Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Verona

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.06.2023 14:13

maxredaktor napisał(a):kusi mnie także Arsenał

Ja zastanawiałam się nad muzeum historii morskiej (Museo Storico Navale), ale już się nie zmieściło. Będzie na następny raz :D .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18331
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.06.2023 23:34

A ja zastanawiam się jak to wszystko ogarnąć w pięć dni :roll:
Tyle pięknych , wspaniałych rzeczy do zobaczenia , a przecież spać kiedyś trzeba i jeść . . .


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.06.2023 10:53

piotrf napisał(a):A ja zastanawiam się jak to wszystko ogarnąć w pięć dni :roll:

Trzeba pogodzić się z faktem, że w 5 dni to się nie da. I jak to mówi mój mąż, trzeba wracać :oczko_usmiech: .
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 16.06.2023 16:10

My już od blisko dwudziestu lat wracamy :) I nadal mamy sporo rzeczy do odhaczenia :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.06.2023 20:10

maxredaktor napisał(a):My już od blisko dwudziestu lat wracamy :) I nadal mamy sporo rzeczy do odhaczenia :)

A Museo Correr widzieliście :wink: :?:

Wenecja, Museo Correr

Museo Correr w ogóle nie mieliśmy w planie zwiedzać. Kapryśna aura, wiatr, zimno i szare chmury nad Piazza San Marco skłoniły nas jednak, żeby wykorzystać darmowe wejściówki, jakie dostaliśmy razem z biletami do Pałacu Dożów. Daleko nie mamy, wystarczy przejść przez Plac św. Marka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Muzeum Correr zajmuje piętra budynku Procuratorie Nuove, który zamyka Piazza San Marco od południa. Wejście znajduje się w skrzydle napoleońskim L'Ala Napoleonica.
Kolejek nie ma :). Przechodzimy szybką kontrolę bagażu i już o chwili patrzymy na plac z okien muzeum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nazwa muzeum pochodzi od nazwiska Teodoro Correr, weneckiego opata i kolekcjonera sztuki, który w 1830 roku przekazał miastu swoją bogatą kolekcję. Ofiarowane zbiory obejmujące obrazy, rzeźby i posągi, rękopisy, dokumenty, książki, monety, medale, klejnoty, szkice, rysunki itp. dały początek muzeum.
Początkowo Museo Correr mieściło się w rodzinnym pałacu Correra, a do obecnej siedziby zostało przeniesione w 1922 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pierwsze sale zajmuje wystawa rzeźby, a tam dzieła m.in. autorstwa Antonia Canovy uważanego za największego przedstawiciela neoklasycyzmu w rzeźbie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


To Biblioteka Pisani, w której zgromadzono m.in. rzadkie rękopisy i druki z okresu od XVI do XVIII wieku.

Obrazek


Kilka sal naprawdę zachwyca wystrojem.

Obrazek


Ale Muzeum Correr to nie tylko dzieła sztuki, ale też różne pamiątki i eksponaty opowiadające o historii Republiki Weneckiej.
Przede wszystkim jest więc duża, bo zajmująca kilka sal, wystawa "Wenecja i morze".
Oglądamy tu mapy, szkice i wykresy żeglarskie, przyrządy nawigacyjne, ale przede wszystkim XVIII-wieczne drewniane modele statków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kolejne sale to dowód na potęgę militarną Republiki. Przechodzimy przez nie dość szybko, bo wystawa broni dużo bardziej podobała mi się w Pałacu Dożów.

Obrazek

Obrazek



Naszą największą uwagę przykuwają wyeksponowane w kilku salach wiekowe globusy, nad którymi pochylamy się ze szczególnym zainteresowaniem.

Obrazek

Obrazek


Polonia niemal od morza do morza i "nasz" Breslaw :).

Obrazek


Jest też przepiękny globus nieba.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na drugim piętrze Museo Correr znajduje się galeria obrazów, która koncentruje się głównie na malarstwie weneckim do XVI wieku. Szczerze mówiąc mamy już przesyt :). Sposób prezentacji dzieł mistrzów pędzla też nie zachęca, żeby kontynuować zwiedzanie tej części muzeum.

Obrazek

Obrazek

Tym bardziej, że za oknami zaczyna się przejaśniać 8) .


CDN :papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2512
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 17.06.2023 21:04

marze_na napisał(a):Museo Correr w ogóle nie mieliśmy w planie zwiedzać. Kapryśna aura, wiatr, zimno i szare chmury nad Piazza San Marco skłoniły nas jednak, żeby wykorzystać darmowe wejściówki, jakie dostaliśmy razem z biletami do Pałacu Dożów. Daleko nie mamy, wystarczy przejść przez Plac św. Marka.

My mieliśmy więcej szczęścia co do pogody, bo po wyjściu z Pałacu Dożów się pięknie rozpogodziło, ale za to nie skorzystaliśmy z tych darmowych wejściówek. Z przyjemnością sobie pooglądałam u Ciebie co straciliśmy :) .
Rzeźba anioła przykuła moją uwagę, bo rysy i włosy takie dziewczęce, a jednak chłopiec :mrgreen: . Ale globusy to nr 1 tego muzeum (wg mnie :) )
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.06.2023 14:12

wiola2012 napisał(a):My mieliśmy więcej szczęścia co do pogody, bo po wyjściu z Pałacu Dożów się pięknie rozpogodziło, ale za to nie skorzystaliśmy z tych darmowych wejściówek. Z przyjemnością sobie pooglądałam u Ciebie co straciliśmy

Szczerze mówiąc to też wolałabym lepsza pogodę i spacer np. po dzielnicy Castello w stronę Arsenału.
Museo Correr takie w starym stylu, na pewno nie zostało moim ulubionym, ale trochę eksponatów zdecydowanie robiło wrażenie. Oprócz globusów dużo uwagi poświęciliśmy modelom statków, urządzeniom nawigacyjnym, mapom, szkicom i rękopisom. Tyle, że gablotom ciężko robić zdjęcia :).
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18331
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.06.2023 17:38

marze_na napisał(a):Na drugim piętrze Museo Correr znajduje się galeria obrazów, która koncentruje się głównie na malarstwie weneckim do XVI wieku. Szczerze mówiąc mamy już przesyt :).


Zrozumiałem ( i poczułem :wink: ) co to przesyt w oglądaniu wspaniałości w Turcji , gdzie musieliśmy zrobić sobie przerwę na "nicnierobienie w szumie wody" , bo wszystkiego było o wiele za dużo :roll: :oczko_usmiech:
Na całe szczęście jest tam mnóstwo gór , rzek , jezior i cztery morza :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 18.06.2023 19:42

marze_na napisał(a):
maxredaktor napisał(a):My już od blisko dwudziestu lat wracamy :) I nadal mamy sporo rzeczy do odhaczenia :)

A Museo Correr widzieliście :wink: :?:


Nie, przyznam że jest nieco dalej na naszej liście.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.06.2023 20:21

maxredaktor napisał(a):
marze_na napisał(a):A Museo Correr widzieliście :wink: :?:

Nie, przyznam że jest nieco dalej na naszej liście.

Nie dziwię się. U mnie nie było wcale :wink: .


piotrf napisał(a):Zrozumiałem ( i poczułem :wink: ) co to przesyt w oglądaniu wspaniałości w Turcji
Na całe szczęście jest tam mnóstwo gór , rzek , jezior i cztery morza :mrgreen:

Takiego wyboru niestety nie mieliśmy :? , ale udało się spędzić chwilę na nicnierobieniu w zielonym skrawku serca Wenecji 8) .
Zapraszam :hut:.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.06.2023 20:22

Wenecja, Giardini Reali

Ogrody miałam wprawdzie na liście, ale mocno kusiły nas też oglądane z okien Museo Correr. I tam też skierowaliśmy pierwsze kroki po opuszczeniu gmachu Procuratorie Nuove.

Ogrody Królewskie założył Napoleon w 1806 roku. Obecnie funkcjonują jako park miejski i za darmo może wejść do nich każdy, kto szuka oddechu od gwaru i zgiełku niedalekich Piazza San Marco i Riva degli Schiavoni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Można pospacerować zadbanymi alejkami wśród zieleni i kwiatów albo posiedzieć na ławeczce pod pergolą.
Korzystamy jak widać nie tylko my 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Długo nie zabawiamy, bo w brzuchach zaczyna burczeć. Czas najwyższy zrobić użytek z porannych zakupów.
Przygotowanie pasty zajmuje nam niewiele ponad kwadrans :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Następnego dnia była powtórka, ale z dodatkiem krewetek 8) .

Obrazek

Obrazek


Dzień zakończymy wieczornym spacerem do dzielnicy Santa Croce, ale to już w następnym odcinku :hut:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 20.06.2023 09:24

Super jedzenie! A wino gdzie :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.06.2023 09:41

maxredaktor napisał(a):Super jedzenie! A wino gdzie :oczko_usmiech:

Nie zmieściło się w kadrze :lol: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.06.2023 09:43

Drugi wieczór w Wenecji

Najpierw przez Cannaregio ...

Obrazek


... zobaczyć Ponte Chiodo, jeden z dwóch na lagunie mostów bez poręczy ani barierek :).
Drugi to Ponte del Diavolo na wyspie Torcello.

Obrazek


Później nad Canal Grande,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


do Ponte degli Scalzi.

Obrazek


Ukończony w 1934 roku kamienny most Ponte degli Scalzi łączy dzielnicę Cannaregio z Santa Croce.
Kilka widoków z mostu i przechodzimy na drugą stronę Canal Grande.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nad kanałem Rio Marin.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Bardzo podoba nam się ta wieczorna cisza i spokój w zakątkach sestriere Santa Croce i San Paolo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Wszystkie drogi prowadzą w końcu nad Canal Grande i do mostu Rialto :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 20.06.2023 09:50

marze_na napisał(a):
maxredaktor napisał(a):Super jedzenie! A wino gdzie :oczko_usmiech:

Nie zmieściło się w kadrze :lol: .


Czyli nalewaliście prosto z beczek?

To mnie teraz zaimponowaliście.
:mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Verona - stron...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone