Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kreta na '' własnych '' skrzydłach

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.09.2015 20:28

Mam nadzieję,że na ten kolejny odcinek będziemy czekać niezbyt długo?
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 18.09.2015 09:44

dangol napisał(a):Mam nadzieję,że na ten kolejny odcinek będziemy czekać niezbyt długo?

W weekend powinniśmy być w wąwozie :hut: :D :papa:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 18.09.2015 17:09

MARK1 napisał(a):Życzę Ci tego :D


Nie będę zapeszać...więc dziękuję bardzo :D
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 19.09.2015 12:53

ajdadi napisał(a):
MARK1 napisał(a):Życzę Ci tego :D


Nie będę zapeszać...więc dziękuję bardzo :D

W zapeszanie nie wierzę, widzę, że podobnie jak Ty :D

Ruszamy do wąwozu.
Napotkane i wspomniane przeze mnie i pokazane gniazdo greckich dzikich i groźnych os.. nic nam nie zrobiło, zbyło nas całkowitym lekceważeniem :roll: . Tak na pewno lepiej: na jad os i pszczół jestem uczulony.
A w wąwozie się rozglądamy i podziwiamy krajobraz. naszym celem jest jak wspominałem dojście do opuszczonej w 1962 roku wsi Samaria.
Idziemy i patrzymy
1.JPG

nasz najmłodszy podróżnik - potem zepsuł mu się but (zapięcie) , co utrudniło marsz, ale był dzielny
2.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

Słońce bardzo przypieka, są miejsca gdzie można iść trochę w cieniu, ale i takie gdzie go nie ma, niezależnie od tego czy jest czy nie ma słońca panuje gorąco, odczuwalna temperatura myślę ok. 38-40 C. Może zaniżam :hut:
7.JPG

Jest woda - na szczęście - można się schłodzić. Na trasie będą też specjalne przystanki "wodopojowe" dla spragnionych podróżników, są one oznaczone z tyłu biletu, który się kupuje.
8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

Najciekawsze przed nami - "Żelazne wrota" najwęższe miejsce w wąwozie oraz sama wioska: teraz chwila wytchnienia dla zmęczonych słońcem i spragnionych turystów :D
Ostatnio edytowano 20.09.2015 14:07 przez MARK1, łącznie edytowano 1 raz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.09.2015 07:17

No to się wreszcie wąwozu doczekałem ...
Must see - na Krecie.
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 20.09.2015 14:06

Buber napisał(a):No to się wreszcie wąwozu doczekałem ...
Must see - na Krecie.
:D
Idziemy więc dalej, wąwóz ma różne oblicza, oto kilka z nich
19.JPG

20.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

30.JPG

31.JPG

32.JPG

33.JPG

34.JPG

35.JPG

36.JPG

37.JPG

38.JPG

39.JPG

40.JPG

41.JPG

42a(1).JPG

Pojawia się "tajemnicze pismo" :D :
41a.JPG

i wspomniani wcześniej nasi towarzysze podróży (w 1 stronę):
42.JPG

Robi się bardzo wąsko:
12.JPG

13.JPG


I oto " Żelazne wrota "
42aWrota.jpg

42b.jpg

42C(1).jpg

42C.jpg

42D powrót.JPG

42E.JPG

i inne " kolory" wąwozu
43.JPG


cdn.
Załączniki:
14.JPG
Ostatnio edytowano 22.09.2015 11:06 przez MARK1, łącznie edytowano 1 raz
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 21.09.2015 16:46

Poznajemy wąwóz , kierując się do wioski
43.JPG

44.JPG

45.JPG

45a.JPG

Jest miejsce na wypoczynek
48.jpg

48A.jpg

49.jpg

50.jpg

50A.JPG

50b.JPG

Idziemy dalej
51.jpg

52.jpg

53.jpg

54.jpg

56.jpg

Jesteśmy bardzo zmęczeni, upał, gorąco bardzo dokucza. Dzieci mają dość, ja już raczej też..
Przed nami Samaria... gdzieś... niedaleko...
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 21.09.2015 16:53

MARK1 napisał(a):Jesteśmy bardzo zmęczeni, upał, gorąco bardzo dokucza. Dzieci mają dość, ja już raczej też..


Wcale się nie dziwię...

ale wąwóz super...pozdrawiam
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 21.09.2015 20:33

Buber napisał(a): Must see - na Krecie

No to do trzech razy sztuka, kiedyś muszę wybrać się na Kretę raz jeszcze :wink: , dla Samarii. No bo ani pięć lat temu, ani w czasie zbliżającego się tegorocznego wypadu, ten wąwóz :roll: „nie zmieścił się” w programie. Zresztą tak samo, jak i wiele innych miejsc, które warto zobaczyć w realu, a nie tylko wirtualnie. No cóż, zawsze jest :roll: coś za coś, nawet na małych wysepkach, a cóż dopiero na takim kolosie? Tak więc, póki co, „wędruję” po wąwozie w tej relacji :)
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 21.09.2015 21:18

ajdadi napisał(a):ale wąwóz super...pozdrawiam

Warto go zobaczyć, ale w drodze powrotnej, już na promie byłem wykończony - głównie upałem, trasa nie jest zbyt trudna
dangol napisał(a):No to do trzech razy sztuka, kiedyś muszę wybrać się na Kretę raz jeszcze :wink: , dla Samarii. Tak więc, póki co, „wędruję” po wąwozie w tej relacji :)

A może jednak tym razem...:), ale rozumiem, bylem na Krecie, ai ile jeszcze pozostało tam do zobaczenia :D

A my tu gadu, gadu , a Samaria czeka :D
S0.JPG

W końcu doszliśmy do wioski - zobaczmy co zostało z tej jeszcze do niedawna zamieszkałej osady:
S1.jpg

S3.JPG

S4.JPG

s5.JPG


Na miejscu jest kapliczka i nieco tajemniczy grób:
S7.JPG

S8.JPG

S9.JPG

S10.JPG

S12.JPG


Trochę oryginalnej przyrody
S11.JPG


I oglądamy dalej:
S13.JPG

S14.JPG

S15.JPG

S15a.jpg

S15b.jpg

S15c.jpg

S15d.jpg

S15e.jpg


W tym upale nie mogło obyć się bez ofiar ...
S16.JPG

S17.JPG

...
Załączniki:
S6.JPG
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 28.09.2015 17:59

Czas wrócić z wąwozu - kilka powrotnych zdjęć
P0.JPG

P0a.JPG

P0b.JPG


Znajdują się i tacy, którzy podróżują po wąwozie inaczej, bardziej wygodnie:
P1.JPG


Co jakiś czas można sprawdzić na którym jest się kilometrze - kamień jest oznaczony z obu stron
P2.JPG

P2a.JPG

Idziemy z powrotem
P3.JPG

P3A.JPG

P3b.JPG

Koniec wąwozu
P4.JPG

Jeszcze "parę" kroków i odpłyniemy, a po drodze piękne kaktusy i inne "starocie"
P5.JPG

P4A.JPG

I czeka na nas tym razem inny "korab"
P6.JPG


W drodze powrotnej zajechaliśmy do prywatnego muzeum II wojny światowej. Ilość zgromadzonych eksponatów robi wrażenie cdn.
Załączniki:
P2.JPG
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 29.09.2015 16:18

Jak już wspominałem wcześniej wąwóz super...ciekawi mnie to muzeum...pozdrawiam
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 29.09.2015 22:44

ajdadi napisał(a):...ciekawi mnie to muzeum...


Właśnie tam ruszamy. Zmęczeni po wąwozie, ale starszy syn bardzo interesuje się II wojną światową. Dla niego musimy tam zajechać. Muzeum jest na trasie z Chora Sfakion do Chani - prowadzi do niego wyraźny drogowskaz, mieści się w miejscowości Askifou.
Wyjeżdżamy z Chora Sfakion
1.jpg

Jest dosyć późno jak na wizytę w muzeum, dojedziemy tam po 19-stej. Myślę, że będzie zamknięte. Jest jednak otwarte.
2.jpg

3.jpg

Eksponaty od 1946 r. po całej Krecie zbierał były partyzant walczący na wyspie. Na nasze spotkanie wychodzi jego córka. Jej tata - twórca muzeum - już nie żyje. Pokazuje na muzeum, na niewielkim terenie jest zgromadzonych mnóstwo ciekawych eksponatów. Niektóre zdjęcia mi nie wyszły, więc to co pokażę to tylko część zbiorów:
4.jpg

5.jpg

6.jpg

6a.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg
Jakiekolwiek pojawiające się symbole nazistowskie nie propagują - co oczywiste - tej ideologii, a jedynie dokumentują tragiczną historię Krety z okresu wojny. Eksponaty dobierał były partyzant walczący z Niemcami.

10.jpg

10a.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

Powoli opuszczamy muzeum, jest ono płatne - cena chyba ustalana umownie, płacimy ok 10euro.
14.jpg

15.jpg

16.jpg

Jeśli ktoś byłby zainteresowany tym muzeum - odsyłam do strony internetowej:
www.warmuseumaskifou.com

W następnym odcinku: Aptera - miasto "bez skrzydeł"
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 30.09.2015 15:44

Niezłą kolekcję autentycznych przedmiotów z czasów II wojny światowej ten "Pan Partyzant" zebrał...pozdrawiam
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 01.10.2015 17:53

Zajrzymy jeszcze do Aptery, która leży kilka kilometrów na wschód od Chanii naprzeciwko morskiej twierdzy Souda.
"Nazwa >Aptera< znaczy "bez skrzydeł" i jest bezpośrednim nawiązaniem do owianego legendami pojedynku muzycznego, na który Muzy zostały wyzwane przez Syreny, będące wówczas pół-kobietami, pół-ptakami. Nie miały one na swoim terytorium nikogo, kto byłby dla nich godnym przeciwnikiem w śpiewie i muzyce. Jednak pojedynek z Muzami przegrały, a zdruzgotane wynikiem konkursu zrzuciły swe skrzydła i pióra do zatoki Soudha. Wedle legend dziś możemy je podziwiać, jako wyspy znajdujące się przy ujściu zatoki.Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie, głównie: kupcy, właściciele statków oraz właściciele ziemscy. Resztę ludności miasta stanowili niewolnicy.Aptera została zniszczona w 700 roku w wyniku trzęsienia ziemi. Inne źródła podają najazd Arabów w 832 roku jako przyczynę upadku miasta. W tym momencie urywa się zupełnie słuch o Apterze, dopiero w 1834 roku na jej ślady natrafia angielski podróżnik Robert Pashley. Prace archeologiczne na tym terenie są stosunkowo mało zaawansowane. Jednego z najważniejszych odkryć dokonano w czasie prac wykopaliskowych prowadzonych w 1958 roku, kiedy to odkryto m.in. świątynię poświęconą Demeter. Jednak większość skarbów Aptery jest ciągle skrytych pod ziemią i czeka na rządową dotacje, która pozwoli archeologom na wznowienie prac." (źródło http://www.crete.pl)

To taka krótka wzmianka , a teraz pierwsza część zdjęć:
1.jpg
widok ogólny na część Aptery

2.jpg


A teraz trochę zbliżeń
2a.jpg

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

7a.jpg

8.jpg

9.jpg


Najciekawsze były cysterny w których przechowywano wodę , do których niebawem dojdziemy :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Kreta na '' własnych '' skrzydłach - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone