Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kreta na '' własnych '' skrzydłach

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 24.08.2015 16:47

Wyjeżdżamy z Matali - na pewno miejsce warte odwiedzenia. Rozmawiałem z Giorgosem, synem właścicieli u których mieszkaliśmy , mówił mi, że nigdy tu nie był. Warto.
Wyjazd z Matala.JPG

i wjeżdżamy do Agia Galini, mało zachęcajaca tabliczka, ale potem było już coraz lepiej, a nawet bardzo dobrze :)
Wjazd do Agia Galini.JPG

Miejscowość bardzo urocza, tu zdecydowaliśmy się na kąpiel. Ale zanim pójdziemy na plażę - zobaczymy jak wygląda Agia Galini od środka
1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.JPG

5a.JPG

5b.JPG

6.JPG

6a.JPG

6b.JPG

7.jpg

:papa:
Ostatnio edytowano 01.09.2015 21:37 przez MARK1, łącznie edytowano 1 raz
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 26.08.2015 16:23

Wchodzimy dalej, aby poznać uroki miasteczka :
8.jpg
Agia Galini

8a.jpg

9.jpg

10.jpg

11.JPG

12.JPG

13.JPG

Tłumy ludzi przechadzają się razem z nami
14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

Miasteczko bardzo mi się podoba. Idziemy coś zjeść. trafiamy do restauracji gdzie jak się okazało robią super pizzę - najlepsza jaką jadłem:
18 p.jpg


Pan , który ją robi, chętnie pozuje do zdjęcia
19p.jpg


Widok z restauracji (samej pizzy na zdjęciach nie mam - zjedzona :D )
20 p.jpg


Po jedzeniu - jedziemy na plażę, nie jest daleko, ale lepiej podjechać. Można zaparkować w pobliżu plaży
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 26.08.2015 23:17

Plaża w Agia Galini leży oczywiście nad morzem Libijskim. Woda była chłodniejsza niż nad morzem Kreteńskim.
21.jpg

22.JPG

Przy samej plaży są restauracje i sklepiki z różnorodnym towarem.
Na plaży bez tłumów.
22a.JPG

23.JPG

24.JPG

25.jpg

26.jpg

27.jpg

28.JPG

29.JPG

Dość daleko widać miejsce gdzie można sobie postać "w środku" morza:
30 stoją w wodzie.JPG

Są też ładne widoki na skały:
31.jpg

32.JPG

Powoli opuszczamy Agia Galini - jeszcze parę ujęć :
33.JPG

34.JPG

35.JPG

Wyjeżdżamy do Rethymonu - to ostatni punkt w tej jednodniowej wyprawie. Z miejscowości , które odwiedziliśmy wówczas na południu pierwsze miejsce zajmuje Matala, ale warto odwiedzić i pozostałe miejsca.
Więc do Rethymno - w drogę :papa:
36.JPG

37.JPG
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.08.2015 20:15

Za pierwszym pobytem na Krecie, jakoś nie dotarliśmy do Rethymnonu, teraz będzie okazja wybrać się tam któregoś dnia KTEL-em.

Bardzo jestem ciekawa, jak w Twoich oczach wypadł Rethymnon w porównaniu z Chanią :?:
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 30.08.2015 17:12

dangol napisał(a):Bardzo jestem ciekawa, jak w Twoich oczach wypadł Rethymnon w porównaniu z Chanią :?:

Rethymnon wypadł bardzo fajnie. Starówka bardzo ciekawa. Bardziej z sentymentem wspominam Chanię, myślę, że dlatego bo mogłem częściej i więcej ją zwiedzać. Rethymnon zrobił bardzo dobre wrażenie na mojej żonie. Myślę, że to takie miejsce, które przy bliższym poznaniu - zyskuje :D
A więc jedziemy do Rethymnonu - gdzieś w drodze:
0.JPG

I po zaparkowaniu przy samej starówce idziemy zwiedzać:
1_NEW.jpg

1_NEW1.jpg

1a.JPG

2.jpg

3.jpg

3a.JPG

4.jpg

4a.JPG

5.jpg

5b.JPG

Przed nami fontanna Rimondi z 1626 r. Nazwa jest związana z jej weneckim pomysłodawcą (był gubernatorem).
6.jpg

8.JPG

9.JPG

10.JPG

Idziemy dalej, ciekawa zabudowa:
11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.JPG

17.JPG

18.JPG

Trochę miejscowego malarstwa:
O.JPG

O1.JPG

Idziemy dalej
19.JPG

20.JPG
Połączenie starożytności i współczesnego malarstwa :)

21.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

I znowu trochę miejscowego malarstwa choć w innym wydaniu:
27.jpg

28.jpg

D.jpg

D1.jpg

Idziemy dalej:
29.jpg

32.JPG

33.JPG

Poszliśmy także w okolice portu gdzie czekały na nas fajne widoki zatoki, palm i plaży, ale o tym w następnym odcinku. Teraz jeszcze "zapowiedź" morskich klimatów:
R.jpg

Ten gość na plecach jeszcze się ruszał - to świadczy na pewno o świeżości produktów, ale z drugiej strony... żal mi go było :cry:
R1.jpg

:papa:
Załączniki:
26.JPG
Ostatnio edytowano 01.09.2015 21:38 przez MARK1, łącznie edytowano 1 raz
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 01.09.2015 21:34

I część "morska" Rethymnonu:
Z1.jpg

Z1a.JPG

Z2.jpg

Z3.jpg

Z4.jpg

Z5.jpg

Z7.jpg

Z8.jpg


i część "palmowa":
Z8a.JPG

Z9.jpg

Z10.jpg

Z6.jpg

Z11.jpg

Powoli kończymy zwiedzanie Rethymno, jeszcze tylko spojrzenie z góry na cele miasto. Wszystkiego nie zobaczyliśmy. Rethymno kryje jeszcze wiele miejsc , które warto odkryć...
K.jpg

k1.jpg

k2.jpg

k3.JPG
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 03.09.2015 16:56

Wybraliśmy się także na plażę Stavros. Miejscowość leży 16 km od Chani. Tu kręcono film "Grek Zorba". Na tej plaży odbył się słynny taniec (starsi pamiętają :D ) , który wykonał Anthony Quinn:
pobrane.jpg
zdjęcie z netu

Restauracja upamiętniająca te chwile:
0.jpg
Tu pamiętają o nim

Idziemy na tę plażę, która jest malowniczo położona:
1.jpg

2.JPG

3.JPG

4.jpg

5.jpg

5a.JPG

Piaszczysta plaża, długo jest bardzo płytko, czysta woda - bardzo dobre miejsca szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi. Przed oczami malownicza góra ...
6.JPG

u stóp, której można zaparkować samochód:
6a porkowanie.JPG

Przy plaży jest typowo grecka restauracyjka. Można zjeść tylko na zewnątrz, do wiatraka nie ma wstępu. Nie skorzystaliśmy, było za wcześnie na obiad itp.
7.jpg

8.jpg

Przy plaży są też takie "solankowe" miejsca:
9.jpg

10.jpg

11.JPG

12.JPG

13.JPG

Widok na plażę z tego miejsca:
15.jpg

14.JPG

16.jpg

17.jpg

I spojrzenie na drugą stronę w stronę otwartego morza:
18.jpg

19.JPG

20.jpg

21.JPG

Stavros godne polecenia.
Teraz wybierzemy się na jedną z najciekawszych naszych wycieczek na Krecie - drogą morską do wąwozu Samaria. :papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 04.09.2015 09:41

MARK1 napisał(a): Stavros godne polecenia


Oczywiście :!: I to nie tylko jako miejsce na jedną wizytę połączoną z kąpielą pod „Górą Zorby”, ale również jako doskonała wakacyjna „sypialnia” :) . W każdym bądź razie takie były moje wrażenia po wakacjach 2010.
Kilka dni temu, w ramach przygotowań do tegorocznego wypadu na Kretę, wspominaliśmy tamte miłe chwile i narodził się pomysł, aby zafundować sobie sentymentalną wycieczkę do Stavros. Tyle, że tym razem jednodniową - oczywiście KTEL-em – bo tak przed laty jeździliśmy ze Stavros do Chani, więc teraz możemy zrobić odwrotnie :wink: .

Co do przytulnej restauracji „Zorbas” uwiecznionej na jednej z Twoich fotek… Nazwa oczywiście nawiązuje do filmu, ale :idea: kultowym gastronomicznym miejscem związanym z okresem, gdy „Greka Zorbę” kręcono, jest „Mama’s Place”. Wówczas jedyna tawerna w Stavros, więc tam właśnie biesiadowała filmowa ekipa. Mnóstwo filmowych fotek wisi na ścianach właśnie „u Mamy” :) .
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 04.09.2015 12:38

dangol napisał(a): ale :idea: kultowym gastronomicznym miejscem związanym z okresem, gdy „Greka Zorbę” kręcono, jest „Mama’s Place”. Wówczas jedyna tawerna w Stavros, więc tam właśnie biesiadowała filmowa ekipa. Mnóstwo filmowych fotek wisi na ścianach właśnie „u Mamy” :) .

Właśnie podczas pobytu na Stavros chciałem znaleźć to miejsce, ale nie znałem nazwy, tylko wiedziałem, że jest pełna "wspomnień" z tamtego okresu. Szkoda, że tam nie byłem, ale dzięki za wskazówkę. Fajnie, że dałaś link do Twojej relacji - mogłem zobaczyć m.in. widoki , które ominąłem jadąc, a nie płynąc na Balos. Także Fajstos z którego zrezygnowałem. A jak Twoje wrażenia : co ciekawsze, urokliwe: Chania czy Rethymnon ?
Pozdrawiam :papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 04.09.2015 13:05

Rethymnon na zdjęciach wygląda zachęcająco :) , a jak wyjdzie "naocznie", to napiszę po powrocie. Mam jednak wrażenie, że pozostanę wierna Chani (a może jednak nie?), zwłaszcza ze pierwsze wieczory na Krecie, tam właśnie spędzimy.
Już nie mogę się doczekać! Nie tylko Chani, ale również Balos - tym razem (dzięki Twojej relacji) na pewno od góry :). Planuje też wędrówkę przez Aradenę, ale czy się na to zdecydujemy, okaże się dopiero na miejscu. Ostatnimi czasy odnowiły się moje problemy z kręgosłupem, tak długa wycieczka może być ponad moje możliwości - ale robię wszystko, żeby się jednak udało :) . Z tego miedzy innymi powodu, nie planuję przejścia Samarią. Popatrzę, jak to Wy zrealizowaliście, może coś odgapię?
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 05.09.2015 23:20

dangol napisał(a):Rethymnon na zdjęciach wygląda zachęcająco :) , a jak wyjdzie "naocznie", to napiszę po powrocie.

A myślałem, że już tam kiedyś byłaś i stąd moje pytanie. Życzę w takim razie zauroczenia Rethymnonem i wieloma innymi miejscami niejako "na nowo" :D
Więc pora wyruszyć do wąwozu Samaria. Na razie rys "mapowy". Do wejścia do wąwozu można podjechać samochodem lub autobusem. Wówczas jedzie się jak wiadomo do Omalos i stamtąd wyrusza, aby przejść cały wąwóz ok. 13 km (cały ma ok 18 km , część udostępniona do przejścia ok. 13, zależy jak liczyć, bo trzeba dodać trasę od wyjścia z wąwozu do promu i wówczas jest generalnie więcej do przejścia, ale w samym wąwozie to około tyle) i powrót promem z Agia Rumeli do Chora Sfakion , a stamtąd autobusem tam gdzie kto mieszka :D
My wybraliśmy inny sposób z uwagi na dzieci. Dojazd samochodem do Chora Sfakion. Tu zostaje samochód (opłata) i przejazd, oczywiście przepłynięcie promem do Agia Rumeli. Po drodze promem krótki przystanek w Loutro - urocze miasteczko, warte zobaczenia (nie wysiadaliśmy, ale najlepsze zdjęcia są właśnie z promu, co potem pokażę). Dopłynięcie do Agia Rumeli (rejs trwał ok. 1,5h i stąd wyruszamy do wąwozu, dotarliśmy do wioski opuszczonej Samaria, która znajduje się w wąwozie po ok. 2,5h - wąwozem ok. 5 km i powrót też 5 km (zrobiliśmy ok 10 w wąwozie, upał!) i powrót promem tą samą drogą ok. 17prom wypływa z Agia Rumeli. / Wypłynęliśmy z Chora Sfakion o 10.30 (bilety 10e dorosły i 5 e dziecko chyba do 12 lat, w jedną stronę) Wstęp do wąwozu 5e od osoby, dzieci bezpłatnie (15 latek także za darmo). / W wąwozie są miejsca gdzie można nabrać wody do picia - napotkaliśmy 2 na naszej trasie.
Tu zostawiamy samochód i wsiadamy na prom
chora-sfakion-mapa.jpg
źródło www.crete.pl

To miejsce mnie urzekło podczas podróży promem:
loutro-mapa.jpg
www.crete.pl

To cała trasa promem:
IMG_20150905_223635.jpg
to już moje zdjęcie mapy :)

i dotąd (wioska Samaria) doszliśmy w wąwozie i tą samą drogą powrót:
IMG_20150905_223608.jpg
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 09.09.2015 16:55

Jedziemy z Chani do Chora Sfakion - trasa wiedzie przez malownicze rojony pełne dzikich i groźnych zwierząt:
1.jpg

2.jpg

3.jpg

Dojeżdżamy i parkujemy przy nabrzeżu, skąd odpływa prom
4.jpg

5.jpg

Chora Sfakion to bardzo mała , urokliwie położona miejscowość - czekamy na prom zwiedzając miasteczko
6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.JPG

11.JPG

Jest czas na kawę, nawet ma ciekawy smak
11a.JPG

są też delfiny:
11b.JPG

i jeszcze trochę widoków z miasteczka:
12.JPG

34.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

33.JPG

Wypatrujemy i ... jest, niedługo odpływamy :papa:
35.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.09.2015 18:21

MARK1 napisał(a):Teraz wybierzemy się na jedną z najciekawszych naszych wycieczek na Krecie - drogą morską do wąwozu Samaria. :papa:

Ja go przeszedłem na piechotę - też było ładnie. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 09.09.2015 18:39

Franz napisał(a):Ja go przeszedłem na piechotę - też było ładnie. 8)Pozdrawiam,Wojtek

My tylko dopłynęliśmy prawie do jego wejścia :D , a potem też na piechotę :D , ale rzeczywiście nie cały.
Obserwując Twoje podróże - widzę, że zwiedziłeś kawał świata, mnie bardzo zaciekawiła Twoja relacja dot. Turcji, dziś myślę, ciężko by ją było powtórzyć z uwagi na sytuację nad granicą z Syrią. Te rejony Turcji , które pokazałeś (szczególnie te dalsze) bardzo mnie zaciekawiły - super relacja :D
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 09.09.2015 20:25

Wąwóz Samaria jest to nasze top 3 na Krecie. :)
Ciekaw jestem jak sobie z nim poradziliście.

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kreta na '' własnych '' skrzydłach - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone