Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dubrownik czy Mostar

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jackar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 683
Dołączył(a): 07.02.2014
Dubrownik czy Mostar

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jackar » 21.04.2014 17:30

Witam
W tym roku będę na płw. Peljesać. Jedzie nas 6 osób dorosłych i 3 dzieci (rozpiętość 10 - 4 lata).
Chciałbym pozwiedzać przy okazji kilka miejsc m.in. Dubrownik i Mostar, obawiam się jednak czy sytuacja finansowa nie zmusi Nas do wybrania tylko jednej z tych miejscowości.
I tu mam pytanie do Was drodzy cromaniacy, które miasto wybrać?
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 21.04.2014 18:30

Moim zdaniem jednak Dubrownik. Będzie bliżej z Pelješacu, super widoki (polecam wzgórze Srd i punkty widokowe z drogi nad miastem). Jednak Mostar też jest wart odwiedzenia w Waszym przypadku "kiedyś tam".
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 21.04.2014 18:33

Jackar napisał(a):Chciałbym pozwiedzać przy okazji kilka miejsc m.in. Dubrownik i Mostar, obawiam się jednak czy sytuacja finansowa nie zmusi Nas do wybrania tylko jednej z tych miejscowości.
I tu mam pytanie do Was drodzy cromaniacy, które miasto wybrać?

:?:

Z pewnością warto zobaczyć Dubrovnik, choć to kosztuje, głównie dojazd i parking podziemny (w sezonie 2013 20kun/godzina) oraz lody dla dzieci 10 kun gałka. :wink: Na mury nie musisz wchodzić, żeby podziwiać miasto, bo to jest jednak spory wydatek, zresztą z czterolatkiem chyba ciężko. Spacer po starówce to właściwie tylko koszt parkingu, bo kto Ci każe wchodzić do muzeów? Spacer Stradunem oraz po uliczkach i zakamarkach jest atrakcją samą w sobie. No, dzieciakom można zafundować wizytę u żółwia w Akwarium i Muzeum Morskim w Twierdzy Św. Jana, ale też nieobowiązkowo bo szału ni ma. Na Srd nie musisz wjeżdżać dość drogą kolejką, możesz wjechać samochodem (zjazd na Bosankę) i zaparkować na szczycie ponoć wciąż za darmo.
Mostar może też nic nie kosztować, prócz kosztów paliwa. Niedaleko starówki jest klasztor franciszkanów, obok którego zaparkujesz za darmo. Odległość od starówki taka, że nasza czterolatka dała radę. Spacer po starym mieście to też żaden koszt, my płaciliśmy praktycznie tylko za wejście do jednego z meczetów i domu tureckiego, ale opłata była symboliczna (coś mi się kojarzy 2E dorosły, ale głowy nie dam), a dzieci gratis.
Gdybym musiała wybrać, pojechałabym do Dubrownika, bo wiadomo, że to zabytek z pierwszej ligi, jednak Mostar naprawdę nie powinien generować większych kosztów niż cena dojazdu, a swój wielki urok też ma. Do tego paliwo w BiH tańsze. :)

A Pelješca oczywiście zazdroszczę... :wink:
Ostatnio edytowano 21.04.2014 18:39 przez Mikromir, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.04.2014 18:38

Na pewno polecam i jedno i drugie, ale czasami trzeba wybrać i robi się dylemat.
Obie wycieczki są całodzienne i nie da się tego skrócić.
Może wycieczka do Dubrovnika a powrót przez Mostar i BiH. Braliście coś takiego pod uwagę?

Podejrzewam, że jedziecie na 3 auta, na wycieczkę możecie się spakować do 2 aut, to zawsze obniży koszty (paliwo i parkingi, i pozwoli na obie wycieczki, kosztem komfortu, ale czasami coś za coś). Pamiętaj, że decydując się na Mostar musicie mieć zieloną kartę (przy przejeździe tylko tranzytowym nas nie sprawdzali, ale na granicy w głąb Bośni już tak) no i paszporty dla każdego uczestnika, a to już dodatkowe koszty przed wyjazdowe, jeśli ich nie macie (a nie każdy do Cro je robi)....
Do wycieczki do Mostaru warto się przygotować pod kątem historycznym, dlaczego to miasto było tak ważne (szlak handlowy), dlaczego tak ważne w czasie wojny jugosłowiańskiej, co symbolizuje - choć tyle, starsze dzieciaki powinny być już tym zainteresowane, jak się to odpowiednio im przedstawi

Dubrovnik i Mostar to dwa bieguny jak dla mnie.
Odpowiedzcie sobie na kilka pytań:
1. czy w grupie są osoby które widziały jedno lub drugie (będąc drugi raz w tym samym miejscu mogą być rozczarowane, że nie widziały czegoś nowego, a miały okazję)
2. czy interesuje Was zwiedzanie czy "szwędanie" się po uliczkach i zakątkach
3. czy dzieci zniosą jazdę do Mostaru (zwłaszcza jak będzie b.ciepło, musisz liczyć 3 godz. w jedną stronę),
4. czy są wśród Was osoby wierzące, dla których przy okazji Mostaru ważne byłoby zajrzenie do Medjugorie
5. czy chcecie wchodzić na mury w Dubrovniku czy je z góry (ze wzgl. na dzieci) odpuszczacie


Odpowiedzi TAK dla 3, 4 i odpuszczacie mury - wybierzcie Mostar

I jeszcze plusy i minusy:
Dubrovnik:
- jest na pewno bliżej, i w km i czasowo
- Perła Adriatyku
- top10 w Chorwacji
- wspaniały spacer po murach, nawet z dziećmi do zrobienia (np. po 18)
- najwspanialsza panorama w całej Cro - wzgórze Srd
- akwarium morskie dla młodszych (ponoć nie powala, ale nie byłam, alternatywa dla tych o nie idą na mury)
- można się udać bez paszportów i ZK
- cień w mieście, możliwość ucieczki przed upałem
- możliwość obejrzenia pobliskiego Kupari z zatoką umarłych hoteli
- 3km za Dubrovnikiem duży Lidl, Konzum - zakupy spożywcze w normalnych cenach

- problem z parkowaniem
- drogie parkowanie (parking kryty, a przy ulicy parkometry tylko na monety - trzeba być przygotowanym)
- spacer po murach w samo południe to katorga


Mostar:
- "spotkanie" z inną kulturą
- spotkanie z najnowszą historią
- "must see" BiH
- możliwość zwiedzenia meczetu
- tańsze paliwo
- możliwość połączenia z wizytą w Medjugorie i wodospadami Kravica
- dużo tańsze jedzenie w knajpach

- zdecydowanie dalej
- obowiązkowo paszporty dla każdego i ZK
- miasto w pełnym słońcu, ciężko znaleźć cień, aby wykorzystać go w czasie spaceru

Byłam i tu i tu, w tym roku Orebić w lipcu i będzie Dubrovnik ponownie :)

Oczywiście wszystko to ocena subiektywna, każdy może mieć inne zdanie i opinie.... Najwięcej kontrowersji będzie oczywiście czy z dziećmi iść na mury, ale o tym są osobne wątki
Tu też moja propozycja zwiedzenia
tu moja relacja, i Dubrovnik i Mostar jest
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 21.04.2014 18:43

Myślę, że do BiH przy krótszym pobycie obywatelom UE wystarczy dowód osobisty - czyli jak do Chorwacji.
Tu wybierz BiH:
http://poradnik.poland.gov.pl/
Zielona karta od ubezpieczyciela w Polsce za darmo.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.04.2014 18:46

Bardzo proszę nie robić ludziom wody z mózgu :!: :?

Do Bośni i Hercegowiny wystarczy dowód osobisty :!:

Informacja z ambasady B i H :!: :!: :!:
http://pl.ambasadabih.pl/sekcja-konsula ... tania-nzp/


Dubrownik moim zdaniem to klasa światowa, trudna do pobicia :D
Ostatnio edytowano 21.04.2014 18:56 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.04.2014 18:56

Jak masz samo OC i nie brałeś od razu ZK, to nie każdy ubezpieczyciel da za darmo, sprawdzone na własnym aucie.
I paszport w 2012 roku sprawdzali, i teraz przy delegacji służbowej też wymagali - szef chciał na dowód przejechać, ale musiał wkońcu w bagażu szukać paszportu (luty 2014)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.04.2014 18:58

Od roku 2009 wystarczy dowód osobisty, nieważne podróż prywatna czy służbowa :!: :roll:

Oczywiście Zielona karta musi być 8)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.04.2014 19:06

Nie kłócę się, podają że wystarczy dowód, ale jak przekraczałam w 2012 roku kierunku Mostaru to kilka aut na PL bez paszportu zawracało i skarżyli się na CB..
A w lutym to wogóle nie było dyskusji, nie chcieli wpuścić. Dyskusji nie było. Paszport, albo nie wpuścimy.

Czasami przepisy przepisami, prawo prawem, a życie swoje... Ja miałam takie dośw. więc o nich piszę....
Jackar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 683
Dołączył(a): 07.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jackar » 21.04.2014 19:10

Paszporty mamy wszyscy. Natomiast wszyscy jedziemy busem i ZK juz jest
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.04.2014 19:10

Nie wierzę w to, że ignorowali swoje własne przepisy, obowiązujące od kilku lat, po prostu jest to faktycznie niemożliwe :!: :!: :!:

PS: są setki relacji z ludzie przekraczających granicę z BiH, kiedy wpuszczali ich na dowód.

Co innego zawracania za brak Zielonej Karty, w to wierzę :!:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 21.04.2014 19:13

Myślę. że w przypadku Mostaru poważniejszym problemem jest to, czy latem będzie tam w miarę spokojnie czy też nie. Różne rzeczy mogą się jeszcze zdarzyć w międzyczasie. A nie pchałabym się oczywiście w sam środek jakiejś zadymy.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.04.2014 19:22

Mikromir napisał(a):Myślę. że w przypadku Mostaru poważniejszym problemem jest to, czy latem będzie tam w miarę spokojnie czy też nie. Różne rzeczy mogą się jeszcze zdarzyć w międzyczasie. A nie pchałabym się oczywiście w sam środek jakiejś zadymy.



Też się zastanawiam jak będzie z tymi sporami, czy uspokoi się czy zaogni jeszcze mocniej. Nie planuję BiH w tym roku, ale Sarajewo i kilka innych chciałbym zobaczyć w najbliższej przyszłości, a Ukr pokazuje jak utarczki mogą się skończyć
Lednice napisał(a):[u]Nie wierzę w to, że ignorowali swoje własne przepisy,


Nie musisz wierzyć, ja 2012 doświadczyłam, a Szef sam się dziwił, bo chwilę wcześniej tez w BiH był i nie było problemów. Proponuję to skończyć, kolega Jackar pozna nasze wątpliwości i opinie i ze znajomymi sami zdecydują. Paszporty mają, więc pewnie wezmą i nie ma problemu.Aale niech potem zdradzi, co wybrali, lub jeszcze niech się podpyta
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.04.2014 19:26

Z czym skończyć :?: :?
Piszesz bzdury, że w Bośni i Hercegowinie są obowiązkowo paszporty dla każdego i wypadałoby przeprosić :!: :roll:

Chyba, ze jesteś mądrzejsza od ambasady Bośni i Hercegowiny w Polsce :roll:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 21.04.2014 19:30

Lednice napisał(a):Z czym skończyć :?: :?
Piszesz bzdury i wypadałoby przeprosić :!: :roll:

Lednice, przyhamuj. To są ludzkie doświadczenia, a nie bzdury. Każdy podał swoje zdanie z uzasadnieniem i ok. Za co tu przepraszać? Wrzuć na luz - święta są... :wink:
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone