Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bretania i Normandia:D-Day,Katedry: NAMUR i WEIMAR (koniec)

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.09.2022 08:07

Obrazek
Ciekawe czego one tam między skałami szukały :idea: :?:

tony montana napisał(a):
wiola2012 napisał(a):O Matko! 8O 8O
Ja jutro wyjeżdżam, a "szczęki znaleźć nie mogę" :wink:

Dokąd wyjeżdżasz? Chyba nie do Mont-Saint-Michel? ;)
Pewnie je śniadanie w sycylijskim słońcu...

tony montana napisał(a):Rzekomo jeden z największych w Bretanii. Podobno zapada się o około centymetr na sto lat i według legendy jego całkowite zapadnięcie się zwiastuje koniec czasu ;)
To jeszcze chwilę mamy :D

Co do reszty, nie będę się po innych powtarzać :D

Niezły ten Michel...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.09.2022 16:36

W zeszłym stuleciu podjeżdżało się pod samą skałę. Podobnie było przy mojej drugiej wizycie:

PICT0009.JPG


Przy trzeciej z kolei pogoda nam dopisała:

P1410799.JPG


P1410829.JPG


Pozdrawiam,
Wojtek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.10.2022 13:46

Ludziów bardzo dużo, ale nie spodziewałabym się, że będzie tam luźno. Tym bardziej, że cena zwiedzania całkiem przyzwoita, a na pewno warto odwiedzić to miejsce.
Właśnie takie surowe wnętrza lubię :)
euh
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 76
Dołączył(a): 21.06.2006
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) euh » 01.10.2022 15:15

[quote="Franz"]W zeszłym stuleciu podjeżdżało się pod samą skałę. Podobnie było przy mojej drugiej wizycie:

PICT0009.JPG


Podjeżdżało się o ile parking nie był pod wodą.. Pamiętam, że gdy byłem pierwszy raz na Mont Saint Michel jako dziecko, musieliśmy zaparkować na końcu grobli bo parkingi położone bliżej skały były jeszcze zamknięte (trwał odpływ). Wędrówka groblą wydawała mi się wtedy straaasznie długa. A gdy dotarliśmy pod skałę polewaczki kończyły pracę przy spłukiwaniu osadów z parkingów i pierwsze auta mogły wjeżdżać. Pamiętam też tablice z informacją o której godzinie trzeba zabrać samochody z parkingu żeby nie zalały ich wody przypływu..
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 02.10.2022 20:39

tony montana napisał(a):Dokąd wyjeżdżasz? Chyba nie do Mont-Saint-Michel? ;)

Tam też się wybiorę, ale trochę poczekam, bo pomyślisz, że ściągam :wink:.
Cena niewygórowana jak na zabytek tej klasy.
piekara114 napisał(a):Pewnie je śniadanie w sycylijskim słońcu...

Dokładnie :hearts:
tony montana napisał(a):…Podobno zapada się o około centymetr na sto lat i według legendy jego całkowite zapadnięcie się zwiastuje koniec czasu ;)

piekara114 napisał(a): To jeszcze chwilę mamy :D

O tym samym pomyślałam :D
AgaGy
Odkrywca
Posty: 61
Dołączył(a): 14.06.2021
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgaGy » 02.10.2022 21:35

Wizyta w Saint Malo i Mont St. Michele przywołała bardzo miłe wspomnienia z wizyty tam w 2006 roku. Oba te miejsca bardzo mi się podobały. Parkowaliśmy wtedy tak samo jak Franz - pod samą górą. Tak to wyglądało.
Załączniki:
B063B85B-A31F-484B-A762-88ED347A56E2.jpeg
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1610
Dołączył(a): 03.08.2007
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 03.10.2022 09:54

euh napisał(a):
Franz napisał(a):W zeszłym stuleciu podjeżdżało się pod samą skałę. Podobnie było przy mojej drugiej wizycie:

PICT0009.JPG


Podjeżdżało się o ile parking nie był pod wodą.. Pamiętam, że gdy byłem pierwszy raz na Mont Saint Michel jako dziecko, musieliśmy zaparkować na końcu grobli bo parkingi położone bliżej skały były jeszcze zamknięte (trwał odpływ). Wędrówka groblą wydawała mi się wtedy straaasznie długa. A gdy dotarliśmy pod skałę polewaczki kończyły pracę przy spłukiwaniu osadów z parkingów i pierwsze auta mogły wjeżdżać. Pamiętam też tablice z informacją o której godzinie trzeba zabrać samochody z parkingu żeby nie zalały ich wody przypływu..


Pamiętam te czasy i ten dreszczyk emocji - zdążymy czy nie zdążymy przed przypływem...

Podobnego dreszczyku można doświadczyć na Holy Island na pograniczu Anglii i Szkocji - co prawda parkingów tam nie zalewa ale jak się człowiek na czas nie zbierze to ma na miejscu trochę dodatkowego czasu :oczko_usmiech: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 04.10.2022 15:07

piekara114 napisał(a):[
Ciekawe czego one tam między skałami szukały :idea: :?:


Chyba krabów :)

Franz napisał(a):W zeszłym stuleciu podjeżdżało się pod samą skałę. Podobnie było przy mojej drugiej wizycie:

Pozdrawiam,
Wojtek


A teraz luksus w postaci autobusów .. i braku ciśnienia że przypływ :)

maslinka napisał(a):Ludziów bardzo dużo, ale nie spodziewałabym się, że będzie tam luźno. Tym bardziej, że cena zwiedzania całkiem przyzwoita, a na pewno warto odwiedzić to miejsce.
Właśnie takie surowe wnętrza lubię :)


Ranga miejsca :) Niestety :o

euh napisał(a):W zeszłym stuleciu podjeżdżało się pod samą skałę. Podobnie było przy mojej drugiej wizycie:

Podjeżdżało się o ile parking nie był pod wodą.. Pamiętam, że gdy byłem pierwszy raz na Mont Saint Michel jako dziecko, musieliśmy zaparkować na końcu grobli bo parkingi położone bliżej skały były jeszcze zamknięte (trwał odpływ). Wędrówka groblą wydawała mi się wtedy straaasznie długa. A gdy dotarliśmy pod skałę polewaczki kończyły pracę przy spłukiwaniu osadów z parkingów i pierwsze auta mogły wjeżdżać. Pamiętam też tablice z informacją o której godzinie trzeba zabrać samochody z parkingu żeby nie zalały ich wody przypływu..


ech czasy, ja tam byłem pierwszy raz (przed 50) ;)

:papa:

wiola2012 napisał(a):Tam też się wybiorę, ale trochę poczekam, bo pomyślisz, że ściągam :wink:.
Cena niewygórowana jak na zabytek tej klasy.


No coś Ty, YOU MAY GO :)
tez tak uważam, że 11 Euro to kultura
i darmowo do 25 roku życia jak się studiuje


AgaGy napisał(a):Wizyta w Saint Malo i Mont St. Michele przywołała bardzo miłe wspomnienia z wizyty tam w 2006 roku. Oba te miejsca bardzo mi się podobały. Parkowaliśmy wtedy tak samo jak Franz - pod samą górą. Tak to wyglądało.


Musze zatem sprawdzic kiedy dokładnie powstał ten most :)


Aglaia napisał(a):
Podjeżdżało się o ile parking nie był pod wodą.. Pamiętam, że gdy byłem pierwszy raz na Mont Saint Michel jako dziecko, musieliśmy zaparkować na końcu grobli bo parkingi położone bliżej skały były jeszcze zamknięte (trwał odpływ). Wędrówka groblą wydawała mi się wtedy straaasznie długa. A gdy dotarliśmy pod skałę polewaczki kończyły pracę przy spłukiwaniu osadów z parkingów i pierwsze auta mogły wjeżdżać. Pamiętam też tablice z informacją o której godzinie trzeba zabrać samochody z parkingu żeby nie zalały ich wody przypływu..

Podobnego dreszczyku można doświadczyć na Holy Island na pograniczu Anglii i Szkocji - co prawda parkingów tam nie zalewa ale jak się człowiek na czas nie zbierze to ma na miejscu trochę dodatkowego czasu :oczko_usmiech: .


Lindisfarne - tez kiedyś mam zamiar być, czy sie uda - zobaczymy :)
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.10.2022 08:22

Droga do Bayeux

Z Mont-Saint-Michel jedziemy na obiad do Granville
https://goo.gl/maps/W6xJ8waPEui3RNyP8

Parkujemy niedaleko takiego przybytku
Obrazek

i kasyna :)
Obrazek

Szukamy jakiejś knajpki. Ja biorę standard
Obrazek

Żona co innego tym razem
Obrazek

Syn standard licealisty
Obrazek

Całość 45 Euro z napojami. Jest tutaj plaża. Woda odpłynięta, ale zaraz będzie szedł przypływ
Obrazek

Są tu takie baseny nad morzem
Obrazek

i brodzik
Obrazek

Siadamy nad brzegiem basenu, ja podejmuję decyzję o kąpieli i szok - woda cieplejsza dużo niż w Bretanii
Obrazek

Granvillowskie domki na klifiku
Obrazek

Żegnamy Granville
Obrazek

w sumie nic tu nie widzieliśmy a widziałem w internetach że jest CO, tam po lewej nawet widać
Obrazek

i jedziemy do naszego Bayeux
https://goo.gl/maps/WeTShRaLmMMvuwQX8

W Bayeux kwaterujemy się w naszym "Premiere Classe Hotel" i idziemy na mocno popołudniowe miasto. Przeżyjemy tu niezapomniany wieczór
Pierwsze zetknięcie z Katedrą z Bayeux - będzie jej 200 zdjęć.
Obrazek

Fasada gotyckiej katedry w "godzinie fotografów"
Obrazek

Obrazek

Parę fotek z wnętrza
Obrazek

Obrazek

Jak to mówi mój Syn: "widziałeś jedną dużą gotycką - widziałeś wszystkie" ;) hihi
Obrazek

Każda jest jednak NIECO insza
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dumna polska flaga
Obrazek

Obrazek

Największe wrażenie robi jednak
Obrazek

boczna ściana Katedry
Obrazek

To tutaj po zapadnięciu zmroku odbędzie się świetlny spektakl, na który już dziś zapraszam
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fragment ogromnej absydy
Obrazek

Dziś (czwartek, 28.07) odbywa się tu także targ lokalnych produktów
Obrazek

Na razie ludzi mało, ale później będą tłumy. My także zaopatrzamy się w .... cydr oczywiście :)
Obrazek

Obrazek

Idziemy chwilę "na miasteczko"
Obrazek

ABY z daleka zobaczyć że COŚ SIĘ ZACZYNA DZIAĆ
Obrazek

Myśleliśmy z początku, że to standardowe oświetlenie Katedry ale zaczynają zbierać się ludzie i siadają na glebie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to tak naprawdę dopiero przedsmak tego, co nas czeka
Obrazek

Obrazek

Aha, jest już po 22 tak w ogóle
Obrazek

Kupuje od Pana lokalne piwko z kija po 3 Euro za kubek. Siadamy na glebie obok Francuzów i czekamy
Obrazek

Obrazek

Po 23 zaczyna się szok muzyczno-świetlny
Obrazek

CDN
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.10.2022 12:48

Flaga Kanady przed katedrą mnie zaintrygowała...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.10.2022 15:53

piekara114 napisał(a):Flaga Kanady przed katedrą mnie zaintrygowała...


No niestety, D-Day

Około 14 000 Kanadyjczyków wylądowało w Normandii w D-Day. Kanadyjskie siły szturmowe poniosły 359 ofiar.
Wszystkie trzy kanadyjskie dywizje brały udział w ataku.
Operację przeprowadziły dwie armie. Na prawej lub zachodniej połowie, rozciągającej się od podstawy Półwyspu Cotentin do punktu na północny zachód od Bayeux, pierwsza armia Stanów Zjednoczonych zaatakowała plaże „Utah” i „Omaha”. Po lewej stronie, w sektorze sięgającym na wschód do ujścia rzeki Orne, 2. Armia Brytyjska zaatakowała plaże „Gold”, „Juno” i „Sword”.

Kanadyjczycy pod dowództwem generała dywizji RFL Kellera byli odpowiedzialni za „Juno” w centrum frontu brytyjskiego. Ich zadaniem było założenie przyczółka wzdłuż ośmiu kilometrów między Courseulles a St-Aubin-sur-Mer, przebicie się przez lukę między Bayeux i Caen, a następnie przebicie się na lotnisko Carpiquet około 18 kilometrów w głąb lądu.

:roll:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 05.10.2022 20:46

Pokaz świetlny zapowiada się grubo. I pewno nikt nie ma problemu, że na kościele są takie "cuda" ... :roll:
A sama katedra przepiękna ...

pozdrawiam, Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.10.2022 21:30

Tony, te światełka na katedrze to standard czy jakaś wyjątkowa okazja?
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.10.2022 14:14

majkik75 napisał(a):Pokaz świetlny zapowiada się grubo. I pewno nikt nie ma problemu, że na kościele są takie "cuda" ... :roll:
A sama katedra przepiękna ...

pozdrawiam, Michał


Nie ma problemu wszyscy zadowoleni. Policja, która miała pilnować porządku też, gapili się jak zaczarowani :)

marze_na napisał(a):Tony, te światełka na katedrze to standard czy jakaś wyjątkowa okazja?


W lipcu i sierpniu we wtorki, czwartki i soboty te pokazy były.
I z tego, co wiem - nie tylko w Bayeux :)
:papa:
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1610
Dołączył(a): 03.08.2007
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 06.10.2022 14:48

Takie pokazy światło & dźwięk (son et lumiere) są we Francji bardzo popularne.

Jeszcze dziecięciem będąc oglądałam takie np. na zamkach w Dolinie Loary. Fantastyczne to było. Teraz jak technika poszła do przodu wrażenia są pewnie jeszcze lepsze.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France

cron
Bretania i Normandia:D-Day,Katedry: NAMUR i WEIMAR (koniec) - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone