Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

HVAR - Sv. Nikola

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 30.05.2008 09:22

Cześć, jeszcze przed sezonem postanowiłam dorzucić kolejny możliwy sposób dostania się na szczyt sv. Nikoli. Otóż jesienią ubiegłego roku przygotowano nową drogę p- poż, która prowadzi prawie na szczyt. To dość dobre rozwiązanie dla tych, którzy z jakiś względów nie mogą , bądź też nie chcą iść pieszo. Nowa droga jest nieco lepsza niż ta, o której pisałam rok temu (od punktu widokowego Lavanda) i właściwie każde autko osobowe powinno dać radę (oczywiście jazda powoli, bo droga naturalnie nie jest asfaltowa, tylko zwyczajna "szudrowa", żwirowa).
Zatem droga "odbija" od nowej (dla odmiany) drogi Stari Grad - Hvar. W kierunku od St.Gradu należy skręcić praktycznie od razu (jakieś 100 m)po wyjeździe z tunelu (na żwirową drogę) w lewo. Jadąc od strony Hvaru skręcamy w prawo na drogę żwirową jakieś 100 m przed tunelem... Dla tych, którzy jadą od Hvaru ułatwieniem jest drewniana tablica z napisem dotyczącym śmieci ("zabranjeno odlaganje odpada" albo coś w tym stylu)(może to ułatwi sprawę i nie pozwoli "przeoczyć" bocznej drogi).
Droga prowadzi prosto na szczyt. Jeśli jest ktoś szczęśliwym posiadaczem autka z napędem 4x4, wtedy naprawdę może dojechać praktycznie na sam szczyt. Posiadaczom aut osobych z tradycyjnym napędem zalecam zostawić autko przy zabudowaniach pod szcztem (gospodarstwo, dwa budynki, wybieg dla koni); i dalej na pieszo, ale to juz rzut beretem. Posiadaczy aut terenowych zaczęcam do zjazdu w kierunku osady Svirče (droga u podnóży szczytu na wschód). Dla auta osobowego póki co może to być jednak zbyt wiele (choć nasza astra dała radę), ale wymaga to naprawdę dużych umniejętności, doświadczenia i cierpliwości od siedzącego za kierownicą (inaczej szkoda auta).
Pozdarwiam serdecznie
uboot
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 112
Dołączył(a): 30.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) uboot » 31.05.2008 07:12

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Droga prowadzi prosto na szczyt. Jeśli jest ktoś szczęśliwym posiadaczem autka z napędem 4x4, wtedy naprawdę może dojechać praktycznie na sam szczyt. Posiadaczom aut osobych z tradycyjnym napędem zalecam zostawić autko przy zabudowaniach pod szcztem (gospodarstwo, dwa budynki, wybieg dla koni); i dalej na pieszo, ale to juz rzut beretem.

W zeszłym roku schodząc ze szczytu na samym końcu drogidojazdowej stało Yugo 45 ;)...... Czyli wszystko wjedzie....
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 31.05.2008 09:27

No, co by nie powiedział, Yugo jest dość wysoko zawieszone... i o to chodzi na tego typu drogach.
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 15.03.2011 18:38

Troszkę odświeżę temat ;) nie chcę zakładać kolejnego na ten sam temat a może nam odbije i jesli wyladujemy na Hvarze to zechcemy wejsc na ten szczyt. Znajac moje szczęście do pogody to na pewno trafi sie dzień z temperaturami w okolicach 20 stopni ;) ew zawsze można zacząc go zdobywac o 7 rano ;) a potem wylądować na plaży i się schłodzić.

Wyczytałam tutaj, że ze Sv Nedjeli, że szlakiem na nogach jest to ok 2h - ale 2 godziny szybkiego i morderczego wspinania się, czy 2 godziny spacerku z przerwami na zdjęcie?

Czy faktycznie łatwo ten szlak zgubić? I czy jest on bardzo trudny - raczej jesteśmy osobami, które nie chodzą nałogowo po górach.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.03.2011 19:09

Dasz radę na pewno. Powiem, że pierwszy raz wchodziliśmy od sv. Nedjelji w temperaturze 30 st. (upalny majowy dzień; palące słońce); gdyby nie to, że odwiedziła nas przyjaciółka z Polski (zapalony piechur) do głowy by nam nie przyszło, by w taką pogodę wybrać się na wędrówkę.... Czas trudno określić (1,5 h - 2h); wszystko zależy, ile czasu spędzisz w jaskini fotografując ruiny klasztoru....Szlak nie jest trudny; zgubić się raczej nie można; jest oznaczony.
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.03.2011 19:39

Yaris spokojnie też dał radę ;)

Obrazek

a do Sv.Niedzieli beret doleci:

Obrazek
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 15.03.2011 19:45

Dzięki za szybką odpowiedź Kasiu :) na zdjęciach nie wyglada to groźnie ale wolę sie upewnić:)
hepik - własnie nie chcę wykorzystywać auta ;) ale jak ze zdjęciami ze 2 h to faktycznie nie może to być daleko ;)
smer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) smer » 15.03.2011 21:15

Ze Sv Nedjeli szliśmy coś około 2 godzin (ekipa w przedziale wiekowym 6 - 40 lat). Tempo szybkie, aczkolwiek pofocić zdążyłem.

Aha, dobra rada; wyczekaj dnia, kiedy temperatura będzie do przyjęcia, a słoneczko umiarkowane, bo z cieniem tam krucho... My wypuściliśmy się na szczyt, gdy termometr w cieniu pokazywał 32 st.C. To nie był najszczęśliwszy pomysł...
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.03.2011 22:32

Większość szlaku wygląda tak:

Obrazek Obrazek
Są tylko dwa trudniejsze miejsca :

Obrazek Obrazek
jedno tuż przed pierwszą jaskinią ("muszlą"), drugie już za ruinami klasztoru; trudność polega na tym, że są to podejścia wysypane sporymi kamieniami, które łatwo się osuwają.

Kiedy kończy się część szlaku wiodąca pod górę.... pojawi się kapliczka Gospe od zdravlja
Obrazek

A dalej już właściwie płasko jakiś 15 min. do podnóża
Obrazek Obrazek

P.S. Foty mało ciekawe, ale szukałam takich, które dobrze zobrazują szlak pod kątem stopnia trudności.
Pozdrawiam
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 15.03.2011 23:03

nam w sumie cała wycieczka ze SN w 2009 roku zajeła 5 godzin (wejście + powrót z dużą ilością zdjęć), wyszliśmy około 8 rano, a drugim razem ok 6:30 i powiem szczerze że róznica była ogromna. Jeżeli było by mi dane trzeci raz ponownie wybrał bym godzinę wczesniejszą. :wink:
Widoki cudne.
Pozdrav
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.03.2011 04:58

Kaśka prawie jak Cejrowski czyli nie idźcie tą drogą ...

Obrazek
...w klapkach ;)
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 16.03.2011 08:10

Och nabrałam ochoty na tą trasę :) mam nadzieję, że uda sie w tym oku odwiedzić Hvar a tym samym przejść się tym szlakiem. Plan jest taki: jesli by nie było chłodniejszego dnia te wyruszymy koło 6.30-max 7.00, i jak zejdziemy spoceni z góry ;) to udamy się na plażę w sw Njedeli i tam sie popluskamy i powypoczywamy :)

Kasiu - twoje zdjecia są jak zwykle bardzo pomocne w ocenie moich możliwości - dam rady :) dzięki wielkie
mich
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 249
Dołączył(a): 20.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mich » 16.03.2011 09:36

też kiedyś wdrapałem się na sv. Nikolę, polecam każdej w miarę sprawnej osobie.
tu kilka zdjęć:
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=12660
widoki wspaniałe, do tego magiczne ruiny klasztoru w jaskini
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 16.03.2011 09:43

mich napisał(a):też kiedyś wdrapałem się na sv. Nikolę, polecam każdej w miarę sprawnej osobie.
tu kilka zdjęć:
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=12660
widoki wspaniałe, do tego magiczne ruiny klasztoru w jaskini

Wydaje mi się, że jestem sprawna ;) szczególnie jak mam przy sobie inhalator na astmę ;) znaczy się trochę Tatrzańskich szczytów zdobyłam. Dzięki za fotki :) i cenne opisy pod nimi

Kasiu - mam prośbę :oops:, kiedyś podawałaś na forum adres do swojego albumu ze zdjęciami z róznych zakątków Chorwacji z naciskiem na Hvar(chyba to była Picassa) - miałam go w ulubionych do momentu formatowania :( teraz szukam i szukam i znależć nie mogę tego linku, a powiem szczerze był inspiracją jeśli chodzi o miejca, które na Hvarze po prostu trzeba zobaczyć. Jeśli nie jest on już jakoś przeznaczony jedynie dla waszych prywatnych oczu mogłabyś podpowiedzieć link?
Tomasz61
Croentuzjasta
Posty: 191
Dołączył(a): 31.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz61 » 16.03.2011 10:05

Mam nadzieję, że Kaśka mnie nie zabije, za to :) też mam go w ulubionych i czasem zagladam

http://picasaweb.google.com/kasiamarko
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
HVAR - Sv. Nikola - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone