Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15644
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.10.2018 08:39

kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):mam te miejsca w planie przy kolejnej wizycie na wyspie....

A kiedy ta wizyta? :cool:
My nie planujemy w najbliższej przyszłości. Małgosia by może i chciała, ale ja póki co jestem w zdecydowanej opozycji... :roll: .
Ja ogromnie bym chciała jak najszybciej, ale teraz na jesień lotów rozsądnych cenowo nie znalazłam, a przyszły rok wyjazdowo słabo się rysuje...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15644
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.10.2018 08:43

Czy w AT dają jakąś ulotkę przy wejściu lub są tabliczki informujące co jest przed nami? Jak szukałam w necie dokładniejszych informacji o tym miejscu to skromniutko to wypadało, a wejście przy bilecie łączonym z Fajstos wynosiło wtedy tylko 1 eur...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.10.2018 08:57

piekara114 napisał(a):Czy w AT dają jakąś ulotkę przy wejściu lub są tabliczki informujące co jest przed nami? Jak szukałam w necie dokładniejszych informacji o tym miejscu to skromniutko to wypadało, a wejście przy bilecie łączonym z Fajstos wynosiło wtedy tylko 1 eur...

No niestety, teraz biletów łączonych już nie ma, szkoda. Nie wiem dlaczego to zlikwidowali, wydaje mi się że wtedy więcej osób odwiedzałoby też i Agia Triadę :roll: .
Tabliczek na terenie wykopalisk nie ma żadnych, ulotka... prawdę mówiąc nie pamiętam czy coś dostaliśmy ale na 99% nie - sprawdziłem w kupce papierów :wink: przywiezionych z Krety i niczego takiego nie znalazłem.
Mi się Agia Triada - tak jak napisałem - podobała bardzo, ale oczywiście wiadomo, że nie każdy odniesie takie wrażenie... Generalnie mogę napisać że Fajstos + AT to bbb. duże zaskoczenie na plus jeśli chodzi o Kretę i jej zabytki.

piekara114 napisał(a):przyszły rok wyjazdowo słabo się rysuje...

To szkoda... :roll:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.10.2018 20:09

Kamieni a kamieni na tej Krecie Panie.... :)
My nie byliśmy ani w Fajstos, ani w AT, za to byłem w Malii oraz oczywiście Knossos
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.10.2018 11:05

tony montana napisał(a):Kamieni a kamieni na tej Krecie Panie.... :)
My nie byliśmy ani w Fajstos, ani w AT, za to byłem w Malii oraz oczywiście Knossos

Fakt, sporo, ale w naszej relacji będą się już powoli kończyć :wink: (jeszcze jedno dość istotne miejsce...)
A co do Malii to może trochę wstyd, ale nie znaleźliśmy jej, odpuściliśmy, w ogóle w tym momencie byliśmy mocno zniechęceni....
Może innym razem :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.10.2018 11:23

6 maja, niedziela c.d.

Popołudnie coraz bardziej zaawansowane, ale ten dzisiejszy upalny dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie :roll: , toteż jedziemy dalej – tym razem w kierunku morza :) . Matala, tak, to był punkt obowiązkowy i tam też pojedziemy, choć tutaj akurat przeciwnie niż w przypadku Agia Triady Małgosia uważała że warto a ja że niekoniecznie :wink: . Zanim jednak tam dotrzemy, skręcamy nieco wcześniej by dotrzeć i przyjrzeć się dłuuuuuugiej plaży Kommos 8O .

Najpierw przyjrzymy się jej z góry, jedziemy asfaltem do jego końca, czyli do kapliczki Agios Panteleimonas. Stąd szutrówka prowadzi w dół do najbardziej południowej części plaży gdzie znajdują się jakieś tawerny – ten zjazd odpuszczamy.

Za to tam pojedziemy później :) .

Obrazek

Tym bardziej że widać w dole jakieś ruiny :lol: .

Obrazek

Obrazek

Widać też że ta część plaży jakąś infrastrukturę też ma :roll: .

Obrazek

Mimo to zgodnie stwierdzamy że baaaaaardzo się nam ona podoba :idea: .

Obrazek

Wieje STRASZLIWIE :idea: , są ogromne fale.

Obrazek

Mimo to widać że ludzie się kąpią…

Obrazek
Ostatnio edytowano 16.10.2018 11:37 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.10.2018 11:23

Plaża Kommos to jest mniej więcej to co Kulki lubią najbardziej :cool:

Obrazek

Obrazek

Ciekawe co miałaby do powiedzenia w tej kwestii trzecia uczestniczka podróży :wink: :lol:

Obrazek

Tu widać tę końcową część plaży przy której są tawerny.

Obrazek

Obrazek

Dojeżdżamy do kapliczki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strasznie wieje, ciężko otworzyć drzwi by wysiąść z auta a potem utrzymać się na nogach… ale warto ponieść ten trud bo jest tutaj naprawdę pięknie :idea: (trochę przypomniały się nam plaże Sardynii)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.10.2018 11:24

Początkowo miałem zamierzenie by może gdzieś przy tej plaży zostać na noc… zachęcał też nas do tego spotkany przy wąwozie Sarakina Austriak. Twierdził że był w tym miejscu wcześniej i bez problemu nocował… rzeczywistość jednak okazała się inna :roll: - gdy zjechaliśmy na dół parking okazał się płatny :? i nie było na nim ani jednego samochodu :wink: , za to rządek pojazdów parkował wzdłuż szutrowej drogi dojazdowej. Zaparkowaliśmy więc i my wiedząc już że spać tu nie będziemy, nie tylko ze względu na ten płatny parking (może Austriak był gdzie indziej jednak? , a może parkingowi pojawili się z początkiem maja?) ale też na to, że tu na wybrzeżu tak potwornie wiało 8O .

Przez płot i przydrożne tamaryszki zaglądamy na nieudostępnione jak się okazało do zwiedzania ruiny danego minojskiego portu służącemu miastu Fajstos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plaża jest dokładnie taka jakie lubimy, długa i piaszczysta. Niestety tak silny wiatr sprawia że nawet nie myślimy o tym by próbować się zanurzyć w wodzie :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niektórzy są ewidentnie twardsi od nas :wink: .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.10.2018 11:24

Przy samej plaży na skarpie był mały placyk na którym zmieściły się 3 kampery… dla nas miejsca by tu już nie było, zresztą i tak nie chcielibyśmy tutaj w takich warunkach zostać. Ale Kommos jako plaża naprawdę bardzo się nam spodobała :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15644
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.10.2018 11:27

Świetna ta plaża.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.10.2018 09:09

piekara114 napisał(a):Świetna ta plaża.

No niezła :cool: , ale jeszcze trochę później znajdziemy sobie chyba równie fajną, a bardziej dla nas odpowiednią :)
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 17.10.2018 09:52

kulka53 napisał(a):Plaża Kommos to jest mniej więcej to co Kulki lubią najbardziej :cool:

Obrazek



8O 8O to jest TO :!:
Wpadłam do Was by nacieszyć oczy właśnie takimi widokami :D
Jestem w połowie relacji i dużo jeszcze pięknych widoków przede mną 8)
Pozdrawiam serdecznie i piszę się z Wami na kolejną wyprawę :hut:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.10.2018 10:02

trinity napisał(a): 8O 8O to jest TO :!:
Wpadłam do Was by nacieszyć oczy właśnie takimi widokami :D
Jestem w połowie relacji i dużo jeszcze pięknych widoków przede mną 8)

Bo Kreta w sumie niebrzydkim miejscem jest :cool: .
A że poza plażami ma też wąwozy to dodało jej w naszych oczach pożądanych plusów (inaczej tak ogólnie wpadałaby średnio...)
trinity napisał(a):Pozdrawiam serdecznie i piszę się z Wami na kolejną wyprawę :hut:

Również pozdrawiamy i zapraszamy... kolejna wyprawa już się odbyła :) , a relacyjka niezwłocznie po zakończeniu niniejszej (mam nadzieję) się rozpocznie :cool: . Ale i w tej jeszcze parę dni do opuszczenia Krety zostało 8O .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.10.2018 10:03

6 maja, niedziela c.d.

Dość późnym popołudniem zajeżdżamy do Matali. Mimo wiatru panuje ogromny upał, powietrze jest nieco wilgotne co jeszcze go potęguje. Matala cieszy się ogromną popularnością, przekonujemy się o tym gdy wolno jadąc w kierunku morza mijamy rzędy zaparkowanych, smażących się w słońcu aut. Niektórzy kreteńscy urlopowicze i weekendowi goście powoli zaczynają już opuszczać miasteczko, udaje się nam upchnąć nasze auto przy głównej ulicy może pół kilometra od morza.

Mimo, że Matala nie jest tak zupełnie mała, to i tak spodziewałem się, że będzie większa, ciągnie się co prawda w głąb doliny ale samo centrum jest nieduże. Tam pójdziemy później, teraz kierujemy się na plażę i do słynnych matalskich grot.

Groty w miękkiej skale wydłubali minojczycy, którzy niewielką zatoczkę wykorzystywali jako port. Podobną rolę miejsce to spełniało w czasach rzymskich będąc portem ważnego i potężnego miasta Gortyna. Wówczas słynne groty służyły jako katakumby gdzie chowano zmarłych. Do połowy lat 60-tych Matala była zwykłą wioską rybacką, jednak jej groty upodobał sobie ruch hippisów :cool: dzięki czemu obecnie jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych Krety.

Niezbyt ludna o tej porze i wietrznej pogodzie plaża w Matali oraz słynne piaskowcowe groty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo silnego wiatru i potężnych 8O fal amatorów kąpieli nie brakuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.10.2018 10:04

Fakt, niebrzydko tu… kolor wody fajnie kontrastuje z kolorystyką skał :) .

Obrazek

Obrazek

W drugą stronę widoki też są niczego sobie :) .

Obrazek

Obrazek

M.in. dróżką widoczną ponad domami można dojść do drugiej plaży Matali, Kokkini Ammos. Plaża jest ładna i ponoć naturystyczna, co niewykluczone że zainteresowałoby nas :) gdyby była wcześniejsza pora i inna pogoda. Natomiast skoro jesteśmy w Matali tu i teraz a do plaży jest kawałek i to pod górkę – zrezygnowaliśmy z jej odwiedzenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 652
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone