Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Autostrada A1 w Polsce - dokąd

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Michalm2012
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 06.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Michalm2012 » 28.12.2013 21:33

Raul73 napisał(a):Ale co ma wspólnego system poboru opłat z korkami na węźle w Strykowie?

Przecież na tym zjeździe się nie płaci! Korki robią się przez małą przepustowość ronda w Sosnowcu, a nie przez bramki.

Od ronda do Łodzi już idzie płynnie.


Moja wypowiedź o korku tyczyła się bramek pod trójmiastem w miejscu, gdzie kończy się A1.
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 28.12.2013 21:36

Michalm2012 napisał(a):
Raul73 napisał(a):Ale co ma wspólnego system poboru opłat z korkami na węźle w Strykowie?

Przecież na tym zjeździe się nie płaci! Korki robią się przez małą przepustowość ronda w Sosnowcu, a nie przez bramki.

Od ronda do Łodzi już idzie płynnie.


Moja wypowiedź o korku tyczyła się bramek pod trójmiastem w miejscu, gdzie kończy się A1.


No tośmy pogadali :D . Mimo wszystko widać, że nie jest tak słodko na naszych autostradach.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 29.12.2013 00:39

Michalm2012 napisał(a):
Raul73 napisał(a):Ale co ma wspólnego system poboru opłat z korkami na węźle w Strykowie?

Przecież na tym zjeździe się nie płaci! Korki robią się przez małą przepustowość ronda w Sosnowcu, a nie przez bramki.

Od ronda do Łodzi już idzie płynnie.


Moja wypowiedź o korku tyczyła się bramek pod trójmiastem w miejscu, gdzie kończy się A1.



Aha, to teraz wszystko jasne! :D Nie wiedziałem, że tam też się korkuje... :evil:

Co do winiet, to wątpię, żeby polski rząd kiedykolwiek się na nie zdecydował. W kraju takim jak Polska oznaczałoby to mniejsze wpływy do budżetu niż z bramek.

A problem węzła strykowskiego rozwiąże chyba jedynie obwodnica Łodzi, która była planowana na lato 2014, a tymczasem zanosi się na przynajmniej roczny poślizg....
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 29.12.2013 10:19

Raul73 napisał(a):
Co do winiet, to wątpię, żeby polski rząd kiedykolwiek się na nie zdecydował. W kraju takim jak Polska oznaczałoby to mniejsze wpływy do budżetu niż z bramek.



Możesz rozwinąć myśl. Chodzi Ci o ruch osobowy czy towarowy ? W jaki sposób budżet straci na przykład na odcinku Kraków-Katowice. Przecież teraz zyski z tego odcinka transferowane są do Włoch.

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,14642014,Gdzie_trafiaja_zyski_z_autostrady_A1__I_co_wspolnego.html?as=2

A tu na przykład napisali, że budżet dopłaca do bramek.

Moim zdaniem najlepszym bo najtańszym dla podatnika jest system węgierski.

I tak na marginesie uwaga. Państwo jest organizacją obywateli a nie jest dziewiętnastowiecznym kapitalistą czy nieogolonym bandziorem stojącym na rogu z gaz rurką. Filozofia państwa nie może opierać się na maksymalizacji zysków tylko na sprawnym organizowaniu życia obywateli z uwzględnieniem najbardziej efektywnego wydatkowania pozyskanych od obywateli środków.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 29.12.2013 13:40

Kiepura napisał(a):
Raul73 napisał(a):
Co do winiet, to wątpię, żeby polski rząd kiedykolwiek się na nie zdecydował. W kraju takim jak Polska oznaczałoby to mniejsze wpływy do budżetu niż z bramek.



Możesz rozwinąć myśl. Chodzi Ci o ruch osobowy czy towarowy ? W jaki sposób budżet straci na przykład na odcinku Kraków-Katowice.


Chodzi oczywiście o ruch osobowy.

Winiety mają sens w krajach, w których odbywa się duży osobowy ruch tranzytowy (Węgry, Czechy, Słowacja, Słowenia). W Polsce ogromna większość tranzytu to TIR-y, a one już płacą winiety.

Natomiast w ruchu osobowym albo ktoś jeździ bardzo często (np. służbowo) - i wtedy na bramkach buli dużo drożej niż za potencjalną winietę, albo przejazdy jednorazowe (często na krótkich odcinkach), gdzie winiety spowodowałyby szukanie przez kierowców objazdów - jak to ma miejsce w Słowenii.

Co do niektórych odcinków (np. Katowice-Kraków czy Kulczykówka) - są to odcinki praktycznie prywatne, więc nie bardzo wiem, na jakich zasadach miałoby nastąpić ich przekazanie na własnośc państwa. A raczej się domyślam, ale znając polskie realia, aż boję się wypowiadać te myśli na głos. :evil:

Zresztą, skoro Kulczyk wyłożył mnóstwo swojej kasy i wybudował porządną drogę, to nie wiem, czemu by teraz nie miał czerpać z tego zysków.

A4 przemilczę, bo odcinek Katowice - Kraków to jest jedna wielka porażka i tam w ogóle nie powinno być opłat.

Aby winiety w naszym kraju miały sens, musiałyby być atrakcyjne cenowo (jak np. w Austrii) - a na to chyba w Polsce nie ma co liczyć.
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 29.12.2013 16:21

.
Ostatnio edytowano 29.12.2013 16:38 przez Mosqito, łącznie edytowano 1 raz
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 29.12.2013 16:37

Raul73 napisał(a):Co do niektórych odcinków (np. Katowice-Kraków czy Kulczykówka) - są to odcinki praktycznie prywatne, więc nie bardzo wiem, na jakich zasadach miałoby nastąpić ich przekazanie na własnośc państwa. A raczej się domyślam, ale znając polskie realia, aż boję się wypowiadać te myśli na głos. :evil:

Zresztą, skoro Kulczyk wyłożył mnóstwo swojej kasy i wybudował porządną drogę, to nie wiem, czemu by teraz nie miał czerpać z tego zysków.


Trzy uwagi odnośnie A2:

- Autostrada A2 nie jest autostradą prywatną. Grunt pod autostradę został wykupiony przez GDDKiA i należy do Skarbu Państwa. Autostrada Wielkopolska (w domyśle Kulczyk) jest jedynie koncesjonariuszem, którego umowa opiewa na 30 lat. Umowa zakłada zaprojektowanie, zbudowanie i takie zagospodarowanie wpływami za przejazdy aby pokryć kredyty wzięte na budowę i na tym zarobić przez cały okres trwania umowy koncesyjnej.
- Po wspomnianym okresie 30 lat AWSA i AWSA II kończą swoją działalność i dalsze utrzymywanie A2 a także pobieranie z niej opłat przechodzi w gestię Państwa - ale nie w sensie właścicielskim bo właścicielem od początku jest Państwo Polskie
- Odnośnie włożenia własnej kasy to tylko Ci napiszę odnośnie finansowania odcinka Nowy Tomyśl - Świecko: Total: ok 1,6 mld EUR z tego: kredyt z EBI ok 62%, kredyt konsorcjum banków komercyjnych ok 25%, wkład własny akcjonariuszy (Kulczyk, Strabag, Meridiam) ponad 12%. Jednym słowem wbrew wielu pieniaczom i fantastom na budowę koncesjonowanej A2 nie poszła ani jedna złotówka podatnika.

Jeśli chodzi o winietki to w przypadku A2 patrząc na to ile kasiory poszło i dalej idzie na zarówno otwarty pobór opłat (na wschód od POZ) i zamknięty pobór opłat (od POZ do Świecka) to nie sądzę aby AWSA na to poszła, chciałbym się mylić bo dla mnie jako użytkownika byłby ten system o wiele wygodniejszy
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 29.12.2013 16:44

Zgadzam się, że dla podatnika system winiet jest lepszy.

Problem w tym, że żyjemy w Polsce - a tutaj żaden z rządzących raczej o podatnikach nie myśli. :evil: :evil:
Michalm2012
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 06.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Michalm2012 » 29.12.2013 22:34

Kiepura napisał:
"I tak na marginesie uwaga. Państwo jest organizacją obywateli a nie jest dziewiętnastowiecznym kapitalistą czy nieogolonym bandziorem stojącym na rogu z gaz rurką. Filozofia państwa nie może opierać się na maksymalizacji zysków tylko na sprawnym organizowaniu życia obywateli z uwzględnieniem najbardziej efektywnego wydatkowania pozyskanych od obywateli środków.[/quote]"


Ty to wiesz, ja to wiem, ale czy rządzący to wiedzą?
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5195
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 30.12.2013 12:27

Mosqito napisał(a):
Raul73 napisał(a):... odcinka Nowy Tomyśl - Świecko ...


Nie w temacie ale jak wracamy z Niemiec to już nie mogę doczekać się Świecka jak w końcu zacznie się równa i dobrej jakości autostrada. W końcu i u nas nadchodzi drogowy dobrobyt. Słono to kosztuje ale komfort coraz lepszy :). Spod domu na sauny koło Berlina jedziemy przepisowo nieca 4 godzinki z okolic Torunia a mamy nieco ponad 400km :)
mateo86
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 03.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mateo86 » 09.01.2014 00:03

Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 09.01.2014 00:11

mateo86 napisał(a):http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,mszana-znamy-oficjalna-date-otwarcia-slawetnego-mostu,wia5-3273-22547.html


jeżeli nie zatrudnili fachowego szamana, żeby odczarował to ustrojstwo to mogli napisać o czerwcu a roku nie dodawać :evil:
cronaturki
zbanowany
Posty: 2196
Dołączył(a): 10.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) cronaturki » 09.01.2014 17:44

Ja i tak będę jeździł odjeżdżając ten mostek...
Tym bardziej w wakacje gdy ruch będzie większy :) Jakoś trudno dać mi wiarę w to że z tym cudem nad potokiem jest naprawdę wszystko w porządku.

Pozdrav
Zbyszko666
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2871
Dołączył(a): 20.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbyszko666 » 09.01.2014 22:17

Najpierw zobaczmy czy są tacy pewni tej decyzji w Mszanie.
http://www.tuwodzislaw.pl/wiadomosci,ms ... -7552.html

a potem będziemy im pluć w twarz jak nie dojdzie do sfinalizowania owego terminu.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5195
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 10.01.2014 09:12

cronaturki napisał(a):Ja i tak będę jeździł odjeżdżając ten mostek...
Tym bardziej w wakacje gdy ruch będzie większy :) Jakoś trudno dać mi wiarę w to że z tym cudem nad potokiem jest naprawdę wszystko w porządku.

Pozdrav


Powiedz, że żartujesz???
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Autostrada A1 w Polsce - dokąd - strona 61
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone