Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.03.2018 11:31

27 września, środa

Poranek wstał absolutnie idealny :idea: , jednak ten wyjazd jest naprawdę pod tym względem wyjątkowy. W ogóle nie wieje :idea: , poza samym początkiem potwornych upałów teraz noce są komfortowe pod tym względem a dni… po prostu wspaniałe, przyjemne lato :D . Tym razem trochę siedziała nam w głowie myśl o czekającym nas poszukiwaniu warsztatu, ale tak naprawdę nie przejmowałem się tym aż tak bardzo :roll: , skoro w maju udało się nam wrócić do domu bez zapasu, to może teraz jakby co to też się uda :oops: .

Zjedliśmy sobie śniadanie, w czasie którego mieszkańcy domu z tawerną udali się swoim eleganckim pickupem gdzieś do cywilizacji machając nam przyjaźnie :) . Potem spakowaliśmy wszystkie rzeczy i poszliśmy na trochę na plażę… tzn nie żeby się kąpać czy opalać a popatrzeć bardziej na luzie na pięknie już oświetlony słońcem brzeg.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj też znajduje się mechanizm dawnej studni.

Obrazek

Oraz inne elementy terenu przy tawernie :cool: .

Obrazek

Luna w panoramie dolinki Kaminakia :cool: .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.03.2018 11:32

Plaża Kaminakia też się nam podoba, choć to nie to samo co Vatses.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu dość dobrze widać tawernę.

Obrazek

Ostatnie poprawki przed startem :cool: .

Obrazek

Droga nie prowadzi tą doliną, skręca w prawo i wspina się stromo na zbocze.

Obrazek

Obrazek

Przyglądam się jeszcze kapliczce na zamkniętej po sezonie posesji, z umieszczonego napisu wnioskuję, że jest ona równocześnie grobowcem dla kogoś… zapewne poprzednich właścicieli tej działki :roll: .

Obrazek

Gdzieś tu musieliśmy najechać na coś co przebiło nam koło :? , chwilę się rozglądałem ale nie znalazłem niczego podejrzanego.

Obrazek

Kaminakia

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.03.2018 11:32

Małgosia poszła jeszcze raz nad wodę, tym razem z aparatem :) .

Obrazek

Pakowanie :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kozia posiadłość...

Obrazek

Okazało się, że należy do właścicieli tawerny, którzy w międzyczasie wrócili do domu. Młodszy, zapewne syn, poszedł do kóz i chwilę zajmował się nimi, dał im wody, rozsypał z worków coś do jedzenia. Gdy wracał, zagadnąłem go pytając czy i gdzie znajdę na Astipalei warsztat który zdiagnozuje czy nasza opona nada się jeszcze do użytku… angielski którym posługiwał się w stopniu bardzo średnio zaawansowanym :) wystarczył jednak do tego by się porozumieć i dowiedzieć tego o co mi chodziło.

Tego poranka na Kaminakii niczego już nie zdziałamy. Ruszamy w długą, szutrową podróż… :cool:

c.d.n.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.03.2018 11:40

27 września, środa c.d.

Wgramoliliśmy się nieco wyżej i w końcu dotarliśmy na asfalt. Jazda po Astipalei naprawdę jest męcząca :? , dobrze że wiedziałem że tak tu jest i nie byłem zaskoczony. Nie ma na wyspie wiele kapliczek, ale te co są, są ładnie wymalowane i zadbane.

Obrazek

Obrazek

Jakieś oleandry się ostały przy „szosie” , i nawet jeszcze o tej porze kwitną :)

Obrazek

Obrazek

Chora o każdej chyba porze prezentuje się znakomicie :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.03.2018 11:40

Plaża w Livadii.

Obrazek

Livadia

Obrazek

Cóż za komfort :cool: :wink: .

Obrazek

Obrazek

Astipalea ma sporo takich właśnie mikro plażyczek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.03.2018 11:41

Zanim udamy się do warsztatu sprawdzić co z naszym sflaczałym kołem, podjedziemy w jeszcze jedno miejsce. Powyżej Livadii jest zapora, za którą tworzy się niewielkie sztuczne jeziorko.

Po szczycie zapory można przejechać ale nie ma po co, dalej donikąd się nie dojedzie.

Obrazek

Jeziorko jest całkiem ładne i czyste, pływają po nim kaczki :) .

Obrazek

W dole znajduje się budynek można powiedzieć służb komunalnych :roll: , stoi tam śmieciarka i inne maszyny, natomiast na tyłach tego budynku, skąd dochodzi głośne szczekanie (prawdopodobnie na nasz widok) znajduje się kilka boksów w których są psy wyglądające na zadbane. Zastanawiamy się co to ma być, czyżby gminne schronisko dla zwierząt? :roll: .

Obrazek

Obrazek

Również na samym końcu wsi wznosi się spory kościół.

Obrazek

Parę obrazków astipaleańskiego zbiornika wodnego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najwyższy szczyt wyspy (482 m. n.p.m.)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.03.2018 11:41

Jadąc przez Livadię do zapory zwróciliśmy uwagę na dziwną nieco, niespotykaną w wyglądzie ulicę, można powiedzieć główną arterię wnętrza tej wsi. Jest betonowa, także betonowe i wysokie są mury za którymi stoją domy, bramy są równie niedostępne, metalowe i szczelne. Było to dziwne, bo zwykle greckie zabudowania albo nie mają ogrodzeń wcale, albo wygląda to zupełnie inaczej, nie było kompletnie widać co jest wewnątrz, jedynie wyższe części i dachy domów. Sądziliśmy że tak tu mieszkańcy widać dbają o swoją prywatność :roll: , dopiero na drugi dzień naszło mnie olśnienie :idea: - ta ulica jest nie tylko zwykłą ulicą, a rzeką, ujściem wody z zapory :idea: 8O . Trudno powiedzieć czy takie wysokie stany jeziora się zdarzają, że konieczne jest spuszczanie wody przez środek Livadii :roll: , w każdym razie jak widać należało się do tej możliwości odpowiednio przygotować.

Wracamy nieco inną drogą ponad Livadią, dzięki czemu możemy spojrzeć na nią z góry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Livadii jest trochę hotelików, ale w większości jest to normalna osada, jedno z niewielu miejsc na wyspie gdzie można uprawiać różne warzywa i owoce. Więcej apartamentowców powstało w ostatnich latach (są też niewykończone budynki) przy drodze do plaż a także przy „obwodnicy” Chory.

Jeden z nich :) .

Obrazek

c.d.n.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.03.2018 08:58

27 września, środa c.d.

Bez trudu zlokalizowaliśmy warsztat samochodowy :cool: , mieści się on bowiem przy głównej drodze z Chory w kierunku portu, lotniska i Analipsi, tuż za znanym nam już marketem oraz ostrym zakrętem. Właściciel (chyba), facet w średnim wieku obejrzał naszego kapcia i powiedział (mówił co nieco po angielsku ale bardzo kiepsko), że za chwilę wróci pracownik i się kółkiem zajmie. Chwila trochę się przedłużała… w tym czasie przyjechał jakiś jego starszy znajomy, mówiący po angielsku całkiem dobrze i chwilę ze mną pogadał :cool: , stwierdził m.in. że jeśli mamy zamiar wrócić na tym kole do Polski, to on nam proponuje używaną oponę w tym rozmiarze za 30 euro :D , bo to nasze pewnie na wiele się już nie przyda. I w sumie trudno było mu nie przyznać racji, nasze letnie opony i tak po tym sezonie już miały pójść w odstawkę. Także podziękowałem mówiąc, że jeśli koła załatać się nie uda to wrócimy bez zapasu, skoro z Simi się nam udało to czemu teraz miałoby być inaczej…

Warsztat był taki na wygląd powiedzmy pośredni pomiędzy tym co widzieliśmy na Amorgos, tam była pełna profeska :cool: , a tym co było na Simi :wink: .

Obrazek

Po chwili pojawił się pracownik, zabrał się za koło i po około 15 minutach oddał mi je zaklejone. Bez słowa, bo żadnego angielskiego nie znał :wink: , jedynie gestami porozumieliśmy się, że to taka raczej prowizoryczna naprawa i lepiej byśmy wymienili nasze opony…przyznałem rację mówiąc RESERVE :wink: , na co pokiwał z uznaniem głową…

Za naprawę zapłaciłem okrągłe 10 euro, zapakowałem koło i cali szczęśliwi mogliśmy ruszać.

A w tym czasie, bo wszystko to trwało dobrze ponad pół godziny, Małgosia wybrała się na wycieczkę na pobliskie wzgórze i porozglądała się po okolicy :) .

Chora, nowsza część nad zatoką w której dawniej był port.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Słynne wiatraki na „przełęczy” .

Obrazek

Obrazek

Kastro.

Obrazek

Chora rozbudowuje się zajmując coraz to nowe kawałki okolicznych wzgórz.

Obrazek

Ta dróżka którą szła też była początkiem do zagospodarowania kolejnych działek.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.03.2018 08:58

Zaparkowałem w idealnym wręcz miejscu, na malutkim i wąskim parkingu (mieści się tam może 5 aut) przy głównej drodze z Chory do Livadii, tuż za wiatrakami. Na dodatek w cieniu :idea: wielkiego eukaliptusa, co było ważne bo słońce w środku dnia przypiekało porządnie a w Chorze mieliśmy zamiar parę godzin spędzić. Szczęście nam ewidentnie sprzyjało dziś :wink: bo naprzeciwko, przy niedokończonym jeszcze domu odkryłem kran z długim wężem :) , woda się nam przyda bo auto jest nieprawdopodobnie brudne, trzeba się będzie nim zająć. I gdy wrócimy to uzupełnimy sobie na miejscu jej zapasy :idea: .

No to możemy iść…ale najpierw parę widoczków z parkingu :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komin-duch 8O :lol:

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.03.2018 08:59

Mała sesyjka z wiatrakami w tle :cool: (oczywiście podczas drugiego śniadania :wink: )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeden tylko wiatrak stojący nieco wyżej a jednocześnie dalej od reszty pozostał nie odremontowany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatni budynek po prawej to największy market na wyspie. Tutaj nieopodal wiatraków też jest kilka sklepików, ale to nie to samo.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.03.2018 08:59

Sesyjki ciąg dalszy :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę roślinności…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze jeden wiatrak wysoko ponad Chorą.

Obrazek

Niektóre wiatraki są zamknięte na głucho i widać, że poza funkcją ozdobną niczemu nie służą. Inne zaś mają jakieś przeznaczenie – w tym mieści biuro informacji turystycznej.

Obrazek

Chyba jest już po sezonie :wink: :lol:

Obrazek

Bardzo fajna mapka Astipalei :D

Obrazek

c.d.n.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 21.03.2018 09:32

kulka53 napisał(a):Sesyjki ciąg dalszy :cool: .

Nie wiem jeszcze kiedy :roll: ... ale też se strzelę taką sesyjkę :oczko_usmiech:
Cudnie tam :!:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.03.2018 08:47

mysza73 napisał(a):Nie wiem jeszcze kiedy :roll: ... ale też se strzelę taką sesyjkę :oczko_usmiech:
Cudnie tam :!:

Chora jest niezwykle piękna, jedna z najbardziej spektakularnie położonych jakie widzieliśmy, z ciekawym i malowniczym Kastro. W ogóle cała wyspa jest...oryginalna :cool:
Jedynie co to mogli zamiast budować autostradę do "niewiadomoczego" poprawić stan traktów do najfajniejszych plaż :? .
:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.03.2018 09:26

27 września, środa c.d.

Jeszcze jeden rzut oka na wiatraki z jednej z kilku znajdujących się w „centrum” , opustoszałych jeszcze o tej porze tawern….

Obrazek

….i na stojący tuż obok, ciekawy, potrójny kościółek :)

Obrazek

i możemy powoli wdrapywać się pod górę.

Obrazek

Obrazek

Kawałek dalej napotykamy ratusz :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaczynają pojawiać się widoki… (trochę przypomina mi się w tym momencie rodoskie Lindos)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.03.2018 09:27

Ale później skręcamy po schodkach za znakami do Kastro – czasem można je zauważyć i bardzo dobrze, bo bez tego trudno byłoby się odnaleźć w plątaninie uliczek, Chora jest całkiem spora – i na dłuższą chwilę „przepadamy” :wink: na widok takich obrazków 8O :idea: :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tym jednym miejscu, przy jednym z domów kręciło się, łaziło i spało co najmniej 20 kotów 8O . Spędziliśmy tam dłuższą chwilę a na nasz widok z balkonu tego domu wyglądnęła do nas pani właścicielka :cool: która po chwili wróciła już nie sama :wink: i zaprezentowała nam swojego ulubieńca :lol: .

Obrazek

Jak się miało okazać następnego dnia, jeszcze do tej pani wrócimy :cool: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 622
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone