Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15709
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.10.2018 12:46

Mi chodziło o te plaż...
Obrazek Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.10.2018 11:52

Aaaaaa... ok, nie zauważyłem że ta wielka też ma skałkę :cool: . Ale - tak jak pisałem - na tym odcinku wybrzeże jest niemal jedną wielką plażą :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.10.2018 11:52

6 maja, niedziela c.d.

Przejechawszy parę ładnych kilometrów szutrem pod górkę dotarliśmy pod monastyr Odigitria. Przewodnik zachęcał do jego odwiedzenia zachwalając jego odosobnienie, położenie w wysokich górach (ok, tu jeszcze można by się zgodzić), oraz fakt, że turyści rzadko tu trafiają (w to akurat bardzo wątpię). Plac przed monastyrem zajmowało kilkadziesiąt aut a Grecy, którzy przyjechali nimi na poranne, niedzielne nabożeństwo właśnie powoli zmierzali w ich kierunku. Zaparkowałem w cieniu oliwki, uzupełniliśmy zapasy wody z kranika przed wejściem i weszliśmy do środka.

Wstęp jest darmowy. Już po pierwszych krokach na dziedzińcu zdaliśmy sobie sprawę że nie będzie to miejsce odosobnione i zaciszne, a wręcz przeciwnie – gwarne i pełne życia. Z tego co widzieliśmy mieszka tu co najmniej kilkunastu mnichów.

Monastyr Odigitria ma wielowiekową tradycję a został założony nieopodal miejsca prehistorycznego, minojskiego kultu religijnego na terenie którego odkryto też 2 grobowce – tolosy. Miejsce to było w użyciu przez około 1000 lat. Prawdopodobnie nie jest udostępnione do zwiedzania, w każdym razie my nie natknęliśmy się na żadne znaki tam kierujące. Monastyr był przez wieki bogatym i liczącym się ośrodkiem religijnym, należały do niego tereny niemal całych, leżących na wschód gór Asterousia.

Dziś jest to miejsce bardzo zadbane, ładne, taki chyba dość typowy wytwór na potrzeby kreteńskiej turystyki. Na pierwszy rzut oka robi bardzo dobre wrażenie… już ich obecność przy wejściu nastroiła nas pozytywnie :cool: .

Obrazek

Dalej jest naprawdę ładnie.

Obrazek

Od razu trafiamy na otwarte pomieszczenia w których można zobaczyć jak wyglądało życie dawnych mnichów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.10.2018 11:53

Do kościoła też weszliśmy ale ze względu na sporą ilość ludzi praktycznie przez cały czas nie mamy za wiele zdjęć z wewnątrz.

Obrazek

Tylko te, nie wysilaliśmy się zbytnio by koniecznie obfotografować wnętrze bo nie było tam nic szczególnego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klasztor dawniej był ufortyfikowany, cześć murów zachowała się, podobnie jak ta wieża (z tego co pamiętam pochodzi z XV wieku).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.10.2018 11:54

Można wejść do środka wieży a także na samą jej górę :D , z czego oczywiście korzystamy.

Obrazek

Wewnątrz też urządzono małe muzeum-wystawę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdy wejdzie się już na dach wieży, poza dziedzińcem monastyru widać także nowy kościółek poza jego murami. Wydaje mi się, że to właśnie tam, gdzieś obok były wspomniane minojskie grobowce.

Obrazek

Monastyr Odigitria z góry :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.10.2018 11:54

Na koniec zaglądamy do jeszcze jednego mini-muzeum, tym razem z dawnymi sprzętami związanymi z rolnictwem i codziennym życiem mnichów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziś mnisi porzucili większość z tych zajęć skupiwszy się bardziej na komercyjnym aspekcie życia :cool: . Prowadzą spory sklep do którego zostaliśmy niemal siłą zaciągnięci przez jednego ze starszych Greków…fakt, że turystów takich jak my kręciło się niewielu, może jeszcze kilka osób, reszta to byli Grecy którzy pozostali po nabożeństwie na zwyczajowych pogawędkach ze sobą i z mnichami. A skoro już do sklepu trafiliśmy :roll: to nie wypadało tak wyjść z pustymi rękami, zwłaszcza, że monastyr ma jednak sporo do zaoferowania turystycznym oglądaczom takim jak my. Jednym z planowanych zakupów wyjazdowych była grecka oliwa, wyszliśmy z 5 litrowym baniakiem :lol: .

Odigitrię warto odwiedzić, zwłaszcza że dojazd od północy nie jest tak uciążliwy jak od południa, na drodze leży asfalt :cool: . Zawiedzie się jednak ten który szuka prawdziwego zacisza i oazy życia duchowego…

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15709
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.10.2018 11:58

Jaka fajna maszyna do szycia.... choć mały remoncik to by się jej przydał....
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 05.10.2018 13:59

piekara114 napisał(a):Jaka fajna maszyna do szycia.... choć mały remoncik to by się jej przydał....

Mam nieco młodszy model maszyny i w nieco gorszym stanie są drewniane elementy. Na niej uczyłam się szyć i szyła maszynowo (niesamowicie) równo. Łucznik nie dorównywał jej jakością ale pozwalał "obrzucać". Może kiedyś zrobię mojej remoncik i znowu na niej coś zeszyje.....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15709
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.10.2018 14:15

Życzę z całego serca czasu na remoncik.... ja bez pedału nie umiem szyć, choć taką młodsza maszynę mam w pełni sprawną i podobnie jak u Ciebie blacik jest uszkodzony....
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 05.10.2018 15:14

piekara114 napisał(a):.... ja bez pedału nie umiem szyć,...


A ja Singerem (sprawny do dzisiaj) na korbkę plecak ponad 40lat temu sobie uszyłem.
I z plecakiem tym, w tym roku, byłem zimą na Szrenicy :!: 8O

pzdr :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15709
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.10.2018 15:58

Nie na darmo handemade ma się dobrze i jest w cenie :D
A co dopiero 40-letnie materiały i robocizna :D
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.10.2018 18:42

Mimo tego, że ten rejon Krety jest najmniej znany przewodnikom turystycznym to i Kali Limenes to i owo czytałem, zakładałem, że jest tam ładniej szczerze mówiąc...

Kurczę, a może to jednak źle, że skupiliście się na wschodniej częsci Krety (i środkowej) zamiast zachodniej, tam nie spotkałby Was raczej zawód

:boss: :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15709
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.10.2018 20:39

tony montana napisał(a):Kurczę, a może to jednak źle, że skupiliście się na wschodniej częsci Krety (i środkowej) zamiast zachodniej, tam nie spotkałby Was raczej zawód
:boss: :papa:
Mam podobne odczucia...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2018 09:06

tony montana napisał(a):Mimo tego, że ten rejon Krety jest najmniej znany przewodnikom turystycznym to i Kali Limenes to i owo czytałem, zakładałem, że jest tam ładniej szczerze mówiąc...

A bo Ty to się już tyle świata naoglądałeś że byle Kreta nie atrakcja :wink:

Samo Kali Limenes jako miejscowość to faktycznie nic szczególnego, dużo przyjemniej wyglądało Lentas. Natomiast jak dla nas to ta część wybrzeża była całkiem w porządku, zarówno łatwiej dostępny odcinek w zachodniej części Asterousii, przejazd wąwozem i plaża Tripiti, oraz wcześniej pokazany kawałek od Tsoutsouras na wschód do Keratokambos.
Dużo bardziej się nam tam podobało niż w okolicach Vai, Makrygialos czy Mochlos. Przynajmniej sporo plaż było :D .

tony montana napisał(a):Kurczę, a może to jednak źle, że skupiliście się na wschodniej częsci Krety (i środkowej) zamiast zachodniej, tam nie spotkałby Was raczej zawód

piekara114 napisał(a):Mam podobne odczucia...

Może tak, a może i nie... ja osobiście wątpię. Krajobrazowo może i jest ładniej, są słynne kreteńskie "hity" na czele z Balos, ale to tylko część tego co składa się na odbiór całości. Masowa turystyka nie znika, a wręcz przeciwnie...
Niemniej, niewykluczone, że to kiedyś sprawdzimy :cool: .

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2018 10:38

6 maja, niedziela c.d.

Pogoda dopisuje, jest pięknie, bezchmurnie i wraz z upływem czasu robi się coraz bardziej gorąco. Wiatr, który wczoraj wieczorem tak utrudniał nam gotowanie i kąpiel we w miarę ciepłym morzy na południowym wybrzeżu praktycznie zupełnie ucichł. Na dziś mamy zaplanowany bogaty program dnia :cool: , ale gdy przy okazji pojawi się coś ciekawego to oczywiście chętnie się przyjrzymy… i tak było właśnie teraz, w małej wiosce Agios Ioannis, a właściwie tuż przed nią – przy drodze od strony południowej. Zauważyliśmy tam fajny, staro wyglądający kościółek :) .

Kościółek pod wezwaniem Agios Pavlos otoczony jest wysokim murem oraz niewielkim cmentarzem. Pochodzi z XIV wieku ale prawdopodobnie zbudowano go na miejscu jeszcze wcześniejszego baptysterium z V wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okazało się. że można wejść do środka. Tam na ścianach zachowały się freski, niezbyt wiele ale zawsze coś :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W mur otaczający kościół wbudowane jest takie pomieszczenie…

Obrazek

Zachęcony podstawionym pod otwór sporym kamieniem zajrzałem do środka.

Obrazek

A w środku… no jednak niespodzianka 8O :roll: .

Obrazek

Całkiem spory stosik (tak chyba na metr wysokości) różnych kości… poczułem się dość dziwnie i nieswojo, jakby w kontraście do słonecznego wiosennego dnia.

c.d.n.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 650
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone