Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dugi Otok - garść informacji dla wyjeżdżających

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004
Dugi Otok - garść informacji dla wyjeżdżających

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 13.07.2016 21:10

Byliśmy tam kilka dni. Mieszkaliśmy w Sali.
Krótko: polecam bardzo wizytę na tej mało popularnej wyspie. Nie każdemu oczywiście. Poniżej spisałem kilka mam nadzieję użytecznych informacji na temat Dugiego Otoku...
Oczywiście to moja subiektywna opinia o wyspie i każdy może mieć zupełnie inny odbiór wyspy i inne przemyślenia gdy będzie tam przebywał.
Zdjęcia niestety nie są najlepszej jakości - poszedłem na łatwiznę i cenie sobie wygodę, dlatego używam już tylko telefonu do robienia zdjęć. Jednak tam jest tak przyjemnie, że nawet komórka jest w stanie pokazać piękno Dugiego Otoku.

1. Park Telascica - czyli to z czego wyspa jest znana najbardziej (oprócz plaży Saharun). Park bardzo fajny, ładne klify, ciepłe jak zupa Jezioro Slano, w którym można się kąpać. Oczywiście warto się tam wybrać jak tłumy ze statków wycieczkowych odpłyną już do swoich portów. Będzie pusto. My właśnie dlatego byliśmy po godzinie 16. Około godziny 17 jezioro było tylko nasze. Pustka. Na jednych i drugich klifach byliśmy również sami. Wjazd 25Kn od osoby. Jezioro około 30min pieszo od parkingu, no chyba że bardzo szybkim tempem to tak jak piszą - 20min. Zatoczki może i są fajne, ale niestety zbyt popularne i ciężko tutaj znaleźć jakąś pustą, bo ktoś od strony morza pewnie do niej zawinie. Nieco mniejszy ruch jest oczywiście w północnej części (np zatoka Cuscica na zdjęciu)

Klify przed i za jeziorem:
Obrazek
Obrazek

Jezioro Slano:
Obrazek

Zatoka Lojisce:
Obrazek

Zatoka Cuscica:
Obrazek

2. Sali - fajna miejscowość, nie żałujemy że to właśnie Sali wybraliśmy jako "bazę" noclegową. Mieszkaliśmy w samym porcie. Apartament idealny, dostał od nas 10-tke na booking.com, lokalizacja też, jedynie wieczorem trzeba było okna zamykać jak się imprezy w konobach przedłużały :-). Jest tutaj ciekawy coroczny festiwal w sierpniu (Saljske uzance). Ciekawy dla turystów bo miejscowi mówią, że dla nich oznacza to tylko 3 nieprzespane noce :-)

Widok z naszego okna na Sali:
Obrazek
Obrazek

3. Plaża Saharun/Sakarun - może i ładna, ale nie powaliła mnie na kolana, na zdjęciach z folderów wygląda dużo lepiej :-). Nieco dziwnych rzeczy pływało przy brzegu - z daleka ciemne jak glony, z bliska jakby poskręcane części jakichś roślin, a wysuszone na brzegu jasne jak drewno, przypominały jakbym był w tartaku i chodził po poskręcanych wiórach. Woda oczywiście czysta, ludzi niewiele, zacieniony parking podobno 50Kn lub też kombinacyjnie przy drodze za darmo, ale miejsc mało i trzeba dojść kilka minut na plażę, śmieci sporo :-). Tak nas bardzo nie zachwyciła że nie wróciliśmy na nią i znaleźliśmy inne bardziej nam pasujące. Na plus: wolno opadające dno, raczej piaszczyste.

Obrazek
Obrazek

4. Jaskinia Strasna Pec (na lądzie) - a w zasadzie droga do niej prowadząca - to piękna widokowo i nieco eksponowana szutrówka. Samej jaskini nie udało się nam zobaczyć bo była karteczka z podanym numerem telefonu, pewnie żeby zadzwonić jak się chce jaskinie obejrzeć :-). Ciekawe podejście, świadczące o bardzo małym zainteresowaniem zwiedzających. Oczywiście ani w drodze do jaskini ani w drodze powrotnej nie spotkaliśmy innego samochodu. Zresztą na tej szutrówce, szczególnie w jej drugiej części wymijanie się byłoby raczej trudne...
Z drogi szutrowej prowadzącej do jaskini widać też było, że można zejść do jakiejś ciekawej zatoczki, jednak zejście wyglądało na dość długie, a czasu było mało... wąska ścieżka... nie zdążyliśmy niestety...

Szutrówka prowadząca do jaskini:
Obrazek

Wejście do jaskini:
Obrazek

5. Jaskinia Brbiscica (przy brzegu) - ładna, doszedłem do niej "od góry" i wszedłem tylko do pierwszego progu. Austriacy którzy szli przede mną weszli od strony morza (widać ich na zdjęciu jak wpływają do jaskini) - trzeba wskoczyć do morza z niewysokiej półeczki i wpłynąć kilka metrów do jaskini. W samej jaskini z tego co mówili już nie jest głęboko. Dojazd do jaskini dobrą drogą, plus podejście ścieżką (czasem eksponowaną) kilkaset metrów. Nieco gorszy jest powrót na skały bo na półeczkę z której się skoczyło do wody trzeba się jakoś z powrotem wdrapać. Narzekali na to jak ich podpinałem do mojego akumulatora bo ich odmówił posłuszeństwa :-)

Wejście do jaskini to ta pionowa rysa na środku zdjęcia:
Obrazek

Wejście z drugiej strony - od góry"
Obrazek

Charakterystyczna "dziura" w okolicy jaskini:
Obrazek

Zdjęcia z wewnątrz jaskini już nie moje, tylko z internetu:
https://www.google.pl/search?q=brbiscic ... s&tbm=isch

6. Plaże - starałem się odwiedzić ich jak najwięcej, nie dotarliśmy tylko na sam "czubek" czyli do zachwalanej przez wielu miejscowości Veli Rat. Od strony pełnego morza są piękne małe zatoczki, jednak różnie jest z ich dostępnością. Nam spodobała się najbardziej jedna z nich, dlatego na nią wróciliśmy drugi raz. Pusta, dojazd betonową nieco stromą drogą, parking na 2 samochody, bez możliwości nawrócenia jeśli stoją już dwa, wtedy pozostaje wycofywanie kilkaset metrów do miejsca gdzie można nawrócić. Plaża pusta, krystalicznie czysta woda, raz byliśmy na niej sami, a raz mieliśmy towarzystwo rodziny Słoweńców.

"Nasza" plaża. Nazwy nie udało mi się ustalić...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

7. Goście - główne nacje sądząc po rejestracjach to Słoweńcy, Czesi, Słowacy. Polaków spotkaliśmy tylko dwukrotnie. Jazda przez wyspę to przepiękne widoki raz na otwarte morze a raz na ciekawie wyglądające wysepki od strony Zadaru. Innych użytkowników dróg spotyka się co kilka kilometrów. Czyli ruchu nie ma :-) No chyba że akurat przypłynął prom, bo ten jest pojemny...

8. Prom - jak pisałem wyżej - jest pojemy, odpływa 3 razy dziennie, na pokładzie i pod pokładem mieści się na pewno ponad setka samochodów. Inaczej mówiąc - będąc w porcie w Zadarze (Gazenica) na pasach parkingowych przeznaczonych dla wjeżdżających na prom jest się pewny że się zmieści na prom. Dodatkowo wjeżdża jeszcze jeden pas plus kilka samochodów. My byliśmy godzinę przed odpłynięciem, załapaliśmy się jeszcze, ale to był 1 lipca, a więc jeszcze nie pełnia sezonu. Proponuję kupić sobie bilety przez internet. Tak zrobiłem w obydwie strony i dzięki temu ominąłem kolejkę do kas w Zadarze bo dla tych co mają już bilet elektroniczny jest osobny wjazd po lewej stronie i nie było tam w kolejce nikogo, dzięki czemu do kolejki oczekujących na prom wjechałem kilkanaście samochodów "wcześniej". Widocznie jest to mało popularny sposób kupowania biletów... Koszt promu w 2016 to 176Kn samochód i 30Kn osoba, prom płynie nieco ponad 1,5 godziny i przypływa do Brbinj.
Ten prom obsługuje linię Zadar-Brbinj:
http://www.jadrolinija.hr/o-nama/brodov ... ja/kornati

Obrazek

9. Inne miejscowości na wyspie - jest ich niewiele, w sumie podobno 11 czy 12, w większości z nich byliśmy. Klimaty podobne, najbardziej podobało się nam oczywiście Sali, bo ma starówkę. Savar ze swoim pięknym cypelkiem też był ładny, no i Dragove z dwoma schronami na okręty.

Cypelek z kościółkiem, małą plażą i cmentarzem w Savar:
Obrazek

Schrony koło Dragove:
Obrazek
Obrazek


10. Wycieczka na Kornati - myślałem że będzie taniej, bo stąd najbliżej, niestety ze względu na niewielką liczbę turystów tutaj nie pływają takie duże jednostki jak z Zadaru czy innych miejscowości. Pływają kilkuosobowe, co jest pewnie zaletą (wykorzystują to sprzedawcy tych kursów jako argument) ale też i wadą, bo jest niestety chyba nieco drożej. Z Sali życzyli sobie 40-45EUR za osobę za całodzienny wypad z obiadem i biletem wstępu do parku w cenie. Niestety nie skorzystaliśmy. Innym razem...

Kornati widziane z Telasicy (Grpascak):
Obrazek

11. Wypożyczalnia rowerów - jest w Sali, w centrum. Koszt to 100Kn za dzień.

12. Bankomat i sklepy - tutaj nic się chyba nie zmieniło - jeden bankomat w Sali, markecik samoobsługowy w Sali, pełne wyposażenie, ceny nieco wyższe niż na lądzie, ale w porządku, lody, pizza itd - ceny podobne jak w innych miejscowościach turystycznych.

13. Latarnia - podobno fajna, wszyscy polecają, ale tak jak pisałem - nie dotarliśmy tam. Wybraliśmy inne ciekawsze wg nas miejsca, no bo i cóż ładnego może być w budynku latarni :-). Obok jest kemping, podobno bardzo fajny, też nie byliśmy na nim, ale być może kiedyś wrócimy...

14. Baza noclegowa - to przede wszystkim prywatne kwatery. Hotele są w Bozavie, jeden też w Sali. Nie wiem jak te w Bozavie, ale ten z Sali jakoś z zewnątrz nie zachęcał. Zdecydowanie w Sali lepiej wybrać prywatne apartamenty.

15. Vela Straza 337mnpm - czyli najwyższy szczyt wyspy jest niestety niedostępny ze względu na to, że to teren wojskowy i stoi znak zakazu wjazdu. Może choć rowerami się da? :-) Nie sprawdzałem, jeśli ktoś z Was był to niech podpowie, bo ładny asfalt prowadzi chyba na szczyt....

16. Ślad - jak zwykle nagrywałem sobie ślad Locusem, poniżej dla zainteresowanych:

Obrazek

Wszystkie przemyślenia dotyczące niewielkiego ruchu turystycznego, czasów oczekiwania na prom i ogólnie spokoju i ciszy - pisałem na podstawie mojego pobytu na wyspie na początku lipca. Dostanie się na prom w szczycie sezonu może być trudniejszym zadaniem, pusta plaza Sakarun też może byc nieosiągalna w szczycie sezonu. Niech potwierdzą Ci co byli jak jest w szczycie sezonu. Jednak porównując z moim pobytem dzień przed Dugim Otokiem na Pagu i dzień po Dugim Otoku na Krk - różnica w liczbie odwiedzających Pag czy Krk w porównaniu z Dugim Otokiem jest olbrzymia...

Jeśli ktoś ma jakieś inne zdanie, np wg niego latarnia jest piękna i głupio zrobiłem że tam nie pojechałem :-) - proszę wrzucić zdjęcia. Niech inni skorzystają.

pozdrawiam Dugootokowców!
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33331
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 13.07.2016 21:22

Nie wyjeżdżam, ale podoba mi się Jaskinia Brbiscica i ta droga szutrowa (co nie znaczy żebym tamtędy pojechał :roll: )
Saharun faktycznie "trochę" inna niż na folderach.... :wink:
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 13.07.2016 22:15

anakin napisał(a):Nie wyjeżdżam, ale podoba mi się Jaskinia Brbiscica i ta droga szutrowa (co nie znaczy żebym tamtędy pojechał :roll: )
Saharun faktycznie "trochę" inna niż na folderach.... :wink:


Pagowi może Dugi nie dorówna :-), ale ma swój klimat też dlatego, że jest mały ruch turystyczny...

To jeszcze Brbiscica z innej perspektywy:

Obrazek
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2975
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 13.07.2016 22:45

Dzięki wielkie!, bardzo interesująca relacja no i zachęta... powoli myślę nad 2017 i chyba się przełamie i pojadę trochę "wyżej" bo Dalmację mam już ogarniętą...
Jaki jest wybór Konob tam gdzie urzędowałeś ?
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 13.07.2016 22:53

yzedef napisał(a):Dzięki wielkie!, bardzo interesująca relacja no i zachęta... powoli myślę nad 2017 i chyba się przełamie i pojadę trochę "wyżej" bo Dalmację mam już ogarniętą...
Jaki jest wybór Konob tam gdzie urzędowałeś ?


Było ich kilka w samym porcie a i w bocznych uliczkach też widziałem. Dwie-trzy największe i najbardziej oblegane są obok siebie, widać ich parasole na drugim zdjęciu z mojego okna...
Tam na noc "parkowały" naprawdę wypasione jachty, wyglądały jak katamarany, no i ich właściciele/dzierżawcy tez się gdzieś stołować musieli :-)
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 13.07.2016 22:56

typ napisał(a):...

Bardzo dobre kompendium informacji.
Niektóre rzeczy widziałem przy okazji wycieczki na Kornati ale również wiele z tutaj wymienionych nie widziałem.
"Kręcę" się w tych rejonach - być może z czegoś skorzystam.
Dzięki za poświęcony czas by podzielić się czymś konkretnym z forumowiczami.
dub.religion
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 19.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dub.religion » 23.08.2016 18:54

Cześć, widzę, że nadal niepopularna wyspa - tym lepiej. Byliśmy z 5 lat temu i było rewelacyjnie. Chorwaci - właściciele apartmanu pierwszy raz gościli Polaków i byli zdziwieni, że przyjeżdżamy do Chorwacji :D W tym roku postanowiliśmy, że wracamy żeby zobaczyć jeszcze więcej. Poniżej kilka fot :papa:
Załączniki:
46.jpg
43.jpg
39.jpg
35.jpg
34.jpg
24.jpg
20.jpg
19.jpg
15.jpg
12.jpg
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 31.03.2017 21:59

Ktoś w tym roku się wybiera?
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 02.04.2017 18:51

Ja się zastanawiam, czy w tym roku nie spędzić wakacji na Dugim Otoku. Znalazłam nawet fajny camping jeszcze za Veli Rat, praktycznie na samym koniuszku wyspy. Dookoła jest sporo wysepek i będzie gdzie popływać pontonem... ale nie wiem czy zdołam zrezygnować z Hvaru. ;)
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 02.04.2017 19:06

Z tego co pamiętam ze zdjęć - kemping czyściutki, nowiutki, super położony.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 02.04.2017 19:14

Tak mi po głowie chodzi Camp Kargita, tylko wszystkie "lepsze" rzeczy są po drugiej stronie wyspy, a 60km pontonikiem w jedną stronę to jednak trochę daleko. ;)
No nic, jeszcze będziemy myśleć. :)
ufokking
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 561
Dołączył(a): 21.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ufokking » 21.04.2017 18:02

My będziemy na pewno w tym roku zwiedzać wyspę.

Mam pytanie czy jest szansa jechać w ciemno i upolować kwaterę? jakie były twoje odczucia? wszystkie miejsca zapchane czy były wolne miejsca do wynajęcia?

Jakie ceny za wynajęcie?

Interesuje mnie również info na temat promu i biletu kupionego przez internet

Gdzie kupowałeś bilet możesz mnie naprowadzić na stronę?

Jakie jest oznaczenie tego pasa dla osób co maja bilety kupowane przez neta?

Ile bilet jest ważny cały konkretny dzień czy dłużej?

I jak już cie tak dręczę :P to czy próbowałeś szukać u miejscowych wynajęcie lodzi żeby odwiedzić Kornati albo po prostu popływać dookoła wyspy? zauważyłeś taka możliwość?

:-D
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 21.04.2017 21:52

ufokking napisał(a):My będziemy na pewno w tym roku zwiedzać wyspę.

Mam pytanie czy jest szansa jechać w ciemno i upolować kwaterę? jakie były twoje odczucia? wszystkie miejsca zapchane czy były wolne miejsca do wynajęcia?

Jakie ceny za wynajęcie?

Interesuje mnie również info na temat promu i biletu kupionego przez internet

Gdzie kupowałeś bilet możesz mnie naprowadzić na stronę?

Jakie jest oznaczenie tego pasa dla osób co maja bilety kupowane przez neta?

Ile bilet jest ważny cały konkretny dzień czy dłużej?

I jak już cie tak dręczę :P to czy próbowałeś szukać u miejscowych wynajęcie lodzi żeby odwiedzić Kornati albo po prostu popływać dookoła wyspy? zauważyłeś taka możliwość?

:-D


Co do wolnych miejsc to nie wiem. Nie da się tego ocenić, bo ani mnie nikt nie zaczepiał, że ma do wynajęcie kwaterę, ani nikt nie stał z tabliczką :-). Mogę jedynie sądzić po tym ile miejsc jest na booking.com - teraz jest wolnych więcej niż na Pagu, więc może i w sezonie z tym jest łatwiej niż na Pagu, ale nie zagwarantuję. Na pewno standard tych wolnych (i w miarę tanich) jeszcze teraz apartamentów wydaje się być niższy niż "na lądzie". A może to kwestia tego że Dugi Otok jeszcze nie zadomowił sie na booking. Ja mam od jakiegoś czasu zarezerwowane i w czerwcu będę decydował czy jechać czy anulować bezpłatnie rezerwację i jechać gdzieś nieco taniej.
Kupowałem standardowo przez stronę jadrolinii.
Nie pamiętam jakie oznaczenie, ale zauważyłem je i tam podjechałem - z tego co pamiętam to był pierwszy pas z lewej strony, tak nieco z boku, no i nie było kolejki wtedy :-). To nie oznacza że tylko tamtędy możesz przejechać z biletem, podejrzewam że oznacza to że tamtędy mogą tylko Ci z zakupionymi już biletami (niekoniecznie przez net), a w pozostałych budkach kupujesz bilety w okienku, jak na bramkach autostradowych, więc trwa to nieco dłużej niż samo zeskanowanie biletu.
Bilet niby jest ważny na konkretną godzinę, którą wybrałeś podczas kupowania biletu, ale jednocześnie na bilecie jest napisane, że nie gwarantują że się dostaniesz na tą konkretną godzinę, wtedy jedziesz później.
Łódź na pewno można pożyczyć. Tak samo rower i skuter. Rozmawiałem na ten temat z Adamo travel, ale te kwoty są nieco nie na moje możliwości :-)
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 22.04.2017 23:55

Roxi napisał(a):Tak mi po głowie chodzi Camp Kargita ...

Ten kamp ma ponoć mocne branie i w sezonie ciężko wbić się bez rezerwacji, ma stałych bywalców. Nie wiem jak w czerwcu, bez rezerwacji bym się chyba nie odważyła.
Roxi napisał(a): ... tylko wszystkie "lepsze" rzeczy są po drugiej stronie wyspy, a 60km pontonikiem w jedną stronę to jednak trochę daleko. ;) ...

No co Ty ... do max 30 km wodą masz tego od liku, prześledź mapę w opcji satelia i fotki :) ... poniżej kolejno od najbliższych fajnych miejsc po same klify na wysokości jeziora (ok. 40km) jest tego sporo, poniżej tylko wybrane.
https://goo.gl/maps/nFP49thagoH2 - 15 km
https://goo.gl/maps/7EeJkyJQ9pv - 16 km
https://goo.gl/maps/N7NjZ81Rh6B2 - 17 km
https://goo.gl/maps/Md1aAFTDafN2 - 20 km
https://goo.gl/maps/4qLFkpyoP8P2 - 23 km
https://goo.gl/maps/XNLSymha8ev - 30 km
https://goo.gl/maps/LADo8ZyKWDD2 - 31 km od bazy ;)

I wysepka Mezanj też niegupia :) naprzeciw plaży Veli Zal.
Ta strona wyspy plażowo jest najpiękniejsza i najbardziej dzika bo praktycznie niedostępna z lądu :)
Prześledzone ale na kajak za dalekie odległości :?
kwasia84
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 17.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kwasia84 » 22.06.2017 23:31

My jedziemy na Dugi Otok w tym roku (rodzina 2+2) od 24 lipca do 3 sierpnia. Zarezerwowaliśmy apartament w Veli Rat, zależało nam na plaży Sakarun ze względu na dzieciaki. Cena kwatery dużo wyższa niż np. na sąsiednim Ugljan gdzie byliśmy w tamtym roku, ale już widzę że będzie co pozwiedzać, zapowiada się pięknie i chyba warto było dopłacić
Wybiera się ktoś może z dziećmi w tym terminie w okolicach Veli Rat?? (nasze mają 8 i 6 lat)
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Dugi Otok - garść informacji dla wyjeżdżających
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone