Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Labrador na wodzie i wakacjach. Betina - Murter 2020.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty
Re: Labrador na wodzie i wakacjach.Wyspa Murter 2020.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.08.2020 21:41

Wieczorem w mieście Murter życie wre pomimo pandemii.Maseczki w sklepach i urzędach jak najbardziej. Nawet kelnerzy przestrzegają noszenia zabezpieczeń. Turyści bawią się dobre, różnie podchodząc do zalecanych 1,5 metra. A my i Whisky kibicujemy przy grze w bule.



Następnego dnia płyniemy Otoćić Sustipanac bardzo urokliwą wysepkę którą odkryliśmy w 2008 roku. Pierwszym roku posiadania pontonu. Wysepka była kiedyś zamieszkana, pozostały na niej ślady zabudowań. Oraz króliki 8O które tak naprawdę nie wiem czym się tam żywią.Mają wykopane nory pod dawnymi zabudowaniami i starannie znikają w nich przed turystami. Od tamtego czasu nazywamy ją Króliczą wyspą. A ana jest taka małą Chorwacją w pigułce, skalne klify do skakania, cykady słońce i cień, plaże dla maluchów.

Z Wikipedii:/ https://hr.wikipedia.org/wiki/Sustipanac /
Sustipanac to niezamieszkana wyspa w chorwackiej części Adriatyku . Znajduje się w zatoce Pirovac. Miejscowi nazywają go „Mistrzem” (według klasztoru), znany jest również jako „Wyspa Miłości”. Na wyspie widoczne są pozostałości murów klasztoru franciszkanów . Jako człowiek religijny, szlachcic Draganic w 1510 roku po zachodniej stronie wyspy Sustipanac, zwanej Zloseljani (lud Pirovac) i Mojstar, zbudował klasztor dla braci Trzeciego Zakonu, który jest prowadzony przez francuską okupację Dalmacji na początku XIX wieku. stulecie. Na tej samej wyspie, przed klasztorem Trzeciego Zakonu , we wczesnym średniowieczu istniał klasztor benedyktynów .
Jego powierzchnia wynosi 0,013 km². [1] Długość linii brzegowej wynosi 0,47 km. [1]


Obejrzyjcie:



Można też ponurkować i pobawić się ze swoim czworonogiem.




Ostatnio edytowano 16.08.2020 18:42 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 3 razy
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 14.08.2020 11:41

Fajna taka filmowa relacja.
Mi pewnie uda się zrobić jeden krótki filmik podsumowujący cały wyjazd.

A psisko to już w ogóle :hearts:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 14.08.2020 11:55

Bardzo fajne filmiki :D
Królicza wyspa - super!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.08.2020 21:40

:arrow:
Roxi napisał(a):Fajna taka filmowa relacja.
Mi pewnie uda się zrobić jeden krótki filmik podsumowujący cały wyjazd.

A psisko to już w ogóle :hearts:


Psisko jest zupełnie "the best" w swoim czasie uratowała całą rodzinę! :boss:

maslinka napisał(a):Bardzo fajne filmiki :D
Królicza wyspa - super!



Tak królicza, jednego nie mogę pojąć jak te króliki przez tyle lat dają sobie radę bez wody?

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Wypływamy z Betiny na małą wycieczkę.Nasze miejsce do cumowania jest pawie na środku miejskiego kąpieliska. Dla tego po odcumowaniu pewien kawałek płynę na wiosłach by przez przypadek nie zrobić z kogoś marmolady.

Plaża w Betinie jest stworzona dla dzieci i osób starszych. Woda jest płytka, a dno piaszczyste.Zakaz kąpieli psów.





Płyniemy z Betiny do Murter na stację benzynową. Mijamy jeden z najpiękniej położonych cmentarzy. Można by rzec " warto w nim poleżeć" dla widoków. :mrgreen: Podobnej urody jest w Grožnjan niestety bez dostępu do wody ;)




A oprócz tego:
Jedna z najładniejszych plaż na Murter, w miejscu dawnego portu czasów Rzymskich.

Miasto portowe
Rzymska osada Colentum była także miastem portowym, biorąc pod uwagę pozostałości obiektów portowych, ale także, jak już wspomniano, duże znaczenie dla ruchu morskiego miały wody Murteru. Port starożytnego Colentum rozciągał się po północno-zachodniej stronie półwyspu Gradina, tuż za dzisiejszym kościołem. Znajdowało się w bardzo chronionej zatoce, którą z jednej strony zamyka półwysep Gradina, az drugiej wyspy Mali i Veli Vinik oraz Tegina. Uważa się, że okres od I wieku pne. kr. do czasu największej aktywności ruchu.
http://colentum.info/rimski-grad/









Na wodzie.

Obrazek

Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej w Betinie

Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej (Muzej Betinske Drvene Brodogradnje) znajduje się w centrum Betiny, w wąskiej alejce nieopodal portu. Jest to jedno z ważniejszych obiektów w miejscowości, bowiem w Betinie z pokolenia na pokolenie kontynuuje się tradycję budowy drewnianych łodzi. Idąc wzdłuż portu podziwiać można mniejsze i większe okazy łodzi, wśród których nie jest trudno doszukać się prawdziwych perełek.

Łodzie stanowią dumę dla mieszkańców oraz są symbolem Betiny. W czasach, kiedy infrastruktura transportu nie była w Dalmacji aż tak rozwinięta jak dzisiaj, łodzie używane były niemal do wszystkiego.
Mieszkańcom Betiny i całej wyspy Murter, łodzie służyły pomocą podczas pracy w terenie, transportu materiałów budowlanych, transportu ludzi i zwierząt. Były środkiem komunikacyjnym małych miejscowości z większymi oraz łączyły ludność wyspy z ludnością zamieszkałą na lądzie. Do momentu, kiedy na wyspie powstała droga asfaltowa, a sama wyspa Murter połączyła się z lądem mostem, łódź była niezastąpionym środkiem transportu.

Wraz z rozwojem infrastruktury łódź zaczęła stopniowo tracić na swoim znaczeniu. Ludzie częściej korzystali z innych form przemieszczania się, a dostęp do żywności, odzieży czy artykułów gospodarstwa domowego stał się dla mieszkańców łatwiejszy. Wszelkie przedmioty z tradycyjnego rzemiosła wykonywane przez kowala czy marynarza powoli przechodziły w cień. Na ich miejscu pojawiały się produkty zastępcze. Tym samym mieszkańcy Betiny chcąc zachować swoje „unikatowe skarby” z rzemiosła morskiego postanowili przechowywać wszelkie narzędzia i dokumenty z tamtego okresu, co w roku 2015 zaowocowało powstaniem pięknego muzeum.

artykuł z: http://www.polako.eu/muzeum-drewnianej- ... w-betinie/

Obrazek


Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej w Betinie.






Prujemy na wyspę Miłości. Jest piękna słoneczna pogoda.



Pozdrawiam smoki3
Ostatnio edytowano 26.08.2020 20:10 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
ventus
Croentuzjasta
Posty: 174
Dołączył(a): 08.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 19.08.2020 13:54

Aj że nie wypatrzyłam Was z tarasu, to już obok ten otok
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.08.2020 14:24

ventus napisał(a):Aj że nie wypatrzyłam Was z tarasu, to już obok ten otok


Często na niej bywamy, dzisiaj też byliśmy. Znakomite miejsce do wypoczynku i zabawy z psem. Dzisiaj próbowaliśmy odtworzyć dawne zabudowania klasztorne patrząc na fundamenty, resztki ścian i miejsca gdzie kiedyś były piwnice. Prawdopodobnie namierzyliśmy dawny ołtarz. Dzisiaj przy im ktoś pali ogniska, a w wodzie jakieś dziesięć metrów od brzegu. W miejscu w którym prawdopodobnie była przystań znalazłem dwa bloki kamienne około jednego metra długości pięknie ociosane wyglądające jak dzisiejsze krawężniki.

W lewym dolnym rogu widać prawdopodobnie resztki ołtarza klasztornego.


Pozdrawiam smoki3
Załączniki:
P8190027A.jpg
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.08.2020 22:07

Plaża Colentum z wody Murter.


Załączniki:
IMG_20200818_110505A.jpg
Plaża Colentum
Ostatnio edytowano 01.10.2020 18:25 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 2 razy
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 21.08.2020 09:11

Super tu u Ciebie. Psina kochana :hearts: Niezłą częstotliwość wyjazdów do Cro ma za sobą. Podobnie jak moja córka. W październiku kończy 5 lat, a była 4 razy w Cro. Miała być w tym roku 5 raz, ale zrezygnowaliśmy ostatecznie. Wtedy na każdy rok życia przypadałby jej 1 wyjazd do Cro :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pocztówka28
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 423
Dołączył(a): 25.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pocztówka28 » 21.08.2020 10:07

Super relacja z psiakiem w roli głównej. Widać jak wielką radość ma, podróżując z Wami :) Kilka lat temu również 3krotnie odwiedziła z nami Cro nasza kochana Goldi, suczka golden retriever, która uwielbiała wodę. Nie zapomnę jej uhahanego pyszczka, kiedy mogła pływać razem z nami w cudownym Jadranie, aportując piłeczkę. Zjechała i przeszła z nami mnóstwo km w Cro i gdyby zdrowie jej dopisało to pewnie na 3 pobytach by się nie skończyło :(

Aktualnie godnie zastępuje ją sunia ONka, równie kochana. Chcieliśmy w tym roku pokazać jej Cro, ale sytuacja zaczyna się robić niezaciekawa i nie wiem jak to będzie - planowaliśmy wyjazd w nocy z 28-29 sierpnia...

Pozdrawiam, proszę wymiziać Whisky :papa:
Ostatnio edytowano 21.08.2020 21:18 przez pocztówka28, łącznie edytowano 1 raz
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 21.08.2020 10:53

Ehhh, nasze okolice od 10lat.
Nam niestety wyjazd urlopowy przesunął się dopiero na 30 sierpnia. Więc raczej nie spotkamy na wodzie.
Dobrze, że Sustipanac nie jest już tak zaśmiecony jak kilka lat temu.
sus.jpg
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.08.2020 19:25

agata26061 napisał(a):Super tu u Ciebie. Psina kochana :hearts: Niezłą częstotliwość wyjazdów do Cro ma za sobą. Podobnie jak moja córka. W październiku kończy 5 lat, a była 4 razy w Cro. Miała być w tym roku 5 raz, ale zrezygnowaliśmy ostatecznie. Wtedy na każdy rok życia przypadałby jej 1 wyjazd do Cro :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:



Może jeszcze uda się wam wyrwać do Cro. Whisky nad wodą nie potrafi odpuścić. Cały czas by pływała i nosiła piłkę lub patyka.

pocztówka28 napisał(a):Super relacja z psiakiem w roli głównej. Widać jak wielką radość ma, podróżując z Wami :) Kilka lat temu również 3krotnie odwiedziła z nami Cro nasza kochana Goldi, suczka golden retriever, która uwielbiała wodę. Nie zapomnę jej uhahanego pyszczka, kiedy mogła pływać razem z nami w cudownym Jadranie, aportując piłeczkę. Zjechała i przeszła z nami mnóstwo km w Cro i gdyby zdrowie jej dopisało to pewnie na 3 pobytach by się nie skończyło :(

Aktualnie godnie zastępuje ją sunia ONka, równie kochana. Chcieliśmy w tym roku pokazać jej Cro, ale sytuacja zaczyna się robić niezaciekawa i nie wiem jak to będzie - planowaliśmy wyjazd w nocy z 28-29 sierpnia...

Pozdrawiam, proszę wymiziać Wiskey :papa:





Mam nadziej, że wyjazd z ONKĄ dojdzie do skutku. Whisky odżyła przy "rehabilitacyjnym" wyjeździe nad Jadran. Ma już sześć lat i niestety zaczynają się kłopoty z przednimi stawami.Pływanie i słońce postawiło ja zupełnie na nogi.Rano chrupki i picie wody bieżącej pod prysznicem ponieważ woda w misce się nie liczy. Wskakuje do łódki, usadowia się na poduszce. Dopływamy do wyspy i tylko czekana na polecenie wyskoczenia z łodzi. Zaczyna się szaleństwo, woda, piłka, patyk, bieganie od czasu do czasu miska z wodą. Wskoczenie do motorówki na poduchę i zmęczony pies wraca do domu.Prysznic w słodkiej wodzie i śpimy kilka godzin. Znowu wieczorem spacerek za potrzebami. Zastanawiam się czasami jak to się stało, że tak dobrze zostaliśmy przez psa wytresowani.

Co do wymizgiwania to dobrze wiesz,że w gawrze robią to wszyscy na kupie. 8O :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

baska napisał(a):Ehhh, nasze okolice od 10lat.
Nam niestety wyjazd urlopowy przesunął się dopiero na 30 sierpnia. Więc raczej nie spotkamy na wodzie.
Dobrze, że Sustipanac nie jest już tak zaśmiecony jak kilka lat temu.
sus.jpg


Sustipanac fantastyczna wyspa. Od jakiegoś czasu sprzątają ja przed sezonem, a i turyści po sobie zbierają. Tylko w tym roku po głównym sprzątaniu zapomnieli zabrać dwóch czarnych worków i tak leżą bidne przy kamieniach, co najmniej od dwóch tygodni.
Miłego urlopu, może w przyszłości spotkamy się na wodzie. :D


Serdecznie pozdrawiam smoki3
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.08.2020 20:39

Poczta nocą. Betina.

Obrazek


Nagle kilka dni temu w oczach mi się podwoiło .............. i tak zostało 8O :mrgreen:

Obrazek


Zabawy z psem

Obrazek

Zabawy z psem.

piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18308
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.08.2020 23:16

Pięknie , pięknie i najpiękniej , Marku :D
Whisky szczęśliwa , ale trudno byłoby się dziwić - jest w swoim żywiole . . . miło popatrzeć
Bawcie się dobrze :papa:


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.08.2020 08:55

agata26061 napisał(a):Super tu u Ciebie. Psina kochana :hearts: Niezłą częstotliwość wyjazdów do Cro ma za sobą. Podobnie jak moja córka. W październiku kończy 5 lat, a była 4 razy w Cro. Miała być w tym roku 5 raz, ale zrezygnowaliśmy ostatecznie. Wtedy na każdy rok życia przypadałby jej 1 wyjazd do Cro :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
agata za rok 2 razy i średnia będzie się zgadzała :D

Antyczna plaża (jak ją nazwałam) zachęca do pobytu.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 27.08.2020 16:06

Że też dopiero teraz znalazłem tą fascynującą relację.
Murter i ukochany pupil to nasze klimaty. To tu nasz AST zrobił pierwsze pływanie w swoim życiu i tak z nami od sześciu lat się kula po świecie.
Czekam na następne zdjęcia i filmy.
P.S.
Czy na plaży z zakazem kąpania psów nikt wam nie zwrócił uwagi że po niej chodzicie z nim?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Labrador na wodzie i wakacjach. Betina - Murter 2020. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone