Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2018 07:46

6 maja, niedziela c.d.

W samym środku upalnego dnia dotarliśmy do Fajstos :cool: . O ile przed wyjazdem ja byłem sceptyczny nieco co do zwiedzania tego typu miejsc nastawiając się bardziej na odkrywanie tych mniej znanych i popularnych, o tyle Małgosia wręcz przeciwnie – minojskie ruiny miały być dla niej punktem obowiązkowym, jedną z najważniejszych atrakcji tego wyjazdu. O ile moja koncepcja poniosła niemal całkowitą porażkę :? , o tyle kreteńskie „hity” zabytkowe już niekoniecznie… ok, Knossos na kolana nie rzuca, Zakros zwiedziliśmy zza płotu :wink: , Gournię zza szyby samochodu a i innych zawodów nie brakowało, o tyle np. Muzeum Archeologiczne w Heraklionie to coś czego ominąć po prostu nie wolno. Jak będzie z Fajstos? Zaraz się okaże :idea: :) , choć ja także i z tym miejscem nie wiązałem większych nadziei…

Fajstos, czyli ruiny drugiego co do wielkości odkopanego minojskiego pałacu znajdują się na niewysokim, choć dominującym nad rozległą równiną Mesara wzgórzu. Przed wejściem do ruin znajduje się dość spory parking, którego większa część pozbawiona jest cienia… my jednak tradycyjnie upychamy Lunę pod drzewkami w kąciku :wink: . Nie ma na parkingu autokarów, za to stoi kamper - jeden z co najmniej kilkunastu jakie widzieliśmy na wyspie. Zjadamy najpierw drugie śniadanie, obserwujemy niezbyt licznych przybyszów chętnych do zwiedzania zabytku (jakże inaczej wygląda to niż w Knossos 8O ), w końcu możemy sami się wybrać.

Widok z parkingu…tradycyjnie widać głównie oliwki :wink: .

Obrazek

To co można dziś obejrzeć w Fajstos to ruiny dwóch pałaców, pierwszego, zbudowanego około 1900 r. p.n.e. , oraz drugiego, wzniesionego na jego ruinach prawdopodobnie po trzęsieniu ziemi – około 200 lat później. O dziwo to właśnie ten pierwszy pałac był co prawda mniejszy, ale bardziej imponujący, bogaty, i liczne znaleziska (m.in. słynny Dysk z Fajstos) pochodzą z tego wcześniejszego okresu. Prawdopodobnie rola drugiego pałacu była już marginalna, po zniszczeniach w 1450 p.n.e. zniknął z powierzchni ziemi. Ostatecznie doryckie państwo-miasto Fajstos przestało pełnić jakąkolwiek funkcję w II wieku p.n.e. po podbiciu przez Gortynę.

Bilety wstępu z tego co pamiętam to wydatek 8 euro. Wyczytaliśmy w przewodniku, że można wizytę w Fajstos połączyć cenowo z pobliskim pałacem Agia Triada, wtedy podobnie jak w Knossos z i muzeum w Heraklionie byłoby relatywnie taniej… ale nic z tego, biletów łączonych już nie ma.

Pałac w Fajstos z miejsca robi na nas dobre wrażenie. Ba, nawet bardzo dobre 8O , zwłaszcza na mnie, bo jak pisałem nie spodziewałem się tu niczego szczególnego. Ok, jeśli ktoś nie lubi tego typu miejsc to i tutaj się zawiedzie… my jednak lubimy ruiny – jeśli są fajne :cool: . A Fajstos jest naprawdę fajne :idea: , toteż mamy stamtąd mnóstwo zdjęć :wink: , które pokażemy oczywiście.

Obrazek

Większa część ruin leży oczywiście na otwartej przestrzeni, patelnia we wczesno popołudniowym słońcu jest nieprawdopodobna… choć znów wyczuwalne są podmuchy wiatru. Ale na terenie wykopalisk rośnie też nieco sosen, także można sobie odpocząć na ławce z widokiem na kamienie i pokontemplować… Ale to później, na razie uzbrojeni w aparaty ruszamy „na pałac” :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostałości po drewnianych słupach, charakterystycznym elemencie minojskiej architektury.

Obrazek

Obrazek

Tu stały jakieś kolumny…

Obrazek

Część rozległego placu przed wejściem do pałacu.

Obrazek

Słynne fajstoskie schody 8O .

Obrazek

Oryginalne mury :roll: .

Obrazek

Elementy mniej imponujące…

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2018 07:47

Podobna do krokodyla (?) podstawa kolumny (?)

Obrazek

Jestem podobny…. absolutnie do siebie :cool: :D

Obrazek

Pałacowe wnętrza…narożniki ewidentnie dołożone współcześnie ale podłoga, chyba już nie :roll: .

Obrazek

Marmurowe okładziny ścian, raczej też oryginalne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu fragment zacieniony pięknymi sosnami.

Obrazek

Obrazek

Miejsce odnalezienia słynnego dysku.

Obrazek

Obrazek

Wschodnia część pałacu.

Obrazek

Obrazek

Te schody też są oryginalne.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2018 07:48

Przechodzimy na wyższy poziom.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaskakująco pusto jest w pałacowych ruinach, nawet jak na ilość samochodów na parkingu. Nie wiem gdzie podziali się ci ludzie.... Jedna większa wycieczka tylko się pojawiła i to pod koniec naszego zwiedzania. Tymi pustkami jesteśmy naprawdę pozytywnie zaskoczeni :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teren pałacu nie jest wielki, z każdego miejsca widać budynek w którym jest restauracja i pamiątki. Zwiedza się bardzo przyjemnie, można zajrzeć w każdy zakamarek i nie czuje się zmęczenia.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2018 07:49

Południowo-wschodnie skrzydło pałacu, z tego co pamiętam były to pomieszczenia książęce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wspomniana, niewielka, francuskojęzyczna wycieczka.

Obrazek

Na dziedzińcu.

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zachowane pomieszczenia magazynowe na tyłach apartamentów królewskich.

Obrazek

Hmmm, naprawdę robi to wrażenie :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tajemne znaki :wink: .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2018 07:49

Trochę kamieni „niewiadomodoczego”

Obrazek

Miski…

Obrazek

Ławki…

Obrazek

Murki, mureczki…

Obrazek

Fragmenty sieci wodnej

Obrazek

To też zdaje się jakiś odpływ.

Obrazek

Studnia.

Obrazek

Tłumów wciąż nie ma… chyba leżą na plażach :) .

Obrazek

Obrazek

Ładne miseczki…

Obrazek

Mniej ciekawa (i niedostępna bo zagrodzona) część.

Obrazek

Obrazek

Jeden z trzech sporych zbiorników (na wodę?).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu widać różne poziomy wykopalisk.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2018 07:50

To co podobało się nam chyba najbardziej…. rozległy plac z oryginalnymi schodami z obu stron.

Obrazek

Obrazek

Usiłuję się czegoś dowiedzieć :wink: .

Obrazek

Te kamienne ścieżki to coś w rodzaju drogi ceremonialnej, procesyjnej.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2018 07:51

I znów na górnym dziedzińcu głównym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaglądamy raz jeszcze do komnat, tym razem z góry.

Obrazek

Obrazek

No i to tyle z Fajstos… i tak sporo, ale autentycznie byliśmy pod wrażeniem tego co można było zobaczyć w miejscu sprzed 3 i pół tysiąca lat :idea: . Zwłaszcza pod wrażeniem byłem i wciąż jestem ja, nie spodziewałem się że będzie tu tak ciekawie, przyjemnie i że nie będzie tu knossoskich wycieczkowych tłumów, kolejek itp. Warto było zaplanować i uwzględnić to miejsce na trasie kreteńskiego zwiedzania :idea: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2018 07:51

Zanim jednak odjechaliśmy – jeszcze dwie sprawy. Pierwsza to wizyta w sporym sklepie z wielkim wyborem przeróżnych pamiątek :cool: i zakup zgrabnego dysku z Fajstos :) . A potem podeszliśmy jeszcze kawałek z drugiej strony parkingu, gdzie stoi taka oto ruina kościoła (zamknięta). Agios Georgios Falandras to część dawnego monastyru którego powstanie jest datowane na XVI wiek, w miejscu wcześniejszego, z X wieku. Monastyr działał do początków XIX wieku, a ruiny jego zabudowań były widoczne jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dziś pozostał jedynie sam kościół. Nazwa Falandras pochodzi od faktu, że mnisi zajmowali się hodowlą jedwabników.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.10.2018 08:09

Fajstos miałam w obowiązkowym planie przy wizycie w Matali, ale jako że jeden kreteński dzień ulewa nam zabrała to mam te miejsca w planie przy kolejnej wizycie na wyspie....

Wasze zdjęcia potwierdzają to co wyczytałam na kilku blogach, że to miejsce jest super i warte zobaczenia. A niektóre Wasze zdjęcia są jakby robione wiele lat temu (coś robiliście pry nich czy to zasługa oświetlenia przez słońce kamieni?)...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.10.2018 19:58

Jesli Fajstos to i pewnie MATALA:)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2018 08:13

piekara114 napisał(a):mam te miejsca w planie przy kolejnej wizycie na wyspie....

A kiedy ta wizyta? :cool:
My nie planujemy w najbliższej przyszłości. Małgosia by może i chciała, ale ja póki co jestem w zdecydowanej opozycji... :roll: .
piekara114 napisał(a):Wasze zdjęcia potwierdzają to co wyczytałam na kilku blogach, że to miejsce jest super i warte zobaczenia. A niektóre Wasze zdjęcia są jakby robione wiele lat temu (coś robiliście pry nich czy to zasługa oświetlenia przez słońce kamieni?)...

Hmmm, nie robiliśmy (tzn Małgosia nie robiła) nic innego niż standardowa obróbka...
Różnice wynikają przede wszystkim z tego że nasze 2 aparaty dają zupełnie inne zdjęcia :? i ich "upodabnianie" raz wychodzi lepiej a raz gorzej. A może i oświetlenie miało tutaj znaczenie?
Jak pisałem - nam się Fajstos podobało. Na pewno jest to miejsce z adekwatną ceną a i spokojnie można by zapłacić więcej.

tony montana napisał(a):Jesli Fajstos to i pewnie MATALA:)

A i owszem... pojechaliśmy tam po prostu zobaczyć słynne miasteczko, nie wgłębialiśmy się w szczegóły.
Ale najpierw będą jeszcze inne miejsca... a i potem, wieczorem też :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.10.2018 06:53

6 maja, niedziela c.d.

Nie jest jeszcze bardzo późno a Fajstos nie jest zbyt wymagające w zwiedzaniu, ale mimo to upał robi swoje :roll: i czujemy się już nieco zmęczeni. Do następnego punktu programu (Małgosia chciała odpuścić, ale ja się nie dałem namówić :) ) nie jest daleko, raptem parę kilometrów. Także po chwili parkuję już na sporym, pustym placu przy stanowisku archeologicznym Agia Triada.

Nazwa jest dość zaskakująca jak na ruiny minojskiej osady i willi, została nadana oczywiście znacznie później, czyli w momencie odkrycia tego kompleksu przez włoskich archeologów. Oryginalna nazwa podobno wciąż nie jest znana :roll: . Osada powstała i była zamieszkiwana przez około 500 lat (2000-1500 p.n.e.), jej znaczenie wzrosło gdy na jej terenie zbudowano okazałą willę… do tej pory nie wiadomo czy była to letnia rezydencja władcy z Fajstos czy też zupełnie niezależny pałac bogatego ziemianina. W ruinach odkryto bardzo wiele znalezisk, szczególnie liczne były tabliczki zapisane pismem linearnym A, ale też pieczęcie, ścienne malowidła, wazony, rytony oraz słynny malowany sarkofag który mogliśmy zobaczyć wcześniej w muzeum w Heraklionie. Po kataklizmie z ok 1450 r p.n.e. osadę odbudowali Mykeńczycy, zamieszkiwali tu też Rzymianie i Bizantyjczycy… a także Wenecjanie. Ostatecznie osadę zniszczyli Turcy dopiero pod koniec XIX wieku.

Wstęp do ruin to koszt 4 euro, zdążyliśmy niemal w ostatniej chwili bo minęła już 14 a Agia Triada jest otwarta do 15. Być może też stąd prawie zupełny (poza nami) brak innych turystów – wychodziliśmy ostatni :) .

Niewielki teren minojskiej osady porośnięty jest pięknymi sosnami, w dużej mierze zacieniającymi ruiny. Leżą one na zboczu wzgórza, sporo niżej niż parking. Miejsce to od razu mi się spodobało, a z każdą chwilą było coraz lepiej :idea: , ruiny są ciekawe – zwłaszcza wspomniana willa posiadająca system kanalizacji dobrze widoczny w paru miejscach.

Obrazek

Obrazek

Ale najpierw przyglądamy się małemu kościółkowi Agios Georgios który został zbudowany przez Wenecjan w 1302 roku. Wnętrze pokrywają dobrze podobno zachowane freski ale nie widzieliśmy ich bo kościółek był zamknięty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.10.2018 06:53

Także i tu do rekonstrukcji użyto trochę betonu :? , ale na szczęście nie ma go zbyt wiele.

Obrazek

W wielu miejscach można natrafić na jakieś ciekawostki…

Obrazek

Widok na zabudowania mieszkalne.

Obrazek

Pomieszczenie pałacowe.

Obrazek

Na górce Agios Georgios

Obrazek

Pełno tu skomplikowanych przejść, taki swoisty labirynt…

Obrazek

I znów wejście do podziemi…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naprawdę sporo pozostało z pałacowych wnętrz :roll: .

Obrazek

Wyraźnie widoczne odpływy sprzed 3,5 tysiąca lat :idea:

Obrazek

Schody duże i małe :)

Obrazek

Centralne pomieszczenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odpływowy „akwedukt”

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.10.2018 06:54

Pusto…

Obrazek

Obrazek

Przechodzimy do północno-wschodniej części dawnej osady.

Obrazek

Dla kogo takie wejście ? :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.10.2018 06:55

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Agia Triada bardzo mi się podobała :idea: , jest to miejsce dużo mniejsze niż Fajstos, ale – wg mnie – równie ciekawe i całkiem nieźle zachowane. Na pewno warto tu zajrzeć przy okazji będąc w okolicy :idea: .

c.d.n.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 651
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone