Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 23.06.2013 10:58

Nie masz przesytu kościelnego?
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 23.06.2013 11:28

kulka53 napisał(a):
DarCro napisał(a):Bardzo mi się podoba to zdjęcie. :!:

Ciekawe dlaczego :roll: :wink:
Ja osobiście wolę parę innych naszych fotek :)


Ależ proszę bardzo: :)

1. Kolorystyka: żółto-czerwona ściana z fioletowymi gołębiami jako akcent.
2) Zdjęcie nie jest oczywiste: na swój sposób brzydka, stara ściana, koło której większość przeszłaby obojętnie, a jednak niesie walory estetyczne (przynajmniej dla mnie).
3) Tematyka: pasożytujące "miasto" gołębi na "ludzkim" domu, tak,że właściwie nie wiadomo czy to bardziej ludzkie czy juz raczej ptasie tereny.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.06.2013 08:15

mysza73 napisał(a):w Maceracie jest całkiem niezły zespół Lube Banca Macerata :oczko_usmiech: .

Wiem, wiem :) , ta nazwa obiła mi się nieraz o uszy jeszcze na długo wcześniej niż dowiedziałem się że Macerata to takie włoskie miasto :roll: :lol:

piotrf napisał(a):Prawdopodobnie przy innych okolicznościach przyrody :wink: wygląda lepiej , sympatyczniej , zachęca do długich spacerów i odkrywa swoje uroki . . .
W deszczu wszystko wygląda inaczej :?

Niewykluczone że tak jest.
U nas na zły odbiór tego miasta nałożyło się kilka czynników, pogoda to raz, ten okropny poranny ruch miejski to dwa, poza tym to, że dojechaliśmy tam głodni :? , że nie było gdzie zaparkować i dość długo krążyliśmy pod murami i nie tylko, zamknięte Sferistrio które dla mnie było celem głównym.... itd, itp :roll:

FUX napisał(a):Nie masz przesytu kościelnego?

Nie, a niby dlaczego?
Lubimy oglądać kościoły, każdy jest trochę inny.
Lepsze to chyba niż oglądanie straganów i marketów...

W przypadku takiej pogody jaką dość często w Italii mieliśmy można się w nich schować przed deszczem, poza tym można posiedzieć i trochę odpocząć po wielogodzinnym łażeniu...
Pojechaliśmy pozwiedzać, w maju temperatura morza jest dla nas zdecydowanie za niska, nawet włoskiego... kąpiele odpadały.
Poza tym w tym roku widzieliśmy znacznie więcej innych miejsc niż miasta i kościoły niż w poprzednim roku, już się co nieco pojawiło ( widziałeś Monte Conero?). I jeszcze się pojawi.

A Ty zamiast zwiedzania miast i miasteczek (a w nich także kościołów) co innego byś robił?
Siedzenie przy kawiarnianych stolikach nas nie bawi a jedzenie mamy swoje...

DarCro napisał(a):Ależ proszę bardzo: :)

Dzięki :)
DarCro napisał(a):3) Tematyka: pasożytujące "miasto" gołębi na "ludzkim" domu, tak,że właściwie nie wiadomo czy to bardziej ludzkie czy juz raczej ptasie tereny.

Tu skłaniałbym się ku opinii, że w przypadku tej ściany ma miejsce zgodne współżycie obu gatunków, natomiast teren pod ścianą w swe posiadanie niepodzielnie zagarnęły gołębie :wink:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.06.2013 10:08

2 maja, czwartek c.d.

Ledwo wyjechaliśmy z Maceraty pogoda poprawiła się nieco, nawet gdy kawałek dalej zatrzymałem się na stacji by zaczerpnąć trochę benzyny, na moment przez chmury przebiły się nieśmiałe promyki słońca. Niestety, nie na długo :? .

W ogóle to ciekawa sprawa z tymi włoskimi stacjami :roll: . W poprzednim roku natykaliśmy się wyłącznie na samoobsługowe, albo takie bez żywej duszy, albo nawet był jakiś sklep to i tak płaciło się przed tankowaniem wsuwając banknot do odpowiedniego urządzenia. Teraz zastaliśmy diametralnie inną sytuację, stacje albo były „obsługowe” , albo nawet jak nie, to płaciło się normalnie w kasie, jak u nas. Trudno mi wyjaśnić sobie dlaczego w jednym regionie jest tak, a w innych inaczej :roll: , w każdym razie i tak zbyt tanio to nie było. Chociaż... więcej niż 1,7 euro nie zapłaciliśmy :) .

Tak się złożyło, że dziś mieliśmy trochę wolnego czasu. Mogliśmy wybrać sobie do zwiedzania jedno z trzech, a nawet czterech miasteczek leżących po drodze a nieujętych w przedwyjazdowych planach. Może udałoby się i zaliczyć dwa, ale niestety po południu w zwiedzaniu znów przeszkodziła pogoda. W każdym bądź razie ostatecznie wylądowaliśmy na trochę w San Severino Marche :) .

Miasteczko jest nieduże, ma jednak rzymski rodowód, założono je w VI wieku. Składa się z położonego na wzgórzu górnego miasta (Castello del Monte) oraz znacznie nowszego, choć też w części średniowiecznego dolnego miasta. Jest tu kilka zabytków które chcieliśmy zobaczyć a przy okazji Wam pokazać :) .

Zatrzymałem się tuż przy starej części dolnego miasta i już po chwili wchodziliśmy na nie taką całkiem niebrzydką uliczką.

Obrazek

Piazza del Poppolo, eliptyczny tutejszy rynek.

Obrazek

Ratusz

Obrazek

Przy Ratuszu znalazłem ulubioną mapkę :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiele domów przy rynku ma ładne podcienia

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.06.2013 10:09

Do dolnego miasta jeszcze na chwilę wrócimy później, teraz czeka nas dość przyzwoita wspinaczka na wzgórze do miasta górnego.

Obrazek

Figi... szkoda że jeszcze zielone :)

Obrazek

Zapomniany mini kościółek po drodze

Obrazek

Trochę już podeszliśmy :)

Obrazek

Obrazek

Na wzgórzu rozrzuconych jest kilka bardzo starych lub ciut nowszych budowli, to jedna z nich – Sanktuarium Madonna dei Lumi. Nie weszliśmy – zamknięte.

Obrazek

Obrazek

To idziemy dalej

Obrazek

Chiesa di Santa Katerina – zamknięte :?

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.06.2013 10:09

Ten kościół, dawna katedra Duomo Vecchio stojąca na szczycie wzgórza, zbudowana w X wieku bardzo przypadła nam do gustu 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tym jasnym budynku mieści się Muzeum Archeologiczne.

Obrazek

Obrazek

Oprócz katedry jest tu wysoka Torre Civica, widać, że trochę jest krzywa :)

Obrazek

Z tej strony jest prosta :)

Obrazek

Szersza na dole :)

Obrazek

Obrazek

Widoczek na miasto

Obrazek

I na okolicę

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.06.2013 10:10

Oczywiście chcieliśmy koniecznie wejść sobie do katedry. Główne wejście jest na stałe zamknięte, trzeba wejść jak do Muzeum i potem przejść takim pięknym dziedzińcem. Ten jak mało chyba który nie jest ani kwadratem, ani prostokątem... każdy bok był trochę innej długości, miejsce przecięcia przekątnych też było w jakimś nietypowym miejscu, a rogi nie były kątami prostymi - Małgosia twierdzi, że to jest deltoid 8O :lol: . W każdym razie takie budowlane cudo widzieliśmy pierwszy raz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To zdjęcie mi się bardzo podoba :)

Obrazek
Ostatnio edytowano 25.06.2013 13:47 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.06.2013 10:11

Wejście boczne też było zamknięte :? , widniał na nim napis, że aby wejść do środka trzeba poprosić o otwarcie pracownika Muzeum. Mieliśmy szczęście... niedługo po nas pojawiła się para niemieckich turystów i cała czarna robota spadła na nich :wink: . Wnętrze katedry, niestety trochę rozczarowuje, przebudowano je w późniejszych wiekach i nie robi aż takiego wrażenia jakby zapewne mogło. Ale trzeba przyznać, że bardzo ładnie je odnowiono.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grobowiec patrona miasta, św Seweryna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Figurka M B Loretańskiej

Obrazek

c.d.n.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 25.06.2013 13:58

kulka53 napisał(a):takim pięknym dziedzińcem. Ten jak mało chyba który nie jest ani kwadratem, ani prostokątem... każdy bok był trochę innej długości, miejsce przecięcia przekątnych też było w jakimś nietypowym miejscu, a rogi nie były kątami prostymi - Małgosia twierdzi, że to jest deltoid 8O :lol: .


Eeee, tam deltoid... Po prostu chłopcy po winie to robili, to im sią miarka omsknęła i wyszło co wyszło. :)
Ale efekt faktycznie budzi we mnie przyjazne uczucia estetyczne
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 25.06.2013 14:05

kulka53 napisał(a):Na wzgórzu rozrzuconych jest kilka bardzo starych lub ciut nowszych budowli, to jedna z nich – Sanktuarium Madonna dei Lumi. Nie weszliśmy – zamknięte.

Wielka szkoda, :( obejrzałbym jakiś kościół :mg:
Sorki... nie mogłem sobie darować, taka moja natura :D
Pozdro...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.06.2013 17:06

DarCro napisał(a):Eeee, tam deltoid...

Właśnie... eee... :cool:
Tak im widać z jakiegoś powodu pasowało, a teraz to do wszystkiego trzeba teorię jakąś zastosować... :wink:
DarCro napisał(a):Ale efekt faktycznie budzi we mnie przyjazne uczucia estetyczne

To w tym względzie podobny gust mamy :)

KarKoz napisał(a):Wielka szkoda, :( obejrzałbym jakiś kościół :mg:

Spoko, już w kolejnym odc jakiś tam się znajdzie.... może nawet niejeden :smo:

Pozdrav :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.06.2013 09:54

2 maja, czwartek c.d.

Jeszcze raz widoczek na miasteczko i wciąż zachmurzone niebo :?

Obrazek

Mało które włoskie wzgórze nie jest zwieńczone jakąś wieżą...

Obrazek

Powoli schodzimy, rzecz jasna inną trochę drogą :)

Kościół św. Teresy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wciąż czynny klasztor klarysek.

Obrazek

Obrazek

Mocno stromo jest tu i ówdzie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.06.2013 09:55

Zbliżamy się do jednego z najważniejszych zabytków San Severino Marche – kościoła San Lorenzo in Doliolo

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To ładny romański kościół z X wieku z kryptą w której zachowały się freski wybitnych malarzy pochodzących z tego miasta, braci Salimbeni tworzących w XV wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.06.2013 09:57

A oto i sama krypta, tym razem nie ma tu kolumn a dość nietypowe łuki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podobno tylna część krypty to fragment pogańskiej świątyni z czasów założenia miasta.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.06.2013 09:57

Freski braci znajdują się też w dawnej zakrystii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chrzcielnica też wygląda na starą...

Obrazek

Bardzo spodobało się nam w tym kościele. Gdyby nie on, chyba uznalibyśmy San Severino Marche za nie do końca dobry wybór i żałowalibyśmy, że nie pojechaliśmy do Trei, Tolentino czy Camerino...

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 70
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone