Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bo tam nas jeszcze nie było – Peljesac 2014

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Gigi111
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 43
Dołączył(a): 17.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gigi111 » 28.06.2015 20:18

Ja także będę zagladac :D
edenka
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 05.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) edenka » 28.06.2015 20:22

Zasiadam do czytania,bo my w tym roku Peljesac-Viganj....podobno bardzo tam wieje:)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.06.2015 20:35

Witaj drakul, Gigi111, edenka

Mysza - dogadamy się, edenka - wieje :D ,



12 lipca 2014, sobota
Syn względnie w całości, ubezpieczenia wykupione, kasa na konto wpłacona, euro kupione, naklejka na aucie, można się pakować i ruszać w drogę…
Obrazek

Obrazek

W tym roku jedziemy sami…
Ruszamy o 14:20. Trasa doskonale znana. W Żywcu na rondzie jak ostatnio zawsze korek…

Obrazek

… most w Milówce stoi…
Obrazek

…pierwszy tunel…
Obrazek

…i już Słowacja…
Obrazek

Jedziemy oczywiście, gdzie się da po autostradach

Obrazek

…i już po chwili widzimy wieżę telewizyjną w Bratysławie…
Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.06.2015 20:43

Szybko wyciągam wydrukowaną mapę, bo w czwartek wymyśliłam, że może stolicę nad Dunajem zobaczymy. Rzut oka na mapę pokazuje, że z autostrady to króliczy skok, a tyle razy przejeżdżamy obok to skoczymy… Szybki myk w prawo i już jedziemy równoległą drogą i wjeżdżamy na charakterystyczny dla miasta most z Ufo na pokładzie…
Obrazek

Po przejechaniu mostu po prawej jest Stare Miasto, a po lewej zamek-super widoczny w nocy. Szukamy parkingu. Mamy mapkę, gdzie można zaparkować, ale albo coś nam nie pasuje, albo przy ulicy nie ma miejsc, albo ominęliśmy wjazd. Nawracamy i parkujemy tu
Jest 18:40. 4 godz. temu wyjechaliśmy z domu. Parking kosztuje 1eur/h, więc bardzo przyzwoicie.

Od połowy XVI w. przez ponad 2 stulecia Bratysława, zwana Pressburg lub Pozsony, pełniła funkcję stolicy Królestwa Węgierskiego. Pod protektoratem Marii Teresy rozkwitła jako stolica muzyki, a sto lat później – już jako ośrodek monarchii austro-węgierskiej – przekształciła si1) w nowoczesną środkowoeuropejską metropolię.

Zdjęcie, aby auto w razie czego móc znaleźć…
Obrazek

…i idziemy w kierunku zamku…
Obrazek

Kluczymy uliczkami, bo mimo że zamek stale widać, to nie każdą uliczką możemy do niego dojść, a potem okazuje się, że napotkane wejście jest niedostępne (remonty) i obchodzimy zamek dookoła
Obrazek

aby w końcu trafić na otwarte wejście
Obrazek

Po parku krokach oglądamy zamek w całości – zamek, który nazywany jest stołem do góry nogami i coś w tym jest…

Obrazek

Czworoboczny zamek z czterema strzelistymi wieżyczkami narożach, stoi na 150-metrowym wzgórzu nad Dunajem, w miejscu, gdzie wcześniej były twierdze Celtów, Rzymian i władców Państwa Wielkomorawskiego.
Zamek powstał w XI wieku. Potem przebudowywany, a za panowania Marii Teresy budowla nabrała barokowego splendoru i zyskała piękny rokokowy wystrój. Następnie stał się Generalnym Seminarium, bazą wojskową a ostatecznie spłoną w wyniku pożaru wznieconego przez pijanych żołnierzy austriackich. Gruntownie zrekonstruowany w latach 1954-68.Stał się sceną kilku ważnych wydań historycznych m.in. podpisania ustawy federacyjnej między Czechami a Słowacją w 1968 oraz sygnowania Konstytucji Republiki Słowackiej 1 wrześnie 1992r. W zamku znajduję się Muzeum Historyczne, którego nie odwiedzamy

Obrazek

Ze wzgórza zamkowego jest wspaniały widok na Dunaj i Ufo… Nowy Most budzi kontrowersje. Konstrukcja wsparta jest na dwóch 85-metrowych pylonach, a w spodku znajduje się restauracja i klub muzyczny.
Obrazek

Ze wzgórza widać też Stare Miasto – wieża Katedry Św. Marcina na pierwszym planie…
Obrazek
Patroniusz
Croentuzjasta
Posty: 352
Dołączył(a): 03.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Patroniusz » 28.06.2015 20:48

Się przysiądę,a co?
malina1959
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5741
Dołączył(a): 13.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) malina1959 » 28.06.2015 21:30

piekara114 napisał(a):A co na miejscu?:

Kilka ścieżek po Was podeptaliśmy :)
:smo:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 28.06.2015 23:28

Dołączam i ja, jako że Peljeśac będzie po raz czwarty na mojej trasie we wrześniu.Interesuje mnie zwłaszcza pogoda, bo w zeszłym roku zjawiska przyrodnicze w Cro doprowadzały nas do rozpaczy na 2 miesiące przed wyjazdem..A potem, (również we wrześniu), Peljeśac był wyjątkowo oszczędzony przez kataklizmy wszelkie, chociaż super komfortowo nie było, i trzeba było planować każdy dzień z Accuweather, zamiast iść na żywioł.
Z przyjemnością prześledzę relację, osłodzi mi te 65 :roll: DDW...
gumis84
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 01.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) gumis84 » 29.06.2015 08:38

zasiadam i jak w drugim rzędzie :)
Bartek1977
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 944
Dołączył(a): 04.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bartek1977 » 29.06.2015 08:56

No pięknie!
Chwilkę mnie nie było, a tu kolejna zaczyna się relacja warta obejrzenia! :D
Do wyjazdu miesiąc (powtórka z rozrywki i drugi raz Rogoznica i Villa Klisovic ... :D )
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.06.2015 09:33

Patroniusz napisał(a):Się przysiądę,a co?

Zapraszam, rozsiądź się wygodnie :D

Witaj malina 1959, Katerina, gumis84 i Bartek1977

Katerina napisał(a): i trzeba było planować każdy dzień z Accuweather,

Dokładnie tak wyglądał nasz pobyt :D

Kolejny odcinek z Bratysławy jest już napisany, ale został na domowym kompie, więc kolejna część ok godz. 18.

Katerina napisał(a): Z przyjemnością prześledzę relację, osłodzi mi te 65 :roll: DDW...

Mam nadzieję, że skończę opisywać nasz Półwysep do 10 lipca.

Bartek1977 napisał(a):(powtórka z rozrywki i drugi raz Rogoznica i Villa Klisovic ... :D )

Nie dziwię się, że wracasz, bo Rgoznica jest świetna na urlop. Ma wszystko, co do szczęścia potrzebne. A Villa K. też podobno świetna...
Jeśli miałabym wrócić w to samo miejsce, gdzie kiedyś już byłam, Rogoznica na pewno znalazła by się na liście. Na razie jednak, co roku inne miejsce, bo Chorwacja ma 1000 twarzy i nie chcę się zamykać na jeden region, dopóki więcej ich nie poznam. W tym roku zdrada, bo jednak trzeba poznawać nowe...
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2017
Dołączył(a): 27.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 29.06.2015 10:04

piekara114 napisał(a):A propos auta….
Marzec – pod oknem stoi czarne, a zaliczka w Cro. Kupując auto, które mi się lekko nie podobało, jako argument „za” padło z ust Pana M. jak kupimy to możemy nawet do Rumunii teraz jechać, możesz zmieniać już dziś wieczorem rezerwację. Czy on oszalał? Trzeba się wszystkiego dowiedzieć, o kraju, regionach, który będzie najlepszy dla nas, która miejscowość, jak tam szukać app., jak z dojazdem itp. A tu już prawie kwiecień…..zostaje Orebić, ale za rok już nie odpuszczę….


A już myślałem, że to auto to z tego dowcipu:

Podjeżdża samochód. Kierowca odsuwa szybkę i mówi:
- Wsiadaj do środka to dam Ci 10 złotych i lizaka !
Chłopczyk nie reaguje i przyspiesza kroku. Samochód powoli toczy się za nim. Znowu się zatrzymuje przy krawężniku ...
- No wsiadaj! Dam Ci 20 złotych, lizaka i chipsy !
Chłopczyk ponownie kręci głową i przyspiesza kroku .... Samochód nadal powoli jedzie za nim. Znowu się zatrzymuje ...
- No nie bądź taki ... wsiadaj ! Moja ostatnia oferta - 50 złotych, chipsy, cola i pudełko chupa-chups !
- Oj odczep się tato! Kupiłeś Dacię to sam sobie nią jeździj...


piekara114 napisał(a):Obrazek


Dobrze, że ta fotka rozwiała wątpliwości :D

Przyłączam się do czytaczy :papa:
Ostatnio edytowano 29.06.2015 10:46 przez rysiek_r74, łącznie edytowano 1 raz
olczik
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 113
Dołączył(a): 12.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) olczik » 29.06.2015 10:05

Ja też się dosiadam :)
safie
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 12.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) safie » 29.06.2015 11:34

Też sobie przycupnę :)
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 29.06.2015 11:47

jakiejś relacji właśnie mi brakowało :wink:
w sobotę meldujemy się w Orebiću, więc pewnie nie zdążysz z relacją, ale może chociaż pierwsze wrażenia poznam :)
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 29.06.2015 13:02

W drugim rzędzie ale i tak dobrze widać. 8O
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Bo tam nas jeszcze nie było – Peljesac 2014 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone