Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy raz

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 10.11.2014 11:24

Sol-Wagon napisał(a):
Pudelek napisał(a):
JoannaG napisał(a):Sporo cen jednak niższych niż w Pl.
Za kemping dla naszej 5os. rodziny w Pl w sezonie płacimy 80-100zł, nad morzem nawet ceny wyższe bywają. W Albaniu płaciliśmy od 40 do 80 zł (za 5 os.).


myśmy płacili za kemping w Ksamil (ten na dachu) po 3 euro od osoby :)

czy w tej cenie 3 EUR jest już "wszystko"? za samochód albo namiot coś się płaci?


wszystko. Ogólnie w Albanii zazwyczaj płaciliśmy za osobę (tylko na kempingu pod Durres, prowadzonym przez Francuzów była opłata jedynie za namiot - 15 euro, niezależnie od ilości osób). Pod Beratem 6 euro za osobę. A w Ksamil 3, ale tam cenę podaje właściciel na gębę, nam spuścił z 7 euro :) Ale to kemping dość specyficzny - z racji dużego zainteresowania jest ciasno, a myśmy byli rozbici na dachu niedokończonego domu. Brzmi strasznie, ale tak naprawdę było lepiej niż na powierzchni gruntu ;)
Obrazek

mimo wszystko wielu osobom by się takie warunki nie spodobały, lecz myśmy byli bardzo zadowoleni :)
czekor68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 04.07.2010
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) czekor68 » 10.11.2014 12:31

No powiem szczerze że pierwszy raz widzę tak rozbite namioty.Bardzo ciekawe ale jesli w Kairze mieszkaja ludzie na cmentarzach to to te namioty to nic dziwnego :D
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10883
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 10.11.2014 12:47

Pudelek napisał(a): Ale to kemping dość specyficzny - z racji dużego zainteresowania jest ciasno, a myśmy byli rozbici na dachu niedokończonego domu. Brzmi strasznie, ale tak naprawdę było lepiej niż na powierzchni gruntu ;)

mimo wszystko wielu osobom by się takie warunki nie spodobały, lecz myśmy byli bardzo zadowoleni :)


faktycznie dziwnie, ale z drugiej strony ciekawie to wygląda

Sol-Wagon napisał(a):
trasa na dzisiaj / ok.600 km:

(uprzedzam, iż odcinek od miejscowości Kalpaki do pkt.H i z powrotem do pomyłka na drodze, ale dzięki temu coś nowego się dowiedziałem)


czy ta traska jest jakaś szczególnie trudna? ile czasu zajęła Wam całość?
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 10.11.2014 13:22

Sol-Wagon napisał(a):szata na dzisiaj:
Obrazek


Świetny pomysł ...z szatą na dziś... 8)....pracujesz może przy TVN style :?: :mrgreen:
Cieszę się z tej relacji.Albania "kręci" mnie od dawna i chłonę każdą relację o niej :D
Dużo praktycznych informacji jest u ciebie :idea:
Będę zaglądał.... 8)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 10.11.2014 15:03

te kiero napisał(a):
Pudelek napisał(a): Ale to kemping dość specyficzny - z racji dużego zainteresowania jest ciasno, a myśmy byli rozbici na dachu niedokończonego domu. Brzmi strasznie, ale tak naprawdę było lepiej niż na powierzchni gruntu ;)

mimo wszystko wielu osobom by się takie warunki nie spodobały, lecz myśmy byli bardzo zadowoleni :)


faktycznie dziwnie, ale z drugiej strony ciekawie to wygląda

Sol-Wagon napisał(a):
trasa na dzisiaj / ok.600 km:

(uprzedzam, iż odcinek od miejscowości Kalpaki do pkt.H i z powrotem do pomyłka na drodze, ale dzięki temu coś nowego się dowiedziałem)


czy ta traska jest jakaś szczególnie trudna? ile czasu zajęła Wam całość?

trasa zajęła nam gdzieś od ok. 6.30 7 rano do 21-22 wieczorem:)
bez jakiegoś pośpiechu, ale jedzenie oparte na kanapkach, na obiad nie było czasu:)
trasa jest normalna, ale bardzo dużo zakrętów:)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 10.11.2014 15:05

GOLDEN napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):szata na dzisiaj:
Obrazek


Świetny pomysł ...z szatą na dziś... 8)....pracujesz może przy TVN style :?: :mrgreen:
Cieszę się z tej relacji.Albania "kręci" mnie od dawna i chłonę każdą relację o niej :D
Dużo praktycznych informacji jest u ciebie :idea:
Będę zaglądał.... 8)

fajnie że się pomysł podoba, raczej pierwszy taki na forum:)
nie pracuję jeszcze w TVN Style, ale "zmuszony" jestem dużo tego oglądać...:p
czekor68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 04.07.2010
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) czekor68 » 10.11.2014 17:56

Może ktoś mi pomoże ale zdjęcia z twojego wątku wyświetlają mi się jakby były pocięte.Nie wszystkie ale duża ich ilość.
oto przykład
Załączniki:
obrazek.jpg
marosmaro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 627
Dołączył(a): 06.02.2014
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) marosmaro » 11.11.2014 00:18

czekor68 napisał(a):Może ktoś mi pomoże ale zdjęcia z twojego wątku wyświetlają mi się jakby były pocięte.Nie wszystkie ale duża ich ilość.
oto przykład

Faktycznie jakieś dziwne to zdjęcie u mnie wszystko w porządku wszystkie zdjęcia są dobre żadnych uszczerbków (na zdrowiu) nie widać.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 11.11.2014 09:30

kontynuujemy dzień 6...
wreszcie Grecja, a raczej wreszcie Meteora...
widziałem o nich gdzieś od 2005r., kiedy żona zobaczyła je po raz pierwszy. Ostatnimi tygodniami gdy bardziej się nimi zainteresowałem, widząc szansę ich zobaczenia.
Wyjeżdżamy nieznacznie po godz.7 (właśnie mam zapisane, a ktoś powyżej się pytał ile zajęła trasa); trochę km jest do przejechania i po raz kolejny droga: Himara-Saranda / Mesopotam-Jorgucat (chyba po raz trzeci:p)
Do odprawy albańskiej nie ma kolejki, jest za to kilka samochodów do greckiej. Tu idzie bardzo wolno, co najmniej 30 minut. Oj dzisiaj będzie grzało, już zaczynamy to odczuwać...
W efekcie temperatura dochodzi do 25-26 stopni, jest się z czego cieszyć, bo "dotykamy" niezłego słońca ostatniego dnia września:)

Kierujemy się do punktu widokowego Oxia przez kamienny las (jak informują tablice):
Obrazek

Szczęka hamulcowa jak ocierała tak czasami ociera. Gdy koło podskoczy na nierówności, to nawet słychać i czuć ewidentne przyhamowanie koła przez szczękę. Czy po popuszczeniu hamulca jest teraz bardziej bezwładna i sobie podskakuje? Zdarzyło się tak 2 x i nie było to śmieszne...:/

sam wąwóz prezentuje się tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

wąwóz z drogi dojazdowej, a dla nas wyjazdowej...:)
Obrazek

Na parkingu jest jeden samochód z rejestracją CZ, podchodzę i mówię dumnie: "A HOJ":p Chciałem zabłysnąć, ale zostałem zgaszony słowem CZEŚĆ z uśmiechem na ustach młodego Czecha:)

Mam lekkiego stresa, przed zjazdem, a po nakarmieniu paluszkami natrętnego osiołka; młotkiem „opukuję” bęben licząc że szczęki się zejdą. I pewnie to po części pomogło. Ocierania jest coraz mniej, wolniej pokonuję ostre zakręty-tak by auto się nie przechylało, wtedy nawet nic nie słyszę. Jest dobrze, ulżyło mi..

greckie pagórki...
Obrazek
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 11.11.2014 20:27

Jedziemy w kierunku meteorów; widać je już z daleka, widać je zbliżając się do miasta i w samym mieście, od razu robią na mnie wrażenie...
Obrazek

Podjeżdżamy pod 5 z 6 klasztorów, w tym chyba na 3 punkty widokowe..
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Japońska TV "atakuje" meteory...
Obrazek

"Wymiana" fotek z Japończykiem, którego aparat robi ich chyba 10 na sekundę:p; zakup drobnych pamiątek i wyjazd do domu...małżonka nie chce zwiedzać klasztoru od środka, ja jakoś nie protestuję, widoki panoramiczne rekompensują mi wszystko...
Podczas "zjeżdżania" z Meteorów zauważam wspomnianego Słowaka obok starego Renault Clio I robiącego fotki.
W Joaninie robimy zakupy w markecie AB i spokojnie wracamy do Himare...
p.s. do dzisiaj jestem zachwycony panoramą na skały i klasztory...skały pięknie wyrastają z ziemi, niezły to cud natury...

aaa, miałem nawiązać do pomyłki dotyczącej pkt.H...:)
po zakupach w miejscowości Ioannina nie włączam już nawigacji, przecież prosta droga...:p
niestety w miejscowości Kalpaki zamiast skręcić w lewo jadę dalej prosto (może zmęczenie dało znać o sobie, może ciemności panujące) i tak sobie jedziemy, jedziemy ale za bardzo nie kojarzyłem drogi i widoków...więc musiałem zawrócić, przejeżdżając niepotrzebnie kilkanaście kilometrów w jedną stronę:)
potwierdzić i polecić mogę jednak tę drogę gdyż jest ewidentnie widokowa na wąwóz Vikos, co potwierdza także mapa papierowa wydawnictwa Freytag & Berndt, która to ma zaznaczone drogi atrakcyjne widokowo...:)
to tyle w kwestii uzupełnienia...:)
Ostatnio edytowano 11.11.2014 20:38 przez Sol-Wagon, łącznie edytowano 1 raz
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 11.11.2014 20:31

Dzień 7 / 01 października

trasa na dzisiaj / ok. 250 km:
Obrazek

zbliżenie na autostradę i drogę SH8 oraz wybrane punkty (opiszę wszystko)...
Obrazek

szata na dzisiaj:
Obrazek
czekor68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 04.07.2010
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) czekor68 » 11.11.2014 20:48

:D Dziś Twoja szata jest w całej okazałości na mim lapku hurrrra :D
czekor68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 04.07.2010
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) czekor68 » 11.11.2014 20:58

Kolejna niespodzianka zdjęcia które miałem poprzednio poszatkowane wyświetlają mi się poprawnie ,co to mogło być poprzednim razem może mi jakiś informatyk podpowiedziećTeraz chłonę już Twoją relację i czekam na kolejną dawkę zdjęć i opisy.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 11.11.2014 21:03

Pudelek napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):
Czy ktoś może potwierdzić, że z "najwęższego" miejsca, tj. z drogi najbliżej Kosowa widać może kosowskie miejscowości? Jest to jakieś 5 km. Widziałem w oddali meczety. Z resztą po lewej stronie również jakieś w oddali były.


wątpliwe. To raczej meczety w Serbii, według tej mapy w regionie przygranicznym dominują muzułmanie:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 2002_1.gif

ale są to Albańczycy czy Serbowie-muzułmanie (pewnie niemożliwe)?
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 12.11.2014 00:09

Albańczycy. Serbowie, czy raczej Słowianie-muzułmanie to Boszniacy i żyją w Sandżaku w okolicach np. Nowego Pazaru
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria

cron
Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy raz - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone