Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 08.03.2021 23:23

marekkowalak napisał(a):
Bravik napisał(a):Nowy filmik z budowy mostu. Chińczycy podają termin - czerwiec 2022.



Tylko, że tam jest napisane "is expected to be completed", a u Chińczyków słowo "expected" może mieć różną wiarygodność :wink: :wink:

Miejmy nadzieję, że się wyrobią, ale wcale bym się nie zdziwił, gdyby zaliczyli kilka miesięcy obsuwy....

A z tymi drogami dojazdowymi to faktycznie trochę dziwna rzecz, bo pomimo zaawansowanej budowy mostu Chorwaci nawet nie zaplanowali dalszego przebiegu A1, która tak naprawdę kończy się teraz na węźle koło Mali Prolog, bo ten odcinek do Ploce to już nie autostrada. Do tej pory było to tłumaczone brakiem ustalonego przebiegu (most, estakada eksterytorialna czy tunel), no ale teraz kiedy już wiadomo, że będzie most, nic ich nie wstrzymuje, więc na co czekają? Przynajmniej plany i decyzje środowiskowe powinny być realizowane...


Połowa 2022 roku to już jest jakaś obsuwa, bo kilka stron wcześniej ktoś tam udowadniał, że mostem pojedzie już pod koniec tych wakacji.
Co do autostrady do Dubrownika - nie wiem, czy będą chcieli aż tak bardzo ingerować w środowisko naturalne Pelješaca. Pandemia też robi swoje w gospodarce kraju. Zobaczymy, co dalej z tego wyniknie.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 09.03.2021 00:02

Bravik napisał(a):
Połowa 2022 roku to już jest jakaś obsuwa, bo kilka stron wcześniej ktoś tam udowadniał, że mostem pojedzie już pod koniec tych wakacji.
Co do autostrady do Dubrownika - nie wiem, czy będą chcieli aż tak bardzo ingerować w środowisko naturalne Pelješaca. Pandemia też robi swoje w gospodarce kraju. Zobaczymy, co dalej z tego wyniknie.


No tak, zgadza się, a z tego, co pamiętam, to pierwszy termin oddania był bodajże na 2015 rok 8O 8O

W założeniu A1 ma być aż do Dubrovnika i dalej do granicy, więc chyba będą musieli ją dokończyć. A po wyborze wersji z mostem nie bardzo widzę inne wyjście niż poprowadzenie autostrady tamtędy.

Faktycznie, naturalne środowisko Peljeśca jest unikalne i bez protestów się zapewne nie obędzie. optymalnym wyjściem jest chyba puszczenie trasy jak najbliżej brzegu do Duby Stonskiej i w tym punkcie powrót na ląd (tam jest nawet taki cypelek, na którym można by posadzić jakiś pylon) - przynajmniej tak mi się widzi na oko, nie wiem jak tam wyglądają sprawy geologiczne.
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 09.03.2021 00:40

Tylko zastanawia mnie jeden fakt. Do tej pory od strony Dubrownika chyba nie ma jakichkolwiek prac związanych z budowa autostrady w enklawie. Dodatkowo trzeba będzie w jakiś sensowny sposób ominąć rolnicze tereny ujścia Neretwy. A ziemia rolna w Dalmacji jest na wagę złota.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 09.03.2021 00:47

Bravik napisał(a): Dodatkowo trzeba będzie w jakiś sensowny sposób ominąć rolnicze tereny ujścia Neretwy. A ziemia rolna w Dalmacji jest na wagę złota.



Estakady??? Bo tunel tam na pewno nie wchodzi w grę.
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 09.03.2021 00:51

marekkowalak napisał(a):
Bravik napisał(a): Dodatkowo trzeba będzie w jakiś sensowny sposób ominąć rolnicze tereny ujścia Neretwy. A ziemia rolna w Dalmacji jest na wagę złota.



Estakady??? Bo tunel tam na pewno nie wchodzi w grę.


I to albo blisko Adriatyku, albo granicy z BiH. Tak mi się wydaje.
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 09.03.2021 08:49

Bravik napisał(a):
wojstar napisał(a):W planach mam jazdę pociągiem z Capliny lub Mostaru do Sarajewa. Ponoć jedna z ładniejszych tras kolejowych w Europie https://www.youtube.com/watch?v=hNw8Htu6pMI
Pozdrav :)


Dwa lata temu zaliczyłem ta trasę. Jechaliśmy z Čapljiny do Sarajewa porannym pociągiem Talgo. Trasa bajka. Naprawdę warto. :wink:

Dlatego mam zamiar to wykonać w tym roku (w zeszłym z wiadomych przyczyn nie udało się zrealizować) i jeszcze parę innych ciekawych miejsc zwiedzić :)
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3444
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 09.03.2021 09:19

A słyszeliście o trasie do Baru w MNE pociągu z platformami na auta?
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 09.03.2021 09:46

Najpiękniejsza trasa kolejowa Europy, a jak nie najpiękniejsza, to na pewno z pierwszej trójki.
Ale chyba zaśmiecamy wątek. :oczko_usmiech:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 09.03.2021 10:06

Na półwyspie prace też idą pełną parą i nie robią tego chińczycy.
Tunel o długości 2,5 km już przebity w grudniu zeszłego roku

https://www.vecernji.hr/vijesti/najduzi ... ka-1454271
Ostatnio edytowano 09.03.2021 11:02 przez mchrob, łącznie edytowano 1 raz
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3444
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 09.03.2021 10:53

Bravik napisał(a):Ale chyba zaśmiecamy wątek. :oczko_usmiech:


Fakt, taka dygresja o ciekawostkach kolejowych się wkradła, ale fajnie było to sobie przypomnieć. :papa:
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3444
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 09.03.2021 11:01

mchrob napisał(a):Na półwyspie prace też idą pełną parą i nie robią tego chińczycy.
Tunel o długości 2,5 km już przebity w grudniu zeszłego roku

https://www.vecernji.hr/vijesti/video-zavrsena-prva-faza-probijanja-spektakularnog-tunela-u-kanjonu-cetine-1454863


Oj tak, tak - dzieje się na Peljesacu.
7 kwietnia br. firma Strabag rozpoczęła drążenie głównej nawy tunelu Debeli Brijeg. Obiekt o długości 2467 m budowany jest w ciągu drogi dojazdowej do planowanego mostu Pelješac.
Z odcinka drogi o długości 12,1 km, Strabag buduje 10,46 km; w ramach projektuy powstanie jeszcze tunel Kamenice (499 m), wiadukt Doli (165 m), i dwa mosty (488 i 80 m) Pracownicy budują średnio 4 m tunelu dziennie. W tym tempie obiekt powinien zostać ukończony za dwa lata. Trwają również prace na obwodnicy Ston.

Łącznie w ramach projektu South Dalmatia Road Connectivity, który obejmuje budowę mostu Pelješac z drogami dojazdowymi i obwodnicą Ston, powstaną 32 km dróg.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 09.03.2021 13:03

Habanero napisał(a):Tego się obawiałem :?
Dziękuję wojtekant za rozwianie wątpliwości :papa:

W miarę dokładnie też opisałam trasę do tych plaż, próbowałam skrótem wzdłuż i się nie powiodło :mrgreen:
Jak chcesz to zerknij



A co do mostu i autostrady ...
156758376_1012125085982180_4061274247988422196_o.jpg

https://news12.online/2021/03/04/krece- ... ubrovnika/
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 09.03.2021 13:25

damianisko5 napisał(a):A słyszeliście o trasie do Baru w MNE pociągu z platformami na auta?



Oczywiście - nawet miałem w planach w roku 2015, ale powódź w Serbii pokrzyżowała mi te plany. Jest więc w planach na bliżej nieokreśloną przyszłość - o ile jeszcze będzie jeździł, bo czytałem, że ta trasa wymaga gruntownego remontu.
Od kilku lat jest też zmieniona stacja odjazdu 0 nie wyrusza się teraz z głównego dworca w Belgradzie, tylko z dworca Topčider (takie trochę zadoopie).
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 09.03.2021 13:30

gusia-s napisał(a):
A co do mostu i autostrady ...



Czyli jednak autostrada poprowadzona zostanie południową częścią półwyspu!!! 8O 8O Znaczy się - całe dziedzictwo krajobrazowe, o którym wspominał Bravik Chorwaci mają w... głębokim poważaniu? Autostrada przez środek jednych z najlepszych winnic w Europie?

Widzę też, że od Dubrovnika A1 ma odbić na Trebinje, zamiast na Herceg Novi - to akurat niegłupie rozwiązanie.
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3444
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 09.03.2021 14:48

marekkowalak napisał(a):
gusia-s napisał(a):
A co do mostu i autostrady ...



Czyli jednak autostrada poprowadzona zostanie południową częścią półwyspu!!! 8O 8O Znaczy się - całe dziedzictwo krajobrazowe.
.


Nie tylko krajobrazowe ale również dzikiej fauny. Już nie spotkam na drodze do Orebica i nie usłyszę wycia szakali i pohukiwania dzikich sów.
I opowiadań o tym jak szakal zaglądał do namiotu znajomych już nigdy.
Ostatnio edytowano 09.03.2021 16:28 przez damianisko5, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 419
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone