Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kreta na '' własnych '' skrzydłach

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 02.08.2015 20:42

Czas powrotu nadszedł. Rozpoczynamy wspinaczkę - tą samą trasą, którą weszliśmy. Jest gorąco, panuje upal, wiatr został nad wodą - tu na drodze nie wieje, oprócz kilku momentów. Dla dzieci nie jest łatwo - szczególnie dla młodszego, ale dał radę :wink:
Ostatni rzut oka na Balos:
P1050248.JPG

Idziemy - stoją taksówki :!: , o których wspominałem wcześniej :P , są także amatorzy na przejazd. Obserwujemy jak biorą dwie ostatnie, my musimy iść pieszo:
P1050281.JPG

P1050282.JPG

P1050283.JPG

Doszliśmy na górę - zmęczeni, ale autobus już stał, klimatyzowany - jest ok. Żona kupuje jeszcze na stoisku koło autobusu miód z tymiankiem, są jeszcze przyprawy , oliwa itp. Ruszamy - stop! Z dołu jadą samochody. Muszą minąć te które parkują z boku i jadą wprost na nasz autobus. Autobus się nie cofnie , nie ma mowy, więc samochody powoli ustępują i robią nam miejsce:
P1050285.JPG

P1050300.JPG

Już wszystko się poustawiało - jedziemy!
P1050308.JPG

Mijamy greckie krajobrazy i nadal są ładne widoki - przez szybę busa, zdjęcia tego nie oddają
P1050295.JPG

P1050302.JPG

I dalej "prostą" drogą do "naszego domu" w Kato Daratso.:
P1050292.JPG


Następna wyprawa to Elafonisi. Jak piszą w przewodniku " znana turkusowa laguna z łachami biało-różowego piasku oblanego płytkim morzem", a jak było ...cdn. :papa:
majchrzy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 171
Dołączył(a): 06.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) majchrzy » 03.08.2015 13:42

Mieliśmy jechać z żonką do Baśka Voda ale żonka szukała i znalazła Kretę i po obejrzeniu zdjęć szala się przechyla na Grecję :hut: We wrześniu pewniejsza pogoda :hut:
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 03.08.2015 13:54

majchrzy napisał(a):Mieliśmy jechać z żonką do Baśka Voda ale żonka szukała i znalazła Kretę i po obejrzeniu zdjęć szala się przechyla na Grecję :hut: We wrześniu pewniejsza pogoda :hut:

Witam i ... popieram żonę :D
Oczywiście oba miejsca są warte odwiedzenia i Baśka (choć nie byłem, ale zdjęcia, opisy i relacje to potwierdzają) jak i Kreta (byłem i sam potwierdzam i mnie ujęła, chciałbym jeszcze tam wrócić) Pozdrawiam :papa:
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 03.08.2015 18:38

Wyruszamy do Elafonisi. Dla orientacji /i tak wszyscy wiedzą, ale pokażę :) /
Tu leży Balos:
balos-mapa.jpg
źródło:www.crete.pl

a tu Elafonisi:
hrissokalitissos_mapa.jpg
źródło:www.crete.pl
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 03.08.2015 19:04

Jedziemy już "naszym" samochodem:
P1050318.JPG

Droga jest malownicza: przebiega przez małe wioski, miasteczka i górskie rejony - uwieczniłem te ostatnie:
DSC_2420_NEW.jpg

DSC_2421_NEW.jpg

DSC_2422_NEW.jpg

Jest i tunel do pokonania:
DSC_2423_NEW.jpg

DSC_2424_NEW.jpg

DSC_2425_NEW.jpg

DSC_2426_NEW.jpg

I bardzo ciekawy wawóz do pooglądania:
DSC_2427_NEW.jpg

DSC_2428_NEW.jpg

Niebawem dojedziemy - taka droga musi potrwać :) :papa:
majchrzy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 171
Dołączył(a): 06.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) majchrzy » 03.08.2015 22:22

MARK1 napisał(a):
majchrzy napisał(a):Mieliśmy jechać z żonką do Baśka Voda ale żonka szukała i znalazła Kretę i po obejrzeniu zdjęć szala się przechyla na Grecję :hut: We wrześniu pewniejsza pogoda :hut:

Witam i ... popieram żonę :D
Oczywiście oba miejsca są warte odwiedzenia i Baśka (choć nie byłem, ale zdjęcia, opisy i relacje to potwierdzają) jak i Kreta (byłem i sam potwierdzam i mnie ujęła, chciałbym jeszcze tam wrócić) Pozdrawiam :papa:

Witam
Żonka wybrała Kretę z racji tego, że na początku września tam pogoda jest jeszcze pewna i nie ma tylu turystów co w sezonie. Ceny hoteli dużo tańsze jedziemy z 2 dzieciaków wiec cena też gra rolę. Poza tym podróż do Baśki V. z naszej miejscowości to 1600km w jedną stronę to męczące dla dzieciaków 19h w samochodzie a tak 3h i jesteśmy na miejscu.
Ale widzę, że żona przegląda również Bułgarię więc nie jest pewne czy wakacje będą na Krecie :D :hut:
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 04.08.2015 20:37

majchrzy napisał(a):Ale widzę, że żona przegląda również Bułgarię więc nie jest pewne czy wakacje będą na Krecie :D :hut:

Mając taki wybór bez wahania wybrałbym Kretę, ale są różne gusta - życzę dobrego wyboru i udanego wyjazdu!

Dojeżdżamy do Elafonisi. Najpierw docieramy do pięknej laguny (parking bezpłatny, płatny też jest) , choć różowego piasku jak na lekarstwo
Laguna1.jpg

Laguna1a.jpg

Laguna2.jpg

Myślałem, że to właśnie "to" po co tu przyjechaliśmy. Ładnie, płytka woda - dla dzieci super, są koledzy:
Laguna j.jpg

Widać jednak ścieżkę pomiędzy wydmami - nie zrobiłem całego ujęcia jak się okazało, myślałem, że takie mam - tu kawałek ścieżki - jest oznaczona sznurkami, łatwo ją zobaczyć
Laguna4 droga.jpg

idziemy, ciekawa roślinność
Laguna5 droga.jpg

i dochodzimy do otwartego morza:
DSC_2357_NEW.jpg

DSC_2359_NEW.jpg

DSC_2360_NEW.jpg

DSC_2361_NEW.jpg

Ta strona zdecydowanie bardziej mi odpowiada, ja tu przyjechałem po "to" :
DSC_2366_NEW.jpg

DSC_2367_NEW.jpg

DSC_2380_NEW.jpg

DSC_2381_NEW.jpg

DSC_2383_NEW.jpg

DSC_2384_NEW.jpg

DSC_2385_NEW.jpg

Jest i różowy piasek, choć myślałem, że jest go więcej:
DSC_2394_NEW.jpg

DSC_2391_NEW.jpg

I jeszcze trochę Elafonisi:
DSC_2392_NEW.jpg

DSC_2393_NEW.jpg

DSC_2397_NEW.jpg

DSC_2395_NEW.jpg


Podsumowując - laguna zdecydowanie lepsza dla dzieci, piasek, ciepła woda, płytko. Po drugiej stronie wydm dla mnie zdecydowanie lepsze "widoki", ale dno kamieniste, woda chłodniejsza, - tu już dzieci będą ciągnęły do laguny.
Żegnamy się z Elafonisi, odjeżdżamy żegnani uśmiechem kaktusa:
DSC_2412_NEW.jpg

DSC_2413.jpg
majchrzy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 171
Dołączył(a): 06.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) majchrzy » 05.08.2015 09:45

W Bułgarii byliśmy w zeszłym roku i było fajnie żeby nie obwieszeni złotem i czerwoni na twarzach bracia za wschodniej granicy :(

Szkoda, że na tej plaży nie ma hoteli tak samo jak w zatoce wraku oj na Zakynthos :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.08.2015 10:32

majchrzy napisał(a):Szkoda, że na tej plaży nie ma hoteli tak samo jak w zatoce wraku oj na Zakynthos :D


Grecja jeszcze przede mną i ta plaża też, ale ja się cieszę, że w takich miejscach nie ma hoteli, betonowych molochów psujących naturalny krajobraz i nieszczęsnych leżaków ustawionych w rządkach.... Niech pozostają miejsca z naturalnymi plażami a dzięki temu nie zadeptane przez miliony wygodnych turystów...
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 05.08.2015 10:37

piekara114 napisał(a):
majchrzy napisał(a):Szkoda, że na tej plaży nie ma hoteli tak samo jak w zatoce wraku oj na Zakynthos :D


Grecja jeszcze przede mną i ta plaża też, ale ja się cieszę, że w takich miejscach nie ma hoteli, betonowych molochów psujących naturalny krajobraz i nieszczęsnych leżaków ustawionych w rządkach.... Niech pozostają miejsca z naturalnymi plażami a dzięki temu nie zadeptane przez miliony wygodnych turystów...



Ja też tak myślę 8) Hotele mnie skutecznie odstraszają :wink: i cieszę się, że jednak nie wszędzie jeszcze są...
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 05.08.2015 14:51

piekara114 napisał(a):
majchrzy napisał(a):Szkoda, że na tej plaży nie ma hoteli tak samo jak w zatoce wraku oj na Zakynthos :D


Grecja jeszcze przede mną i ta plaża też, ale ja się cieszę, że w takich miejscach nie ma hoteli, betonowych molochów psujących naturalny krajobraz i nieszczęsnych leżaków ustawionych w rządkach.... Niech pozostają miejsca z naturalnymi plażami a dzięki temu nie zadeptane przez miliony wygodnych turystów...


Niestety na Elafonisi są rządki leżaków. Ale zawsze można pójśc dalej w stronę wydm. Tylko tam mozna natknąć sie na namiętnych panów.

Ale zawsze jest jeszcze Kedrodasos. mało znana perełka leżąca 2km na wschód.
Bernadr C
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 02.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bernadr C » 05.08.2015 16:23

Kreta wydaje się być bardziej przyjazna niż sama Grecja. Chociaż takie turystyczne miejsca jak Elafonisi, Vai czy Matala niestety są oblegane. Ale lepiej już nie będzie.
Będac ostatnio w Grecji na Sitonii popsuł mi sie wypożyczony samochód. Jakis tam Hundajek. Przyjechał właściciel wypozyczalni i mowi, że obecnie nie ma już innych samochodów, ale jak go podwiozę do firmy to da mi ten którym jeździ, czyli kabrio Megankę bez dopłaty. I tak sie stało i dwa dni jeździliśmy szpanowskim odkrytym samochodzikiem.
Pozdrawiam, Bernard. :)
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 07.08.2015 20:14

Witam Bernadr C i piotrmks :D

piekara114 napisał(a):
majchrzy napisał(a):Szkoda, że na tej plaży nie ma hoteli tak samo jak w zatoce wraku oj na Zakynthos :D


Grecja jeszcze przede mną i ta plaża też, ale ja się cieszę, że w takich miejscach nie ma hoteli, betonowych molochów psujących naturalny krajobraz i nieszczęsnych leżaków ustawionych w rządkach.... Niech pozostają miejsca z naturalnymi plażami a dzięki temu nie zadeptane przez miliony wygodnych turystów...

Co do hoteli, to są miejsca gdzie one pasują np. urocze domki w Loutro i tam wstawiony hotel (będzie później)
ale tu rzeczywiście lepiej aby zostało to miejsce dziewicze (wiem, wiem już nie do końca) jak najdłużej.

My udaliśmy się zobaczyć Malame. Jest tu największy na Krecie cmentarz żołnierzy niemieckich. Jak wiadomo Niemcy zaatakowały Kretę w 1941 roku i w końcu ją częściowo opanowały (częściowo - bo głównie w miastach, wioski i inne rejony były dla nich niebezpieczne). Na cmentarzu leży 4465 poległych tylko Niemców. Biorąc pod uwagę ile złego zrobili na Krecie także , a może przede wszystkim ludności cywilnej zadziwiający jest wygląd, stan i opieka nad cmentarzem. Myślę, że u nas by tak nie było. Miejsce bardzo zadbane i zero "sprayowych napisów", czy innej "twórczości anty".
DSC_2442.jpg

DSC_2447.jpg

DSC_2448.jpg


sam cmentarz wygląda tak i do tego trzeba dodać pięknie "grające" cykady
P1050348.JPG

P1050349_NEW.jpg

P1050347.JPG

P1050350_NEW.jpg

P1050352_NEW.jpg

Miejsce pełne zadumy i skupienia, ładnie położone i powtórzę: bardzo zadbane.

Z Kato Daratso gdzie mieszkaliśmy do Maleme jest blisko. Po drodze można znaleźć bardzo ciekawe miejsca, które także odwiedziliśmy

DSC_2619.jpg

Na skarpie, stał taki domek:
DSC_2622.jpg

P1050582.JPG

Niedaleko Grecy grali w siatkówkę plażową, na Krecie częsty widok:
DSC_2616.jpg

DSC_2617.jpg

Poszliśmy zobaczyć to miejsce z drugiej strony:
DSC_2637_NEW.jpg

P1050591.JPG

DSC_2631.jpg

DSC_2632_NEW.jpg

DSC_2635_NEW.jpg

Powoli zapadał wieczór
DSC_2620.jpg

DSC_2624.jpg

DSC_2625.jpg

DSC_2626.jpg

DSC_2628.jpg

DSC_2629.jpg

DSC_2630.jpg

DSC_2636_NEW.jpg

:papa:
alka_z
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 15.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) alka_z » 08.08.2015 12:28

Pozdrowienia od zeszłorocznego uśmiechniętego kaktusa :)

kaktus.jpg


Fajnie powspominać znajome miejsca. Ta część Elafonissi ze skałkami w wodzie podobała mi się chyba najbardziej ze wszystkich plaż które odwiedziliśmy na wyspie :)
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 08.08.2015 23:54

alka_z napisał(a):Pozdrowienia od zeszłorocznego uśmiechniętego kaktusa :)

Super kaktus - dzięki za pozdrowienia :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kreta na '' własnych '' skrzydłach - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone