Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dugi Otok - garść informacji dla wyjeżdżających

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
lajt1979
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 09.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) lajt1979 » 18.07.2018 22:27

My wyjeżdżamy już 4 raz na Dugi Otok . Planowany wyjazd i powrót 20-29 lipiec . i miejsce jak najbardziej przypadło nam do gustu :) A pani z Savar sama nas namówiła żeby do niej przyjechać bo cena za nocleg dla 4 osób w tym okresie to 45 e .
Marrras
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 10.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marrras » 24.08.2019 13:48

Po pierwsze, dzięki za konkretny, treściwy wątek pełen użytecznych informacji na temat pięknej wyspy Dugi Otok.

Chciałbym dorzucić małą aktualizację z sierpnia 2019. Wiem, że były nowsze wątki o Dugim Otoku, ale ten wydaje się być najmniej "rozwodniony" i wyskakuje wysoko w googlu.

Prom: Można kupić bilet przez internet z wyprzedzeniem, co wg regulaminu gwarantuje wjazd na prom o danej godzinie
pod warunkiem przybycia odpowiednio wcześnie. My płynęliśmy w środku tygodnia, przyjeżdżaliśmy na godzinę przed, nie byłoby problemu nawet bez biletu, więc nie przetestowaliśmy jak w praktyce funkcjonuje gwarancja dla biletów z internetu.

Bankomaty: są 3 w Sali w porcie, 1 w Bożawie (choć znajomi się skarżyli, że chciał dużą prowizję) i 1 przy knajpie w parku Telaścica, blisko początku ścieżki do jeziora Mir. Był też Euronet na promie.

Płacenie kartą: bez problemu płaciliśmy: w markecie Tommy w Sali, w dwóch sklepikach w Bożawie, na stacji benzynowej w Zaglav, we wszystkich knajpach, których byliśmy (jedna w Zaglav, jedna w Sali, jedna na kampie koło Verunic). Można odnieść wrażenie że nie ma z tym problemu. Nie wiem jak w barach przy plaży.

Supermarkety: generalnie takiego z parkingiem i wózkami to na wyspie nie ma. Największym sklepem jest Tommy w porcie w Sali, ale nie jest przystosowany dla zmotoryzowanych.

Plaże: Jeździliśmy na zmianę na Sakarun (znana też jako Saharun) i Veli Żal. Obie mają piaszczyste dno. Sakarun ma również piasek na brzegu (prawdziwy, jak nad Bałtykiem, tylko że sięga ok. 3m w głąb lądu, potem otoczaki). Na Veli Rat plaża z dość dużych otoczaków. Veli Żal ma piękny kolor wody, Sakarun też, ale to Veli Żal zrobił na nas pod tym względem piorunujące wrażenie. Minusem Veli Żal jest brak cienia. Na Sakarun jest na skraju lasek gdzie można się rozbić w cieniu (np. rodziny z niemowlętami znajdowały tam schronienie). Przy Veli Żal i Sakarun są płatne parkingi. Veli Żal: 15 HRK za 2h, 30 HRK za dzień. Sakarun: 10 HRK za 1h, 50 HRK za dzień. Po 18 już nie kasują. Na Sakarun można za darmo zaparkować przy głównej drodze i wiele osób z tego korzysta. Do Veli Żal jest od drogi za daleko i też nie ma gdzie bezpiecznie stanąć - nie widzieliśmy nikogo kto by próbował. Przy wspomnianych plażach nie ma atrakcji dla dzieci typu dmuchańce, trampoliny, czy place zabaw. Nie ma też pryszniców (co nie dziwi, bo Dugi Otok ma problemy z wodą, a do tego plaże są oddalone od miejscowości, więc sytuacja pewnie się nie zmieni nawet jeśli kiedyś Chorwaci doprowadzą na wyspę wodociąg z lądu). Na plażę Brbinjscica, którą chyba polecał autor wątku, się nie wybraliśmy po relacji znajomych, że nie jest ładniej niż na Sakarun i Veli Żal, a jest problem z parkowaniem wzdłuż drogi dojazdowej i potem nawracaniem przy wyjeździe (pewnie jest OK poza sezonem gdy jest się jednym z dwóch samochodów co się na dole mieszczą :) ).
Dojazd do parkingu przy Veli Żal wąskim asfaltem, a do parkingu przy Sakarun szutrem. Normalnie się dojeżdża osobówkami. Gdy ktoś jedzie z przeciwka to się zjeżdża na pobocze bez potrzeby kombinowania gdzie zrobić mijankę jak na niektórych Chorwackich dojazdach do plaż. Czy jest tłok na tych plażach? Zależy z czym porównać. Na Veli Żal mniej ludzi niż na Sakarun. Ale nawet Sakarun na początku sierpnia to nie Władysławowo, czy w Chorwacji np. Baska lub Tucepi. Przyjeżdżaliśmy ok. 11:00 i zawsze się rozłożyliśmy na piasku przy brzegu i jak dojechali znajomi chwilę później, to zawsze było dla nich miejsce obok nas. Nie będę przesadzał, że z luzem, ale nie było wrażenia tłumów (choć każdy ma swoje subiektywne odczucia oczywiście).

Zachody słońca: Takie jakich nigdzie w Chorwacji nie trafiliśmy: przy latarni Veli Rat, na klifach Telascicy, na plaży Veli Żal.

Gdzie stacjonować? Uważam, że jeśli pasują komuś plaże Veli Żal i Sakarun, to lepiej gdzieś na północy wyspy. Z Savaru dojeżdżaliśmy do Veli Żal ok. 15 minut, a na Sakarun ok. 25 minut. Z Sali będzie ok. 25 minut dłużej. Niemniej, jeśli ktoś lubi wieczorem pochodzić po marinie, od knajpki do knajpki po czymś co chociaż przypomina starówkę, to wtedy tylko Sali. Kwestia priorytetów. Nam wystarczyła wizyta w Sali przy okazji wycieczki do Telaścicy.

Telaścica: Super. Nie są to oczywiście Plitvice czy Krka, ale też cena za wejście symboliczna. Wysokie skaliste klify naprawdę robią wrażenie. Szczególnie jak się obejrzało filmy z drona pokazujące jak wąska jest wyspa. Jezioro Mir ładne, ale nie zgadzam się z opisami wycieczek do parku wymieniających je jako główną atrakcję. Nie widzę też sensu się w nim kąpać gdy godzinę temu się wyszło z Jadranu. Na pewno warto przejść się do końca jeziora, bo ścieżka wzdłuż jeziora prowadzi do miejsca przy morzu ("plaży") gdzie są poustawiane wieże z kamieni i gdzie są fajne widoki na klify i z klifu. Bilet do parku jest ważny 24h i sam park jest (jeśli dobrze zrozumiałem) czynny całą dobę. Myślę, że dobrze pojechać wieczorem: jest trochę chłodniej, nie ma już ludzi z wycieczek przypływających do parku statkami i jest szansa na zachód słońca. Jak się ma niedosyt, albo nie wszystko się zobaczy przed zmrokiem, to można na tym samym bilecie wrócić rano. W sierpniu 2019 niestety w remoncie był fort Grpascak. Cały otoczony płotem. Na szczęście dostępny był punkt widokowy obok, z którego widać jezioro Mir i klif obok niego + jakieś pierwsze Kornati da się wypatrzeć. Generalnie Telaścicę zwiedza się pieszo po zostawieniu samochodu na parkingu w środku parku, ale na Grpascak w przeciwieństwie do innych punktów widokowych można wjechać samochodem.

Latarnia (Veli Rat): Nie zauważyliśmy opcji zwiedzania (wejścia na górę). I tak warto przyjechać zobaczyć tę latarnię i widoki wokół.

Woda: Generalnie turysty nie obchodzi to, że jest przywożona statkami na wyspę. Jak dopytałem gospodarzy, to tylko przyznali, że dobrze byłoby uważać by nie zostawiać niepotrzebnie odkręconej wody gdy się faktycznie nie korzysta, ale to tyle. Dopytałem też czy wodę z kranu można pić - powiedzieli że bez problemu, ale pewnie nie zawadzi zawsze w konkretnym miejscu spytać.

Ceny: W knajpach jest drogo. Ok, generalnie na wyspach jest drożej niż na lądzie, a na północy drożej niż na południu, ale i tak w porównaniu z większością miejsc w CRO jest drogo. Myślę, że w grę wchodzą: odległość od lądu, mała liczba turystów, może też orientacja na zasobne portfele tych co przypływają jachtami. Szacuję, że zostawialiśmy w restauracjach ok. 50% więcej pieniędzy niż w innych miejscach Chorwacji. Przykładowe ceny: 110 HRK za lignje prżene bez frytek w restauracji przy porcie (frytki dodatkowo 25 HRK), 75 HRK za pizzę prosciutto w restauracji na kampie, 10 HRK gałka lodów w kawiarni w Bożawie (+ chyba opłata za usługę 10 HRK, bo za 6 gałek płaciliśmy 70 HRK, a innym razem za 3 gałki 40 HRK, więc tak mi wyszło z układu równań :) )

Czy warto? Wg mnie zdecydowanie tak. Widoki unikatowe w Chorwacji. Plaże Sakarun i Veli Żal wśród najładniejszych w CRO, w tym Sakarun normalnie piaszczysty (bo różnie bywa z tym co Chorwaci uznają za piaszczystą plażę), a woda pięknie przejrzysta. Pewnie nie jest to jednak pierwsza wyspa w CRO do odwiedzenia, bo nie ma na niej pięknych zabytkowych miasteczek jak np. Krk czy Hvar. Gdyby Sali przenieść na wyspę Krk, Hvar czy Brac, to nikt by tam do niego nie zajrzał :)
Magnoolia88
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 16.02.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magnoolia88 » 05.03.2020 09:05

Witam wszystkich,
Po długim poszukiwaniu spokojnego miejsca bez tłumów na podróż poślubną, zmieniająca się tapety windowsa podsunęła nam pomysł z Dugim Otokiem. I tak właśnie trafiłam tutaj :)
Wybieramy się na wyspę na jakiś tydzień w czerwcu. Mamy zamiar w Zadarze wypożyczyć auto i przejechać całą wyspę, zatrzymując się w Sali. Przy okazji może polecicie jakąś konkretną wypożyczalnię w Zadarze? Jest ich dosyć sporo, a szczerze mówiąc to nigdy wcześniej nie wypożyczaliśmy auta i też nie wiem na co zwracać większą uwagę :)
Z tego co już zdążyłam poczytać to w warto odwiedzić Park Telascica, plaże Sakarun i Veli Zal, jaskinie o których było wspomniane na początku wątku, latarnie Veli Rat i pewnie większość miejscowości na wyspie oraz każde urocze miejsce gdzie uda się dotrzeć ;) także jeśli macie takowe do polecenia to bardzo chętnie rozważymy.
Nasuwa mi się jeszcze pytanie o prom, wiecie ile wcześniej można kupić bilet? Na czerwiec a nawet maj nie są jeszcze dostępne więc podejrzewam, że jakieś 2 miesiące do przodu, ale może ktoś ma potwierdzone info. No i ile wcześniej trzeba być w porcie aby w miarę bez problemu zmieścić się na promie? Godzina wystarczy?
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi :D
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 05.03.2020 14:13

Początek czerwca i koniec czerwca to trochę odmienne pory jeśli chodzi o ruch turystyczny. Na początku luz, na końcu czerwca już są poważne oznaki że to wakacje :-), ale można zaryzykować stwierdzenie że w całym czerwcu nie powinno być problemów z wjazdem na prom. Bilety na 26.05.2020 już są więc i na czerwiec się powinny niedługo pojawić. Niestety nie wiem ile wcześniej można kupić, ale tak naprawdę to nie ma znaczenia, bo zakup biletu nie ma związku z wjazdem na prom. Możesz kupić bilet w lutym na czerwiec, a ktoś kupi w czerwcu i stanie w kolejce w porcie przed Tobą i to on wjedzie a nie Ty....
Chyba że coś się zmieniło w ostatnim czasie w zasadach rezerwacji Jadroliniji.
mutrus
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 23.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutrus » 09.08.2020 12:34

Obrazek


Dla kogos kto juz w piatek wyjezdza na Dugi Otok cudowna pomoc i fajna relacja. Mialbym pytanie dotyczace Zatoka Cuscica...
Jak dojechac do niej i jezeli nie mozna autem to ile z buta?

Widze ze korzystamy z tej samej aplikacji (Locusmap). Z jakiej mapy korzystales dokladnie?
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 10.08.2020 18:54

Wtedy kiedy byłem dojechałem prawie do samej zatoki samochodem. Chyba ostatnie 200-300 metrów droga była już kiepska, żeby tam zjechać samochodem i zostawiłem go na poboczu szutrówki, gdzieś tutaj: https://goo.gl/maps/aESvEy4m7AcR33TP8
Wjazd z tego co pamiętam był płatny...
Co do Locusa - korzystam z map ze sklepu - tych "Locusowych". Są wystarczające i bardzo tanie.
mutrus
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 23.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutrus » 11.08.2020 21:03

Serdeczne dzieki za odpowiedz
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 28.08.2020 17:06

... a dzisiaj przy logowaniu do windowsa wyświetlił mi się taki widok...
Skojarzyłem, choć widziałem to z innej perspektywy, nie z powietrza, że to jezioro Mir:
Załączniki:
dugi.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.03.2021 11:18

Jeszcze miesiąc temu myślałam o tej wyspie, ale oprócz kilku wątków nic jakoś nie znalazłam na forum, a tu taka perełka, z konkretami, jak lubię. To zostaje chyba znowu przejrzeć co b.ing oferuje. Chyba, że macie fajny namiar na app. dla 3 os z osobną sypialnią i podzielicie się namiarami? Albo może jakaś zbiorcza strona z noclegami typu visit-pag.com

:papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.03.2021 11:26

boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 24.03.2021 13:26

piekara114 napisał(a):(...) Chyba, że macie fajny namiar na app. dla 3 os z osobną sypialnią i podzielicie się namiarami?
Masz PW.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.03.2021 19:57

:D
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 26.03.2021 03:06

Piekara, trzy ostatnie lata "kręcę się" w rejonie wyspy Dugi Otok.
Nie wiem na ile tam jedziesz i jak chcesz traktować miejsce gdzie śpisz, ale jeśli myślisz o miejscowości Zaglav...jedno z najmniej pociągających miejsc na wyspie , wieczorem trochę ponure, ale na sam nocleg to w sumie może ujdzie - w ostateczności.
Ja tam bywałem tylko na stacji benzynowej ( jedyna na wyspie) i zdarzało mi się zakupy w sklepiku robić.
Plaż brak, wrażenia mocno średnie.
Naprawdę mocno się nad tym zastanów.

Ja bym wybrał coś bardziej do góry - z wielu względów polecam zupełnie inne miejsce ( nawet dwa), ale to już kwestia na dłuższy opis i w razie zainteresowania, mogę coś podpowiedzieć.
W każdym razie, praktycznie na 99% odpuściłbym Zaglav .
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 26.03.2021 08:32

Nie spodziewałem się, że przyjdzie mi podziękować userowi baunty.
Bez ironii i sarkazmu: robisz świetną robotę (dla nas).
Im puściej w Zaglav tym lepiej.
Rano, raniutko gdy siedzę na balkonie słyszę tylko ptaki i czasem monotonne pyr, pyr, pyr rybackiej łódki.
Nie ma zgiełku targowiska czy muzyki z kafejki...
nie ma "GRAŻYNA, A LEŻAK GDZIE JEST?*"...
dzień nie zaczyna się bombardowaniem dźwiękami.
Takoż popołudniu/wieczorem, po powrocie z rejsiku. Cisza i spokój.
Brak wizgu dzieciarni, czy mordodarcia podchmielonych...
(nic przeciwko dzieciom, sam mam, przerabiałem wizgi i stwierdzam, że nam przyjemniej jest bez)
W konobie wybieram dowolne miejsce, bo pusto lub prawie pusto, nie mam wewnętrznego ciśnienia aby prędzej jeść i wychodzić, bo inni czekają...
Oby tak pozostało.

Całkiem serio: dzięki, baunty.



*
regulamin napisał(a):(...) WIELKIMI LITERAMI bo taki sposób pisania oznacza krzyk
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.03.2021 10:20

Myślałam o Sali, a to za sprawą tych zdjęć z pierwszej strony :D Ale to tylko lekki pomysł. Na pewno wolałabym jakąś większą miejscowość nie z 3 domami na krzyż. Pociąga mnie ta dzikość na wyspie, ale nie wiem czy nie będzie dla nas trochę za nudno, bo nie będzie jak zagospodarować wieczorów - i o ile w dzień lubimy mieć plażę prawie dla siebie, to wieczorem lubię mieć ruch i życie (na co dzień mieszkam w sennym miasteczku, gdzie po godz. 17 jest cisza i spokój, więc w wakacje lubię jak wieczorem coś się dzieje...) Tylko ceny na b.ing są delikatnie mówiąc mało korzystne, zwłaszcza w stosunku do jakości tych apartamentów, a b.ing na dziś jest dość wygodny, bo de facto nic z sezonem na dziś nie wiadomo....

Wakacje planujemy w połowie lipca na 10 nocy... Kierunek nie jest pewny, a co dopiero miejsce.... Choć przezornie zrobiłam rezerwację na b.ing na wyspie Rab - trafiła się super cena, więc czemu nie skorzystać. Odwołać oczywiście możemy....
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Dugi Otok - garść informacji dla wyjeżdżających - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone