Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaka nawigacja?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bonovox75
Croentuzjasta
Posty: 185
Dołączył(a): 05.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonovox75 » 06.06.2018 12:39

pawel_nowy napisał(a):Z nawigacji Waze korzystam często. (...) Minusem jest to że jest to nawigacja on - line i poza granicami RP pobiera dane w roamingu.


I w Waze na to jest sposób. Po pierwsze Waze do i z Cro pobierze około 150-200 MB. To w zasadzie niewiele. Zatem do CRO można lecieć cały czas na online w roamingu UE. A w przypadku, gdy jedziemy poza roaming UE, to wówczas warto wyznaczyć (będąc jeszcze na terenie UE) trasę docelową. Wówczas Waze pobierze obszary i można lecieć na offline. Owszem, tracimy powiadamianie o korkach i zdarzeniach. Coś za coś.
dominikzw
Croentuzjasta
Posty: 390
Dołączył(a): 19.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominikzw » 06.06.2018 12:41

Roaming w BIH to kosmos cenowy..w orange za 50 kB 1,51 zł (tak 50 kb dobrze napisałem)

Pytanie czy Waze może działać w tle jako informator o problemach na drodze? tak jak to można zrobić m.in. z Yanosikiem w tle a GM nawiguje
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1917
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.06.2018 12:42

malinero napisał(a):
mchrob napisał(a):A powiedzcie mi tak jak wygląda sprawa roamingu danych w BIH. Czy jak przejeżdżacie na GM przez Neum to wyłączacie na czas przejazdu roaming danych?, ile za ten krótki odcinek można wtopić na roamingu danych?


Przed Naum można wyłączyć przesył danych, bo tam nie ma się gdzie zgubić, jeśli się jedzie tranzytem. Zawsze też możesz wcześniej ściągnąć sobie mapę tej okolicy i korzystasz z niej offline jak w klasycznej navi.


Ja wiem, że zgubić się nie można ;), tylko że boje się że zapomnę wyłączyć ten roaming przed granicą i z ciekawości na ile złotych mnie skasują za to zapomnienie.
ApropoDefacto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 576
Dołączył(a): 18.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ApropoDefacto » 06.06.2018 12:43

bonovox75 napisał(a):
pawel_nowy napisał(a):Z nawigacji Waze korzystam często. (...) Minusem jest to że jest to nawigacja on - line i poza granicami RP pobiera dane w roamingu.


I w Waze na to jest sposób. Po pierwsze Waze do i z Cro pobierze około 150-200 MB. To w zasadzie niewiele. Zatem do CRO można lecieć cały czas na online w roamingu UE. A w przypadku, gdy jedziemy poza roaming UE, to wówczas warto wyznaczyć (będąc jeszcze na terenie UE) trasę docelową. Wówczas Waze pobierze obszary i można lecieć na offline. Owszem, tracimy powiadamianie o korkach i zdarzeniach. Coś za coś.


Ale czy istnieje możliwość ustawienia samych powiadomień w tle (bez nawigowania) ? coś ala Janosik ? co do navi przyzwyczajony jestem do GM i na 99% one będą mnie prowadzić nad Adriatyk. Chciałem coś do ostrzegania a skoro podobno Janosik sobie nie radzi za granicą to może Waze ?
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1917
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.06.2018 12:44

dominikzw napisał(a):Roaming w BIH to kosmos cenowy..w orange za 50 kB 1,51 zł (tak 50 kb dobrze napisałem)

Pytanie czy Waze może działać w tle jako informator o problemach na drodze? tak jak to można zrobić m.in. z Yanosikiem w tle a GM nawiguje


Czyli może być niespodzianka na parę stówek. To chyba nie zapomnę ;)
bonovox75
Croentuzjasta
Posty: 185
Dołączył(a): 05.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonovox75 » 06.06.2018 12:49

mchrob napisał(a):A powiedzcie mi tak jak wygląda sprawa roamingu danych w BIH. (...), ile za ten krótki odcinek można wtopić na roamingu danych?


średnio 40 zł za odebranie/wysłanie 1 MB (naliczanie co 100 kB)
gandw
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 02.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) gandw » 06.06.2018 12:57

ApropoDefacto napisał(a):Ale czy istnieje możliwość ustawienia samych powiadomień w tle (bez nawigowania) ? coś ala Janosik ? co do navi przyzwyczajony jestem do GM i na 99% one będą mnie prowadzić nad Adriatyk. Chciałem coś do ostrzegania a skoro podobno Janosik sobie nie radzi za granicą to może Waze ?


Właśnie to samo mnie ciekawi, czy Waze zostawiony w tle będzie wyświetlał ostrzeżenia? Bo chcę jechać na GM, a Waze tylko jako ostrzeżenie przed kontrolami.
Mak1
Odkrywca
Posty: 113
Dołączył(a): 16.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mak1 » 06.06.2018 23:00

mchrob napisał(a):
dominikzw napisał(a):Roaming w BIH to kosmos cenowy..w orange za 50 kB 1,51 zł (tak 50 kb dobrze napisałem)

Pytanie czy Waze może działać w tle jako informator o problemach na drodze? tak jak to można zrobić m.in. z Yanosikiem w tle a GM nawiguje


Czyli może być niespodzianka na parę stówek. To chyba nie zapomnę ;)

A gdzie jedziesz?
grodek
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 61
Dołączył(a): 28.12.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grodek » 06.06.2018 23:17

gandw napisał(a): Właśnie to samo mnie ciekawi, czy Waze zostawiony w tle będzie wyświetlał ostrzeżenia? Bo chcę jechać na GM, a Waze tylko jako ostrzeżenie przed kontrolami.


Zależy jaki smartfon , na jednym będzie działać na innym już nie. Sprawdź najlepiej jeszcze w Polsce. Najlepszym sposobem jest zaopatrzyć się w drugi smartfon (nie musi być mocny) i zainstalować na nim tylko Waze a z głównego telefonu utworzyć punkt dostępu poprzez Wi-Fi.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1917
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 07.06.2018 00:06

Mak1 napisał(a):
mchrob napisał(a):
dominikzw napisał(a):Roaming w BIH to kosmos cenowy..w orange za 50 kB 1,51 zł (tak 50 kb dobrze napisałem)

Pytanie czy Waze może działać w tle jako informator o problemach na drodze? tak jak to można zrobić m.in. z Yanosikiem w tle a GM nawiguje


Czyli może być niespodzianka na parę stówek. To chyba nie zapomnę ;)

A gdzie jedziesz?


Będę przejeżdżał przez BiH w drodze do Mlini. Będę jechał na GM i muszę zapamiętać żeby jak będę stał w kolejce do przejścia wyłączyć transmisję danych ;)
ApropoDefacto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 576
Dołączył(a): 18.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ApropoDefacto » 07.06.2018 08:16

grodek napisał(a):
gandw napisał(a): Właśnie to samo mnie ciekawi, czy Waze zostawiony w tle będzie wyświetlał ostrzeżenia? Bo chcę jechać na GM, a Waze tylko jako ostrzeżenie przed kontrolami.


Zależy jaki smartfon , na jednym będzie działać na innym już nie. Sprawdź najlepiej jeszcze w Polsce. Najlepszym sposobem jest zaopatrzyć się w drugi smartfon (nie musi być mocny) i zainstalować na nim tylko Waze a z głównego telefonu utworzyć punkt dostępu poprzez Wi-Fi.


No w sumie jest to jakaś alternatywa :roll: no nic trzeba będzie zainstalować i przetestować w Polsce i zobaczymy jak się to sprawdzi :) dzięki za pomoc.
Farstone
Croentuzjasta
Posty: 371
Dołączył(a): 26.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Farstone » 07.06.2018 09:18

Ponownie jak rok temu będę się wspomagał NaviExpert - rewelacyjny program jeszcze mnie nie zawiódł. W BiH i MNE pewnie skorzystam z GM offline a i tak podstawową nawigacją jest papierowy atlas z 2017 roku - nigdy się nie zawiesi, nie straci zasięgu czy internetu ;-)
ApropoDefacto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 576
Dołączył(a): 18.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ApropoDefacto » 07.06.2018 09:31

Farstone napisał(a):a i tak podstawową nawigacją jest papierowy atlas z 2017 roku - nigdy się nie zawiesi, nie straci zasięgu czy internetu ;-)


O widzisz, dawniej nie było nawigacji i człowiek jeździł tylko przy pomocy mapy i raczej nie wjeżdżał w pole czy też las :wink: wiadomo, trzeba sobie ułatwiać życie ale mam wrażenie, że niektórzy kierowcy (zwłaszcza ci młodsi), kiedy im navi pada, błądzą jak dzieci we mgle i kompletnie nie patrzą co znaki pokazują, już o korzystaniu z mapy to nawet nie wspominam bo to zapewne czarna magia :lol:

Z NaviExpert nie korzystałem, od dłuższego czasu jestem wierny GM ;) Testował ktoś może mapy Apple ?
Użytkownik usunięty
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.06.2018 13:26

Aby uniknąć korków (np. tyczenia na DTŚ czy D1), na próbę zainstalowałem Yanosika. Na dzień dobry zgrzyt - kazał zeskanować dowód rejestracyjny (ręcznie danych auta nie można podać). Po co...?!? Kiedyś tak nie było. Aplikacja jest niedokładna w nawigacji (znacznik zgubił się na drodze w terenie zabudowanym i poza nim), dobra do ostrzeżeń (choć starej BMW 7 na DTŚ nikt nie zgłosił a wiedziałem o niej z... radia) ale zgubiłem się przy próbie zgłoszenia nieoznakowanego radiowozu; z automatu włącza bluetooth (po co...?), automatyczne przechodzenie do poziomu mapy tuż po włączeniu. Do unikania korków nie, do fotoradarów i potencjalnych wypadków - tak. Bo do niczego innego się nie nadaje.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5196
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 07.06.2018 14:58

Mam identyczne zdanie. Y do nawigacji jest fatalny. Dobry do wszelakich ostrzeżeń
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone