Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcasie.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 31.07.2018 13:38

marze_na napisał(a):Obrazek

Kwiatuszki :)
Śliczne kwiatuszki :oczko_usmiech:

Ale może ruszymy dalej :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.07.2018 14:13

Beata W. napisał(a):No to znaleźliście sobie ciekawą jaskinkę :oczko_usmiech:

Dla Ciebie też coś się jeszcze tam znajdzie :oczko_usmiech: .



mysza73 napisał(a):Ale może ruszymy dalej :smo:

Ruszymy na pewno, jak tylko znajdziemy trochę wolnego czasu :smo: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.08.2018 10:10

Nadrobiłam.....
Miasteczko smerfów od dawna mi się marzy, ale jakoś na razie Grecja mi bliżej leży....
Te schody w Materze nie bardzo mi do gustu przypadły, ale widoczki bardzo ładne :D Te groty za mostkiem mocno mi przypadły.... Ciekawe jak im się udawało ten śnieg w neviere przetrzymywać w tych temperaturach...

marze_na napisał(a):Liczę, że jeszcze uda mi się gdzieś z tym wizzairem polecieć, bo do wykorzystania mamy trochę € na koncie wizz :? . Korzystałeś kiedyś z tej opcji?
O czym mówicie? WDC znam - nie mam, bo przy naszej trójce taniej mi wychodzi bez, a nie latam tyle wizz, aby jakoś mi się to opłaciło.... na razie :D

Beata W. napisał(a):A ten Wizz przegina. Bari zlikwidowali a o Agadirze, który budżetowo najlepiej na ferie mi wychodził nie wspomnę :evil:
Już o feriach myślisz? 8O 8O

marze_na napisał(a):Robimy użytek ze statywu :mrgreen: .
No i już wiem, co Ty w tej torebce taszczysz....

Teraz będę na bieżąco :D :papa:
Mai
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 26.08.2014
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mai » 01.08.2018 10:13

Mi też się w końcu udało nadgonić :)
Piękne miejsca. Kurcze że też w jednym państwie tyle cudności.
Czekam na ciąg dalszy :hut:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 01.08.2018 10:43

piekara114 napisał(a):
Beata W. napisał(a):A ten Wizz przegina. Bari zlikwidowali a o Agadirze, który budżetowo najlepiej na ferie mi wychodził nie wspomnę :evil:
Już o feriach myślisz? 8O 8O
:papa:


No myślałam właśnie i nawet miałam kupować ten Agadir :evil:
Ale już nie myślę bo mi się nic przed urlopem nie chce :!:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.08.2018 11:13

Mai napisał(a):Kurcze że też w jednym państwie tyle cudności.

Prawda? Pomysłów na włoski urlop mam na kilka lat do przodu :mrgreen: .



piekara114 napisał(a):Te schody w Materze nie bardzo mi do gustu przypadły

Ja nie narzekałam. Dobrze robi na pośladki :lol: :wink: .
Do biura na 5 piętrze też po schodach idę :D .


piekara114 napisał(a):Ciekawe jak im się udawało ten śnieg w neviere przetrzymywać w tych temperaturach...

O to się raczej nie troszczyli, bo traktowali go przede wszystkim jako źródło wody.


piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a):Liczę, że jeszcze uda mi się gdzieś z tym wizzairem polecieć, bo do wykorzystania mamy trochę € na koncie wizz :? . Korzystałeś kiedyś z tej opcji?


O czym mówicie? WDC znam - nie mam, bo przy naszej trójce taniej mi wychodzi bez, a nie latam tyle wizz, aby jakoś mi się to opłaciło.... na razie :D

Myślałam, że Tony coś o tym wie i napisze... Ale przedwczoraj wypróbowaliśmy sami i działa 8) . Już piszę o co chodzi, może ktoś skorzysta :).

Wizzair zwraca 10% wartości rezerwacji dokonywanych na booking.com. Wystarczy założyć bezpłatnie konto na wizzair.com, wcale nie trzeba być członkiem Wizz Discount Club. Na booking logujemy się ze strony wizzair'a.

promocja booking.jpg


Później podczas rezerwacji trzeba podać swój numer konta Wizzair. Punkty Wizzair zostają nam naliczone w następnym miesiącu, po miesiącu w którym wymeldowaliśmy się z obiektu i są ważne przez 6 miesięcy od daty naliczenia. Można je wykorzystać na zakup biletów i na opłacenie usług dodatkowych np. dodatkowy bagaż albo wybór miejsca.

Nasze wiosenne wyjazdy zaowocowały wystarczającą ilością punktów, żeby następny raz do Apulii polecieć za darmo :hut: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.08.2018 15:24

A myślałam, że o czymś innym piszesz - to powiązanie znam, choć jeszcze nigdy nie korzystałam, bo bardziej opłacało mi się korzystać z linków/refali bezpośrednio do bookingów.... Z tego co na forach czytam to zwrot wynosi 5%, a 10 jak się trafi na promocję....
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.08.2018 17:00

piekara114 napisał(a): to powiązanie znam

Gdybym ja to znała wcześniej to jedną Apulię mielibyśmy polecianą za free :? .
Naszych bardzo krótkoterminowych pobytów, 1 do 5 dni, szukamy i rezerwujemy w zasadzie wyłącznie na booking.com. Parę stówek po Toskanii by wpadło...


piekara114 napisał(a): Z tego co na forach czytam to zwrot wynosi 5%, a 10 jak się trafi na promocję....

5% było kiedyś. Mamy w tym roku za sobą sześć rezerwacji, z każdej dostaliśmy 10% zwrotu.
Ostatnio edytowano 01.08.2018 22:05 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.08.2018 17:31

Ja mam wykupione członkostwo w WDC - dzięki temu m.in bilety do Bari w lipcu w obie strony dla 3 dorosłych i 1 dziecka kosztowały nas w 1550 PLN - tylko z bagażem podręcznym oczywiście jednak

Jeśli chodzi o booking to ja raczej z zasady nie biorę udziału w takich akcjach (nie zbieram nigdzie punktów, nie posiadam raczej żadnych kart kluczowych sieci sklepów etc), ale może to błąd skoro są takie korzyści

Przy okazji - widzę, że bardzo dokładnie zwiedziliście Materę (póki co jak widzę Caveoso), szacunek

A mostem przez Gravinę szliście? edit; już doczytałem, że następnym razem :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.08.2018 11:03

tony montana napisał(a):Przy okazji - widzę, że bardzo dokładnie zwiedziliście Materę (póki co jak widzę Caveoso), szacunek

Najdokładniej spenetrowaliśmy właśnie Caveoso, bo wydaje mi się najciekawsze. Barisano było już trochę po łebkach :? . Przeznaczyliśmy na Materę cały dzień, ale to trochę za mało. O przejściu jeszcze na drugą stronę Graviny nawet nie było mowy.

To lecimy dalej przez tą Materę :hut: .
Ostatnio edytowano 02.08.2018 12:41 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.08.2018 11:03

Matera, Civita

Głównym deptakiem Matery - Via Domenico Ridola, przez część zwaną Civita, idziemy w stronę Sasso Barisano. Po paru krokach trafiamy na Chiesa del Purgatorio (1725-1747).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jak każdy włoski kościół tego wezwania, również ten w Materze zdobią liczne kościotrupki :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Barokowe wnętrze świątyni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kawałek dalej kościół św. Franciszka z Asyżu. Tutejszy barok bardzo przypomina nam ten z Sycylii :hut: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zaglądamy do środka. Hmmm, dużo gipsu tu poszło :wink: .

Obrazek

Obrazek


(...)
Ostatnio edytowano 02.08.2018 11:34 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.08.2018 11:04

Przed nami Piazza Vittorio Veneto.

Obrazek

Obrazek



Centrum placu zajmują ruiny skalnego kościoła Santo Spirito, który pochodzi prawdopodobnie z VIII -IX w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mamy stąd świetny widok wprost na katedrę.

Obrazek

Obrazek


Co krok to kościół :roll: :lol: . Chiesa San Domenico zbudowany w połowie XIII w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.08.2018 11:05

I wreszcie kościół naprawdę wart uwagi, zbudowany w stylu romańsko-apulijskim Chiesa San Giovanni Battista z początków XIII w.

Obrazek


Był pierwszym kościołem, który wzniesiono poza Sassi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nad wejściem figura św. Jana Chrzciciela.

Obrazek

Obrazek


Zachwycające romańskie wnętrze 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przeczytałam gdzieś opinię, że to jedyny ładny kościół w Materze :). Całe szczęście wnętrzu oszczędzono barokizacji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Perełka :!:

Teraz możemy już zgubić się w uliczkach Sasso Barisano...

:papa:
Ostatnio edytowano 02.08.2018 11:39 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.08.2018 11:39

Ten niebieski barok trochę dziwny :? ....a lepszy niż gips u Franciszka :roll: ....ale co romański to romański :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.08.2018 20:45

Matera, Sasso Barisano

Schody, schody, schody ... 8)

Obrazek



Jedyne konkretne miejsce, jakie mieliśmy zaznaczone do obejrzenia w Barisano, to trzeci ze skalnych biletowanych kościołów - Chiesa San Pietro Barisano.
Tu również obowiązuje no photo.

Obrazek


Porcja widoczków sprzed kościoła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I jeszcze jedna z tarasu widokowego powyżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wystarczy :hut: .

Pora coś wszamać :D . Jest w Materze miejsce tanie i pyszne, a jak ma się szczęście znaleźć wolne miejsce na niewielkim tarasie to również niezwykle widokowe.
5 Lire polecam serdecznie :!:
Serwują pizze i foccacie z ogromną ilością świetnej jakości składników. A do tego sprzedają spritz w dobrej cenie. Zdjęć nie zrobiliśmy, Nie zdążyliśmy :oczko_usmiech:. Można obejrzeć na tripie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcasie. - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone