Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 25.01.2022 14:32

KOL napisał(a):Lipsi...


Nasza niezapomniana...
Fajnie było znów ją zobaczyć :!:

pzdr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 26.01.2022 16:55

:mrgreen: Świetnie, że kontynuujesz wakacyjne wspomnienia 8), a fotki znów są widoczne. Oby tak zostało i Fotosik nie wariował :mrgreen: ... Nawet jeśli kolejne zdjęcia byłyby wklejane przez croplowy serwer, to szkoda byłoby, aby bogata "historyczna" foto-oprawa relacji :? zniknęła na stałe.
U mnie niestety starocie zginęły, sporo powklejałam na nowo (właśnie przez serwer cro), ale to bardzo żmudne było. Tyle, że jako emerytka, mam trochę czasu na takie rzeczy :wink:. Gorzej, że część zdjęć przepadła mi po awarii komputera, a to co było na płytkach CD, nie zawsze chce się "w komplecie" odtworzyć .
Tak więc, :idea: trzymam kciuki za Twoje na Fotosiku, aby jednak wciąż były widoczne!
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.01.2022 17:21

dangol napisał(a)::mrgreen: Świetnie, że kontynuujesz wakacyjne wspomnienia 8), a fotki znów są widoczne. Oby tak zostało i Fotosik nie wariował :mrgreen: ...

Fotosik nie wariuje jak kasę zainkasuje.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 27.01.2022 14:03

longtom napisał(a):
KOL napisał(a):Lipsi...


Nasza niezapomniana...
Fajnie było znów ją zobaczyć :!:

pzdr



My byliśmy za krótko, żeby wyrobić sobie jakieś konkretne zdania na temat Lipsi. Choć są wyspy, gdzie już od pierwszych kroków po wyjściu z prom, czuje się, że to jest to. Tutaj czegoś takiego nie poczuliśmy. Ale może to przez porę dnia i przez to, że wystawiła nas wypożyczalnia. W każdym razie cieszę się, że mogłem przywołać miłe wspomnienia.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 27.01.2022 14:11

dangol napisał(a):Tak więc, :idea: trzymam kciuki za Twoje na Fotosiku, aby jednak wciąż były widoczne!


Ja też trzymam kciuki, bo na odtworzenie tego wszystkiego już nie ma szans. Zrobiłem to raz po likwidacji fmixa, ale wtedy było tego zdecydowanie mniej.


Janusz Bajcer napisał(a):Fotosik nie wariuje jak kasę zainkasuje.


Zawsze tak było, ale akurat ostatnia sytuacja z pieniędzmi nie miała nic wspólnego. Mam jakiś tam abonament. Po prostu przestało działać. Skontaktować się z nimi zresztą w dalszym ciągu nie można.


Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 27.01.2022 14:12

14 Październik

Wstajemy wcześnie rano, na dworze jeszcze kompletne ciemności. Nie na długo rozstaliśmy się z Zefyrosem. Około godziny 6 rano ponownie wsiadamy na jego pokład.
Rejs do Agia Mariny na Leros trwa 40 minut. Tym razem w porcie nie ma niespodzianki związanej z wypożyczeniem samochodu, Pan z firmy Moto Leros już na nas czeka. Bardzo szybko załatwiamy formalności i bez zbędnej zwłoki ruszamy na szybkie poranne zwiedzanie. Czasu, podobnie jak na Lipsi, nie mięliśmy zbyt dużo.

Jeden z symboli Leros, wiatrak na wodzie w Agia Marina.

Obrazek
Obrazek


Wąskimi uliczkami wspinamy się na wzgórze Pitiki, na którym wzniesiono zamek Penteli.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Choć pora na zwiedzanie była dosyć nietypowa, liczyłem, że na teren zamku można bez problemu wejść. Niestety, zamek otwarty od godziny 16.

Obrazek
Obrazek


Jeszcze widok na wiatrak w Agia Marina.

Obrazek
Obrazek


Przez spory parking przechodzimy na drugą stronę zamku. Trzeba przyznać, że zamek, którego początki sięgają XI wieku, robi wrażenie. Dodatkowo wschodzące słońce też na pewno dodawało mu uroku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jedziemy dalej. Zostawiamy za sobą zamek i urokliwe wiatraki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 27.01.2022 15:18

14 Październik c.d.

Kolejny symbol wyspy, kościółek Agios Isidoros.

Obrazek


Kościółek jak kościółek, ale tu oczywiście liczy się jego położenie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na tym kończymy nasz krótki rekonesans po wyspie Leros. Samochód parkujemy pod lotniskiem. Zostało nam jeszcze trochę czasu. Spędzamy go w zlokalizowanej naprzeciwko lotniska tawernie.

Obrazek


Na Astypaleę polecimy tym samolotem.

Obrazek


Niewielki samolot Sky Express wylatuje z Rodos i po drodze na Astypaleę ląduje na Kalymnos i Leros.
Oprócz nas na pokładzie chyba cztery osoby. Stewardesa tak rozsadza pasażerów, żeby równa ich część siedziała po każdej stronie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Lot trwał góra 20 minut. Nie wiadomo kiedy, znaleźliśmy się na Astypalei.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Nasz samolot i budynek lotniska.

Obrazek
Obrazek


Taśma bagażowa ruszyła tylko na chwilę, innych bagaży poza naszymi nie było :).

Obrazek
CDN
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.01.2022 15:10

Leros o wschodzie słońca... piękne widoki, w tym oświetleniu bardzo fajnie wygląda.
Zamek imponujący 8O , i sam i w zestawieniu z rzędem wiatraków prezentuje się super.
Szkoda że trochę taka krótka była wizyta na tej wysepce...
Zresztą na Lipsi też sporo czasu nie spędziliście. Widzę że nie przypadła Wam zbytnio do gustu, podobnie jak mi. Niby nic jej nie brakuje ale też nie ma w niej nic takiego co by za serce chwyciło. Choć kolor wody w Platis Gialos pamiętam do dziś 8)
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 31.01.2022 10:48

kulka53 napisał(a):Leros o wschodzie słońca... piękne widoki, w tym oświetleniu bardzo fajnie wygląda.
Zamek imponujący 8O , i sam i w zestawieniu z rzędem wiatraków prezentuje się super.
Szkoda że trochę taka krótka była wizyta na tej wysepce...
Zresztą na Lipsi też sporo czasu nie spędziliście. Widzę że nie przypadła Wam zbytnio do gustu, podobnie jak mi. Niby nic jej nie brakuje ale też nie ma w niej nic takiego co by za serce chwyciło. Choć kolor wody w Platis Gialos pamiętam do dziś 8)



Leros, choć krótko, wrażenia pozytywne, choć nie wiem czy byśmy tam wrócili, a Lipsi, nic dodać nic ująć. Mniej więcej to samo o niej mówiliśmy z Żonką miedzy sobą. Generalnie para Kalymnos, Telendos przypadła nam bardziej do gustu od pary Lipsi, Leros. Ja żałuje, że nie mięliśmy więcej czasu, bo bilety za 0 euro bardzo kusiły. Można było popłynąć na przykład na Kastellorizo, gdzie kiedyś chciałbym wrócić.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 31.01.2022 10:49

14 Październik c.d.

Na lotnisku chwilę czekamy na jedyną na wyspie taksówkę.

Obrazek


Astypalea bardzo nam się podoba i już od pierwszych metrów za lotniskiem, żałowaliśmy trochę, że przyjechaliśmy tam na tak krótko.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Zatrzymaliśmy się w Hotelu Tholaria. Już podczas naszej ostatniej wizyty na Astypalei zastanawiałem się nad tym hotelem, ale cena była nie do zaakceptowania, przynajmniej dla nas. Teraz mieli jakąś promocje no i to tylko jedna noc. W każdym razie podobało nam się. Postanowiliśmy zakończyć dosyć intensywną część wyjazdu i skupić się już bardziej na wypoczynku. Dodatkowo na drugi dzień musieliśmy bardzo wcześnie wstać, prom był po piątej rano. Prawie cały dzień, więc spędziliśmy w hotelu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wyszliśmy tylko coś przekąsić na krótki spacer do Chory.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.01.2022 11:21

KOL napisał(a):Wyszliśmy tylko coś przekąsić na krótki spacer do Chory.
Obrazek

Uwielbiamy te greckie szybkie posiłki... Oczywiście nie w czasie całego pobytu, ale tym zaczynamy i kończymy pobyt na greckiej ziemi...
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 01.02.2022 12:57

piekara114 napisał(a):Uwielbiamy te greckie szybkie posiłki... Oczywiście nie w czasie całego pobytu, ale tym zaczynamy i kończymy pobyt na greckiej ziemi...


Niby nic takiego, a jakoś się nie nudzi :).
Ostatnio edytowano 01.02.2022 12:59 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 01.02.2022 12:58

15 Październik

O 4:30 rano przyjeżdża po nas taksówka. Chwilę czekamy w porcie na spóźnionego Blue Star Naxos. Oprócz nas czeka tylko kilka osób. Jeszcze tylko sprawdzenie biletów, covidowych paszportów i możemy wejść na pokład pustego promu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Dwie godziny rejsu, spędziliśmy, niemal w całości wewnątrz promu. Pogoda delikatnie mówiąc nie zachęcała do siedzenia na otwartym pokładzie.

Na Donoussie zostawiamy walizki i chwile musimy poczekać na plaży, nasz Gospodarz kończy jeszcze sprzątanie pokoju.

Obrazek


W międzyczasie rozpogadza się. Radość Wielka. Znowu tu jesteśmy.

Obrazek
Obrazek


Pozostała część dnia to już czyste lenistwo, tak jak zresztą niemal cały nasz szósty już pobyt na Donoussie.

Obrazek
CDN
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 01.02.2022 13:55

KOL napisał(a): Radość Wielka. Znowu tu jesteśmy.


A dzięki Wam, ja też znowu "jestem" :D
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 01.02.2022 14:26

dangol napisał(a):A dzięki Wam, ja też znowu "jestem" :D


Nie chcę zapeszać, bo wiadomo jakie czasy teraz, ale do następnej planowanej wizyty na Donoussie pozostało nam mniej niż upłynęło od ostatniej :D. Mam nadzieję, że wyjazd dojdzie do skutku. Jednak te wiosenne wyjazdy kochamy najbardziej, a już dwa lata z rzędu epidemia nie pozwoliła nam na wiosnę Donoussy odwiedzić.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 157
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone