Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaka nawigacja?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 31.08.2023 12:46

marecky81 napisał(a):Podstawa przed wyjazdem to wyłączyć automatyczne aktualizacje.

Chyba chciałeś napisać żeby wyłączyć dane komórkowe? Samo wyłączenie automatycznych aktualizacji nic nie da, gdy ktoś Ci np. wyśle kilka zdjęć lub filmik na WhatsAppie albo Messengerze.
Nie tylko aktualizacje pobierają internet. Aplikacje pogodowe sprawdzają ciągle aktualne prognozy, inne lokalizują Twój telefon a jeszcze inne wysyłają powiadomienia. Na dobrą sprawę nie musisz nic robić żeby dostać zaskakujący rachunek, gdy nie wyłączysz danych komórkowych poza strefą RLAH.
ApropoDefacto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 576
Dołączył(a): 18.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ApropoDefacto » 31.08.2023 14:07

empire13 napisał(a):Jak sobie pobierzesz mapę i będziesz offline to 0zl.
Ciężko policzyć ile byłoby online. Musiałbyś policzyć ile MB ci "zje" po drodze.
Znalazłem w necie (nie wiem na ile to wiarygodne wyliczenia), że na minutę pobiera ok. 0.5 MB.
U mojego operatora:
100KB - 1,81zł
1Mb - 18,10zł
1 Gb - 18 tysięcy złotych
Przeciętnie minuta powinna kosztować ok. 9zl


Inna cena będzie za minutę oglądania materiałów na youtube w 1080/4k a inna gdy będziesz przeglądał jakąś stronkę . Kwotowo moze to być nawet 30k za 1gb zużytych danych (sama nawigacja na odcinku 500 km mogłaby zjeść któryś tysiąc zł) :lool:
Lepiej kupić kartę u lokalnego operatora (ewentualnie e-sim) albo totalnie wyłączyć pakiet danych zbliżając się do granicy. Mapy offline jak już koledzy pisali, net wyłączony i powinno być ok.
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 31.08.2023 14:15

Miałem na myśli aktualizacje, bo to one żrą najwięcej danych. Oczywiście inne apki w tle także, ale to ułamek tego co aktualizacje. Filmiki na fejsie czy whatsupie też musisz sam otworzyć aby pobrało mb. Ale rzeczywiście wyłączenie przesyłu danych jest najpewniejsze.

Warto też sprawdzić jaka sieć jest zalogowana po ponownym wjeździe do UE. Mi kiedyś trzymała się sieć macedońska w Grecji jeszcze ponad 30 km od granicy. Włączyłem przesył danych i odpaliłem navi nie sprawdzając i kilka minut jazdy, aż do zalogowania w greckiej sieci kosztowało mnie ponad 50 zł.

W Polsce ten sam problem jest w Bieszczadach w okolicach Ustrzyk czy Arłamowa bo telefon loguje się czesto w ukrainskiej sieci.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 31.08.2023 22:11

marecky81 napisał(a):W Polsce ten sam problem jest w Bieszczadach w okolicach Ustrzyk czy Arłamowa bo telefon loguje się czesto w ukrainskiej sieci.

Wystarczy wyłączyć roaming lub wybrać konkretną sieć i po sprawie.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 01.09.2023 09:00

ApropoDefacto napisał(a):Lepiej kupić kartę u lokalnego operatora (ewentualnie e-sim) albo totalnie wyłączyć pakiet danych ...


Jakiś czas temu odkryłem coś takiego jak Airalo i eSIM. W niektórych krajach absolutnie się nie opłaca, ale w wielu wychodzi bardzo korzystnie i bezpiecznie, nikt Cię nie naciągnie na lotnisku, a z tym różnie bywało ;) Przy zakupie, wpisując np. mój kod polecenia PIOTR7117 płacisz 3$ mniej, a i mi wpadną kolejne 3$, które zimą wydam na jakieś karty chcąc się poopalać :)

https://www.airalo.com/pl

Pobierasz aplikację na fona, kupujesz wybraną kartę eSIM wpisując kod który obniża kwotę o 3$, instalujesz, po wylądowaniu dokonujesz odpowiednich zmian ustawień w telefonie i masz neta :) Jak ktoś nie ma wiedzy to najpierw trzeba się upewnić, że Wasz telefon obsługuje eSIM

Co do navi w drodze do/z cro to od lat niezmiennie GM :spoko:
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 03.09.2023 19:13

wielbiciel napisał(a):
marecky81 napisał(a):W Polsce ten sam problem jest w Bieszczadach w okolicach Ustrzyk czy Arłamowa bo telefon loguje się czesto w ukrainskiej sieci.

Wystarczy wyłączyć roaming lub wybrać konkretną sieć i po sprawie.

a nie wystarczy mieć wyłączoną transmisję danych (internet)?
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 03.09.2023 19:28

Sol-Wagon napisał(a):
wielbiciel napisał(a):
marecky81 napisał(a):W Polsce ten sam problem jest w Bieszczadach w okolicach Ustrzyk czy Arłamowa bo telefon loguje się czesto w ukrainskiej sieci.

Wystarczy wyłączyć roaming lub wybrać konkretną sieć i po sprawie.

a nie wystarczy mieć wyłączoną transmisję danych (internet)?


Trzeba wyłączyć roaming, bo wystarczy, że będziesz zalogowany w obcej sieci i ktoś do ciebie zadzwoni, albo ty zadzwonisz i też zapłacisz kilka zł za minutę połączenia.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 04.09.2023 08:50

marecky81 napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):
wielbiciel napisał(a):
marecky81 napisał(a):W Polsce ten sam problem jest w Bieszczadach w okolicach Ustrzyk czy Arłamowa bo telefon loguje się czesto w ukrainskiej sieci.

Wystarczy wyłączyć roaming lub wybrać konkretną sieć i po sprawie.

a nie wystarczy mieć wyłączoną transmisję danych (internet)?


Trzeba wyłączyć roaming, bo wystarczy, że będziesz zalogowany w obcej sieci i ktoś do ciebie zadzwoni, albo ty zadzwonisz i też zapłacisz kilka zł za minutę połączenia.


Najbezpieczniej wyłączyć roaming danych. Czy odebrać/zadzwonić to jednak Ty decydujesz i warto jednak mieć taką możliwość "w razie czego" :)
BartNS
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 29.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) BartNS » 05.09.2023 10:02

piotrulex napisał(a):Najbezpieczniej wyłączyć roaming danych. Czy odebrać/zadzwonić to jednak Ty decydujesz i warto jednak mieć taką możliwość "w razie czego" :)

Tylko nie zawsze wiesz, że przelogowało cię do stacji "premium". Dlatego najlepszy jest ręczny wybór sieci.
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 05.09.2023 11:06

Są apki monitorujące połączenia w roamingu pozaunijnym, wtedy jak dzwonisz, albo ktoś do ciebie dzwoni, aplikacja pyta się czy na pewno wykonać połączenie.
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 05.09.2023 11:30

Poza UE polecam aplikacje Airalo i aktywacja eSIM z pakietem danych za rozsądne pieniadze.
Jest tylko jeden problem. Nie każdy telefon obsluguje eSIM.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 11.09.2023 18:01

Jak często w Google Maps pojawiają się wam ostatnio te nowe kolory? U mnie zaczynają coraz częściej - i nie ukrywam, że zaczyna mnie to mocno... Jestem bardzo przyzwyczajony wzrokowo do starego przejrzystego interfejsu i te szarzyzny mi nijak nie pasują (zresztą podobnie miałem z Officem - nadal używam ostatniego kolorowego 2007).

Czy ktoś się orientuje, jak długo ma potrwać ta faza testów i czy będzie możliwość pozostania przy dotychczasowym interfejsie?
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 12.09.2023 09:12

wikol napisał(a):Poza UE polecam aplikacje Airalo i aktywacja eSIM z pakietem danych za rozsądne pieniadze.
Jest tylko jeden problem. Nie każdy telefon obsluguje eSIM.


Dość dawno temu odkryłem tę aplikację i bardzo sobie chwalę, tym bardziej że w rodzinie iPhony

Konto sobie warto tam założyć i dokonać zakupu, podając czyjś kod polecający, a każda cena obniża się wtedy o 3$

Mój kod to PIOTR7117

Mi wtedy też wpadają po 3$, ale mam tych wirtualnych dolarów tyle, że przez kilka lat nie będę w stanie tego wydać :bojesie: :proszedzieki: :zeby: Szkoda, że tego wypłacić nie idzie :lol: :lol: :lol:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 07.03.2024 12:47

yarko2000 napisał(a):
Zbig1234 napisał(a):Dzięki za radę. Mam jeszcze trochę czasu na zastanowienie. A tak gwoli ścisłości to prędkość dopuszczalna na M86 to chyba 110km/h bo to jest droga ekspresowa. W swojej nieświadomości jeździłem tam zawsze 130 na tempomacie, ale na szczęście bez konsekwencji.


Na M86 jest 110 km/h i chyba w 2 miejscach, yanosik zawsze mi pokuje radar.
To jest kamera na bramce ale z takiej bramki już dostałem mandat, wiec zawsze zwalniam.


Tylko że Yanosik jako radary pokazuje tam też wszystkie kamery do płatności dla ciężarówek (odpowiednik naszego Viatolla), więc większość jego alarmów jest dla kierowców osobówek fałszywa.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 07.03.2024 12:56

marekkowalak napisał(a):
yarko2000 napisał(a):
Zbig1234 napisał(a):Dzięki za radę. Mam jeszcze trochę czasu na zastanowienie. A tak gwoli ścisłości to prędkość dopuszczalna na M86 to chyba 110km/h bo to jest droga ekspresowa. W swojej nieświadomości jeździłem tam zawsze 130 na tempomacie, ale na szczęście bez konsekwencji.


Na M86 jest 110 km/h i chyba w 2 miejscach, yanosik zawsze mi pokuje radar.
To jest kamera na bramce ale z takiej bramki już dostałem mandat, wiec zawsze zwalniam.


Tylko że Yanosik jako radary pokazuje tam też wszystkie kamery do płatności dla ciężarówek (odpowiednik naszego Viatolla), więc większość jego alarmów jest dla kierowców osobówek fałszywa.

Tak. Dlatego lepiej odpalić Waze ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone