Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Madera - grudzień 2009

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
krzysiek1956
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 28.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek1956 » 14.01.2010 12:52

Gratuluje Madery,opisu i fascynujących zdjęć.
:D :D Liczyłem na to ,że się wykąpiesz.18 stopni to ciepło.
Serdecznie pozdrawiam.

:D :D :D
W maju w jeziorze,we wrześniu w Bałtyku,albo w Jadranie zawsze się kąpie jak tylko mam okazję.Tak trzymać :D Krzysiek
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 14.01.2010 15:27

slapol napisał(a):
kkra napisał(a):gdy oglądam twoje zdjęcia, zapragnęłam tam być, ale ceny mnie poraziły:(


1199 zeta na osobę za tygodniowy pobyt z wyżerką i wypitką oraz przeloty Cię poraziły :?: :wink: :lol:
kkra...no za sześć - siedem stów w PLN-ach kilka tysięcy km z Wawy nie polecisz.... :?



TAK,ale ja oglądałam ceny w lipcu:)))))))))))))))
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 14.01.2010 21:10

W maju w jeziorze,we wrześniu w Bałtyku

Mój rekord, 6 grudnia - Mielno :) Zdjęcia nie wkleję bo było na waleta :)
1199 zeta na osobę za tygodniowy pobyt z wyżerką i wypitką oraz przeloty Cię poraziły

Różne rzeczy ludzi porażają, mnie zawsze ceny w Cro, niemiłosiernie duże i jeszcze ludzie nieprzychylni...
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.01.2010 21:28

Jest oferta do Hiszpanii dla seniorów z osobą towarzyszącą :wink: :D

http://travelsenior.bloog.pl/?ticaid=69765

Ja się już "łapię" :D więc kto wie, czy się nie skuszę :?: :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.01.2010 21:42

Interseal napisał(a):Taaa.... ta wijąca się po skalnej półce droga

Zamotałeś mi w głowie tą relacją... :)

A wiesz, jakie tam są wspaniałe trasy piesze! :)
Oprócz przejść grzbietowych, jest sporo szlaków poprowadzonych lewadami. Od paru lat leży u mnie mapa i przewodnik po najciekawszych trasach Madery. Czekają na właściwy moment...

Pozdrawiam,
Wojtek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.01.2010 23:42

YacYamaha napisał(a):...Widzę tu jakiś podstęp - krótkie spodenki i rękawki a żona zawsze opatulona...


Yac, moje kalesony wyciąłem w fotoszopie :wink: :lol:

Maciej napisał(a):...PS zadnej normalnej plaży tam nie było ? Wiem ze generalnie czarny piach jak na Teneryfie no ale może jednak piach a nie fruwające kamloty ?...


Maćku - cromaniaku, "normalna" plaża to jest właśnie kamienista, piach, który włazi wszędzie (że dokładnie nie będę wymieniał...) to jest plaża nienormalna :wink: :lol:
A tak zupełnie serio, na wyspie są co najmniej 2 plaże piaszczyste: w miejscowościach Calheta i Machico. Byłem na obu, pierwsza to piaskownica, nie plaża - kilkanaście metrów szerokości, a drugą, sztuczną, usypaną ponoć kosztem iluś tam milionów euro zabrał ocean podczas sztormu :lol:

Natomiast prawdziwa i piękna plaża piaszczysta jest na sąsiedniej wyspie archipelagu - Porto Santo.

Co do "fruwających kamlotów", pewnie jest sporo wietrznych dni w roku, a co za tym idzie dużych fal. My jednak mieliśmy możliwość jednej nocy obserwować ekstremalne wyczyny oceanu.

Wrzucę fotki, żeby lepiej zobrazować sprawę.
Tu widać kawałek promenady przed hotelem. Fale zasypały ją kamieniami średnicy 10-15 cm :!: na grubość miejscami 30 cm oraz zostały powyrywane płytki z promenady w odległości ok. 10 m w lewo od idącej osoby :!:

Obrazek

Widoczne tutaj przejście pod skałką było całkowicie zalewane i zasypywane kamieniami. Na białym budynku, zaraz pod linią okien widoczne są ślady po uderzeniach. Te ślady są oczywiśćie starsze. Zwróćcie uwagę na obecny poziom wody.

Obrazek

Na szczęście była tylko JEDNA taka noc. Podano w TV, że na oceanie w okolicach Azorów były znaczące wstrząsy tektoniczne. Wg mnie mogła to być przyczyna takich zjawisk u nas, chociaż słowa tsunami (nawet mini) w komentarzach nie użyto.
Dodam, jeszcze (w co trudno byłoby mi uwierzyć, gdybym tego nie widział), że w innym miejscu promenady, położonej bliżej wody, ocean przerzucił przez murek kilka głazów o średnicy 50 - 70 cm :!:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.01.2010 23:44

Janusz Bajcer napisał(a):Jest oferta do Hiszpanii dla seniorów z osobą towarzyszącą :wink: :D

http://travelsenior.bloog.pl/?ticaid=69765

Ja się już "łapię" :D więc kto wie, czy się nie skuszę :?: :wink:


Janusz, jakbyś chciał odwiedzić Maderę, to 26.01 wylot :wink: :lol:
wrzucam Ci linka:

xxxxxx - linkj już nieaktualny :cry:
Ostatnio edytowano 31.01.2010 13:33 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.01.2010 23:47

Bocian napisał(a):....Różne rzeczy ludzi porażają, mnie zawsze ceny w Cro, niemiłosiernie duże i jeszcze ludzie nieprzychylni...


Mnie też, dlatego byłem tam już 8 razy... :wink: :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.01.2010 23:51

krzysiek1956 napisał(a):Gratuluje Madery,opisu i fascynujących zdjęć.
:D :D Liczyłem na to ,że się wykąpiesz.18 stopni to ciepło.
Serdecznie pozdrawiam.

:D :D :D
W maju w jeziorze,we wrześniu w Bałtyku,albo w Jadranie zawsze się kąpie jak tylko mam okazję.Tak trzymać :D Krzysiek

Dzięki Krzysiek :lol:
Jak chcesz pooglądać FASCYNUJĄCE zdjęcia zerknij tu:

http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=24690&start=0

pozdrav :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.01.2010 23:51

slapol napisał(a):
Janusz, jakbyś chciał odwiedzić Maderę, to 26.01 wylot :wink: :lol:
wrzucam Ci linka:



Muszę znaleźć osobę towarzysząca jako sponsorkę :wink: :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.01.2010 00:28

TAKIE TAM CIEKAWOSTKI

1. Espada - ryba żyjąca tylko wokoł Madery i niektórych wysp japońskich na głębokości ponad 800 m, dlatego ma tak wielkie oczy (średnicy 4-5 cm), by widzieć w ciemności. Większe okazy przekraczają 1 m długości.

Jest mięsożerna (co widać po ząbkach) i na żer wypływa nocą na głębokość ok. 500 m. Jest łowiona wtedy za pomocą długich lin z kilkudziesięcioma haczykami, na których umieszcza się przynętę - kałamarnice.
Podczas jej wyciągania różnica ciśnień zabija ryby, zanim dotrą na powierzchnię wody, czyli jemy padlinkę :wink: :lol: ...ale niezłą :lol:

Obrazek

2. Na targowisku rybnym w Funchal sprzedają "na dzwonki" także większe rybki...

Obrazek

3. ...oraz banano - ananasy (staniały od lata porównując z fotką arkawroc)...

Obrazek

4. Czwarta ciekawostka jest językowa :lol: W języku portugalskim bowiem, słowo DZIĘKUJĘ inaczej się mówi zwracając się do kobiety (OBRIGADA) i mężczyzny (OBRIGADO). Było to dla mnie zabawne :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.01.2010 00:38

Miałem iść spać, zerknąłem jeszcze tutaj... Espada będzie mi się śnić i straszyć w nocy :)

Swoją drogą rozwinąć 500m liny by wyłowić kilkadziesiąt sztuk 8O. Mam nadzieję (w trosce o rybaków), że te ryby zazwyczaj "biorą" na te kałamarnice?
Wiesz może ile kosztował kilogram takiej ryby?

Pozdrowienia.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.01.2010 00:43

[quote="Interseal]...Wiesz może ile kosztował kilogram takiej ryby?

Pozdrowienia.[/quote]

Jadłem tylko w restauracji, w Sao Vicente, podczas naszej wycieczki na północna stronę wyspy.
Dosyć znacząca porcja rybki plus ryż i surówki ca. 7,5 euro.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.01.2010 01:07

Espada wygląda super - tuńczyk też ... zazdroszczę tej drapieżnej rybki - jeszcze takiej nie jadłem ani nie widziałem - nawet na weneckim targu rybnym ... gdzie mają chyba wszystko.

Pozdrawiam
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.01.2010 10:01

slapol napisał(a):TAKIE TAM CIEKAWOSTKI

1. Espada - ryba żyjąca tylko wokoł Madery i niektórych wysp japońskich na głębokości ponad 800 m, dlatego ma tak wielkie oczy (średnicy 4-5 cm), by widzieć w ciemności. Większe okazy przekraczają 1 m długości.

Jest mięsożerna (co widać po ząbkach) i na żer wypływa nocą na głębokość ok. 500 m...


I po co wypływa w nocy?
Przecież na tej głębokości i w dzień jest ciemno.
Bez sensu.
W nocy mogłaby sobie smacznie spać...
:wink: :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Madera - grudzień 2009 - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone