Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Wyspy Hvar

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
JJJustynAAA
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 31.10.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) JJJustynAAA » 28.09.2018 11:42

Witajcie

w tym roku i mi się udało zobaczyć wyspę Hvar. jestem w trakcie pisania pierwszej swojej relacji (chociaż był to już mój 5 pobyt w Cro). Ale Hvar mnie tak urzekł że postanowiłam spisać co nieco dla potomnych :D

A tak w skrócie, Jelsa jest super we wrześniu. Byliśmy od 1 do 15 września - pogoda super, chociaż był deszcz i burze... Turystów niewielu...
Udało nam się zwiedzić:
- Stari Grad ( byłam nim zauroczona) te uliczki, klimatyczne bez ludzi, knajpki przy porcie... bosko ;)
- Miasto Hvar, musielismy zacząć zwiedzanie od twierdzy Spanjola (ze względu na naszego czterolatka) polecam, pięknie widoki, super miejsce mające swój klimat (muzeum, więzienie, mury) wszystko to nas zachwyciło i ta droga prowadząca do twierdzy... Poza tym w mieście przy porcie wiele więcej turystów niż w Starim Gradzie. Ruch w porcie niesamowity.
Vrbovska - z Jelsy wybraliśmy do Vrbovskiej pieszo wzdłuż morza (nasz 4 latek też dał radę),. Ludzi prawie zero... miejsce ładne ale mi już tak nie podeszło jak Stari Grad czy Hvar...
Za to po drodze z Jelsy do Vrbovskiej wpadło nam w oko kilka ładnych zatoczek na których po kilka razy mieliśmy okazję plażować.

Co do zatok udało nam się zobaczyć:
Lucisce- pierwsze miejsce wśród zatok które nam się udało zobaczyć na Hvarze... Uroku nadaje tej zatoce krajobraz dookoła, strzeliste, wysokie góry, a dookoła zieleń i błękit wody... Dojście jak dla nas z 4 latkiem jedno z trudniejszych... Dojazd też nie łatwy gdyż z obu stron niby zakaz wjazdu... Ale polecam warto było...
Dubovica - zejście ciekawe z pięknymi widokami, a sama zatoka ma swój urok... w dniu w którym mieliśmy okazje tam plażować w budynku obok ktoś puszczał koncerty muzyki klasycznej... dla nas bomba :)
Pokrivenik - miejsce cudowne, mające niesamowity klimat, kolory morza zapierające dech... dojazd niełatwy, ale warto było. Proponuję parkować wzdłuż drogi bo przy samej plaży teren prywatny i właścicielka liczy sobie 10 kun za godzinę,
Zavala - ta zatoka miała swój urok, tak na nas podziałała że byliśmy tutaj dwa razy... piękny kolor wody, dużo ryb, jeżowców... klimat nie do podrobienia. Dojazd prawie do samej plaży.
Zarace bardzo ładne miejsce... Nie widzieliśmy uroków bo było wyjątkowo pochmurno,
Plaża Mina dla dzieci w Jelsie. Woda bardzo płytka... Jak dla nas plaża na jednorazowy pobyt.
Mniej ciekawe plaże, ale też warte polecenia to: plaża w Jelsie przy Sv Luce, oraz kilka zatoczek w drodze do Vrboskiej.

Natomiast co mogę polecić z takich ciekawszych miejsc, o których nie mogłam znaleźć wiele informacji w necie czy na forum.
W Jelsie jest tzw Tor i Galesnik. Ruiny starozytnego zamku. Ruiny znajdują się na niewielkiej górze. Wejście na nią wiedzie pomiędzy polami winogron i drzew oliwkowych, jest wyznaczony szlak. Im bliżej celu tym trudniej. Trochę pod górę i po kamieniach dużych i małych. z naszą pomocą nasz 4 latek dał rade :) Widoki niesamowite na Jelse i pobliskie wysepki.

Druga rzecz stary opuszczony Hotel jugosłowiański znajdujący się w Jelsie. Powiem szczerze obiekt przeogromny. 4 pawilony, wielki basen o olimpijskich rozmiarach, aż żal patrzeć że takie miejsce zostało zaniedbane, zniszczone i nie wykorzystane.

Ogólnie jestem zachwycona wyspą Hvar, miastem Jelsa i wiem że to był mój pierwszy pobyt na Hvarze ale nie ostatni.

Pozdrawiam
Justyna
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 28.09.2018 12:20

JJJustynAAA napisał(a):Lucisce- pierwsze miejsce wśród zatok które nam się udało zobaczyć na Hvarze... Uroku nadaje tej zatoce krajobraz dookoła, strzeliste, wysokie góry, a dookoła zieleń i błękit wody... Dojście jak dla nas z 4 latkiem jedno z trudniejszych... Dojazd też nie łatwy gdyż z obu stron niby zakaz wjazdu...


Niekoniecznie potomni :) to zakaz jest czy nie, bo nie rozumiem słowa "niby "
JJJustynAAA
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 31.10.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) JJJustynAAA » 28.09.2018 17:56

bluesman napisał(a):
JJJustynAAA napisał(a):Lucisce- pierwsze miejsce wśród zatok które nam się udało zobaczyć na Hvarze... Uroku nadaje tej zatoce krajobraz dookoła, strzeliste, wysokie góry, a dookoła zieleń i błękit wody... Dojście jak dla nas z 4 latkiem jedno z trudniejszych... Dojazd też nie łatwy gdyż z obu stron niby zakaz wjazdu...


Niekoniecznie potomni :) to zakaz jest czy nie, bo nie rozumiem słowa "niby "


Zakaz jest ale jak dotarliśmy na plażę (kilka par, sami Polacy) to okazało się że droga którą przyjechaliśmy też jest na zakazie. Poinformował nas o tym jeden z turystów. Więc nie ma jako takiej drogi bez zakazu. Jedna szutrowka - zakaz. Ż drugiej strony zakaz. Zakazy są ale wszyscy jeżdżą;)
Może ja nie znalazłam tej właściwej drogi. Ale na mapie były dwie. GPS też mi pokazywał te dwie. No nie wiem
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 05.10.2018 09:39

m@rek napisał(a):
majeczka napisał(a): :D pamiętam, że bardzo często podczas naszych czterokrotnych pobytów na Hvarze, robiliśmy w nim zakupy, przebywając wówczas w Bojanic Bad. Był dobrze, a nawet całkiem nieźle zaopatrzony w niezbędne produkty. W zasięgu ręki, wręcz nieopodal stał stragan ze świeżymi warzywami i owocami. Przychodziliśmy tam spacerkiem pieszo, ewentualnie przemieszczaliśmy się drogą morską pontonem; z Bojanic było to mniej więcej ok. 2 km...


Cóż, wielka szkoda, że w tym sezonie nie został otwarty...

co do sklepiku to z informacji jakie zdobyłem problemem był brak porozumienia pomiędzy "zainteresowanymi stronami" ... coś jak u nas odwieczny spór pomiędzy góralami a administratorem wyciągu narciarskiego :wink:

Majeczka, na szczęście stragan z warzywami i owocami nadal funkcjonuje :D


Czy ja dobrze rozumiem, że w ID nie ma sklepu, a jest tylko piekarnia i stragan z owocami i warzywami? Gdzie w takim razie najbliższy sklep?
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 05.10.2018 10:08

henius34 napisał(a):Czy ja dobrze rozumiem, że w ID nie ma sklepu, a jest tylko piekarnia i stragan z owocami i warzywami? Gdzie w takim razie najbliższy sklep?


W Jelsie. :oczko_usmiech:
śmigacz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1703
Dołączył(a): 18.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) śmigacz » 05.10.2018 12:29

Najlepiej po zjeździe z promu w Stari Grad skręcić w prawo 200m i wjechać do marketu na zakupy. Dopiero po tym udać się w kierunku Jelsy. My przez tydzień byliśmy dwa razy w dzień przyjazdu a później podczas zwiedzania Stari Grad w markecie i wystarczyło. Do Jelsy już nie jechaliśmy. Na miejscu kupisz chleb, owoce, mleko i przetwory. Piwo przy plaży w sklepiku i to chyba wszystko. Ciekawe może za rok otworzy się ten zamknięty sklepik. Tam byłby ruch ze hej od rana do wieczora.
m@rek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 884
Dołączył(a): 15.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) m@rek » 05.10.2018 21:19

śmigacz napisał(a):Ciekawe może za rok otworzy się ten zamknięty sklepik. Tam byłby ruch ze hej od rana do wieczora.

jakoś sobie nie przypominam :D
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 08.10.2018 08:43

Ok. Dzieki za info. Drugie pytanko, czy przejazd ze SN do Hvar szutrówką jest przejezdny? Kilka stron wcześniej, ktoś pisał, że są jakieś prace budowlane... Jechał ktoś w tym roku?
Pozdrav :)
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 08.10.2018 09:35

henius34 napisał(a):Ok. Dzieki za info. Drugie pytanko, czy przejazd ze SN do Hvar szutrówką jest przejezdny? Kilka stron wcześniej, ktoś pisał, że są jakieś prace budowlane... Jechał ktoś w tym roku?
Pozdrav :)
Jechał ;)
W lipcu było przejezdne. Żadnych maszyn drogowych na trasie nie spotkaliśmy, tylko miejscowa mała furgonetka z przeciwka się wyłoniła akurat w dość kiepskim miejscu na mijankę ale jakoś poszło.
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 09.10.2018 10:26

Dzieki za info.
Pozdrav :)
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 15.10.2018 15:16

I jeszcze jedno pytanko :) czy orientujecie się gdzie w Ivan Dolac lub Zawali kupię dobrą rakijkę?
Pozdrav :)
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 17.10.2018 08:35

henius34 napisał(a):I jeszcze jedno pytanko :) czy orientujecie się gdzie w Ivan Dolac lub Zawali kupię dobrą rakijkę?
Pozdrav :)

W Ivan Dolac u góry przy drodze, jakieś 70 metrów przed drogą w dół do Slavinki, po prawej stronie jest Tommy Lucic (o ile dobrze pamiętam), ma na budynku taką małą wystawkę,

Najlepszą Rakija jaką piłem do tej pory:)
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 17.10.2018 08:40

Dzięki wielkie.
Pozdrav :)
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 20.10.2018 15:59

I kolejne pytanie (nie to, żebym nie czytał Klubu - jestem na 190 stronie czytając od końca :) ) czy przez tunel Pitve śmigają busy 9-cio osobowe typu Renualt Traffic, Opel vivaro?
m@rek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 884
Dołączył(a): 15.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) m@rek » 20.10.2018 20:21

henius34 napisał(a):I kolejne pytanie (nie to, żebym nie czytał Klubu - jestem na 190 stronie czytając od końca :) ) czy przez tunel Pitve śmigają busy 9-cio osobowe typu Renualt Traffic, Opel vivaro?

dasz radę 8)
nie wiem tylko jak z boxami / rowerami na dachu :|
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Wyspy Hvar - strona 277
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone