Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 02.12.2010 19:41

Oj Kuleczki ,Grecja to jednak piękna jest w każdym swym zakątku.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 02.12.2010 19:41

maslinka napisał(a):
Tymona napisał(a):p.s. A i jeszcze zapomniałam - ładne kwiatki widzieliście - mam takie w doniczce, a u nich to na wolności takie rosną :wink: :lol:

Kwiatki bardzo ładne, tylko dlaczego zwą się fiołki alpejskie, skoro rosną w Grecji? :wink:


W doniczce to Cyklamen perski !

Ten gruntowy Cyklamen alpejski bywa także zwany Cyklamenem neapolitańskim !

... ale ta nazwa też nijak do Grecji nie pasuje. :)

Najbezpieczniejsza ...

... to nazwa kolejna a mianowicie Cyklamen bluszczolistny czyli Cyclamen hederifolium.


Kota ... znaczy się "fiołka" można dostać !!!

:lol:


Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.12.2010 20:00

mariusz-w napisał(a):
maslinka napisał(a):
Tymona napisał(a):p.s. A i jeszcze zapomniałam - ładne kwiatki widzieliście - mam takie w doniczce, a u nich to na wolności takie rosną :wink: :lol:

Kwiatki bardzo ładne, tylko dlaczego zwą się fiołki alpejskie, skoro rosną w Grecji? :wink:


W doniczce to Cyklamen perski !

Ten gruntowy Cyklamen alpejski bywa także zwany Cyklamenem neapolitańskim !

... ale ta nazwa też nijak do Grecji nie pasuje. :)

Najbezpieczniejsza ...

... to nazwa kolejna a mianowicie Cyklamen bluszczolistny czyli Cyclamen hederifolium.


WOW 8O

Jeszcze nie zdążyłem w odpowiedzi powołać się na Mariusza, który już wcześniej pisał o cyklamenach....... a on nam już taki wykład urządził :roll: :lol: :D

Gratuluję wiedzy botanicznej :idea:

A pomyśleć, że kiedyś zdawałem maturę z biologii :oops:

Carnivalko, cieszę się bardzo, że Tobie, znawczyni tego kraju, podoba się co pokazujemy :D . My wyjechaliśmy zauroczeni Grecją i nie możemy się już doczekać kolejnego września :D

Oczywiście codziennie zaglądam do Twojej relacji, piękne zdjęcia pokazujesz :cool: . Troszeczkę też zazdroszczę albańskiej pogody :roll:

Magdo, spotkanie z polskojęzycznymi Paniami w Joaninie opisałem parę postów wyżej, o tutaj :cool: :wink:

Pozdrawiam
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 02.12.2010 20:14

kulka53 napisał(a):Magdo, spotkanie z polskojęzycznymi Paniami w Joaninie opisałem parę postów wyżej, o tutaj :cool: :wink:
Dziękuję za wskazówkę i podpowiedź - fakt, relacje czytam, bo to dla mnie najfajniesza rozrywka, a komentarze często pomijam...

pozdrawiam serdecznie
:D

p.s. no i w końcu wiem, co w doniczce tak bujnie kwitnie :lol:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.12.2010 20:15

Ale Wy się znacie na botanice! :D

Dzięki. Teraz już więcej wiem o cyklamenach :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 02.12.2010 20:56

mariusz-w napisał(a):
Kota ... znaczy się "fiołka" można dostać !!!

:lol:



A można i kota i fioła :roll:
Cytat z Wikipedii o zimowicie jesiennym:
"Kwiaty: Różowo-lila, lila, rzadko białe, lejkowate, stosunkowo niewielkie w porównaniu z innymi gatunkami."

O żółtych nic nie wiadomo :? Nie ma takich czy nikt ich nie widział :? Jak to możliwe - myśmy ich całe łany widzieli w wąwozie Vikos :!: I nigdzie więcej :( :(
Obrazek

Ja też myślałam, że cyklamen - kwiatek który rósł i w wąwozie i w Dodoni w wykopaliskach to fiołek alpejski. Tak nazywało się doniczkowe prezenty, które otrzymywała kiedyś moja mama. To było tak dawno więc nic dziwnego, że nikt prawdziwego fiołka alpejskiego nie miał możliwości oglądać.
No ale mamy tu wspaniałych znawców kwiatowych i wszystko staje się okręcone i proste :D :D :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 02.12.2010 21:08

To chyba to ! ;)

http://www.alpines.home.pl/p/art_sternberia_ht.htm


:)


... ale to tylko hobby... biologii to w szkole nawet nie lubiłem (a może nauczyciela).
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 02.12.2010 22:14

Miałam rację - mamy tu takich znawców, że żadna zagadka nie pozostanie zagadką. Mariuszu - cóż można powiedzieć 8O 8O 8O
Dzięki za rozwiązanie kolejnej zagadki.

Obrazek
Sternberia sicula ARCADIAN SUN - ta rosnąca w wąwozie Vikos w Grecji.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 03.12.2010 16:04

Jakiegoś honoris causa trzeba by Mariuszowi dać :!:

:wink:
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 04.12.2010 08:31

longtom napisał(a):Jakiegoś honoris causa trzeba by Mariuszowi dać :!:

Najlepiej tego uniwersytetu z nadmorskiej Ioanniny :wink: :oops: :lol:

Ale fakt faktem - jestem pod wrażeniem wiedzy botanicznej ! Lubię kwiatki i inne takie. Może wyssałem to z mlekiem matki, która na studiach musiała wkuć na pamięć cały Ogród Botaniczny 8O
Ale wyssałem tylko uczucie - wiedzy już nie :( :wink:

pozdrawiam 8)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.12.2010 19:39

longtom napisał(a):Jakiegoś honoris causa trzeba by Mariuszowi dać :!:


Jesteśmy "za" :D
Bo też jesteśmy pod wrażeniem :!:

Dla MARIUSZA :idea: :cool:

Obrazek

:D
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:26 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.12.2010 19:42

Dzień dwunasty, 15 września

Noc przebiegła spokojnie, nie byliśmy przez nikogo niepokojeni, ruch samochodowy na pobliskiej drodze był na tyle znikomy, że w ogóle go nie słyszeliśmy, natomiast autostrada na tyle daleko i głęboko w wyciętych skałach, że też nie dała nam się wcale we znaki. Na dzisiejszy poranek plan był następujący, wstajemy skoro świt, tylko się pakujemy i jak najszybciej uciekamy z deszczowej i pochmurnej głębi lądu na mamy nadzieję słoneczne i ciepłe wybrzeże :D .

Żeby uciekać jak najszybciej, najlepsza byłaby autostrada :lol: . Tym razem nie zawahaliśmy się z niej skorzystać, zwłaszcza, że właściwie nie było sensownej drogi alternatywnej na tym odcinku. Poza tym obiło mi się o uszy (tzn gdzieś wyczytałem na cro.pl :wink: ), że Via Egnatia jest wciąż bezpłatna, okazało się to prawdą. Tak więc około 6 rano, w całkowitych ciemnościach, wjeżdżamy na tę trasę, a do przejechania nią mamy zaledwie około 50 km.

Odcinek minął szybko i bez większych problemów, w kilku występujących na trasie tunelach zwalniałem do przepisowych 80 km/h (mniej więcej :wink: ), ruchu nie było prawie wcale. Tereny które mijaliśmy nieco przypominały mi jazdę tym odcinkiem autostrady w Chorwacji który wiedzie przez Małą Kapelę. A jak góry, to wiadomo, zjazdy i podjazdy, a jak autostrada to są one może i łagodne ale baaaaardzo długie. No i wciąż obciążona porządnie Skoda na tych podjazdach oczywiście słabła na tyle, że miejscami nie dało rady jechać szybciej jak 70-80 km/h :roll: :? .

Autostradę opuszczamy zjazdem Neochori/Paramithia, teraz kolejne 50 km lokalnymi drogami dzieli nas od naszego pierwszego na dziś celu. Jest całkiem pusto, jedzie się dobrze przez porośnięte gajami oliwnymi wzgórza, powoli wstaje dzień. Około 8 rano jesteśmy już w Pardze. Mijamy ją, musimy znaleźć sobie dogodne miejsce na zjedzenie śniadania i poranną toaletę, może uda się to na jakiejś fajnej pustej plaży?

Oczywiście nasze przypuszczenia się sprawdziły..... o ile rano ruszaliśmy pod niebem całkowicie przykrytym chmurami, o tyle nad samym morzem było przepiękne, bezchmurne i błękitne niebo. Gdy wyszło słońce, zaraz zaczęło porządnie przypiekać. Zjeżdżamy na plażę o nazwie Agia, poniżej wioski o tej właśnie nazwie......sporo poniżej :roll: . Wiedzie tam wąziutka i miejscami zniszczona asfaltówka, właściwie nie mieliśmy złudzeń co tam na dole zastaniemy, no ale chcieliśmy się naocznie przekonać. Również i tym razem nasze przypuszczenia sprawdziły się co do joty..... na dole, całkiem ładna plaża zabudowana była domami i obstawiona parasolkami. Zwiewamy stamtąd tak szybko, że nawet nie pomyśleliśmy o zrobieniu zdjęcia :D . Po stromym podjeździe zatrzymuję się tuż przed ponownym wjazdem na główną drogę i tam, na wielkim piaszczystym placu jemy nasze dzisiejsze śniadanie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.12.2010 19:43

Teraz zatrzymujemy się już w Pardze. Już wcześniej miałem zamiar zaglądnąć do tej miejscowości a utwierdziła mnie w tym zamiarze relacja meeg. Zatrzymuję się w cieniu przy głównej drodze przelotowej i udajemy się na spacer po tym przepięknie położonym miasteczku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:27 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.12.2010 19:45

Parga ma wszystko co turyście, czy może bardziej wczasowiczowi, do szczęścia jest potrzebne..... wąskie uliczki centrum, masę straganów z najróżniejszymi pamiątkami, sporo kafejek i tawern, piękne położenie, górujące nad miastem ruiny weneckiego zamku, wreszcie kilka większych i mniejszych plaż w samym centrum i nieco poza nim. Gdy znaleźliśmy się w Pardze, dochodziła już 10, sporo skąpo ubranych ludzi zmierzało w kierunku nabrzeża. Jedni kierowali się właśnie na główną plażę miasteczka o nazwie Krioneri, inni wsiedli na stateczek by popłynąć nieco dalej i cieszyć się nieco większą intymnością. Wyraźnie widać było, że dokładnie w połowie września sezon turystyczno wypoczynkowy trwa tu w najlepsze, choć faktycznie większość wypoczywających stanowili ludzie starsi.. W całej Pardze i w jej okolicach było pełno apartamentów do wynajęcia, stały pod nimi samochody z rejestracjami z najróżniejszych krajów. Myślę, że jest to świetne miejsce na spędzenie sympatycznych wakacji :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:28 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.12.2010 19:46

My oczywiście nie moglibyśmy sobie odpuścić wizyty w malowniczych ruinach :D . Uliczką, czy też właściwie po schodkach wspięliśmy się do niej zaglądając przy okazji na położoną po drugiej stronie plażę Valtos. W samych ruinach nic szczególnie ciekawego nie ma ale położenie i widoki są naprawdę przepiękne :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Twierdza Ali Paszy z Tepeleny położona na wzgórzu kawałek za miasteczkiem, podobno świetnie zachowana, potem żałowaliśmy bardzo, że jednak do niej nie zaglądnęliśmy :(

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:28 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 92
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone