Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS!

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
alalat
Globtroter
Re: Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS

Nieprzeczytany postnapisał(a) alalat » 31.07.2014 07:32

oj super dziękuje połowa problemu z głowy... tylko znowu na zakupy...trudno ważne, że da sie cos z tym zrobic- dzięki :)
FUX
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 31.07.2014 08:11

Nie kupuj wkładów!
Zamroź 1,5 litrowe butelki z mineralna.
1. Chłodzą.
2. Po rozmrożeniu można sie napić.
3. Wkłady nie działaja, jak butelka.
alalat
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) alalat » 31.07.2014 08:21

O super pomysł:) i tak zabieram ze soba pare butelek wody wiec będą w sam raz schłodzone:)
jasio
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) jasio » 31.07.2014 09:25

Nie radzę podłączać lodówki pod rozgałęźnik tym bardziej z cb radiem, bankowo będzie się grzał a w konsekwencji wywali bezpiecznik.
alutka9
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) alutka9 » 31.07.2014 18:26

alalat my mrozimy jeszcze masło -pięknie trzyma zimno i jest bardzo "układne" w lodówce

co do tematu wątku to mimo że chęci szczere to sam "niezbędnik" nie wyszedł autorowi:
-omijaj autostrady w Słowenii- jak ktoś kto jedzie na Istrię przeczyta to się nieźle wpakuje,nagle się okaże że to nie jest tylko 80 km objazdu
-"W Austrii kompletnie nie używajcie CB RADIA, nie wolno!-bzdura
-"Winiety warto kupić przed wyjazdem do Chorwacji, tzn. jeszcze będąc w domu, kupić przez internet na stronie winiety com pl"-i dużo przepłacasz
-"Dobra rada, jechać przynajmniej 5km/h wolniej niż znaki, aby nie ryzykować jakiegoś fotoradaru laserowego na statywie"-kolejna bzdura-liczniki większości samochodów i tak zaniżają prędkość rzeczywistą,można jechać zawsze 50-80 to się nikt nie doczepi :wink:
- Dubrownik jak najwcześniej a nie popołudniu :!: :!: :!:

a to co mnie zabiło w szczególności:
"- HOTEL: OEKOTEL w Austrii - nie oszczędzaj! zatrzymaj się, wyśpij się, jedź rano po śniadaniu dalej, nie bądź chytry i nie jedź całej trasy od razu, trasa przebiega przez super autostrady, szczególnie w Chorwacji, ale zmiany pogody po wyjazdach w różnych tunelach, gładka droga powoduje senność i zmęczenie."- a może ktoś jedzie w dzień?a może ktoś rusza z pod czeskiej granicy i ma 8-9 godzin jazdy-ma to też dzielić na pół :?:
FUX
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 31.07.2014 18:38

alutka9 napisał(a):alalat my mrozimy jeszcze masło -pięknie trzyma zimno i jest bardzo "układne" w lodówce

-"Dobra rada, jechać przynajmniej 5km/h wolniej niż znaki, aby nie ryzykować jakiegoś fotoradaru laserowego na statywie"-kolejna bzdura-liczniki większości samochodów i tak zaniżają prędkość rzeczywistą,można jechać zawsze 50-80 to się nikt nie doczepi :wink:

-mrożenie wody bezpieczniejsze.
-moje auto pokazuje +/- tyle samo, co GPS.
-bym polemizował; rano inne klimaty, wieczorem również. Do łażenia po murach ranek ok.
alutka9
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) alutka9 » 31.07.2014 18:53

FUX napisał(a):
alutka9 napisał(a):alalat my mrozimy jeszcze masło -pięknie trzyma zimno i jest bardzo "układne" w lodówce

-mrożenie wody bezpieczniejsze.
-moje auto pokazuje +/- tyle samo, co GPS.
-bym polemizował; rano inne klimaty, wieczorem również. Do łażenia po murach ranek ok.

I choćby to pokazuje,że założyciel wątku nie dał opcji wyboru a jak wiadomo nie każdy jedzie z tego i do tego samego miejsca.Jeden będzie chciał Dubrownik zwiedzić inny połazić po nim wieczorem,a wtedy różne pory lepsze.

masełko jako wkłady 3 razy już przebyło drogę na wakacje w tym raz nawet do Hiszpanii więc sporo dalej i nawet miękkie specjalnie nie było,warunek lodówka nie tykana podczas drogi :D

(jeszcze ) męża vw touran 2008 zawsze pokazuje około 8-12 km mniej niż gps,moja kijanka 2012 też około 8km,a brata była vitara 1998 i obecna mazda 5 2008 też sporo zaniżają,od znajomych tez wiem że takie sytuacje mają miejsce 8O
FUX
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 31.07.2014 18:57

Wg mojej wiedzy i doświadczenia, większość aut zawyża o te kilka % po to, aby Producent/Sprzedawca szybciej wymigał się z gwarancji.
Niby 100 kkm a w sumie po 92-94 pada „setka".
bluesman
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 31.07.2014 19:03

Z jednej strony należy docenić trud autora, może też chciał nieco zabłysnąć. Z drugiej nie zna, nie docenił (lub też i jedno i drugie) zasobów zweryfikowanej wiedzy (niestety często porozrzucanych) znajdujących się na forum.
Wyśmiewanie się niezbyt dobrze świadczy o niektórych z piszących. Poczuliście się lepiej ?
Wystarczyło merytorycznie i bez obrażania wypunktować ew. nieścisłości czy błędy. Kilka osób tak zrobiło.

P.S. Woka czemu trzeba opijać płatne drogi ? niepłatnych nie można ? szkoooda ........... :mrgreen:
dids76
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 31.07.2014 19:09

FUX napisał(a):Wg mojej wiedzy i doświadczenia, większość aut zawyża o te kilka % po to, aby Producent/Sprzedawca szybciej wymigał się z gwarancji.
Niby 100 kkm a w sumie po 92-94 pada „setka".

To nie tylko gwarancja ale też częstsza wymiana oleju, rozrządu itp. no i niższe zużycie paliwa :oczko_usmiech: :mrgreen:

Co do samego tematu to chwała autorowi że mu się chciało, dla nas którzy jeżdżą co roku i znają trasę na pamięć może to wydawać się śmieszne i niepotrzebne, ale wielu tym którzy jadą pierwszy raz pomoże. :oczko_usmiech:
woka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 31.07.2014 19:56

bluesman napisał(a):P.S. Woka czemu trzeba opijać płatne drogi ? niepłatnych nie można ? szkoooda ........... :mrgreen:

......... ajajaj, literówka.
Dzięki za wskazanie. Poprawiono. :roll:
bluesman
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 31.07.2014 20:01

hm, zdążyłeś zmienić zdanie łobuzie ......................... :mrgreen: :papa:
FUX
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 31.07.2014 20:19

kuba80
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) kuba80 » 31.07.2014 20:29

A bo to takie straszenie jak ktoś pierwszy raz jedzie. A generalnie obowiązują proste zasady:

- wybieraj się jak na Mazury, mało tego w CRO pewniej się czuje (luźne gacie i klapki :) )

- Zabrana gotówka: 10 euro, 300 kun na bramki, (euro na Mc Donaldsa się przydało)

- olej navi, od biedy jedź za polakami i ich się trzymaj, rozmawiaj, nie wstydź się - czy to CB czy parkingi... TO urlop i jak mawiają muchy: "w KUPIE siła",

- cb radia używaj jak popadnie i nawet w Austrii nikt się nie czepi,

- jedynie w Austrii jedź zgodnie z przepisami, :smo: a szczególnie w tunelach (jadąc tydzień temu przez Wiedeń nawalało innym fotami w "plecy", aż miło. Fotoradary pochowane za słupami)

- w Cro lecisz i nawet cię Policja pogania,

- Dubrovnik o każdej porze dnia i nocy, parkingami się nie przejmuj. Na lewo po wjeździe do miasta jest wielopoziomowy i zawsze masz coś wolnego. Od biedy w prawo w kierunku portu "promowego" i też dużo wolnego. Zasada jest taka abyś nie podążał za stadem baranów.

- w innych miasteczkach CRO nie bój się wjeżdżać nad samą wodę, korzystaj z małych, wąskich, jednokierunkowych dróg: większość narodu to to omija i szuka wolnych miejsc z parkometrami, a wystarczy zjechać kilka metrów i jest dużo wolnego miejsca, często bezpłatnego. Rozmawiaj ze starszymi ludźmi ! Pokierują.

- jak masz wolny czas zjeżdżaj na mało uczęszczane drogi, można tam spotkać fajnych ludzi, zjeść coś regionalnego, kupić trochę taniej wino, rakiję, oliwę czy inne fajne rzeczy. Spotkanie pasterza z kozami idącymi po skałkach, krowami, końmi + chmara psów bezcenne. Poza tym krajobrazy. W zeszłą sobotę z autostrady zjechaliśmy na Split, na drogę 8 (cel Makarska) i trochę się pogubiliśmy :mrgreen: . Zamiast zawrócić za 500 metrów pojechałem h...w..-gdzie z 20 km i w życiu tak się nie bawiłem. Nie pierwszy raz - chyba robię to celowo. :mrgreen:

- staraj się rozmawiać z ludźmi starszymi, zatrzymuj się, opowiedzą co nieco, zaproszą, a i bez problemu porozumiesz się z nimi po polsku (w przeciwieństwie do młodych - chyba takie ogłupienie "iphonami" i ogólnodostępną techniką jak i w PL.) No, i ten klimat rozmów, którego słowami nie opiszę - tak jakby się cieszyli, że ktoś z nimi rozmawia jak z ludźmi !!! I ja się cieszę tak samo. Jakbym normalnego trafił - nie ufo z PL. To samo jak u nas, młodzież chyba zaczyna traktować ich jak zło konieczne. Dziś jadąc na Biokovo trafiliśmy takiego człowieka - radość dla obu stron. Nawet teraz mam jego kawałki przeżutego chleba na butelce :mrgreen:
Sorki - właśnie ją kończę :D

Wracając do "temata":

- WINIETY: ja kupuję w kraju, owszem przepłacam, ale nie staję, jakoś mi nie pasuje. Tu sprawa dowolna, problemów z zakupem brak. Dla nieznających języka: wystarczy powiedzieć WINIETA ;) Trudne słowo.

- Tankowanie !: osobiście tankuję w PL, następnie w Czechach (bo lubię pepiczków). W Austrii nie tankuję (to za Adolfa), w Słowenii nie tankuję (to za cenę winiet) :D

- Spanie po drodze: to osobny temat. Generalnie jadąc z W-wy (wiem, wiem nikt nas nie lubi) czas przejazdu wynosił od 16 do 24h jadąc non-stop. W zależności od korków. W tym roku pomimo, iż udało się przejechać bez większych utrudnień, to się przespałem w aucie - małżonka nalegała. Powiem tak: albo śpimy w cywilizowanych warunkach, albo nie. Przespałem się po 11h jazdy ze dwie - niby niewiele a waliłem jak skarpeta po Tour de France. Na przyszłość odpuszczę sobie. Po kolejnych 7h jazdy w hotelu patrzyli jak na jeżowca, który zapuścił się do fabryki Gillette.
Dziwnie.

- Komplet żarówek do auta: sorki, dam stówkę jak wymienisz mi pozycyjną. Ni hu hu bez serwisu. Olewam i nikt się nie czepia.

I jeszcze jedno, temat mało poruszany, ale ważny- klima i muzyka w aucie.

"Muzyka za głośno"; "ja nie mogę spać, czuwam"; "za zimno"; "za ciepło"; "za głośno"; "za cicho"; "nie zasypiasz?" "nie zasnę" (a chrapie!) itp. itd. "Noż twoja mać !" Jak to mawiam - DO TYŁU, TO KIEROWCY MA BYĆ WYGODNIE :boss:

A generalnie to miłego pobytu życzę mimo kiepskiej pogody. :P
dids76
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 31.07.2014 20:31

FUX napisał(a):I kolejny kwiatek...
http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,1387 ... l#BoxLSTxt
:roll:

No "kwiatek" ktoś mundry pisoł żeby ludzi którzy chcą jechać przez Czech na Cieszyn pchać 8O :roll: :oczko_usmiech: :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

Jak zaplanować podróż samochodem do Chorwacji PEŁNY OPIS! - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019