Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

[CROnika II] Makarska Riwiera + Korcula 2016

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.12.2016 08:27

lotnikwsk napisał(a):Wszystkiego najlepszego z okazji imienin.


Witaj po przerwie świątecznej.
Przyłączam się do życzeń i czekam na c.d.

Pzdr
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 28.12.2016 00:51

Dziękuję bardzo!

Jak tylko wygrzebię się ze świąteczno-sylwestrowego sajgonu, zacznę pisać kolejny odcinek :)
janka.mik.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1437
Dołączył(a): 20.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) janka.mik. » 29.12.2016 08:01

też czekam, pozdrawiam :papa:
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 29.12.2016 22:37

Tak coś mi się wydaje, że wraz z Nowym Rokiem pojawi się kolejny odcinek :wink:
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 08.01.2017 20:19

CZĘŚĆ XI. Z wizytą u Cesarza - Split


Makarska Riwiera była naszym celem wakacyjnym między innymi dlatego, żeby odwiedzić miasta, które nas interesują, a które byłyby trudne do zwiedzania, gdybyśmy się ulokowali na jakiejś wyspie. Na szczycie naszej listy must see były oczywiście Split i Trogir. :hut:

Postanowiliśmy, że poświęcimy jeden cały dzień na ich zwiedzanie, nawet kosztem plażowania (no cóż… ale już zapowiedziałam narzeczonemu, że następny dzień plażing, smażing i pływaning do oporu :mrgreen: ).


Dzień, jak to zwykle ja, rozpoczęłam dość wcześnie, od spaceru do piekarni i z powrotem :) A że aparat noszę zawsze, pocykałam co nieco. Tym razem kwiatki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Potem śniadanko i dość szybkie wybycie z domu, bo bez plażowego majdanu, więc dużo mniej szykowania i pakowania. Obieramy kierunek :arrow: Split.


Nie mogę się nacieszyć widokami z Jadranki, aż żal, że droga mija tak szybko. Nie robiłam zdjęć, ale nagrywałam trasę, więc parę widoczków Wam wrzucę, a co :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Do Splitu dojechaliśmy bez problemu. Parking wyszukaliśmy sobie wcześniej przez Internet. Wybór padł na parking przy dworcu kolejowym. Jest tam bardzo dużo miejsc parkingowych, jest stosunkowo tani (10 kun za godzinę), ale już o 11:00 zatłoczony bardzo. Nam się udało postawić na ostatnim wolnym miejscu (pomaga pan parkingowy).

Parking jest dokładnie tu:
https://www.google.pl/maps/@43.5043564, ... 312!8i6656


Plusy:
:arrow: tanio
:arrow: blisko do centrum

Minusy:
:arrow: patelnia, 0 cienia


Jak już się auto postawiło – idziemy zwiedzać :hut:


Obrazek
dużo dużych jednostek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na pierwszy ogień poszło znalezienie punktu informacji turystycznej i zgarnięcie mapy Splitu. Poszło mi to sprawnie 8)

O ile mnie pamięć nie myli, wzięłam mapkę w biurze turystycznym tu:
https://www.google.pl/maps/@43.5077945, ... 312!8i6656


Tak uzbrojeni możemy wchodzić na Stare Miasto :)

Obrazek

Obrazek


Ludzi coraz więcej, ale nie spodziewaliśmy się przecież pustych uliczek – w końcu to jeszcze sezon. Dzielnie idziemy więc dalej :wink:

Obrazek
genialny wystrój piekarni/cukierni

Obrazek

Obrazek
pusto, chwilowo :wink:

Obrazek

Obrazek


A teraz punkt kulminacyjny, najbardziej popularne miejsce w Splicie (widać… :roll: )

Obrazek
jak patrzę na to zdjęcie, to od razu mi tekst piosenki przychodzi do głowy "A teraz jestem tu, ludzi tłum, a myśli takie dziwne…" :mrgreen:

Obrazek
dlatego lepiej patrzeć do góry :)

Obrazek


Na razie idziemy dalej, potem tu wrócimy, a nawet wejdziemy na górę.

Obrazek

Obrazek
pusto, ale my już wiemy gdzie są wszyscy :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
trochę pochodziliśmy sobie też od d…y strony :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kolejka nie jest długa, więc idziemy do katedry i na wieżę. Kupujemy bilety:
- katedra :arrow: 25 kun
- wejście na wieżę :arrow: 20 kun.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jeśli chodzi o katedrę ujmę to tak, jak nie wejdziecie, to wiele nie stracicie, a parę kun na lody zostanie :wink: .


Za to wieża, to co innego. Idę sama, mój narzeczony zostaje na dole i czeka. Schodów masa, ale ja nie wejdę? Ja nie wejdę? No to idę :lol:


Schody najpierw wysokie, ja jestem niska, więc muszę zadzierać nogi do góry, ale ok – dam radę. Widoki rekompensują wszystko:

Obrazek


Idę dalej. Ludzi jest sporo, ale da się iść w miarę wygodnie. Potem schody są już lepsze, metalowe, przede wszystkim stopnie nie są tak wysokie, więc dla mnie wygodniej – pot się leje, wdrapuję się dalej :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dzieciaki też dzielnie sobie radzą


Wreszcie jestem, nawet się dobrze czuję – podbudowałam się, że kondycha jeszcze dobra 8) , więc biorę się za zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Popatrzone w każdą stronę, można iść na dół i zrobić miejsce innym, którzy też chcą popatrzeć. Idę, metalowe schody, fajnie. Po drodze kilka przymusowych przystanków, żeby puścić tych, którzy wchodzą. Jak doszłam do tych wysokich stopni, które dla mnie niewymiarowe były, musiałam sobie gdzieś ponaciągać mięśnie przy schodzeniu – jakoś wylazłam, ale potem miałam jakieś jakby sztywne nogi, głupi krawężnik był problemem, także okazało się, że kondycha jednak nie taka dobra, a do tego już widzę, że w Trogirze na wieże nie powchodzę, bo mnie będzie trzeba wnieść i znieść. No cóż :roll: Nie narzekam i wlokę nogami dalej za moim chłopem. Nie chce mi się słuchać „a nie mówiłem” – przynajmniej zdjęcia mamy ładne :wink:


Jest upał nieziemski, ale idziemy – w końcu jak pogoda ładna, to nie można na nią narzekać, że za ładna. Cieszymy się tym, że na urlop nam słoneczko dopisało :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek
wstydliwy jakiś, nie chciał ładnie pozować :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mamy taką refleksję, że przyjemniej się nam tu chodzi niż po Dubrowniku. Może teraz grzeszę takim stwierdzeniem, ale podoba się nam tu bardziej. Niby też dużo turystów, ale jak się wyjdzie kawałek dalej, to można naprawdę pochodzić po pustych uliczkach. Zdjęcia u góry są na to najlepszym dowodem. Podoba się nam tu :hut:


Powoli będziemy zmierzać w stronę mariny, ale jeszcze trochę serca miasta:

Obrazek

Obrazek
tutaj się czas zatrzymał, cudowna witryna

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zwróciliśmy uwagę jeszcze na jedną rzecz, jak na takie tłumy turystów, jest naprawdę czysto. Aż miło popatrzeć. Nawet w tych rzadziej uczęszczanych uliczkach jest wszystko zadbane, zamiecione, uprzątnięte – jesteśmy pod wrażeniem. Ogromny plus :)


Teraz czas na marinę. Idziemy do niej podziwiając jeszcze architektoniczne cuda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zresztą nie tylko architektura nas w tym miejscu zaciekawiła, ale i bardzo duża liczba miejsc parkingowych. Naprawdę :!: Można by rzec, że pusto. Auta można było stawiać równolegle do chodnika (niestety nie pamiętam po ile płatna godzina), ale i przy samym początku mariny piękny, duży i pusty parking. Także gdyby ktoś był w desperacji – polecam szukać miejsca w tej części Splitu.

Mniej więcej w tej okolicy: https://www.google.pl/maps/@43.5073628, ... 312!8i6656 mapy na google są stare, teraz się najwidoczniej pozmieniało, bo teraz tu był parking, tu gdzie ta łódka stoi.


Wracając jednak do mariny… no powiem Wam, że jest na co popatrzeć, restauracje eleganckie, leżaczki do opalania – cód, miód, malina. I te jachty, katamarany – tanie to one nie były. Można się przez chwilę poczuć ekskluzywnie :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najładniejszy jednak w marinie był… widok na Split :hearts:

Obrazek

Obrazek


I tutaj muszę odnotować (mój CROnikarski obowiązek :lol: ), że najładniejsza publiczna toaleta w jakiej dane nam było podczas tego urlopu się znaleźć, była właśnie na samym początku mariny. Czysto, schludnie, ładne kolory. Cena 4 kuny od osoby, więc tak jak i w Polsce. Warto też dodać, że to jedna z nielicznych toalet publicznych, jakie w ogóle znaleźliśmy w Chorwacji… tak, tutaj na tym polu jest jeszcze trochę do zrobienia.


Czas już wracać i szykować się do Trogiru. Jeszcze tylko przejście promenadą:

Obrazek

Obrazek


I ostatni rzut oka na Split :wink:

Obrazek

Obrazek


Nasze wrażenia? Jak najbardziej pozytywne. Nie mieliśmy żadnych oczekiwań względem Splitu, ani tym bardziej uprzedzeń. Spodobało się nam to, co zobaczyliśmy. Ładnie utrzymane zabytki, animacje turystów poprzez scenki rodzajowe, czysto na ulicach, tłok, ale nie jakiś przesadny, dało się zrobić zdjęcie bez mistrzów drugiego planu, także ok :wink:


Z chęcią tu wrócimy, może na Split by night?


A teraz Trogir...
.
.
.
.
.
.
.

ale to w następnym odcinku :twisted:



Do zobaczenia :papa:
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 08.01.2017 20:45

Czekam na Wasz Trogir...mój będzie za dwa odcinki więc chętnie porównam :mrgreen:
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 09.01.2017 09:50

słoma79 napisał(a):Czekam na Wasz Trogir...mój będzie za dwa odcinki więc chętnie porównam :mrgreen:



Ciekawe kto będzie pierwszy :P
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 09.01.2017 10:08

Pięknie nam pokazałaś Split. Zdjęcia i relacja super. Czekam również na Trogir :D :papa: .
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 09.01.2017 10:13

Split super pokazany. My w tym roku zrobiliśmy sobie tylko króciutki spacer podczas czekania na prom, ale warto trochę bardziej się zagłębić.
To teraz czekamy na Trogir. :)
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 09.01.2017 10:46

Habanero napisał(a):Pięknie nam pokazałaś Split. Zdjęcia i relacja super. Czekam również na Trogir :D :papa: .


Miło mi, że fajnie Ci się z nami spacerowało po Splicie. Urzekło nas to miasto. Może nie jest małe i "kompaktowe", ale za to zadbane - a to sobie bardzo cenimy :)


Roxi napisał(a):Split super pokazany. My w tym roku zrobiliśmy sobie tylko króciutki spacer podczas czekania na prom, ale warto trochę bardziej się zagłębić.
To teraz czekamy na Trogir. :)


Polecam zdecydowanie! Trogir będzie wkrótce. Chwilowo walczę z tym, żeby się nie rozwinęło u mnie zapalenie zatok, bo mnie powoli bierze... i coś czuję, że jestem na przegranej pozycji :(
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 09.01.2017 11:14

CROnikiCROpka napisał(a): Chwilowo walczę z tym, żeby się nie rozwinęło u mnie zapalenie zatok, bo mnie powoli bierze... i coś czuję, że jestem na przegranej pozycji :(


Trzymaj się dzielnie! Poczekamy. :)
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 09.01.2017 15:43

Roxi napisał(a):
CROnikiCROpka napisał(a): Chwilowo walczę z tym, żeby się nie rozwinęło u mnie zapalenie zatok, bo mnie powoli bierze... i coś czuję, że jestem na przegranej pozycji :(


Trzymaj się dzielnie! Poczekamy. :)



Dzięki :) Postaram się wkrótce i po Trogirze Was oprowadzić.
kibic hr
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 21.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kibic hr » 09.01.2017 16:15

My również uwielbiamy Split i zawsze się po nim szwendamy-parkujemy bezpłatnie przy centrum handlowym Joker-przy okazji wpadamy na jakąś przekąskę do Maca.
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 09.01.2017 20:14

kibic hr napisał(a):My również uwielbiamy Split i zawsze się po nim szwendamy-parkujemy bezpłatnie przy centrum handlowym Joker-przy okazji wpadamy na jakąś przekąskę do Maca.


Dzięki za info o tym parkingu :) Chociaż te 10 kun za godzinę w naszym przypadku też nie było źle, w porównaniu do tego ile nam przyszło raz zapłacić na Korculi... :lol:
slawek&gosia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 299
Dołączył(a): 13.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawek&gosia » 09.01.2017 23:43

Witaj, właśnie skończyłam czytać od rana (w trakcie pracy też :p)) do teraz. Cudna relacja, super zdjęcia i parę "moich" miejsc :hearts: i trochę takich na listę "koniecznie zobaczyć" np. Słowenia (Bled) i Makarska, Tucepi. Czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg...
pozdrawiam!!! :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
[CROnika II] Makarska Riwiera + Korcula 2016 - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone