Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Klub Miłośników Wyspy Korčula

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.07.2018 17:09

Wystarczy ważny dowód lub paszport.
Potrzebna też Zielona karta.
kontradmiral86
Plażowicz
Re: Korcula - ryby i owoce morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) kontradmiral86 » 17.07.2018 22:03

KasiaT napisał(a):Dzień dobry,
Gdzie na Korculi kupić ryby, mule, ostrygi? Świeże, które można zabrać do domu i przyrządzić na własną rękę? Będziemy stacjonować w okolicach Vela Luki.

Niestety jeśli chodzi o Vela Lukę to nie pomogę.
W samej Korculi są dwie ribarnice, otwierane z samego rana około 0630-0700. Byłem w obu dwa razy w tym roku. Pierwszego dnia asortyment dość ograniczony ale drugiego dość spory. Mule i ostrygi tylko w jednej z nich. Mule kosztowały 40 kun za kg. Ostryg nie brałem.
kontradmiral86
Plażowicz

Nieprzeczytany postnapisał(a) kontradmiral86 » 17.07.2018 22:22

wiolek_lp napisał(a):Za to mam takie zdjęcie :D Widząc, że robimy sobie zdjęcia sama się dosiadła strasząc młodego :oczko_usmiech:

Ta sama Maskara, tutaj na paradzie:

DSC_9033-copy.jpg
wiolek_lp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 17.07.2018 22:42

Ekstra, pokaże jutro młodemu, ciekawe czy też tak się " przestraszy" :mrgreen:
majeczka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 17.07.2018 23:05

kontradmiral86 napisał(a):
KasiaT napisał(a):Dzień dobry,
Gdzie na Korculi kupić ryby, mule, ostrygi? Świeże, które można zabrać do domu i przyrządzić na własną rękę? Będziemy stacjonować w okolicach Vela Luki.

:D zdarzało nam się kupować i mule i kalmary, ewentualnie inny asortyment rybny bezpośrednio od rybaków. Bardzo często ustawiają się w pobliżu Studenaca czy Konzuma dosyć wcześnie rano.
Bardzo duży wybór miewają również w Blato. Cóż godziny mniej więcej 6 -7 rano. W mniejszych miejscowościach może trochę później, ale i wybór zdecydowanie skromniejszy...

Zdecydowanie polecam także restaurację w Prigradicy, oferuje bardzo różnorodny przekrój smacznych dań rybnych, mule wyborne...
wiolek_lp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 17.07.2018 23:40

majeczka chciałam skorzystać z Twojego polecenia Konopnicy :( Ile ja się naszukałam to szok, i okazało się, że w ostatnich dniach czerwca była zamknięta :(
majeczka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 18.07.2018 00:14

wiolek_lp napisał(a):majeczka chciałam skorzystać z Twojego polecenia Konopnicy :( Ile ja się naszukałam to szok, i okazało się, że w ostatnich dniach czerwca była zamknięta :(

...naprawdę wielka szkoda, wierz mi, jest to na pewno świetna i fajna konoba :smo:

Cóż, może podczas następnego pobytu na Korculi?

p.s. Pozwolisz, że zamieszczę link do niej, niestety nie wiedziałam, że w czerwcu jest nieczynna

http://korcula-guide.com/konopica/
kontradmiral86
Plażowicz

Nieprzeczytany postnapisał(a) kontradmiral86 » 18.07.2018 10:25

wiolek_lp napisał(a):majeczka chciałam skorzystać z Twojego polecenia Konopnicy :( Ile ja się naszukałam to szok, i okazało się, że w ostatnich dniach czerwca była zamknięta :(

My do Konopicy przymierzaliśmy się trzy razy.
Pierwszy raz jeszcze w czerwcu - potwierdzam była nieczynna.
Drugim razem przed 1800 (godzina otwarcia) i młodsza, głodna część rodziny nie chciała czekać.
Za trzecim razem, gospodarze sprzątali po jakimś wcześniej zorganizowanym obiedzie i nie byli przygotowani na otwarcie tego wieczora.
Nie było nam więc także dane. Może następnym razem.
Jak się jedzie z Korculi do Cary to oznakowanie jest dość dobrze widoczne. W drugą stronę rzeczywiście może być kłopot.
wiolek_lp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 18.07.2018 14:46

Pierwszym razem zajechaliśmy do Konopicy właśnie od strony Korculi, i było to chyba koło 15, założyłam, że otwierają wieczorem.
W inny dzień chcieliśmy tam pojechać, ale zapomnieliśmy, że wtedy jechaliśmy tą drogą na Pupnat ,więc przejechaliśmy Carę i dotarliśmy do głównej drogi, no i zawracaliśmy. Udało się znaleźć i znowu zawód, że zamknięte :(
Powinni jakąś tabliczkę postawić z informacją kiedy otwierają, tym bardziej, że na ich stronce jest informacja "Jun-Sept 17-24"

majeczka podejrzewam ,że nie szybko będzie okazja, ale kto wie, może kiedyś :wink:
kontradmiral86
Plażowicz

Nieprzeczytany postnapisał(a) kontradmiral86 » 18.07.2018 18:05

wiolek_lp napisał(a):Powinni jakąś tabliczkę postawić z informacją kiedy otwierają, tym bardziej, że na ich stronce jest informacja "Jun-Sept 17-24"

Tablica pojawiła się w lipcu, przed wejściem (1800-2400). W czerwcu jej jeszcze nie było dlatego też drugim razem przyjechaliśmy za wcześnie.

Kiedy nie udało się za trzecim razem z braku innych pomysłów pojechaliśmy do konoby Maha.

Jedzenie przepyszne, bardzo ładnie podane. Ceny wysokie :roll:

43453797511_770d689ef6_b.jpg

43453797881_808fa016ec_b.jpg

43453797291_2e179c391f_b.jpg

43453796741_2b0ff0d9fd_b.jpg
słoma79
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 18.07.2018 18:57

Meegg napisał(a):
RafVFD napisał(a):Trasa naprawdę bardzo ciekawa jeśli chodzi o krajobraz oraz atrakcje turystyczne typu Ston koło których się przejeżdża. Sam przejazd przez Bośnie błyskawiczny. Kilka razy tamtędy już przejeżdżałem i w większości wypadków bez kontroli dokumentów. Sama jazda przez Peljesać jest pewnym wyzwaniem dla kierowcy i pojazdu - szczególnie jeśli na rodzinny dwutygodniowy wyjazd samochód jest zapakowany na maxa i mocno obciążony. Strome podjazdy, bardzo dużo zakrętów, brak możliwości wyprzedzania. Efektem jazdy głównie na 3cim biegu w upale przy pracującej klimatyzacji było wysokie spalanie i podniesiona temperatura w chłodnicy. W zamian za to można jednak w trakcie przejazdu podziwiać po drodze piękne widoki. Kolejka na prom w Orebicu niewielka - wszystkie samochody wjechały. Reasumując licząc koszty dojazdu na Korculę to jadąc na około czyli przez Bośnię i Peljesać, to wydaję mi się że promem ze Splitu jest tylko minimalnie drożej albo i wcale. Jeśli jednak ktoś nigdy nie był na Półwyspie Peljesać to myślę że warto tamtędy przejechać i zobaczyć to miejsce.

- dziękuje; ale rozumiem, że w przypadku kontroli dokumentów same dowody osobiste nie wystarczą?

WYSTARCZĄ :mrgreen:
Marsallah
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 19.07.2018 11:02

RafVFD napisał(a):Dołączam się do pytania Marsallah. Jak to jest od strony praktycznej z kolejką na prom ze splitu do Vela Luki. Planujemy płynąć w piątek więc prom odpływa w ten dzień później bo o 10:30. Planujemy dotrzeć do Splitu wcześniej bo koło 4 do 5 rano. Czy można się od razu od wczesnego rana ustawić w kolejce na prom? Czy bramki na terminal są otwarte cały czas czy od określonej godziny dopiero? I ostatnia rzecz z którego terminala odpływa prom do Vela Luki? na mapach Google jest że z 12 tki - Gat Svetog Duje. Natomiast na forum były informacje że z 27 lub 28 - może coś się zmieniło.

Hehe, już wróciłem i mogę Tobie - a także sobie :lol: - odpowiedzieć. Płynąłem w pierwszy weekend sezonu, 30.06 (sobota) porannym promem. Po pierwsze, przy wjeździe do portu (jak tylko zjedziesz na sam dół), patrz na tablicę wyświetlającą porty docelowe - kierują na prawo (bliższe pirsy) lub na lewo (te dalsze). To jest o tyle istotne, że o ile jak skręcisz w prawo, to wydostaniesz się na drogę do tych dalszych, ale w drugą stronę to nie działa i nie łamiąc przepisów najeździsz się jak głupi. W naszym wypadku, prom odpływał z przedostatniego pirsu (nr 28), czyli daleko za tym różowym budynkiem z kasami Jadroliniji.

Też płynęliśmy tym promem o 10:30, byliśmy na miejscu koło 9:30. W kolejkę ustawiasz się na tym najbardziej wysuniętym w morze i na wschód pirsie widocznym na powyższym linku po lewej - jak na zdjęciu. Potem lecisz po bilet. Załadunek odbywa się planowo od 9:45, faktycznie do 10:05 to trwał rozładunek. My wjechaliśmy na pokład ok. 10:20.
WP_20180702_09_27_45_Pro (2304 x 1296).jpg

Jak widać, są 3 pasy kolejki. Na początku formuje się ten rząd najdalej od promu, po lewej. Obsługa bardzo pilnuje, żeby nikt w kolejkę się nie wciskał, ale to taka mała podpowiedź, czy warto stanąć na końcu pierwszego rzędu, czy na początku kolejnego :wink:
Myśmy stali w I połowie 3. rzędu i trochę się peniałem, czy wjedziemy, ale niepotrzebnie - na promie takich rzędów jest 7 (patrz foto poniżej), więc chyba NIE MA OPCJI, ŻEBY SIĘ NIE UDAŁO WJECHAĆ NA PROM "KORČULA", co ostatecznie zamyka kwestię :papa:
WP_20180702_10_03_15_Pro (2304 x 1296).jpg
Meegg
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) Meegg » 20.07.2018 10:45

CROnikiCROpka napisał(a):
stpman napisał(a):Gdzie można w miejscowości Vela Luka zaparkować samochód na cały dzień?
Bezpiecznie, niedrogo i blisko portu :)

W porcie :wink: tu

Ew. w parku tu :)

- to parkingi płatne, jaka wysykośc opłat? Parkomat>

Marsallah napisał(a):Też płynęliśmy tym promem o 10:30,

a w sierpniu niezależnie od dnia jest 10:15 i 17:00 tak? Czyli rozumiem że stajemy na końcu wolnego rzędu:) nie zaczynamy następnego;
Marsallah
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 20.07.2018 12:29

Meegg napisał(a):a w sierpniu niezależnie od dnia jest 10:15 i 17:00 tak? Czyli rozumiem że stajemy na końcu wolnego rzędu:) nie zaczynamy następnego;

Zależnie - 10:15 lub 10:45. Drugi prom o 17:30.

Tak, stajesz na końcu rzędu, chyba że skończyło się miejsce. I tak musisz do końca rzędu dojechać, żeby nawrócić.
Meegg
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) Meegg » 23.07.2018 08:51

Czyli wtorki i czwartki 10:45; pozostałe dni 10:15; hm.
ja sprawdzałam tutaj https://www.chorwackie.pl/dalmacja/transport-promem-dalmacja-srodkowa.html, wiec jest to nieaktualne;/
i powrotny jest jeden o 13:45, codziennie?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne

Klub Miłośników Wyspy Korčula - strona 28
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019