Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaka nawigacja?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2363
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 08.03.2024 19:32

empire13 napisał(a):Tak. Dlatego lepiej odpalić Waze ;)


Jakoś nie mogę się do tego Waze przekonać. Trzy razy dawałem mu szansę i nadal mi nie podchodzi. Szczególnie nie podoba mi się tam ostrzeganie o radarach i innych zagrożeniach - poinformuje raz i potem tylko wyświetla. A Yanosik mi piszczy kilka razy, i to donośnie. A ja jestem jak mąż z długim stażem - trzeba kilka razy, żeby dotarło :lol: :lol:
yanek37
zbanowany
Posty: 701
Dołączył(a): 13.10.2017
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 08.03.2024 19:41

Hej,
Tak zapytam z czystej ciekawości..
Dali byście radę gdzieś kolwiek dojechać bez wspomagania internetu w dzisiejszych realiach..?
nenek
Croentuzjasta
Posty: 412
Dołączył(a): 28.09.2015
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) nenek » 08.03.2024 19:58

Mysle ze wiekszosc by dala rade bo nie mieli by wyjscia Najgorszy problem by byl jakby np w czerwcu odcielo w jakis cudowny sposob gps na swiecie to wiekszosc by chyba zrezygnowala z wyjazdu.Ja wlasciwie nie mam z tym problemu czy w Chorwacji czy Polsce wystarczy mi spojrzec na mapy google w domu na komputerze i wiem jak mam jechac ale i tak zdarza sie ze jade na nawigacji bo lubie patrzec np ile zostalo do konca a i tak sie myle bo jade w ciemno i zapominam spojrzec na navi :rotfl:
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2106
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 08.03.2024 20:21

marekkowalak napisał(a):
empire13 napisał(a):Tak. Dlatego lepiej odpalić Waze ;)


Jakoś nie mogę się do tego Waze przekonać. Trzy razy dawałem mu szansę i nadal mi nie podchodzi. Szczególnie nie podoba mi się tam ostrzeganie o radarach i innych zagrożeniach - poinformuje raz i potem tylko wyświetla. A Yanosik mi piszczy kilka razy, i to donośnie. A ja jestem jak mąż z długim stażem - trzeba kilka razy, żeby dotarło :lol: :lol:

Można odpalić równocześnie waze i yanosika ;)


yanek37 napisał(a):Hej,
Tak zapytam z czystej ciekawości..
Dali byście radę gdzieś kolwiek dojechać bez wspomagania internetu w dzisiejszych realiach..?

Ja bez problemu. Ale skoro są aplikacje ułatwiające życie to czemu z nich nie skorzystać?
Też mógłbyś z niektórych aplikacji skorzystać ;)
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 862
Dołączył(a): 17.07.2011
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 09.03.2024 00:07

nenek napisał(a):Mysle ze wiekszosc by dala rade bo nie mieli by wyjscia Najgorszy problem by byl jakby np w czerwcu odcielo w jakis cudowny sposob gps na swiecie to wiekszosc by chyba zrezygnowala z wyjazdu.Ja wlasciwie nie mam z tym problemu czy w Chorwacji czy Polsce wystarczy mi spojrzec na mapy google w domu na komputerze i wiem jak mam jechac ale i tak zdarza sie ze jade na nawigacji bo lubie patrzec np ile zostalo do konca a i tak sie myle bo jade w ciemno i zapominam spojrzec na navi :rotfl:


Mam tak samo. Pamiętam jak z tatą jeździliśmy to brałem mapę i linijkę. Zapisywałem numery dróg i miejscowości. Do dzisiaj mi tak zostało, że sprawdzam przed wyjazdem drogę i później pamiętam. Nie raz mam wrażenie, że pojechałem lepiej niż nawigacja wskazywała.

Do tego ten komfort, że pamiętam drogę i numery dróg w drodze do Chorwacji. Nie ważne, który wariant wybiorę, tj. czy przez Węgry czy przez Austrię czy inne warianty.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2363
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 09.03.2024 01:16

yanek37 napisał(a):Hej,
Tak zapytam z czystej ciekawości..
Dali byście radę gdzieś kolwiek dojechać bez wspomagania internetu w dzisiejszych realiach..?


Oczywiście, że tak.
Ja nigdy nie stosuję nawigacji jako guru prowadzącego mnie gdziekolwiek, a raczej jako wspomagania (i tak trasę ustalam sobie sam przed wyjazdem i potem jadę po swojemu, często inaczej niż GPS kieruje). Właściwie 2 funkcje, które są mi najbardziej potrzebne w nawigacji, to ostrzeganie przed radarami i obserwacja czasu dotarcia na miejsce.

Tyle, że ja jestem z pokolenia dinozaurów, którzy w latach 90-tych jeździli na numery dróg albo z mapami papierowymi. Ale obawiam się, że pokolenie dzisiejszych uczniów podstawówki, które niedługo bez nawigacji z kuchni do pokoju nie pójdzie, może mieć problemy z jazdą bez internetu.

Z drugiej strony, jeśli mówimy o internecie ogólnie (nie tylko w trasie), to przyznaję bez bicia, że Street View to mój nałóg - uwielbiam jeżdżenie ludzikiem prawie na równi z jeżdżeniem w realu i często kiedy jadę w nowe miejsce, czuję się jakbym był tam już nie raz. Co nie znaczy, że bez tego bym nie dał rady gdzieś pojechać 8) 8)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14908
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 09.03.2024 01:32

yanek37 napisał(a):Hej,
Tak zapytam z czystej ciekawości..
Dali byście radę gdzieś kolwiek dojechać bez wspomagania internetu w dzisiejszych realiach..?

Jasne, że tak :) Z nawigacji korzystamy mniej więcej od 10 lat. Wcześniej (czyli podczas 8 wyjazdów do Chorwacji) zawsze byłam pilotem, jechałam z atlasem Bałkanów na kolanach :D (Jeździliśmy też po Czarnogórze i BiH.)

Również uważam, że jeśli coś ułatwia życie, należy z tego korzystać :)
Lawliet
Croentuzjasta
Posty: 191
Dołączył(a): 20.07.2020
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lawliet » 09.03.2024 09:29

yanek37 napisał(a):Hej,
Tak zapytam z czystej ciekawości..
Dali byście radę gdzieś kolwiek dojechać bez wspomagania internetu w dzisiejszych realiach..?


Zaskoczę. Jeżdżę "na znaki" ale GPS mam włączony "w tle" żeby ostrzegał o korkach czy innych zdarzeniach. Poprzedni wyjazd do Chorwacji bez wspomagania, bo był problem z lokalizacją w tel. Także da się, a i z trasy więcej pamiętam, bo nie zerkam co chwilę na ekran.
Zbig1234
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 03.08.2016
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbig1234 » 09.03.2024 09:46

yanek37 napisał(a):Hej,
Tak zapytam z czystej ciekawości..
Dali byście radę gdzieś kolwiek dojechać bez wspomagania internetu w dzisiejszych realiach..?

Ja osobiście uczę się całej zaplanowanej trasy na pamięć i nie korzystam z nawigacji, chyba że się zgubię, to wtedy tak. Kiedyś jednak rozmawiałem podczas pobytu w Chorwacji, z Polakiem który podróżował po Chorwacji wypożyczonym kamperem i spytałem jaką trasę wybrał: czy przez Słowację, Węgry, czy przez Austrię, Słowenię, a on na to: "nie wiem, jechałem tak jak nawigacja prowadziła" 8O. Żałuję, że nie spytałem jeszcze jakie winiety kupił na podróż. Jak widać niektórzy bez nawigacji zgubili by się nawet we własnym mieście, ale cóż takie czasy.
Marlowe1994
Croentuzjasta
Posty: 377
Dołączył(a): 21.02.2024
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 09.03.2024 10:14

Jak można sobie ułatwić życie to czemu nie. Mapy atlasy odchodza w zapomnienie. Telefon teraz jest mapą i nie tylko. Jak nie bedzie netu to mam mapy offline.
Pocztowek juz sie nie wysyla z wakacji raczej. Telegramy, byl taki wynalazek.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8020
Dołączył(a): 20.08.2008
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 09.03.2024 11:22

Ale się offtop zrobił, potem narzekanie że wątki mają po kilkaset stron :oczy:
Ale też się przyłączę :sm: Navi używam od mojego pierwszego wyjazdu do Cro, czyli od 2008roku. Kiedyś Automapa, przez chwilę GM a od jakiegoś czasu WAZE. Nawigacja nigdy nie była dla mnie wyrocznią. Używam jej przede wszystkim żeby wiedzieć o której będę na miejscu, poinformować o radarach i ominąć ewentualne korki. Trasę mam wcześniej ustaloną i zapisaną, bo chcę jechać trasą którą ja wybiorę a nie tą którą wymyśli sobie navi.
Ps. W aucie nadal wożę atlasy Europy i Chorwacji (fakt że trochę już stare).
Marlowe1994
Croentuzjasta
Posty: 377
Dołączył(a): 21.02.2024
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 09.03.2024 11:39

No puerwszy post sprzed 14 lat to jak nie ma byc oftop. Ja jesli pojadę to pojadę przez czechy i austrie bo te trase znam do wiednia.
Marlowe1994
Croentuzjasta
Posty: 377
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 09.03.2024 18:36

Mam wrażenie ze ze Stolicy to trasa przez czechy itd będzie optymalna. Jesli sie okaże ze warto jeździć do Chorwacji to pozniej przetestuje sie inne kraje. Co do navi to mi nic wiecej nie trzeba niz google przez android auto.
Marlowe1994
Croentuzjasta
Posty: 377
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 09.03.2024 18:38

Temat ma 14 lat. Wtedy a teraz to lata świetlne.
Andrzej3777
Croentuzjasta
Posty: 224
Dołączył(a): 02.01.2014
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej3777 » 10.03.2024 15:36

yanek37 napisał(a):Hej,
Tak zapytam z czystej ciekawości..
Dali byście radę gdzieś kolwiek dojechać bez wspomagania internetu w dzisiejszych realiach..?

Do Chorwacji jeżdżę od 2000roku nie było wtedy smarfonow nawigacji dużej ilości autostrad jak dziś i kilka granic z kontrolami,pomijam już fakt że miałem wtedy auto bez klimy więc na pewno bym dał radę tylko po co mam sobie nie ułatwiać drogi.Oczywiscie nie ufam ślepo nawigacji ustawiam punkty pośrednie itp ale nie ukrywam faktu że bardzo pomaga.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone