Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 04.07.2021 10:34

29-30 kwiecień

Te dwa dni to już relaks w czystej postaci. Przynajmniej dla dorosłych, bo chłopaków ograniczała jednak trochę szkoła. Okazało się, że w bardzo bliskim sąsiedztwie miejsca, gdzie spaliśmy jest mały sklepik, więc przez dwa dni nie ruszałem nawet samochodu.
Miejsce, które wybraliśmy na cztery noclegi nazywa się Hotel Odhisea. Można Ich znaleźć na Facebooku. Ja kontaktowałem się z Nimi i rezerwowałem pokoje przez WhatsApp. Cena to 25 euro za studio z kuchnią ze śniadaniem.

Przyjemne było wstać i od razu wyjść na balkon z takim widokiem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Trochę naszego bałaganu i grecki akcent na ścianie.

Obrazek
Obrazek

Chłopaki od rana „w szkole” :D.

Obrazek
Obrazek


Spacerek do Qeparo.

Obrazek


Samotny turysta :).

Obrazek
Obrazek


Widok na Górne (stare) Qeparo. Byliśmy tam w 2015 roku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać do początku sezonu turystycznego jeszcze daleko.

Obrazek


No i na koniec „plażing” i morskie kąpiele. Jeszcze kilka dni wcześniej wydawało się to kompletnie nierealne.

Do małej, niemal prywatnej plaży trzeba było zejść ścieżką.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na zdjęciu poniżej, u góry, widać nasze balkony.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
shaman72
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 204
Dołączył(a): 27.07.2015
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) shaman72 » 04.07.2021 10:47

Baaardzo sympatyczna miejscóweczka :)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 04.07.2021 18:21

KOL napisał(a):Był już wtedy nadmorski deptak? My byliśmy tam w 2015 roku, ale nad same morze wtedy nie zjeżdżaliśmy. Poszliśmy wtedy do Starego Qeparo.

Deptak był :D

Qeparo.jpg


Mieliście świetną plażę obok hotelu. Ta główna nam się niezbyt podobała. Jeździliśmy sobie do Borsh lub Livadhi.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10879
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 05.07.2021 07:41

A jakie jest zejście/podejście z tego hotelu na plażę. Ze zdjęć wynika, że Brela przy tym to pikuś.

Pytam tak na przyszłość.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 05.07.2021 08:12

shaman72 napisał(a):Baaardzo sympatyczna miejscóweczka :)


Dokładnie, byliśmy bardzo zadowoleni :).


wiola2012 napisał(a):Mieliście świetną plażę obok hotelu. Ta główna nam się niezbyt podobała. Jeździliśmy sobie do Borsh lub Livadhi.


Zwłaszcza, że poza sezonem nikogo tam oprócz nas nie spotkaliśmy. Główna plaża była rozkopana, taki przedsezonowy bałagan. Co do Livadi to nam się bardzo podobała, w końcu spaliśmy tam już dwa razy w poprzednich latach.


te kiero napisał(a):A jakie jest zejście/podejście z tego hotelu na plażę. Ze zdjęć wynika, że Brela przy tym to pikuś.

Pytam tak na przyszłość.



Nie było tak źle. Lepiej niż to wygląda na zdjęciach. Dodatkowo, kiedy wyjeżdżaliśmy, robotnicy poprawiali to zejście, wylewali mi.in betonowe schodki.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 09.07.2021 11:07

1 maj

Po dwóch dniach relaksu trzeba było w końcu zrobić sobie jakąś wycieczkę. Jedziemy niewiele ponad dwadzieścia kilometrów na plaże Lukova. Byliśmy tam dosyć wcześnie i kiedy przyjechaliśmy, oprócz nas i jednego niemieckiego kampera, nie było nikogo. Dookoła dobrze nam znany przedsezonowy bałagan. Krowy i inne zwierzęta opanowały nieprzygotowane jeszcze do sezonu plażowe bary. Nie rozkładamy się jednak na ładnej zresztą plaży, a idziemy szlakiem wzdłuż wybrzeża.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

„Mijanka” na szlaku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Szlak prowadzi do plaży Krorez, na którą jednak nie doszliśmy. Zrobiło się bardzo gorąco i parno, niebo zaszło chmurami. Nie było by spodziewanego efektu. Plaża Krorez jest czasem opisywana jako najładniejsza plaża Albanii, ale w tych warunkach pogodowych nie zrobilibyśmy nawet ładnych zdjęć. Zostanie na kiedyś tam.

Obrazek

Wracamy na plażę Lukowa. Podczas naszej nieobecności przybyło kilka samochodów, a kiedy wyjeżdżaliśmy, ruch już był całkiem spory. Widać było, że miejscowi upodobali sobie to miejsce do pikników. W końcu to pierwszy maj.

Obrazek


My pojechaliśmy jeszcze trochę posiedzieć na drugą stronę, gdzie nie było jeszcze nikogo.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


W drodze powrotnej, oprócz sklepu w Lukova, odwiedziliśmy jeszcze zamek w Borsh, do którego od niedawna prowadzi nowiutki asfalt.

Z parkingu na zamek trzeba było jeszcze kawałek wejść pod górę. Tam na dole stoi zaparkowany nasz samochód.

Obrazek

Historia tego miejsca sięga aż IV wieku p.n.e. W dawnych czasach nazywało się, jak to swojsko brzmi, Sopot. Stąd też czasem można spotkać się z nazwą Kalaja e Sopotit. Z osady pozostały tylko resztki starożytnych murów. W najlepszym stanie zachował się XVII-wieczny meczet Haxhi Bendos. Warto jednak odwiedzić to miejsce, chociażby dla pięknych widoków.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 13.07.2021 12:58

2 maj

Nasz pobyt w Qeparo dobiegł końca. Czas szybko leci i przed nami już tylko jedne miejsce noclegowe. Zanim jednak tam dotarliśmy odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc.
Pomimo, że byliśmy w Albanii już chyba naście razy, nigdy nie zwiedziliśmy Butrintu, postanowiliśmy zrobić to tym razem.

Mijamy Sarandę i jedziemy trochę na około, żeby do Butrintu dopłynąć "promem". Przed nami tylko jedno auto, więc udaje nam się wjechać za pierwszym razem. Koszt, 5 euro.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na parkingu bardzo dużo samochodów i autokarów. Było to jedno z dwóch odwiedzonych przez nas tego dnia miejsc, gdzie kompletnie nie było widać, że jesteśmy tam przed sezonem.
Za wejście, jeśli dobrze pamiętam, płacimy za pięć osób, płacimy w przeliczeniu około 100 złotych. Dostajemy też mapkę z opisem w języku polskim.

Przy wejściu wenecka wieża z XVI w.

Obrazek
Obrazek

Świątynia Asklepiosa IV w p.n.e. i agora.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Amfiteatr na 1500 osób rozbudowany w II w. n.e. w okresie rzymskim.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cały czas podążamy za przewodnikiem.

Obrazek


W pobliżu zrekonstruowanej weneckiej twierdzy znajduje się niewielkie muzeum.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Przewodnik prowadzi, a my za nim :).

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeszcze raz odwiedzamy okolice antycznego teatru.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Babtysterium z VI wieku n.e. Niestety piękna, podobno mozaika, która się tu znajduje, ze względów bezpieczeństwa jest przysypana piaskiem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Idziemy dalej.

Obrazek


Wielka Bazylika z VI wieku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Powoli idziemy już w kierunku wyjścia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tu zaczynaliśmy zwiedzanie Butrintu.

Obrazek


Wrażenia z Butrintu, bardzo pozytywne. Miejsce robi duże wrażenie. Przekrój historii, od czasów hellenistycznych, poprzez rzymskie do średniowiecznych. Wszystko „skąpane” w zieleni. Dobrze, że w końcu tu dotarliśmy
CDN
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 13.07.2021 14:41

Widzę, że jest to niedaleko wybrzeży wyspy Korfu. Ciekawa jestem, czy można z Korfu udać się tam na wycieczkę.
A ten prom... to taka kładka? 8O jak prom Buckleberry z "Władcy Pierścieni" :lol:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 13.07.2021 20:56

Magda O. napisał(a):Widzę, że jest to niedaleko wybrzeży wyspy Korfu. Ciekawa jestem, czy można z Korfu udać się tam na wycieczkę.
A ten prom... to taka kładka? 8O jak prom Buckleberry z "Władcy Pierścieni" :lol:


Z tego co wiem, to jeszcze w normalnych czasach, znaczy się przed pandemią, przyjeżdżały do Butrintu wycieczki z Korfu. Swoją drogą miał ponownie ruszyć prom Saranda-Korfu, ale nie wiem jak jest, nie interesowałem się tym ostatnio.
Prom (dosyć szumna to nazwa w tym przypadku :)), to taka właśnie kładka, tratwa. Coś jak prom Józef w Zdzieszowicach, z tym, że tam napędzany jest siłą ludzkich mięśni, a w Butrincie to już "wyższa technika" :D.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 14.07.2021 12:19

2 maj c.d.

Kolejny przystanek to Ksamil. Nigdy nas tam specjalnie nie ciągnęło, ale tym razem, mieliśmy po drodze, więc chcieliśmy zobaczyć co przyciąga tam corocznie wielu naszych rodaków.

Obrazek

Wizyta była krótka, ograniczyliśmy się do zobaczenia najpopularniejszej plaży w Ksamilu. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze wymienić pieniądze. Od razu przekonaliśmy się, że Polacy są tam częstymi gośćmi. Pan kantorze wymiany walut zarówno podziękował nam jak i pożegnał się z nami po polsku.
Czym bliżej morza ruch większy. Pewnie to skutek weekendu, bo przecież był dopiero 2 maj. No ale od razu nasunęła się myśl, co musi się tutaj dziać na przykład w sierpniu. Zaparkowaliśmy na wypełnionym niemal po brzegi płatnym parkingu. Dużo czasu straciliśmy na to, żeby „wcisnął” nas gdzieś Pan pobierający opłaty. Nawet bardzo dużo w stosunku do długości naszego pobytu w Ksamilu.

Obrazek


Na plażę wchodzimy przez jedną z restauracji.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na pewno jest ładnie. Kolor wody nam się bardzo podobał, jasny piasek też, ale czy chcieli byśmy spędzić tam dłuższy czas? Raczej nie. No ale przecież każdy lubi coś innego.


Jedziemy dalej w kierunku Sarandy.

Obrazek


Chwilę zajmuje nam znalezienie początku wjazdu do twierdzy Lëkurësit. W końcu znajdujemy drogę i „wspinamy się” naszym obładowanym po brzegi autem pod górę. Parking pod twierdzą prawie pusty. Myśleliśmy chwilę czy nie posiedzieć w tamtejszej restauracji, ostatecznie jednak wygrał pomysł, że konsumpcyjna część tego dnia odbędzie się w naszej kolejnej kwaterze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Przejeżdżamy przez całą Sarandę. Po drugiej stronie miasta robimy jeszcze zakupy w dużym sklepie. Możemy jechać na kwatery, które oddalone były jakieś 2,5 kilometra od centrum miasta.
Krótki rekonesans po pokojach, jest baaaardzo dobrze. Podział, kto, gdzie śpi, wypakowanie bagaży i do końca dnia już pełny relaks. Jeszcze tylko zorganizowanie posiłku. Co do posiłków, to ich zamawianie, odbywało się tam w bardzo wygodny dla nas sposób, ale o tym trochę później.

Obrazek
CDN
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18309
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.07.2021 12:01

My też mieliśmy mały problem ze znalezieniem drogi dojazdowej do twierdzy , gdy już wreszcie tam dotarliśmy spacerem późnym popołudniem - "pocałowaliśmy klamkę" :lol: Na szczęście nasz pobyt w Sarandzie trwał kilka dni . . .

Magda O. napisał(a):Widzę, że jest to niedaleko wybrzeży wyspy Korfu. Ciekawa jestem, czy można z Korfu udać się tam na wycieczkę.


Wycieczki do Butrintu miało w swojej ofercie mini biuro w porcie w Sarandzie , autokary zabierały turystów prosto z promów łączących Korfu z Sarandą . Nie wiem który z tych przewoźników


Pozdrawiam
Piotr
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 19.07.2021 10:23

3-5 maj

Ostatnie dni naszych albańskich wakacji poświęciliśmy niemal wyłącznie na wypoczynek. Z okolic Nili Deluxe, miejsca gdzie się zatrzymaliśmy, ruszyliśmy się dwa razy. Raz na spacer do Sarandy i drugi raz tylko do sklepu i myjni samochodowej.

Wspomniany spacer do Sarandy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Nili Deluxe to zupełnie nowe miejsce noclegowe. Jeszcze, poza pokojami, które my wynajmowaliśmy, nie do końca wykończone. Nam bardzo przypadło do gustu i zgodnie stwierdziliśmy, że możemy tam jeszcze wrócić.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Za pokój płaciliśmy 35 euro ze śniadaniem, ale jest to oczywiście ustalona indywidualnie cena przedsezonowa.

Kilka balkonowych i nie tylko widoków.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Co do posiłków to oprócz wliczonego w cenę śniadania, codziennie mama naszego gospodarza przyrządzała nam obiadokolację. W pierwszy dzień otrzymaliśmy menu, a potem przez messengera pisałem co i o której chcemy jeść. Potem dostawałem wiadomość, kiedy już wszystko było gotowe. Bardzo wygodny układ, jedzenie dobre i ceny spokojnie na naszą kieszeń. Zdarzyło nam się też zamówić, specjalnie dla chłopaków, pizzę z dowozem, chyba pierwszy raz za granicą.

Tutaj spożywaliśmy posiłki. Zdjęcia zrobione w większości wcześnie rano w dniu wyjazdu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zejście na posiłki i plażowanie.

Obrazek


Codzienna obserwacja przepływających promów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podsumowując, byliśmy bardzo zadowoleni i szkoda, że nie mogliśmy zostać na dłużej.

Obrazek
Obrazek

Po lewej plaża hotelu Mucobega, zlokalizowanego niedaleko od naszych kwater, mieliśmy się tam wybrać, ale jakoś nic z tego nie wyszło.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.07.2021 10:50

Z greckiej plaży nadrobiłam cała tą stronę. Dobrze, że nogi trzymam w Morzu Egejskim, bo bardzo by mnie od spaceru bolały....

Ten "prom" to niezła frajda, warto skorzystać z transportu na paletach :D a widzę, że w teatrze dalej woda stoi... Żółwie też w niej pływały? .... Nie rozumiem, czemu ta mozaika jest stale zasłonięta.. W 2018 też była... Nie mogą czynuechce tego zabezpieczyć i pokazać. :( na Cyprze takie mozaiki są pod dachem lub przeniesione do budynku z mozaikami i tam w odpowiednio utrzymywanym sztucznym klimacie (temp, wilgoć, prawie brak światła słonecznego) eksponowane, chodzi się pokladkach i z góry je ogląda...

Ksamil ma piękne kolory, ale plaże w lipcu odrzucały, ręcznika nie było gdzie położyć...

A co do promu z Korfu, podobno mają od sierpnia ponownie działać, ale od 1,5 tyg już na tą informację nie patrzyłam.... Warto zajrzeć na grupę albanską na fb.

:papa:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 19.07.2021 11:20

piekara114 napisał(a):Z greckiej plaży nadrobiłam cała tą stronę. Dobrze, że nogi trzymam w Morzu Egejskim, bo bardzo by mnie od spaceru bolały....


Dobrze Ci, zazdroszczę. Gdzie konkretnie wypoczywasz? My z Żonką mamy nadzieję w październiku się w Grecji zameldować. Oby tylko plany doszły do skutku. W zasadzie mamy wszystko zarezerwowane. Tylko czy teraz można być czegokolwiek pewnym?

Wracając do relacji, to żółwi pływało całkiem sporo, no a mozaika, czytałem, że jest odsłaniana, ale bardzo rzadko. Dla mnie też jest to trochę niezrozumiałe, zwłaszcza, że jak piszesz, w innych miejscach można takie mozaiki oglądać. Ksamil, odczucia podobne. Dla mnie pomimo kolorów, zdecydowanie nie jest to miejsce, gdzie chciałbym zatrzymać się na dłużej.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20. Albania 2021.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.07.2021 11:37

Jesteśmy na Kassandrze. Samochodem tylko północna Grecja.
Mymsmy plan jeszcze na wrzesień samolotem, we dwójkę, ale ciężko coś planować, bo nie wiadomo co i jak będzie, a maski na dworze bardzo mi nie pasują, a już część Grecji wpadła w pomarańczowe strefy (Halkidiki półwyspy są w żółtej). Zdradzisz jaki masz plan a jesień?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 152
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone