Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Wyspy Korčula

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.07.2018 17:09

Wystarczy ważny dowód lub paszport.
Potrzebna też Zielona karta.
kontradmiral86
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 14.04.2016
Re: Korcula - ryby i owoce morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) kontradmiral86 » 17.07.2018 22:03

KasiaT napisał(a):Dzień dobry,
Gdzie na Korculi kupić ryby, mule, ostrygi? Świeże, które można zabrać do domu i przyrządzić na własną rękę? Będziemy stacjonować w okolicach Vela Luki.

Niestety jeśli chodzi o Vela Lukę to nie pomogę.
W samej Korculi są dwie ribarnice, otwierane z samego rana około 0630-0700. Byłem w obu dwa razy w tym roku. Pierwszego dnia asortyment dość ograniczony ale drugiego dość spory. Mule i ostrygi tylko w jednej z nich. Mule kosztowały 40 kun za kg. Ostryg nie brałem.
kontradmiral86
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 14.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kontradmiral86 » 17.07.2018 22:22

wiolek_lp napisał(a):Za to mam takie zdjęcie :D Widząc, że robimy sobie zdjęcia sama się dosiadła strasząc młodego :oczko_usmiech:


Ta sama Maskara, tutaj na paradzie:

DSC_9033-copy.jpg
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 17.07.2018 22:42

Ekstra, pokaże jutro młodemu, ciekawe czy też tak się " przestraszy" :mrgreen:
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006
Re: Korcula - ryby i owoce morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 17.07.2018 23:05

kontradmiral86 napisał(a):
KasiaT napisał(a):Dzień dobry,
Gdzie na Korculi kupić ryby, mule, ostrygi? Świeże, które można zabrać do domu i przyrządzić na własną rękę? Będziemy stacjonować w okolicach Vela Luki.


:D zdarzało nam się kupować i mule i kalmary, ewentualnie inny asortyment rybny bezpośrednio od rybaków. Bardzo często ustawiają się w pobliżu Studenaca czy Konzuma dosyć wcześnie rano.
Bardzo duży wybór miewają również w Blato. Cóż godziny mniej więcej 6 -7 rano. W mniejszych miejscowościach może trochę później, ale i wybór zdecydowanie skromniejszy...

Zdecydowanie polecam także restaurację w Prigradicy, oferuje bardzo różnorodny przekrój smacznych dań rybnych, mule wyborne...
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016
Re: Korcula - ryby i owoce morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 17.07.2018 23:40

majeczka chciałam skorzystać z Twojego polecenia Konopnicy :( Ile ja się naszukałam to szok, i okazało się, że w ostatnich dniach czerwca była zamknięta :(
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006
Re: Korcula - ryby i owoce morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 18.07.2018 00:14

wiolek_lp napisał(a):majeczka chciałam skorzystać z Twojego polecenia Konopnicy :( Ile ja się naszukałam to szok, i okazało się, że w ostatnich dniach czerwca była zamknięta :(


...naprawdę wielka szkoda, wierz mi, jest to na pewno świetna i fajna konoba :smo:

Cóż, może podczas następnego pobytu na Korculi?

p.s. Pozwolisz, że zamieszczę link do niej, niestety nie wiedziałam, że w czerwcu jest nieczynna

http://korcula-guide.com/konopica/
kontradmiral86
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 14.04.2016
Re: Korcula - ryby i owoce morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) kontradmiral86 » 18.07.2018 10:25

wiolek_lp napisał(a):majeczka chciałam skorzystać z Twojego polecenia Konopnicy :( Ile ja się naszukałam to szok, i okazało się, że w ostatnich dniach czerwca była zamknięta :(


My do Konopicy przymierzaliśmy się trzy razy.
Pierwszy raz jeszcze w czerwcu - potwierdzam była nieczynna.
Drugim razem przed 1800 (godzina otwarcia) i młodsza, głodna część rodziny nie chciała czekać.
Za trzecim razem, gospodarze sprzątali po jakimś wcześniej zorganizowanym obiedzie i nie byli przygotowani na otwarcie tego wieczora.
Nie było nam więc także dane. Może następnym razem.
Jak się jedzie z Korculi do Cary to oznakowanie jest dość dobrze widoczne. W drugą stronę rzeczywiście może być kłopot.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 18.07.2018 14:46

Pierwszym razem zajechaliśmy do Konopicy właśnie od strony Korculi, i było to chyba koło 15, założyłam, że otwierają wieczorem.
W inny dzień chcieliśmy tam pojechać, ale zapomnieliśmy, że wtedy jechaliśmy tą drogą na Pupnat ,więc przejechaliśmy Carę i dotarliśmy do głównej drogi, no i zawracaliśmy. Udało się znaleźć i znowu zawód, że zamknięte :(
Powinni jakąś tabliczkę postawić z informacją kiedy otwierają, tym bardziej, że na ich stronce jest informacja "Jun-Sept 17-24"

majeczka podejrzewam ,że nie szybko będzie okazja, ale kto wie, może kiedyś :wink:
kontradmiral86
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 14.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kontradmiral86 » 18.07.2018 18:05

wiolek_lp napisał(a):Powinni jakąś tabliczkę postawić z informacją kiedy otwierają, tym bardziej, że na ich stronce jest informacja "Jun-Sept 17-24"


Tablica pojawiła się w lipcu, przed wejściem (1800-2400). W czerwcu jej jeszcze nie było dlatego też drugim razem przyjechaliśmy za wcześnie.

Kiedy nie udało się za trzecim razem z braku innych pomysłów pojechaliśmy do konoby Maha.

Jedzenie przepyszne, bardzo ładnie podane. Ceny wysokie :roll:

43453797511_770d689ef6_b.jpg

43453797881_808fa016ec_b.jpg

43453797291_2e179c391f_b.jpg

43453796741_2b0ff0d9fd_b.jpg
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 18.07.2018 18:57

Meegg napisał(a):
RafVFD napisał(a):Trasa naprawdę bardzo ciekawa jeśli chodzi o krajobraz oraz atrakcje turystyczne typu Ston koło których się przejeżdża. Sam przejazd przez Bośnie błyskawiczny. Kilka razy tamtędy już przejeżdżałem i w większości wypadków bez kontroli dokumentów. Sama jazda przez Peljesać jest pewnym wyzwaniem dla kierowcy i pojazdu - szczególnie jeśli na rodzinny dwutygodniowy wyjazd samochód jest zapakowany na maxa i mocno obciążony. Strome podjazdy, bardzo dużo zakrętów, brak możliwości wyprzedzania. Efektem jazdy głównie na 3cim biegu w upale przy pracującej klimatyzacji było wysokie spalanie i podniesiona temperatura w chłodnicy. W zamian za to można jednak w trakcie przejazdu podziwiać po drodze piękne widoki. Kolejka na prom w Orebicu niewielka - wszystkie samochody wjechały. Reasumując licząc koszty dojazdu na Korculę to jadąc na około czyli przez Bośnię i Peljesać, to wydaję mi się że promem ze Splitu jest tylko minimalnie drożej albo i wcale. Jeśli jednak ktoś nigdy nie był na Półwyspie Peljesać to myślę że warto tamtędy przejechać i zobaczyć to miejsce.

- dziękuje; ale rozumiem, że w przypadku kontroli dokumentów same dowody osobiste nie wystarczą?


WYSTARCZĄ :mrgreen:
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 19.07.2018 11:02

RafVFD napisał(a):Dołączam się do pytania Marsallah. Jak to jest od strony praktycznej z kolejką na prom ze splitu do Vela Luki. Planujemy płynąć w piątek więc prom odpływa w ten dzień później bo o 10:30. Planujemy dotrzeć do Splitu wcześniej bo koło 4 do 5 rano. Czy można się od razu od wczesnego rana ustawić w kolejce na prom? Czy bramki na terminal są otwarte cały czas czy od określonej godziny dopiero? I ostatnia rzecz z którego terminala odpływa prom do Vela Luki? na mapach Google jest że z 12 tki - Gat Svetog Duje. Natomiast na forum były informacje że z 27 lub 28 - może coś się zmieniło.


Hehe, już wróciłem i mogę Tobie - a także sobie :lol: - odpowiedzieć. Płynąłem w pierwszy weekend sezonu, 30.06 (sobota) porannym promem. Po pierwsze, przy wjeździe do portu (jak tylko zjedziesz na sam dół), patrz na tablicę wyświetlającą porty docelowe - kierują na prawo (bliższe pirsy) lub na lewo (te dalsze). To jest o tyle istotne, że o ile jak skręcisz w prawo, to wydostaniesz się na drogę do tych dalszych, ale w drugą stronę to nie działa i nie łamiąc przepisów najeździsz się jak głupi. W naszym wypadku, prom odpływał z przedostatniego pirsu (nr 28), czyli daleko za tym różowym budynkiem z kasami Jadroliniji.

Też płynęliśmy tym promem o 10:30, byliśmy na miejscu koło 9:30. W kolejkę ustawiasz się na tym najbardziej wysuniętym w morze i na wschód pirsie widocznym na powyższym linku po lewej - jak na zdjęciu. Potem lecisz po bilet. Załadunek odbywa się planowo od 9:45, faktycznie do 10:05 to trwał rozładunek. My wjechaliśmy na pokład ok. 10:20.
WP_20180702_09_27_45_Pro (2304 x 1296).jpg

Jak widać, są 3 pasy kolejki. Na początku formuje się ten rząd najdalej od promu, po lewej. Obsługa bardzo pilnuje, żeby nikt w kolejkę się nie wciskał, ale to taka mała podpowiedź, czy warto stanąć na końcu pierwszego rzędu, czy na początku kolejnego :wink:
Myśmy stali w I połowie 3. rzędu i trochę się peniałem, czy wjedziemy, ale niepotrzebnie - na promie takich rzędów jest 7 (patrz foto poniżej), więc chyba NIE MA OPCJI, ŻEBY SIĘ NIE UDAŁO WJECHAĆ NA PROM "KORČULA", co ostatecznie zamyka kwestię :papa:
WP_20180702_10_03_15_Pro (2304 x 1296).jpg
Meegg
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 21.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Meegg » 20.07.2018 10:45

CROnikiCROpka napisał(a):
stpman napisał(a):Gdzie można w miejscowości Vela Luka zaparkować samochód na cały dzień?
Bezpiecznie, niedrogo i blisko portu :)


W porcie :wink: tu

Ew. w parku tu :)

- to parkingi płatne, jaka wysykośc opłat? Parkomat>

Marsallah napisał(a):Też płynęliśmy tym promem o 10:30,

a w sierpniu niezależnie od dnia jest 10:15 i 17:00 tak? Czyli rozumiem że stajemy na końcu wolnego rzędu:) nie zaczynamy następnego;
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 20.07.2018 12:29

Meegg napisał(a):a w sierpniu niezależnie od dnia jest 10:15 i 17:00 tak? Czyli rozumiem że stajemy na końcu wolnego rzędu:) nie zaczynamy następnego;


Zależnie - 10:15 lub 10:45. Drugi prom o 17:30.

Tak, stajesz na końcu rzędu, chyba że skończyło się miejsce. I tak musisz do końca rzędu dojechać, żeby nawrócić.
Meegg
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 21.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Meegg » 23.07.2018 08:51

Czyli wtorki i czwartki 10:45; pozostałe dni 10:15; hm.
ja sprawdzałam tutaj https://www.chorwackie.pl/dalmacja/transport-promem-dalmacja-srodkowa.html, wiec jest to nieaktualne;/
i powrotny jest jeden o 13:45, codziennie?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Wyspy Korčula - strona 28
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone