawda w mocno przygrzewającym słońcu, ale – nie można mieć wszystkiego :lol: . Ciekawostka – czasami, może nieczęsto, a może to norma – płatne, niebieskie miejsca postojowe w centrach miast stają się bezpłatne w godzinach sjesty. Tak przynajmniej było na tym placu.

No ale wyjdźmy już wreszcie na miasto :wink:

Obrazek

Trafiliśmy na czas sjesty, sklepy były właśnie zamykane, a ulice wyludniły się prawie całkowicie. Nawet Afrosardyńczycy :wink: pozbierali swoje sprzedażne skarby porozkładane na foliowych płachtach i poznikali gdzieś.

Piazza Tola – średniowieczny rynek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pojechać dość w sumie daleko na południe i zobaczyć ledwo rozwinięte liście drzew.... :roll: - taka nas naszła refleksja po wizycie na tym placu. Nie wiem co to był za gatunek, ale wyraźnie ciepłolubny :) .

Idziemy dalej, główną ulicą centrum – Corso Vittorio Emanuele, ozdobioną bardzo starymi oliwkami

Obrazek

Obrazek

Sassari jest trochę jak Zadar, może w mniejszym stopniu, ale jednak. W starą, może nie super klimatyczną czy zabytkową zabudowę, ale jednak starą i w samym centrum, ktoś wpiep....no wybudował wśród niej :wink: , takie fajne a'la socrealistyczne potworki.
To jeden z kilku.

Obrazek
Ostatnio edytowano 05.06.2015 09:57 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.06.2015 09:56

A to już reprezentacyjny Piazza Italia i Palazzo della Provinzia – czyli chyba Urząd Powiatowy :roll: .

Obrazek

Obrazek

Też niebrzydkie Palazzo :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalej nie poszliśmy, Stare Miasto jak gdyby miało się za chwilę skończyć.
W plątaninie uliczek....

Obrazek

…..odnaleźliśmy Uniwersytet:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.06.2015 09:56

Uliczki były całkiem sympatyczne, bo wąskie i w związku z tym – zacienione :)

Obrazek

I w niedługim czasie doszliśmy do katedry

Obrazek

Kościół wybudowano za czasów hiszpańskiego panowania na przełomie XV i XVI wieku. Fajnie wyglądał z zewnątrz, wewnątrz nie wiemy jak, bo był zamknięty. Niestety, zamykanie kościołów, a i czasem innych zabytków w środku dnia to jak dla nas średnio dobry pomysł, dość często spotykany na wyspie :? .

Pooglądaliśmy z zewnątrz, ale też niezbyt uważnie bo było okropnie gorąco :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I to właściwie byłoby na tyle spaceru po Sassari. Stara dzielnica jest dość spora, a uliczki podobne do siebie jak dwie krople wody. Spotkaliśmy kręcących się tu i ówdzie turystów, tak ogólnie jednak nie czuć było „turystyczności” miasta – niewiele sklepików z pamiątkami, raczej jest to dość zwyczajne miasto. Może to i dobrze :roll: .

Na zakończenie podeszliśmy jeszcze do późnorenesansowej fontanny Fonte Rosello, która znajduje się w sporym wąwozie oddzielającym starą część miasta od nowej. Zobaczyliśmy ją z daleka, bo wejście na ten teren było także w środku dnia (a może i na stałe) zamknięte.

Obrazek

Wróciliśmy do nagrzanego auta i z niejakim trudem odnaleźliśmy sposób na wydostanie się z miasta. Wyjeżdżając, zauważyliśmy centrum handlowe ze znanym u nas hipermarketem na literę A..... Zatrzymaliśmy się w jednym właściwie celu, by poszukać i zakupić trochę sardyńskiego wina, które będziemy mogli smakować wieczorami a także zabrać do domu. Oczekiwania co do ilości i cen znacznie zostały przekroczone... kupiliśmy dużo bardzo niedrogich butelek :cool: dopychając i tak mocno wypełnioną Skodę. Na jakiś czas na pewno wystarczy :) .

c.d.n.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 05.06.2015 10:43

kulka53 napisał(a):... kupiliśmy dużo bardzo niedrogich butelek :cool: ...

I ja zrobiłem mały zapasik, na działkowy weekend. :)

pzdr :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.06.2015 14:09

Obrazek
Obrazek

Palmy tam są pierwsza klasa :mrgreen: .



Obrazek
Cudo :P .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.06.2015 21:36

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):... kupiliśmy dużo bardzo niedrogich butelek :cool: ...

I ja zrobiłem mały zapasik, na działkowy weekend. :)

No proszę, działeczkę się ma :mrgreen:
W taką pogodę jak teraz, na dobre wspomnienia wakacyjne, winko jak znalazł :)

Od paru lat coś tam zwykle w bagażniku przywozimy, kilka butelek. Tym razem butelki były pod siedzeniami, na tylnym siedzeniu, no i oczywiście w bagażniku też. Tak sobie nawet myślałem, że dobrze że nie będziemy przekraczać granicy serbsko/węgierskiej :lol:
mysza73 napisał(a):Palmy tam są pierwsza klasa :mrgreen: .

Może gajów palmowych nie ma, ale palm w ogóle sporo jest :)
No i innych drzew też trochę :cool:
mysza73 napisał(a):Cudo :P .

Katedra w Sassari to najciekawszy i najpiękniejszy przykład hiszpańskich wpływów w barokowej architekturze sakralnej Sardynii :roll: :cool:

Pozdrawiam
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 06.06.2015 00:00

... oj piękne te sardyńskie palmy ... tutaj takich nie ma niestety ... chyba, że zawita się do ogrodu botanicznego w Aarhus - polecam jako odprężenie i odpoczynek po Den Gamle By, który trzeba obejrzeć obowiązkowo ... :D ...
... w mieście szczególnie trzeba zwracać uwagę na rowerzystów przy prawoskręcie, jeżdżą szybciej niż samochody ... 8O ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.06.2015 07:17

kmichal napisał(a):... oj piękne te sardyńskie palmy ... tutaj takich nie ma niestety ...

Takich może nie, ale jakieś tam jednak są.... :wink:

Plaża we Frederikshavn na północy Danii (zdjęcie z internetu):

plaża.JPG


:papa:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 06.06.2015 11:36

Ta ilość palm. Oczywiście to co innego, ale jakoś mi się z Nafplio skojarzyło.

Pozdrawiam
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 06.06.2015 15:17

Biegłam, biegłam, biegłam za Wami i nareszcie Was dogoniłam! ;)
Chociaż przy temperaturze obecnie panującej łatwe to nie było ! :)

Znajomy był na Sardynii w tym samym czasie i wrócił zachwycony.
Czym mnie zaskoczył? Opinią, że drożyzna tam panująca, to mit..... (?)
Też macie takie zdanie?

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na kolejną porcję turkusu.... ;)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 06.06.2015 21:42

... to następnym razem musimy wybrać północ... :D.... ostatnie lata przyzwyczailiśmy się, że tylko południe i południe, więc i w Danii też tak wybraliśmy... :oczko_usmiech:...
Pozdrawiam.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18269
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.06.2015 00:22

kulka53 napisał(a):Takich może nie, ale jakieś tam jednak są.... :wink:

Plaża we Frederikshavn na północy Danii (zdjęcie z internetu):

plaża.JPG


:papa:


A ilość kąpiących się powalająca :lol: no i te dziewczyny w bikini . . . , prawie jak na Spitsbergenie , Pawle
A tak poważniej - dogoniłem i Sardynia Waszym "okiem" bardzo mi się podoba :D
Jeszcze chwilę :wink: poczeka , ale w planach jest i to w szczegółach 8)


Pozdrawiam
Piotr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.06.2015 08:44

KOL napisał(a):Ta ilość palm. Oczywiście to co innego, ale jakoś mi się z Nafplio skojarzyło.

Fakt, to co innego.
Nafplio to przyjemne, turystyczne, nadmorskie miasteczko, Sassari - znacznie większe miasto zamieszkałe przez ponad 100 tys ludzi, wewnątrz lądu.
Ale palmy - jak w najlepszym kurorcie :) .

Basiulinek napisał(a):Biegłam, biegłam, biegłam za Wami i nareszcie Was dogoniłam! ;)
Chociaż przy temperaturze obecnie panującej łatwe to nie było ! :)

Witamy serdecznie :)
Myślę, że mimo pewnego tempa przemieszczania się i poznawania, można tu też trochę odpocząć :cool:

Basiulinek napisał(a):Znajomy był na Sardynii w tym samym czasie i wrócił zachwycony.
Czym mnie zaskoczył? Opinią, że drożyzna tam panująca, to mit..... (?)
Też macie takie zdanie?

My też jesteśmy zachwyceni :)
Właściwie jest postanowione, że na Sardynię jeszcze wrócimy, może nie w przyszłym roku, bo inne miejsca czekają, poza tym warto trochę odczekać, by nabrać dystansu... ale jest to bardzo sympatyczna wyspa i opcja wakacyjna.
Co do cen... jeszcze nigdy nie kupowaliśmy tak tanich win :idea: (nawet w Polsce), koszt promu - w porównaniu z Grecją - niewygórowany, wstępy do miejsc zabytkowych czy innych atrakcji - jak dla mnie zupełnie normalne i akceptowalne, benzyna w cenie identycznej jak na włoskim lądzie.
Ponieważ jak zwykle byliśmy samowystarczalni pod względem wyżywienia :wink: , nie orientowaliśmy się w cenach np obiadu w restauracji. Pewnie jak wszędzie są miejsca droższe i tańsze. Ale z tego co widzieliśmy, w supermarkecie, w sklepikach czy na straganach z owocami - ceny są dokładnie takie jakich można się spodziewać po Włoszech :roll: .

kmichal napisał(a):... to następnym razem musimy wybrać północ... :D.... ostatnie lata przyzwyczailiśmy się, że tylko południe i południe, więc i w Danii też tak wybraliśmy... :oczko_usmiech:...

Przy takiej pogodzie to i północ pewnie byłaby niestraszna :)
Ale Archus czy Velje to nie takie całkiem południowe rejony, środek bardziej :)

piotrf napisał(a):A ilość kąpiących się powalająca :lol: no i te dziewczyny w bikini . . . , prawie jak na Spitsbergenie

Może to bezśnieżna zima była ?
:wink:

Tu trochę lepiej pod tym względem to wygląda :lol:
(zdjęcie z internetu)

plaża1.jpg


Ciekawe jak będzie gdy my tam pojedziemy (jeśli pojedziemy, i akurat tam oczywiście) :roll:

piotrf napisał(a):A tak poważniej - dogoniłem i Sardynia Waszym "okiem" bardzo mi się podoba :D
Jeszcze chwilę :wink: poczeka , ale w planach jest i to w szczegółach 8)

Fajnie że zaglądnąłeś :)
Myśmy bardziej do Korsyki się przez te lata przymierzali (bo mniejsza, bliżej - więc mniejsze koszty) a wylądowaliśmy na Sardynii :lol: . I nie żałujemy :idea: . Na pewno zawsze będziemy tę ogromną wyspę polecać :idea: .

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.06.2015 14:58

11 maja, poniedziałek – c.d.

Z Sassari niedługą dwupasmówką po której jazda przerywana była co chwilę światłami :? wróciliśmy w okolice wybrzeża i omijając spore, przemysłowo portowe miasto Porto Torres udaliśmy się na północny zachód. Na cypelku w tej części wyspy jest właściwie tylko jedna miejscowość – Stintino, ale leży tam też jedna z najładniejszych i najpopularniejszych plaż Sardynii – La Pelosa (o czym jadąc tam nie mieliśmy pojęcia :) ).

Toteż, zanim dotarliśmy na sam koniec wyspy (tzn. jeden z końców :) ), zaglądnęliśmy jeszcze w takie miejsce:

Obrazek

Ta woda na pierwszym planie, to jezioro, dopiero dalej jest morze. Powoli zaczynaliśmy odkrywać jedną z cech charakterystycznych wyspy – występowanie przybrzeżnych płytkich jezior, które powstały albo przez przesiąkanie wody morskiej na nisko położone obszary, albo też były rzecznymi, czyli słodkowodnymi rozlewiskami (albo mieszanymi, tego nie wiem aż tak dobrze).

Obrazek

Teoretycznie, wzdłuż brzegu ciągną się plaże – tu jednak trudno o nich mówić, bo cały brzeg pokryty jest baaaardzo grubymi warstwami wyrzuconych przez fale wodorostów.

Obrazek

W oddali – zakłady przemysłowe Porto Torres

Obrazek

Hmmm, no to chyba nie jest jednak Albania :roll: :wink:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.06.2015 14:59

Kawałek dalej było znacznie większe rozlewisko przybrzeżne, na tyle spore, że po raz pierwszy (ale nie ostatni :idea: ) zobaczyliśmy żerujące flamingi :D .

Obrazek

Obrazek

Tym akurat osobnikom brakowało charakterystycznego różowawego zabarwienia, nie wiemy dlaczego, ale na pewno to były one :idea: .

Kolejna z dziesiątek przybrzeżnych, obronnych wież, pod samym Stintino

Obrazek

Wyschnięta część rozlewiska

Obrazek

Przejechaliśmy przez miasteczko uwieczniając m.in. dowód na to, że Sardynia jest dwujęzyczna.

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe

cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 111
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone