Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Verona

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.05.2023 07:49

Widok z salonu na kanał - pierwsza klasa, jeszcze jakby był tarasik (był?) na śniadanka ;)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4689
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 20.05.2023 15:12

marze_na napisał(a):Wydawało mi się, że czasu na dotarcie do apartamentu mamy dość dużo. Tymczasem ten szybko się kurczy, bo co chwilę zatrzymujemy się na kolejne ochy i achy 8) .

Przez te widoki można tam zapomnieć o bożym świecie. Czas tam zbyt szybko biegnie.

marze_na napisał(a):Najbardziej podoba mi się jednak widok z okien salonu, które wychodzą prosto na kanał.

Fajny ten widok.
U Was wszystko jak zwykle dopracowane do ostatniego szczegółu, więc podejrzewam, że na ten widok byłaś już przygotowana.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.05.2023 18:52

tony montana napisał(a):Widok z salonu na kanał - pierwsza klasa, jeszcze jakby był tarasik (był?) na śniadanka ;)

No nie, aż takich luksusów jak tarasik to nie mieliśmy :) .


megidh napisał(a):Fajny ten widok.
U Was wszystko jak zwykle dopracowane do ostatniego szczegółu, więc podejrzewam, że na ten widok byłaś już przygotowana.

Powiem Ci, że nie bardzo wierzyłam w ten widok :lol: . Zdarza się, że zdjęcia w ofertach niekoniecznie odzwierciedlają stan faktyczny :? , bo okazuje się czasem, że dla danego widoku to trzeba się mocno wychylać albo stawać na palcach :roll:


A propos tego co za oknem ...
Taki rozśpiewany gondolier oderwał nas raz od obiadu 8) .

marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.05.2023 19:27

Wenecja, 19.04_cz.I

Z długiej listy atrakcji na pierwszy ogień wybieramy to co mamy najbliżej - kościół Santa Maria dei Miracoli.
Raptem 300-400 metrów, a trasa zahacza o dwa malownicze mostki Ponte Widman i Ponte del Volto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bardzo podobały mi się w Wenecji te miejsca, gdzie kanały łączyły się bądź przecinały ze sobą. Z czasem celowo szukałam takich na mapie :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przyklejony do brzegu kanału rio dei Miracoli stoi kościół Santa Maria dei Miracoli. Zbudowano go w latach 1481-1489 według projektu Pietro Lombardo.
Santa Maria dei Miracoli jest jednym z najwcześniejszych przykładów architektury renesansowej w Wenecji. Powszechnie określa się go też mianem klejnotu weneckiego renesansu .

Obrazek

Obrazek


Ściany kościoła pokryte są płytami z kolorowego marmuru, który według miejskiej legendy miał pochodzić z pozostałości po budowie Bazyliki św. Świętego Marka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wnętrze kościoła jest jednonawowe ze znacznie podniesionym prezbiterium. Tutaj ściany również wyłożone są kolorowymi płytami marmurowymi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nawę nakrywa sklepienie kolebkowe z drewnianym stropem kasetonowym, na którym namalowane są wizerunki proroków i patriarchów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wejście do kościoła Santa Maria dei Miracoli jest płatne, a bilet kosztuje 3 €.
Można go także zwiedzać w ramach karty Venice Chorus Pass, która umożliwia wstęp do 16stu weneckich kościołów. Taka karta to wydatek 12 €. Skusiłam się, bo przeglądając tylko pobieżnie listę kościołów dostępnych z kartą przy dwóch postawiłam wykrzyknik i przy dwóch znak zapytania, a teoretycznie już przy czterech obiektach wychodzi się na zero.
Z perspektywy czasu oceniam ten wydatek jako niepotrzebny :roll: . Do wszystkich 16stu kościołów wprawdzie nie zajrzeliśmy, ale jakąś dyszkę zdążyliśmy odhaczyliśmy i tylko te dwa wykrzykniki (Miracoli i Sant'Alvise) okazały się dla nas warte uwagi.
Także lojalnie uprzedzam :wink: . A jeśli przy okazji uraziłam miłośników malarstwa Jacopa Tintoretto to przepraszam :oops: :smo: .


Opuszczamy Campo dei Miracoli.

Obrazek

Obrazek


I ruszamy przed siebie bez żadnego planu ciekawi gdzie nas nogi poniosą :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13060
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.05.2023 19:37

marze_na napisał(a):I ruszamy przed siebie bez żadnego planu ciekawi gdzie nas nogi poniosą :D .
Też jestem ciekawa :mrgreen:
Ale jakoś jestem też dziwnie spokojna, że w jakieś fajne miejsca :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.05.2023 14:06

Wenecja, 19.04_cz.II

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):I ruszamy przed siebie bez żadnego planu ciekawi gdzie nas nogi poniosą :D .
Też jestem ciekawa :mrgreen:


Szybko uczymy się, że to chodzenie gdzie nogi poniosą niekonieczne się w Wenecji sprawdza, bo skręcając w uliczkę niekoniecznie trafimy na jej końcu na most. Czasem trzeba więc zawrócić :D .

Generalnie kręcimy się teraz na zachodnim krańcu dzielnicy Castello.

Obrazek


Przez Ponte del Cristo ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek


i Ponte Borgoloco a Castello ...

Obrazek

Obrazek


trafiamy na plac Campo Santa Maria Formosa. Plac zawdzięcza swoją nazwę stojącemu tu kościołowi.

Obrazek

Obrazek


Kościół Santa Maria Formosa można zwiedzać i jest nawet na naszej karcie Chorus Pass, ale ograniczamy się tylko do wsadzenia głowy do środka :? .
Obchodzimy za to kościół dookoła podziwiając stojące tu pałace.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Moją uwagę zwrócił most, gdzie co chwilę ktoś przystawał i robił zdjęcia. To poszłam sprawdzić :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek


Tak oto odkrywamy Ponte del Paradiso :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Rajski most i widoki z mostu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Okolica okazała się idealna na pierwszy spacer po Wenecji. Turystów tu względnie mało, a uroczych mostków i malowniczych kanałów sporo.
W bonusie niezła lodziarnia, gdzie cono medio due gusti sprzedają za 2,80€ 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W końcu ze zdziwieniem stwierdzamy, że dotarliśmy już niemal na plac Świętego Marka :).
Przed nami widok na Most Westchnień z jednego z mostów nad kanałem Rio del Palazzo.

Obrazek


Wracamy więc w stronę Cannaregio. Na tłumy na San Marco nie mamy dzisiaj ochoty.

Obrazek

Obrazek


:papa:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 23.05.2023 14:27

Pięknie!
Mam ogromną nadzieję, że w tym roku także będę w Wenecji. A może i w Weronie :) Więc Wasze zdjęcia i relację prześledzę jeszcze nie raz i nie dwa :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.05.2023 17:34

Będziesz ponownie stacjonował na campie w Caorle?
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4689
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 23.05.2023 19:19

marze_na napisał(a):A propos tego co za oknem ...
Taki rozśpiewany gondolier oderwał nas raz od obiadu 8) .

To mieliście dwa w jednym.
Oprócz uczty smakowej trafiła się też uczta muzyczna.

marze_na napisał(a):Wenecja, 19.04_cz.II
mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):I ruszamy przed siebie bez żadnego planu ciekawi gdzie nas nogi poniosą :D .
Też jestem ciekawa :mrgreen:

Szybko uczymy się, że to chodzenie gdzie nogi poniosą niekonieczne się w Wenecji sprawdza, bo skręcając w uliczkę niekoniecznie trafimy na jej końcu na most. Czasem trzeba więc zawrócić :D .

Ale dzięki temu zawracaniu dobrze zapoznaliście się z terenem.
Fajne to Wasze niespieszne zwiedzanie.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.05.2023 20:28

marze_na napisał(a):A propos tego co za oknem ...
Taki rozśpiewany gondolier oderwał nas raz od obiadu 8) .

Wow, takie atrakcje za oknem :o Super miejscówkę mieliście! :D
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 23.05.2023 21:14

piekara114 napisał(a):Będziesz ponownie stacjonował na campie w Caorle?


Raczej tak. Dzięki temu nie musimy nic rezerwować. W tym roku chcieliśmy wypuścić się nieco dalej na południe, ale egzamin ósmoklasisty pomieszał nam szyki.
Niemniej tamte rejony nam bardzo odpowiadają, jest jeszcze sporo miejsc do zobaczenia, jak choćby Treviso, przez które tylko przejeżdżaliśmy.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.05.2023 07:29

maxredaktor napisał(a):Mam ogromną nadzieję, że w tym roku także będę w Wenecji. A może i w Weronie :)

Życzę serdecznie :D .
Też bym jeszcze raz pojechała :hut: .


megidh napisał(a):Fajne to Wasze niespieszne zwiedzanie.

Wydawało mi się wtedy, że jak mamy pięć dni do dyspozycji to ze wszystkim zdążę. Naiwna ... :roll: :lol: .


maslinka napisał(a):Super miejscówkę mieliście! :D

Naprawdę polecam :) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.05.2023 10:59

Wenecja, 19.04_cz.III

Przypadkiem wychodzimy wprost na niezwykłą księgarnię - Libreria Acqua Alta.

Obrazek

Obrazek


Bardziej przypomina antykwariat niż księgarnię, poza tym to jeden wielki chaos. Książki piętrzą się dosłownie wszędzie. Oprócz oczywistych regałów do przechowywania zbiorów wykorzystywane są łodzie, kajaki, a nawet gondola.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Miejsce raczej dla szperaczy, bo znalezienie tu konkretnego tytułu zdaje się graniczyć z cudem. I dla turystów, którzy mogą kupić kalendarz, magnes lub pocztówkę, a za datek "co łaska" usiąść w przycumowanej na brzegu gondoli.

Na koniec dla mnie dość kontrowersyjny recykling. Zniszczone już książki posłużyły do budowy schodów na punkt widokowy na kanał, a jeszcze inne podpierają zewnętrzną ścianę robiąc za elewację.

Obrazek

Uczucia po wizycie w Libreria Acqua Alta mam mieszane i raczej dalekie od powszechnych w interenatach zachwytów :? .


Przechodzimy przez Campo Santi Giovanni e Paolo (jeszcze wrócimy tu pozwiedzać :hut: )

Obrazek

Obrazek


i udajemy się prosto nad Canal Grande. Zdążyliśmy złapać ostatnie promienie słońca 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zanim pomyślimy o zakupach i kolacji pokażę jeszcze moje ulubione chyba miejsce w dzielnicy Cannaregio.

Obrazek

Obrazek


Docieramy nad kanał rio della Misericordia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


To największe zagłębie barów, kawiarni, trattorii i restauracji w tej części Wenecji.
Gwarne, ale niezbyt zatłoczone, bo oddalone od głównych szlaków turystycznych. Z klimatem i ze smakiem :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 24.05.2023 11:41

marze_na napisał(a):Wenecja, 19.04_cz.III

Przypadkiem wychodzimy wprost na niezwykłą księgarnię - Libreria Acqua Alta.

Bardziej przypomina antykwariat niż księgarnię, poza tym to jeden wielki chaos. Książki piętrzą się dosłownie wszędzie. Oprócz oczywistych regałów do przechowywania zbiorów wykorzystywane są łodzie, kajaki, a nawet gondola.

Uczucia po wizycie w Libreria Acqua Alta mam mieszane i raczej dalekie od powszechnych w interenatach zachwytów :? .



Miałem podobne odczucia.
Księgarnia jest rzeczywiście popularna, latem niestety ciężko jest się w niej poruszać. Byliśmy tam raz, wracać nie zamierzamy.
Śledzę ich profil na FB, czasem zamieszczają urocze zdjęcia z kotami :)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 24.05.2023 16:35

Jak na jeden dzień, to niezłą pętelkę zrobiliście :).
O księgarni czytałam, ale nie zmieściła się w naszym grafiku :wink:. Popatrzyłam u Ciebie i mi wystarczy :oczko_usmiech: , za to rajskiego mostu trochę mi szkoda, że nie widziałam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Verona - stron...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone