Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.06.2015 22:51

kmichal napisał(a):kierunek Dania

Oooooo 8O
Tylko długi weekend, czy dłużej?
Mam nadzieję, że coś skrobniesz potem... bo może będziemy oglądać te same wydmy? :cool:
A woda, mam nadzieję że do lipca się trochę podgrzeje :lol:
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 02.06.2015 07:11

może mam coś z fakira, ale skałki bardziej do mnie przemawiają niż to biało-żółte coś, co włazi wszędzie :oops:
ale na fotkach to i to całkiem nieźle wygląda :wink:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 02.06.2015 08:08

kulka53 napisał(a):kmichal napisał(a):
kierunek Dania

Oooooo
Tylko długi weekend, czy dłużej?
Mam nadzieję, że coś skrobniesz potem... bo może będziemy oglądać te same wydmy?
A woda, mam nadzieję że do lipca się trochę podgrzeje


... niestety tylko 5 dni ... :roll: ...
... zapewne coś skrobnę, ale obawiam się, że wcześniej Wy sami spenetrujecie te okolice i to opiszecie ... :wink: ... niestety mam zaległości w opracowaniu lipcowo - sierpniowych Włoch - kto by się spodziewał, że tyle tam tego ... :roll: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.06.2015 08:42

Kasia i Krzyś napisał(a):może mam coś z fakira, ale skałki bardziej do mnie przemawiają niż to biało-żółte coś, co włazi wszędzie :oops:
ale na fotkach to i to całkiem nieźle wygląda :wink:

No my jednak zdecydowanie wolimy mięciutki, drobniutki piaseczek... albo nieduży żwirek - może to nawet bardziej. W każdym razie takie "medium", które nie wymaga butów przy chodzeniu po plaży i wchodzeniu do wody :) .
Na Sardynii jest raczej przewaga plaż piaszczystych, ale żwirkowe też można bez trudu spotkać.
A jak już się skończy prawdziwa plaża - zawsze można znaleźć jakieś skały :cool: .

kmichal napisał(a):... niestety tylko 5 dni ... :roll: ...
... zapewne coś skrobnę, ale obawiam się, że wcześniej Wy sami spenetrujecie te okolice i to opiszecie ... :wink: ... niestety mam zaległości w opracowaniu lipcowo - sierpniowych Włoch - kto by się spodziewał, że tyle tam tego ... :roll: ...

Myślę, że to będzie fajnych 5 dni, pogoda zapowiada się wyśmienicie :)
My tradycyjnie nie bardzo wiemy jak ten wyjazd będzie wyglądał - nigdy nie byliśmy w tamtych stronach i tylko trochę wiemy czego się można spodziewać. Zwłaszcza obawiamy się o pogodę, dlatego żadnych szczegółowych planów nie robimy - jak się okaże że zapowiadają tydzień opadów to może i nie pojedziemy wcale, albo pojedziemy gdzie indziej :wink: .
A co do Włoch... ten kraj tak ma :lol:

Pozdrawiam
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 02.06.2015 08:55

kulka53 napisał(a):Myślę, że to będzie fajnych 5 dni, pogoda zapowiada się wyśmienicie
My tradycyjnie nie bardzo wiemy jak ten wyjazd będzie wyglądał - nigdy nie byliśmy w tamtych stronach i tylko trochę wiemy czego się można spodziewać. Zwłaszcza obawiamy się o pogodę, dlatego żadnych szczegółowych planów nie robimy - jak się okaże że zapowiadają tydzień opadów to może i nie pojedziemy wcale, albo pojedziemy gdzie indziej .
A co do Włoch... ten kraj tak ma


... szczerze mówiąc to w Danii jest też sporo ciekawych miejsc do zobaczenia ... :roll: ... my z wielu na wstępie zrezygnowaliśmy a i tak plan jest mocno napięty ... :wink: ... zresztą ograniczamy się tylko do małego kawałka tego pięknego kraju ... oczywiście z Legolandem na czele ... :mrgreen: ... a tak na serio to chcemy też sprawdzić reakcję najmłodszej pociechy na całodzienną jazdę samochodem oraz musimy się przyzwyczaić przed właściwymi wakacjami do nieco wyższych europejskich ( nie bałkańskich ) cen ... :roll: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.06.2015 11:37

kmichal napisał(a):... szczerze mówiąc to w Danii jest też sporo ciekawych miejsc do zobaczenia ... :roll: ...

Też odniosłem takie wrażenie, ciekawe jak to będzie wyglądało w zetknięciu z rzeczywistością...

kmichal napisał(a):my z wielu na wstępie zrezygnowaliśmy a i tak plan jest mocno napięty ... :wink: ...

No właśnie :wink:
kmichal napisał(a):zresztą ograniczamy się tylko do małego kawałka tego pięknego kraju ... oczywiście z Legolandem na czele ...

My mamy w planie kawałek dość spory, ale Legoland raczej odpuścimy :cool:
I też trochę niepokoją mnie te skandynawskie ceny :?

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.06.2015 11:39

11 maja, poniedziałek

Ten pierwszy wyspiarski nocleg to czysta przyjemność była :cool: , zarówno w sensie wyboru miejsca, jak i jego stanu. Sosnowy lasek, suchutko, fajna trawka i igliwie pod nogami, brak komarów – bardzo gościnna okazała się dla nas Sardynia :) . Jeszcze wczoraj zauważyliśmy jeden fakt, mianowicie wszędzie na plażach i w ich okolicach było BARDZO CZYSTO :idea: , żadnych walających się śmieci, opon, butelek, papierów itd. itp. Także i w naszym lasku tak było, co szczerze mówiąc było trochę zaskakujące widząc że miejsce to jest mocno popularne. Tu Włochy, a przynajmniej Sardynia, mają znaczną przewagę nad Grecją :roll: .

O świcie powitał nas miły chłodek :cool: , nieco ponad 10 stopni. Chwilę trwało zanim wzeszło słońce (dobrą godzinę później niż u nas) i zaczęło troszkę przygrzewać... w każdym razie śniadanie zjedliśmy w kilku warstwach odzieży. Mimo to było to z pewnością jedno z przyjemniejszych miejsc noclegowych w naszej długiej już historii, i od razu uprzedzę fakty, że Sardynia obfituje w takie miejsca :idea: , prawie każde było naprawdę niezłe pod wieloma względami.

A wyglądało to mniej więcej tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zebraliśmy się jak zwykle w około 2 godziny od opuszczenia naszych samochodowych posłań i niespiesznie ruszyliśmy na południowy zachód. Pusta, acz niezbyt równa szosa, ładne, pagórkowate okolice porośnięte makią, co jakiś czas oznakowany zjazd do kolejnej plaży bądź większego kąpieliska przy jakiejś osadzie... a wszystko to oświetlone nisko jeszcze operującym słońcem – bardzo przyjemny zestaw :cool: .

Po kilkunastu kilometrach zobaczyliśmy w dole ładnie położone miasteczko, postanowiliśmy zjechać. Isola Rossa, to widok już z drogi dojazdowej.

Obrazek

I tu nabraliśmy już zupełnej pewności – o ile sardyńskie miasteczka z daleka wyglądają ładnie i malowniczo, o tyle same w sobie nie są ciekawe, przynajmniej w sensie zabudowy czy klimatu. Nie jest więc tu jak w Chorwacji, czy Włoszech kontynentalnych, gdzie każda mieścina zachęca do zagłębienia się w jej zaułki po których można się wałęsać bez celu... tu też można się wałęsać, ale doznania emocjonalne będą znacznie mniejsze (o ile będą jakieś w ogóle). Isola Rossa była tego najdobitniejszym przykładem niestety, jedynym wartym sfotografowania i zainteresowania obiektem była kolejna hiszpańska wieża...

Obrazek

Obrazek

A wybrzeże akurat tutaj było skaliste :roll:

Obrazek

Baaaardzo długa, wielokilometrowa plaża jaśniała piaskiem dalej na południe ciągnąc się aż do Castelsardo, które było naszym pierwszym celem na dziś. Ale po drodze zauważyliśmy drogowskaz na.... cmentarz, była więc kolejna krótka przerwa i okazja na uzupełnienie zapasów wody :)

A sam cmentarz był dość oryginalny, przynajmniej jak na te, które widzieliśmy do tej pory – stąd fotki:

Obrazek

Obrazek

O ile z płytami na ścianach już się spotkaliśmy, o tyle ogromne, pootwierane grobowce raczej były nowością. Co region to obyczaj.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.06.2015 11:40

Czas na Castelsardo. Zapewne byśmy tu i tak zaglądnęli, ale akurat to miasteczko widziałem przed wyjazdem na zdjęciach. Prezentowało się nieźle, dzięki czemu stało się obowiązkowym punktem programu :cool: . No i już pierwszy widok jaki nam się „objawił” :wink: po wjeździe, choć nieco pod słońce, to sprawił, że je polubiliśmy :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to widok drugi – który zobaczyliśmy przejechawszy przez „centrum”, które nawiasem mówiąc tradycyjnie już było takie sobie i na romantyczne spacery we dwoje w blasku księżyca średnio się nadawało :wink: . Ale trzeba przyznać, położenie Castelsardo ma :cool:

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.06.2015 11:41

Oczywiście do twierdzy musieliśmy także podjechać. Pod samymi murami jest trochę darmowych miejsc parkingowych (pustych), nie było kłopotu z pozostawieniem auta.

Obrazek

Obrazek

Powietrze przeszył donośny pisk... uniósłszy głowy zauważyliśmy źródło:

Obrazek

Mewie pisklę, zastanawialiśmy się czy nie umiejąc jeszcze latać wypadło z gniazda, czy może latać właśnie się uczyło? Tego nie odgadliśmy, ale rodzic był wyraźnie zaniepokojony :roll:

Obrazek

W żaden sposób nie mogliśmy zaradzić sytuacji, a pisklę niedługo skryło się w zaroślach. Powędrowaliśmy dalej. A dalej, okazało się, że twierdza górująca nad miastem, to nie sama twierdza, a właściwe, zwrócone ku morzu Stare Miasto Castelsardo 8O . Nie ma to jak dobre przygotowanie do podróży :roll: :wink: .

Jeszcze jeden widoczek:

Obrazek

Tablica „ku pamięci” poległych na wojnach mieszkańców - chyba w każdej wsi jest taka, mniejsza albo większa.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.06.2015 11:42

Tuż obok jest wejście na twierdzę, zawahaliśmy się przez chwilę bo, choć otwarte, opatrzone było tablicami o jakichś pracach budowlanych wewnątrz,a opodal stał samochód robotników z różnymi materiałami. Dwóch właśnie wychodziło, widząc nasze niepewne miny gestem zachęcili do wejścia. Grazie :)

Obrazek

No proszę, to tam jeszcze taka CHIESA stoi....

Obrazek

Obrazek

Portowy widoczek jeszcze szerszy

Obrazek

Obrazek

Na Nowe Miasto zaś – podobny

Obrazek

Baszta

Obrazek

Pierwszy raz widzieliśmy taki wzorek na kościelnej w tym wypadku dzwonnicy

Obrazek

Jak się potem okazało – na Sardynii to typowe.

Ten gatunek ptaków, też do oryginalnych nie należy :)

Obrazek

Na twierdzy byliśmy przez jakiś czas sami, aż nie nadciągnęła wycieczka, węgierska :roll: . Szybko się ewakuowaliśmy, ale przekonanie, że Castelsardo jest wartym odwiedzin miejscem, jeszcze się wzmocniło :cool:

Obrazek

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 02.06.2015 11:55

kulka53 napisał(a):My mamy w planie kawałek dość spory, ale Legoland raczej odpuścimy
I też trochę niepokoją mnie te skandynawskie ceny


... akurat Legoland wyjdzie nam ciut taniej ... dzieciaki z racji przynależności do klubu Lego mają wejście gratis ... :lol: ... niestety pełnoletnich do klubu nie przyjmują ... :x ...
... a ceny niestety fakt - do niskich nie należą ... niektóre atrakcje właśnie z tego względu odpadły ... :( ...

kulka53 napisał(a):Ale trzeba przyznać, położenie Castelsardo ma


... co fakt to fakt ... wygląda bajkowo ... :lol: ...
Pozdrawiam.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 02.06.2015 12:12

kulka53 napisał(a):....pamiętam takie z Tinos czy Naxos.


Może Mikri Vigla na Naxos :)?

Nie wiem czy te plaże z Sardynii Żonie pokazywać. Te wydmy. Jeszcze się faktycznie na tą Sardynie uprze :).

Pozdrawiam
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 02.06.2015 12:19

KOL napisał(a):Nie wiem czy te plaże z Sardynii Żonie pokazywać. Te wydmy. Jeszcze się faktycznie na tą Sardynie uprze .


... ja zastosowałem inną metodę - już małżonce pokazałem zdjęcia sardyńskich plaż i teraz ma mętlik w głowie i stwierdziła, że mam wolną rękę co do wyboru wakacyjnych miejsc ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.06.2015 14:04

Może się narażę trochę, ale powiem, że póki co, z tego, co widzę: gdzie tam miasteczkom sardyńskim do apulijskich! :)

:boss: :papa:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 02.06.2015 14:37

Moim zdaniem Alghero odstaje mocno od sardyńskiej średniej, i jest naprawdę urocze. Ale nie widziałem Cagliari, być może ono jest również fajne.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 109
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone