Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Baška, Krk 2023

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bbee88
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 13.04.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bbee88 » 11.03.2024 09:38

Dawigs napisał(a):My największą nawałnicę przeżyliśmy podczas pierwszego wyjazdu do Chorwacji na Istrię. Zaczęło się na przejściu granicznym przy wyjeździe ze Słowenii. Można rzec, że nasza przygoda z Chorwacją zaczęła się burzliwie ;) .


U nas tak samo przygoda z Chorwacją się zaczęła, burzą :D
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 11.03.2024 11:46

Dawigs napisał(a):Witam w relacji wilka morskiego :D . W którym porcie cumowaliście :?: Co do fal to będzie ich trochę w najbliższym odcinku :D ..


Byliśmy tam w 2001 roku samochodem - podczas naszego pierwszego (jednego z dwóch lądowych) wyjazdów chorwackich :oczko:

Trafiamy na amatorów morsowania ;) .


Z przyjemnością bym im dotrzymała towarzystwa :lol:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 11.03.2024 15:43

Jak widzę, parę osób ma wspomnienia pogodowe na Krk-u.
My też :) - a mianowicie mieliśmy 4 dni lampy i kolejne 4 dni z chłodem (jak na lipiec - 15-18 stopni), deszczem, wiatrem itp.
Ale dzięki temu bardziej nam się chciało po wyspie pojeździć. ;)
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 11.03.2024 16:57

Bbee88 napisał(a):U nas tak samo przygoda z Chorwacją się zaczęła, burzą :D

To były fanfary pogodowe z okazji naszych pierwszych wjazdów do Chorwacji :D .

Kapitańska Baba napisał(a):
Dawigs napisał(a):Trafiamy na amatorów morsowania ;) .

Z przyjemnością bym im dotrzymała towarzystwa :lol:

Ja od samego patrzenia miałem gęsią skórkę :) .

Nefer napisał(a):Jak widzę, parę osób ma wspomnienia pogodowe na Krk-u.
My też :) - a mianowicie mieliśmy 4 dni lampy i kolejne 4 dni z chłodem (jak na lipiec - 15-18 stopni), deszczem, wiatrem itp.
Ale dzięki temu bardziej nam się chciało po wyspie pojeździć. ;)

To kiepsko trafiliście :( . U nas aż tak źle nie było. Było trochę chmur ale temperatury poza pierwszym wieczorem całkiem przyjemne.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 11.03.2024 17:05

30.06.2023
Dzień poświęcony na plażowanie i tradycyjnie na wieczorny spacer do centrum.
Zdjęć nie robiliśmy za wyjątkiem jak się potem okaże najlepszego ujęcia jelonka zza płotu :D .
P6300448.jpg



01.07.2023
Wypożyczamy SUP-a Mateuszowi. Tu podobnie jak w 2022r. w greckim Drepano bardzo luźne podejście wypożyczających. Nie chcą żadnych dokumentów czy też kaucji. Zapisują jedynie imię do kajetu z godziną wypożyczenia. Pytają czy pływał już kiedyś SUP-em i czy potrzebna jest kamizelka.
Mateuszowi pływanie SUP-em wychodzi coraz lepiej chociaż nie miał okazji do ćwiczenia od ostatnich wakacji :D .
20230701_105816.jpg


Podpływa do nas by pozować do zdjęć :) .
20230701_110321.jpg


Tu taka podpowiedź. Zazwyczaj do południa morze było spokojne i wtedy łatwiej pływało się SUP-em. Po południu pojawiał się wiatr i fale. Może wizualnie nie duże ale pływanie SUP-ie na stojąco stawało się wtedy wyzwaniem.
Tego dnia ponownie pojawiły się fotogeniczne chmury :D .
20230701_124341.jpg


Rzut oka w lewo
20230701_124347.jpg


I w prawo.
20230701_124350.jpg


Jak widać w pierwszych dniach na plaży tłoku nie było. Jednak z każdym dniem przybywało plażowiczów.
Wieczorem tradycyjnie spacer do centrum.
Chmury odpłynęły w kierunku lądu.
20230701_190902.jpg


Dochodzimy deptakiem do kościoła.
20230701_192840.jpg

20230701_192932.jpg

20230701_192705.jpg


Z deptaka można zejść stromymi schodami po skarpie na poziom portu przez coś w stylu mini parku z ławkami umieszczonymi na poszczególnych poziomach. Z góry taki widok.
20230701_193018.jpg


Na koniec wypatrujemy wielki księżyc.
20230701_202948.jpg


CDN
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 12.03.2024 09:47

Dawigs napisał(a):Ja od samego patrzenia miałem gęsią skórkę :) .

Trzeba było wskoczyć do wody a nie patrzeć - od razu byłoby Ci ciepło :tak:

Jelonek śliczny :hearts:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.03.2024 20:02

Koziołek fajny , a sarenki też przychodziły do Was przywitać się , czy był samotny :?:

Stan morza idealny na SUP-a , przy innym stanie przydaje się siodełko z oparciem , można wtedy też poszaleć na falach . . .

Chmury baaaaaardzo fotogeniczne :verryhappy:


Pozdrawiam
Piotr
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 13.03.2024 09:02

Kapitańska Baba napisał(a):Trzeba było wskoczyć do wody a nie patrzeć - od razu byłoby Ci ciepło :tak:

Tak zrobiliśmy następnego dnia :lol: .

Kapitańska Baba napisał(a):Jelonek śliczny :hearts:

Bez dwóch zdań :spoko: .

piotrf napisał(a):Koziołek fajny , a sarenki też przychodziły do Was przywitać się , czy był samotny :?:

Zawsze widzieliśmy go samego.

piotrf napisał(a):Stan morza idealny na SUP-a , przy innym stanie przydaje się siodełko z oparciem , można wtedy też poszaleć na falach . . .

Była ekipa z siodełkami i faktycznie pływali po falach SUP-ami niczym kajakami :D .

piotrf napisał(a):Chmury baaaaaardzo fotogeniczne :verryhappy:
Pozdrawiam
Piotr

O tak :tak:.
Pozdrawiam Grzegorz
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 13.03.2024 09:59

02.07.2023

Wyspa Krk a już w szczególności okolice Baški mają wiele do zaoferowania dla miłośników aktywnego wypoczynku. Wytyczone są szlaki rowerowe i piesze. Między innymi dlatego właśnie wybór padł na Baškę.
Wzniesienia po obu stronach miejscowości wzywają :D . Podczas jednego z plażowych dni poszedłem do informacji turystycznej skąd wziąłem darmową mapkę turystyczną z zaznaczonymi szlakami na całej wyspie. Są podane odległości, czasy przejścia, przewyższenia, poziomy trudności i kolory szlaków :spoko: .
Zrzut ekranu 2024-03-13 083939.jpg

Zrzut ekranu 2024-03-13 084030.jpg


Obok informacji turystycznej jest też bank w którym wymieniłem kuny. Znajdują się tam też apteka i przychodnia. Z tych na szczęście nie musieliśmy korzystać.

Proponuję wycieczkę do latarni Škuljica. Gosia jednak nie ma ochoty a Mateusz jest na fali SUP-a i woli na nim popływać niż wędrować. Czeka mnie więc wyjście solo.
Upałów nie mamy ale mimo wszystko słońce w południe mocno operuje więc wyruszam skoro świt. Jest po szóstej i o dziwo spotykam o tej porze kilku biegaczy.
P7020461.jpg


Gdzieś tam będę dziś wędrował :D .
P7020464.jpg


Nim jednak wyruszymy kilka słów o najstarszym słowiańskim językiem literackim Słowian, którym była głagolica. Stworzona została przez św. Cyryla po to by utworzyć język liturgiczny zrozumiały dla Słowian, co miało pomóc w chrystianizacji. W przeciwieństwie do alfabetu łacińskiego oddawała dźwięki i słowa słowiańskie. Głagolica dość szybko na niektórych terenach została zastąpiona łatwiejszą cyrylicą. Tą z kolei stworzył prawdopodobnie któryś z uczniów Cyryla i Metodego. Nie stało się tak na ternach zamieszkałych przez Chorwatów, którzy długo używali tego alfabetu podobno nawet do XIX wieku. Najbardziej znanym i jednym z najstarszych zabytków głagolickich (z około 1100 roku) jest Płyta z Baški (Baščanska ploča). To najstarszy znany dokument, na którym wspomniane jest słowo „hrvatski” (chorwacki) oraz imię króla Zvonimira z tego okresu. Odnaleziono ją w 1851 roku w wiosce Jurandvor obok Baški. Obecnie płyta jest w Zagrzebiu a w kościele w Jurandvorze można zobaczyć replikę.
Alfabet głagolicki składał się z 38 liter.
głagolica.jpg


Po Bašce i okolicy w 2006 roku powstał szlak głagolicy. To szlak rzeźb, z których każda to inna litera alfabetu, każda zaprojektowana przez innego artystę. Niektóre są małe, inne większe i bardziej spektakularne.
Ja wyruszam spod litery Z :D .
P7020460.jpg


Wraz z końcem plaży kończy się asfalt na drodze. Trafiam na pierwsze oznaczenia szlaku i coś tu mi nie gra. Według mapy mam podążać czerwonymi znakami a tu jest niebieski szlakowskaz :co: . Ważne, że kieruje w miejsca do których mam dotrzeć.
P7020469.jpg


Tutaj też znajduje się teren z cennymi niegdyś przyrodniczo wydmami :?: piaskowo-żwirowymi, które przez lata mieszkańcy wykorzystywali do budowy domostw czy też ich kosztem przedłużono plażę. Według tablicy informacyjnej obecnie teren ten jest zbyt mały by uznać go za rezerwat. Co więcej na tym terenie trwała w ubiegłym roku budowa jakiegoś jak przypuszczam większego ośrodka wypoczynkowego i ciężki sprzęt rozjeżdżał resztki tego co jeszcze pozostało. Jeszcze trochę i nic już z tego nie pozostanie …
P7020470.jpg


Szybko zdobywam wysokość. Zarok ładnie prezentuje się oświetlony promieniami porannego słońca.
P7020472.jpg


Długi fragment szlaku prowadzi wzdłuż wybrzeża.
P7020476.jpg


Sprawnie docieram do rozwidlenia szlaków w miejscu zwanym Ispod velog Gradaca. Tutaj zmieniam szlak na zielony kierując się na punk widokowy Ljubimer. Tu też odkrywam, że czerwone oznaczenia szlaku na tabliczkach zostały ... zamalowane na niebiesko :la: .
P7020478.jpg


Po drodze są też stare oznaczenie kierujące na Vrh Gradac. Wkraczam do lasu.
P7020482.jpg


Ścieżka zaczyna się piąć w górę ale technicznie nadal jest łatwo.
P7020484.jpg


Spotykam pasące się owce.
P7020485.jpg


Docieram do muru z furtką na której jest tabliczka z zakazem wejścia dalej w klapkach :lol: .
Szlak prowadzi w lewo. Skręcając w prawo można dojść do Lungomare Art. Nie byłem więc nie wiem czy warto tam zajrzeć.
P7020487.jpg


CDN
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 13.03.2024 10:19

Śliczne widoki z góry :hearts:
Bbee88
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 13.04.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bbee88 » 13.03.2024 10:29

O widzę kolejne ciekawe miejsce do odwiedzenia :D Lubię jak są góry :D Piękne miejsce, piękne zdjęcia :)
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 29.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 13.03.2024 11:45

O Krk zahaczyliśmy tylko przejazdem, w drodze na Losinj. Zdjęcia w tej relacji bardzo zachęcają do tego, żeby lepiej poznać wyspę. Wzgórza wokół Baski są bardzo malownicze. :)
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 14.03.2024 10:58

Kapitańska Baba napisał(a):Śliczne widoki z góry :hearts:

Będzie więcej :lol: .

Bbee88 napisał(a):O widzę kolejne ciekawe miejsce do odwiedzenia :D Lubię jak są góry :D Piękne miejsce, piękne zdjęcia :)

Też lubię góry a już połączenie gór i morza to pełnia szczęścia :lol: .

Epepa napisał(a):O Krk zahaczyliśmy tylko przejazdem, w drodze na Losinj. Zdjęcia w tej relacji bardzo zachęcają do tego, żeby lepiej poznać wyspę. Wzgórza wokół Baski są bardzo malownicze. :)

Jadąc tranzytem przez wyspę Krk na prom to niestety takich spektakularnych widoków jakie oferuje Baška nie zobaczy się. Poza rejonem Baški wyspa choć nieco pofalowana to jednak jest płaska.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 14.03.2024 11:11

Ścieżka zaczyna zmieniać swój charakter na górski szlak :) .
P7020493.jpg


Za granicą lasu robi się stromo.
P7020494.jpg


Pojawiają się piargi, których nie lubię
P7020495.jpg


i ekspozycje.
P7020496.jpg


Coraz bardziej mi się tu podoba i nagle po dotarciu do punktu widokowego Ljubimer (220 m) klimaty prawie tatrzańskie jak po dotknięciu magiczną różdżką zmieniają się w przypominające bieszczadzkie połoniny :D.
P7020498.jpg

Znajdują się tu pozostałości po infrastrukturze związanej z wypasem owiec.
P7020499.jpg

P7020506.jpg


Grzbietem biegnie niebieski szlak a zielony, którym właśnie wszedłem na szlakowskazie zamalowano na … niebiesko :co: . Mam dwie teorie w tym temacie. Albo znakarz dostał tylko niebieską farbę do odświeżenia oznakowań albo był daltonistą :? .
P7020497.jpg


Długo tym problemem nie zaprzątam sobie głowy bo widoki są rewelacyjne :spoko: .
Wyspa Prvić
P7020502.jpg

20230702_073209.jpg


Robiąc to zdjęcie myślałem, ze to jedna wyspa. Okazuje się, że są dwie. Bliżej lepiej widoczna z klifem to Sveti Grgur a za nią Rab.
P7020503.jpg


Linia brzegowa wyspy Cres słabo widoczna.
P7020505.jpg


Jeszcze rzut oka w kierunku, z którego przyszedłem
P7020496.jpg


i ruszam dalej uaważając na ładnie kwitnące osty.
P7020509.jpg

0509

CDN
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 14.03.2024 12:08

Piękne widoki ze szczytu, warto było się wspinać :) .
A to, że o 6 rano spotkałeś biegaczy, to w sumie normalne - latem tylko o wczesnej porze da się biegać, później jest już za gorąco. ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Baška, Krk 2023 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone