Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Verona

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.05.2023 13:33

Bardzo zielono przy kanałach. Całkiem inaczej niż w Wenecji i mam wrażenie, że tak dopieszczone jest to miasteczko.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.05.2023 14:07

No i ja też jestem :)
5 dni w Wenecji to można się poczuć prawie jak u siebie :)

Cudowne zdjęcia w zajawce

W Treviso nie byłem, w pozostałych miastach zajawki - i owszem :)

:boss: :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.05.2023 21:48

piekara114 napisał(a):Bardzo zielono przy kanałach.

I mnóstwo kwiatków :D .
Miasto rzeczywiście jest dopieszczone.
I czyste, ale na północy Włoch to chyba nic nadzwyczajnego.


tony montana napisał(a):No i ja też jestem :)
5 dni w Wenecji to można się poczuć prawie jak u siebie :)

Cześć Tony.
Po tych pięciu dniach ciągle mamy w Wenecji sporo miejsc, do których nie udało się dotrzeć.



tony montana napisał(a):W Treviso nie byłem, w pozostałych miastach zajawki - i owszem :)

Wiem. Przeczytałam przed wyjazdem większość relacji na cropli :D .
Powiem Ci, że taką Padwe na przykład potraktowałeś mocno po łebkach :wink:.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 17.05.2023 21:59

marze_na napisał(a):Obrazek

Ciekawy ten mural (bo to chyba nie jest padający na ścianę cień ?).
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.05.2023 23:06

megidh napisał(a):Ciekawy ten mural

To jest akurat instalacja z siatki ogrodzeniowej :D .
Po wykadrowaniu może widać lepiej.

Obrazek

Jest tego w Treviso więcej. My trafiliśmy jeszcze na taki.

Obrazek
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.05.2023 14:40

Treviso, cz.II

Wracamy na uliczki Treviso.

Obrazek

Obrazek


Przed nami klasztor i kościół św. Franciszka (Chiesa e Convento di San Francesco).

Obrazek

Obrazek


Niewielka grupa Braci Mniejszych, wysłana przez samego Franciszka z Asyżu, przybyła do Treviso w 1216 roku i postawiła prosty klasztor i kaplicę. Budowę obecnego kościoła i klasztoru rozpoczęto w 1231, a ukończono w 1270 roku.

Obrazek

Obrazek


Zaglądamy do środka.

Obrazek

Obrazek


Nawę nakrywa drewniany strop, jak się później przekonamy, o konstrukcji bardzo charakterystycznej dla gotyku w całym regionie Veneto.

Obrazek


Poza tym warto rzucić okiem na freski, m.in. gigantyczne przedstawienie św. Krzysztofa z końca XIII wieku czy XIV-wieczne wizerunki czterech ewangelistów na sklepieniu absydy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Miejscem, które koniecznie chciałam odwiedzić w Treviso, była Isola della Pescheria - wyspa na kanale Cagnan, na której zorganizowano targ rybny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Poza rybami i owocami morza można tu też kupić owoce i warzywa. Tradycyjnie pozachwycaliśmy się bogatym asortymentem na stoiskach, zwłaszcza morskimi stworami :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Spacerowicz :lol: .

Obrazek

Obrazek


My też się przespacerujemy dalej, tym razem nad rzekę Sile, zamykającą centro storico od południa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozostaje nam jeszcze tylko wrócić na Piazza dei Signori, główny plac Treviso.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najważniejszym budynkiem na placu jest gotycki Palazzo dei Trecento. Zbudowany w 1210 roku był siedzibą Wielkiej Rady Miejskiej. W obszernej loggi pałacu obecnie działają kawiarnie.

Obrazek

Obrazek


Do Palazzo dei Trecento przylega neogotycki Palazzo del Podestà z XIX wieku. Dominuje nad nim wieża Torre Civica uchodząca za symbol Treviso.

Obrazek

Obrazek


Zegar na wieży pokazuje, że zbliża się południe. Pora kończyć tą krótką wizytę w Treviso. Miasto zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie 8) .
Szczerze mówiąc to polecam na nocleg zamiast Mestre, jeśli ktoś szuka tańszej alternatywy dla pobytu w samej Wenecji.

Ruszamy w kierunku stacji kolejowej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Moża nie sprawdzać rozkładu, bo pociągi do Venezia Santa Lucia jeżdżą z Treviso z częstotliwością 4-5 na godzinę. Zawsze coś będzie, jak nie za 5 to za 15 minut.
Bilety tradycyjnie kupujemy w automacie (3,80 €/os), obowiązkowo kasujemy i udajemy się na peron.

Obrazek

O 13stej powinniśmy już być w Wenecji :hut: .

:papa:
kd
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 154
Dołączył(a): 26.07.2003
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) kd » 18.05.2023 17:13

Ja też się melduję . Wenecję odwiedzimy ponownie po kilkunastu latach już w czerwcu
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.05.2023 23:47

kd napisał(a):Wenecję odwiedzimy ponownie po kilkunastu latach już w czerwcu

Trochę zazdroszczę :D .
Chciałbym mieć wyjazd dopiero przed sobą :hut: .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2480
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 19.05.2023 06:58

Oglądając zdjęcia z zajawki pomyślałam sobie, że gdy my byliśmy, to tak zielono nie było, a tu się okazuje, że to Treviso :D .

Nam się jednak aż tak bardzo nie spieszy. Jest dopiero po 8.00, a skoro internety polecają choć chwilę przespacerować się po centrum Treviso to postanawiamy osobiście sprawdzić czy rzeczywiście warto.


Widać, że warto :) . Preferuję noclegi w centrum, ale przy tak dobrej komunikacji warto rozważyć to miasteczko.
pavlo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 645
Dołączył(a): 21.01.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) pavlo » 19.05.2023 08:49

Obrazek
Bilety tradycyjnie kupujemy w automacie (3,80 €/os), obowiązkowo kasujemy i udajemy się na peron.

Moi znajomi zapomnieli skasować bilety i dostali pozdrowienia o wartości 100 €/os. Warto poznać obyczaje kraju do, którego się udajemy :mrgreen: :oczko_usmiech: Ja bilet na podróż z Tobą skasowałem i jadę dalej, choć wolę płynąć :mrgreen: co jak widzę na fotkach jest możliwe :mrgreen: :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.05.2023 14:27

wiola2012 napisał(a):Oglądając zdjęcia z zajawki pomyślałam sobie, że gdy my byliśmy, to tak zielono nie było, a tu się okazuje, że to Treviso :D .

Preferuję noclegi w centrum, ale przy tak dobrej komunikacji warto rozważyć to miasteczko.

Zawsze można w centrum Treviso :wink: .


pavlo napisał(a):Moi znajomi zapomnieli skasować bilety i dostali pozdrowienia o wartości 100 €/os. Warto poznać obyczaje kraju do, którego się udajemy :mrgreen: :oczko_usmiech:

To kosztowną podróż sobie zafundowali :roll: .
Biletomat zawsze przypomina o konieczności skasowania biletu, a na samym bilecie też jest informacja.


pavlo napisał(a):Ja bilet na podróż z Tobą skasowałem i jadę dalej, choć wolę płynąć :mrgreen:

Popływamy 8) . Jak już staliśmy się posiadaczami 48h biletów na vaporetto to podpływaliśmy nawet jeden - dwa przystanki :mrgreen: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.05.2023 14:39

Przywitanie z Wenecją :)

Z dworca kolejowego Venezia Santa Lucia wychodzimy wprost na Canal Grande.
Siadamy na brzegu. Ja chłonę te pierwsze wrażenia, a Paweł kontaktuje się z właścicielką mieszkania w sprawie przekazania kluczy.

Obrazek

Obrazek



Umawiają się na 14stą. Mamy do przejścia niewiele ponad półtora kilometra, więc czasu zdaje się być aż nadto.

apartament.jpg


Zatrzymamy w się dzielnicy Cannaregio, jednej z sześciu historycznych sestieri Wenecji.
Zalety tej lokalizacji wyjdą w czasie pisania relacji, wad nie stwierdziłam :oczko_usmiech: .


No to w drogę.
Mijamy przerzucony przez Canal Grande kamienny most Ponte degli Scalzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Gdy z wyciem syreny mija nas ambulanza dociera do mnie jedna z niezwykłości Wenecji - absolutny brak ruchu kołowego. Tu wszystko pływa!

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Szybko też zderzamy się z tłumem.

Obrazek


Pierwszym mostem jaki przekroczymy jest Ponte delle Guglie.

Obrazek

Obrazek


Widoki z mostu :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Idziemy dalej z tłumem :) .

Obrazek

Obrazek


Mijamy budynek Teatro Italia zajmowany aktualnie przez market sieci despar. Obowiązkowo przyjdziemy tu na zakupy :lol: .

Obrazek

Obrazek


Wydawało mi się, że czasu na dotarcie do apartamentu mamy dość dużo. Tymczasem ten szybko się kurczy, bo co chwilę zatrzymujemy się na kolejne ochy i achy 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przyspieszamy i niemal punktualnie docieramy pod wskazany adres.
Mieszkanie jest bardzo przestronne. Osobna sypialnia, duży salon, kuchnia i łazienka. Meble nienajnowsze, ale w niczym mi to nie przeszkadza.
Jedyny minus to zapach kanalizacji w łazience, który dało się złagodzić zostawiając otwarte okno.
Dla równowagi plus za oliwę, zioła i przyprawy w kuchni. Doceniam, bo o w tej Wenecji planujemy trochę pogotować.

Najbardziej podoba mi się jednak widok z okien salonu, które wychodzą prosto na kanał.

Obrazek

Obrazek


A to i "nasz kanał", jak zwykliśmy o nim mówić, oglądany z mostku przy budynku :).

Obrazek

Obrazek


Teraz można się rozpakować i zaplanawać jak spędzimy popołudnie.

:papa:
Ostatnio edytowano 19.05.2023 19:15 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2480
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 19.05.2023 16:29

Super! Jakbym miała deja vu :) . Mijaliśmy te same miejsca w drodze do apartamentu i mam wrażenie, że wiem co będzie na kolejnym zdjęciu :D .

Najbardziej podoba mi się jednak widok z okien salonu, które wychodzą prosto na kanał.

Takiego luksusu nie mieliśmy, ale jak się dobrze wychyliłam to widać było zatokę.

Ps. Przeglądam wiadomości z Włoch. To co podziwiamy w Wenecji jest katastrofą w Ravennie czy Lugo :( .
rybkujaca
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 10.07.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) rybkujaca » 19.05.2023 17:08

witam serdecznie :D pięknie się złożyło z tą relacją, daaawno temu w czasach "przeddzieciowych" zrobiliśmy szybki pit-stop w Wenecji, nawet dwukrotnie, ale ciągnie mnie do Burano no i do samej Wenecji...marzy mi się 'wycieczka' vaporetto, podpłynięcie pod plac św.Marka i dalej Canale Grande....namawiam ostro męża i może na naszą rocznicę w tym roku się uda zrobić szybki wypad w tamta stronę :lol: 8) póki co będę napawać Twoimi zdjęciami i chłonąć relację skrobiąc nieśmiało plan naszego wyjazdu..... :hut:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.05.2023 22:38

wiola2012 napisał(a):Super! Jakbym miała deja vu :) . Mijaliśmy te same miejsca w drodze do apartamentu i mam wrażenie, że wiem co będzie na kolejnym zdjęciu :D .

Po Twojej relacji wiedziałam, że Cannaregio będzie dobrym wyborem. W efekcie wylądowaliśmy bardzo blisko Waszej miejscówki :D .


wiola2012 napisał(a):Ps. Przeglądam wiadomości z Włoch. To co podziwiamy w Wenecji jest katastrofą w Ravennie czy Lugo :( .

Ja trzeci dzień śledzę wiadomości i przeglądam kamerki na il.meteo. Bardzo to przygnębiające, a skala dramatu będzie jeszcze większa, bo jutro ciągle ma padać :( .


rybkujaca napisał(a):witam serdecznie :D

Ja również :D .


rybkujaca napisał(a):marzy mi się 'wycieczka' vaporetto, podpłynięcie pod plac św.Marka i dalej Canale Grande....

Wenecja oglądana z perspektywy kanału zrobiła na mnie kolosalne wrażenie.
Uważam nawet, że jak ktoś ma tylko jeden dzień w Wenecji to najlepszą opcją jest wsiąść w vaporetto i pływać od przystanku do przystanku. To będą dobrze wydane euro 8) .


rybkujaca napisał(a):namawiam ostro męża i może na naszą rocznicę w tym roku się uda zrobić szybki wypad w tamta stronę

Szczerze życzę realizacji planów :D !
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Verona - stron...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone