Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłosników Wyspy Vis

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 20.03.2019 21:29

Katerina napisał(a):Taki film znalazłam dzisiaj w sieci...Z angielskimi napisami, zawsze coś :wink:
Autochton napisał książki o przemijającej kulturze Visu, w której boleje nad brakiem zainteresowania młodych dla przeszłości i tradycji, nad zapominaniem historii dziejów wyspy, oraz malejącym znaczeniem przekazu ustnego dla ocalenia przeszłości.
Fajne, dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, np. że rybacy z Komiży byli tak uznanymi wioślarzami, że piraci porywali ich dziesiątkami i sprzedawali jako niewolników na różne galery na targu w Ulcinju.
Jak też tego, że motyka to po chorwacku też motyka , a szkoła średnia to gimnazjalac :oczko_usmiech:

Może przyda się zakochanym w Visie forumowiczom. :papa:

https://vimeo.com/323784066?fbclid=IwAR ... kRBkZ6VWBM


Po tym filmie już całkiem wsiąkłam :hearts:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 20.03.2019 22:45

maslinka napisał(a):
Katerina napisał(a):Może przyda się zakochanym w Visie forumowiczom. :papa:

https://vimeo.com/323784066?fbclid=IwAR ... kRBkZ6VWBM

Film wyreżyserowany przez Katarinę :mrgreen:

Przyjemnie się słucha :D I kadry miłe dla oka 8)


Aga, jak fajnie słucha się chorwackiego i porównuje ze zrozumiałym tekstem, a przy okazji rozumie się zmiany w tłumaczeniu 8) A Tobie, to zazdroszczę szczególnie :P
Film wiele wniósł do mojego postrzegania pewnych miejsc na wyspie - na pewno się to tego odniosę w relacji :) :papa:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 21.03.2019 20:52

travel
Po tym filmie już całkiem wsiąkłam :hearts:

Liczyłam na to,że Ci się spodoba 8) :papa:
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 22.03.2019 16:24

Katerina napisał(a):travel
A jak w umowie napisane jest ,żeby nie jeździć po szutrach, a ja tego nie zrozumiem na przykład :?: :?:

Chyba założę nowy wątek pt: SKUTEREM PO SZUTRACH 8)

No co Ty?? :lol: Każda wypożyczalnia by splajtowała, gdyby miała taki zapis bo tam tylko szutry :roll:
Ale czujnym trzeba być - wypatruj w umowie słowa MACADAM po ang., lub MAKADAMSKI PUT po chorwacku 8)


Skutera na Visie nie wypożyczałem, ale samochód owszem i w umowie było bardzo wyraźnie podkreślone, że po makadamie jeździć samochodem z wypożyczalni NIE WOLNO. Obstawiam, że to samo dotyczy skuterów, choć gwarancji nie dam. Ja miałem zamysł przejechać autem z wypożyczalni (o swoje się bałem - nie w sensie, że wypożyczonego nie szanuję jak swoje, tylko w swoim mam bardzo mały prześwit) polną drogą od krzyża NAD Visem (przy starej drodze do Komiży) do Zena Glava, ale wobec takiego dictum odpuściłem sobie.

P.S. Pierwszy post po ponad trzymiesięcznym rozbracie z forum :)
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 22.03.2019 19:09

Marsallah
P.S. Pierwszy post po ponad trzymiesięcznym rozbracie z forum :)

Lepiej późno , niż wcale. :lol: :papa:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 10.06.2019 21:46

Właśnie zobaczyłam, że podczas mojego pobytu na Visie będzie jedno święto kościelne i dwa państwowe 8O :

20 czerwca Boże Ciało (Tijelovo)
22 czerwca Dzień Walki z Faszyzmem (Dan antifašističke borbe)
25 czerwca Dzień Państwowości (Dan državnosti)

Może coś wiecie w jaki sposób są obchodzone te święta w Chorwacji ?
A może na Visie w jakiś szczególny sposób ?
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 17.06.2019 06:55

Czy w czerwcu w środku tygodnia żeby się dostać na prom o 5.30 z Visu muszę być jakoś specjalnie wcześniej ?
I czy kasa biletowa jest wtedy otwarta czy trzeba kupić bilet dzień wcześniej ?
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 17.06.2019 08:57

Nie musisz być wcześniej. Kasa otwiera się na pół godziny przed odpłynięciem promu. Ustaw się w kolejce (są 2 rzędy samochodów) i idź kupić bilet. Można płacić kartą.
ros1986
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 29.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) ros1986 » 20.06.2019 20:38

witam mam pytanko wie ktoś z Was jak dojść do plaży Smokova na wyspie Vis? Kiedyś czytałem że można dojść, teraz nie mogę znaleźć. Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.06.2019 21:42

ros1986 napisał(a):witam mam pytanko wie ktoś z Was jak dojść do plaży Smokova na wyspie Vis? Kiedyś czytałem że można dojść, teraz nie mogę znaleźć. Pozdrawiam

Z Vis autem, potem pieszo .....
https://www.google.com/maps/dir/Vis,+Ch ... 579587!3e0

Tylko podobno zatoka od lądu zaminowana ....
mamma-mia-hippy-vis-i-happy-bra-t54738-390.html#p2067147
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 23.06.2019 15:10

Dzisiaj Facebook podesłał mi smutną wiadomość - zmarł Nikola Mardešić z Komiży znany lokalnym jako Vatra, lub Živa Vatra, a przeze mnie zwany Starim Ribarem. :(

Co rok obserwowałam go sobie z balkoniku, zdarzyło się rybkę kupić..

P9051552.JPG

P9180749.JPG


To jego rekordowe połowy - zdjęcia sprzed lat na których pozuje z 225 kilową rybą o nazwie sunfish(po polsku już nie tak fajnie - smołogłów :lol: złowioną przy wysepce Jabuka...

IMG_20190623_145752.jpg


...czy też z ogromnym węgorzem morskim. 8)

IMG_20190623_145805.jpg


Był symbolem Komiży, nawet w teledyskach użyto jego wizerunku...Raz jeszcze zespół Dalmatino..



R.I.P. Vatra :boss:
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 24.06.2019 18:24

ros1986 napisał(a):witam mam pytanko wie ktoś z Was jak dojść do plaży Smokova na wyspie Vis? Kiedyś czytałem że można dojść, teraz nie mogę znaleźć. Pozdrawiam


Z tego co pamiętam, trasę do V. Smokovej pokazał w swojej relacji Stasiek18. Link na pierwszej stronie wątku.
vienio
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 01.07.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) vienio » 03.07.2019 16:44

Cześć, przejrzałem cały temat i chciałbym wraz z rodziną wybrać na wyspę Vis. Upatrzyłem miasto Komiza, ale zauważyłem że dużo apartamentów nie zapewnia parkingu dla samochodu, jak sobie radzicie z autem w Komizie?
artbas
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 29.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) artbas » 03.07.2019 20:35

vienio napisał(a):Cześć, przejrzałem cały temat i chciałbym wraz z rodziną wybrać na wyspę Vis. Upatrzyłem miasto Komiza, ale zauważyłem że dużo apartamentów nie zapewnia parkingu dla samochodu, jak sobie radzicie z autem w Komizie?

Jest duży parking na terenie jakiegoś starego zakładu.
300kun za.dwa tygodnie.
Mniej, więcej zaznaczyłem na foto.
Załączniki:
20190703_203138.png
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 03.07.2019 22:08

vienio napisał(a):Cześć, przejrzałem cały temat i chciałbym wraz z rodziną wybrać na wyspę Vis. Upatrzyłem miasto Komiza, ale zauważyłem że dużo apartamentów nie zapewnia parkingu dla samochodu, jak sobie radzicie z autem w Komizie?


W Komižy 90% apartamentów nie ma parkingu , dlatego że położone są w wąskich uliczkach :roll:
Trzeba korzystać z płatnych parkingów miejskich , które położone są często daleko od apartamentu, co wiąże się zasuwaniem z ciężkimi torbami po kilkaset metrów. No i nie widać co się dzieje z samochodem.
Jak masz problem z kręgosłupem lub lubisz mieć swój samochód na oku lepiej nie jedź na Vis :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłosników Wyspy Vis - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone