Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dugi Otok 2022, Zaglav III, czyli "szyszka+"

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.04.2023 16:52

empire13 napisał(a):(...) to może czas na zmianę lokalizacji? (...)
Chyba jeszcze nie :hut:
"Zaglav IV" już zabukowany.
Noclegi po drodze też 8) -> w tym roku Triglavski Park (nad Bohinjskim Jeziorem).
Poza tym mam u Bernarda obiecaną "slaninę" z czarnych slavońskich (ma tam brata albo kuzyna farmera) świnek,
więc nie ma opcji, żebyśmy tam nie pojechali :lol:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 03.04.2023 20:40

boboo napisał(a):(...)
lunch, kawka, leciutkie fale i bujana sjesta :hut:
oraz było więcej lądowań na plażyczkach.


"I tak warto żyć " ... jak śpiewał klasyk 8)

P.S.
Bogdanie, dostaliśmy dzisiaj tajemniczą paczkę.
Jeżeli to Twoja robota ( dajemy 99,9 %),
to bardzo dziękujemy :D :papa:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.04.2023 21:02

Miłego czytania całej Rodzince 8)
Przy niektórych opisanych tam "rewelacjach" - jak to mówią - kopara mi opadała :wink:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 05.04.2023 06:22

Czas na podsumowanie i nawiązanie do "szyszka+" w tytule tego wątku :wink:

Powrót - mogę właściwie napisać: jak zwykle - z późnym śniadaniem w Landzeit przy Tauerntunnel.
W takich okolicznościach jakby lepiej smakuje:
IMG_20220711_143109.jpg


Dawno, dawno temu (jak ten czas leci), jakieś pół wieku wstecz, na letnie wakacje jeździliśmy do dziadków na Kurpiach (wioska pod Ostrołęką). Tak mi się to przypomniało, gdy byłem w trakcie "planowania pieca" na tarasie.
Bo 50 lat temu to było tak:
- a co wnusiu na śniadanie? jajka na kurkach?
- acha
- to masz tu koszyczek i wiadro. skocz do lasu, przynieś kurki i wiadro suchych szyszek.
(tu babcia tłumaczyła pod którą sosną mam szukać kurek - dacie wiarę, że bez GPS?)
Ponieważ borek sosnowy był zaraz "przez drogę", cała akcja trwała może 20 minut do pół godziny.
Gdy wracałem (bo takie akcje były prawie codziennie), patelnia wysmarowana słoninką już czekała na fajerce.
Teraz tylko wrzucić pod płytę szyszki i rozpalić.
- taaa,... taaa,... taaa,... - jak mawiał Himilsbach w Rejsie -
Jajecznica na słonince i kurkach, usmażona nad ogniem z szyszek, do tego pajda wczoraj upieczonego cheba... :D


Mając takie fajerkowe "cudo" na tarasie, wiedziałem, że muszę powtórzyć jajecznicę z wakacji u babci.
Jeśli chodzi o produkty na patelni, muszę się zadowolić kupnymi - nie pójdę do kurnika, nie oderżnę płatka słoniny z wiszącego pod pułapem połcia, nie znajdę w promieniu kilku/nastu kilometrów ani jednej kurki...
Nie znajdę ani jednej sosnowej szyszki... wokól nas tylko świerki i buki.
Takie czasy, takie miejsce...

Ale... przecież w Chorwacji, na prawie każdej plażyczce, na której lądowaliśmy, walały się miriady szyszek.
I tak podczas tego chorwackiego urlopu, przy każdym lądowaniu, zbieraliśmy nieco suchych szyszek.
(na marginesie: ani jedna szyszka nie pochodzi z terenu jakiegokolwiek Parku, gdzie nawet leżące suche szyszki są pod ochroną)
I się nazbierało przez dwa tygodnie 8) - duży 100-litrowy worek.

Po powrocie doczekałem się sezonu na kurki w sklepach :roll: :wink:
I pewnego późnoletniego poranka, "za pamięć Babci i Dziadka" :papa:
zaskwierczało i zapachniało na tarasie.

I tym dniu - dokładnej daty nie pamiętam, ale to był jeszcze sierpień - zamknąłem "Zaglavski urlop" 2022.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 04.05.2023 06:27

Poranek w Zaglav
IMG_20220711_044301.jpg
Poprzednia strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Dugi Otok 2022, Zaglav III, czyli "szyszka+" - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone