Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy raz

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 15.11.2014 00:52

czy mozaiki w Stobi były zakryte czy w ruinach? Bo te najlepsze są zakryte dachem, a 2 lata temu były akurat zamknięte :/

co do celnika, to dziwię się temu pytaniu - przecież jeśli zakupiłeś (teoretycznie) alkohol w Macedonii i chcesz go wywieźc, to nie powinno go to interesować - podatek zapłaciłeś w kraju zakupu, ceł wywozowych nie ma (samobójstwo ekonomiczne = każdemu krajowi powinno zależeć, aby produkty miejscowe wywozić za granicę i tam je spożywać,zamiast tamtejszych i jeszcze reklamować), więc ciekawe o co te pytania... choć przyznam się szczerze, że na wyjeździe to celnik nigdzie do mnie nie przychodził!
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 406
Dołączył(a): 10.03.2008
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 15.11.2014 08:45

Sol-Wagon napisał(a):Dzień 9 / 3 października

trasa na dzisiaj ok. 904 km:
polecam taki dojazd do Albanii...właśnie od Pd...dodatkowo droga po stronie Albańskiej jest nowiutka (SH97 przez Krane i Vagalat);
ciekawe jest przejście graniczne Qafe Bote-Sagiada, bowiem po odprawie Albańskiej dojeżdża się do ronda, na którym skręca się w prawo o 180 stopni i można mieć wrażenie że inną drogą wraca się do tego samego przejścia...:p tu zaś pojawia się kolejne przejście graniczne...:)


Jechałem w podobny sposób z Sarandy, tylko w Grecji zjechałem z autostrady w Kozani na Ptolemaida - Florina - Bitola - Prilep, by "zaliczyć" macedońskie stragany z świeżymi owocami, papryczkami, miodem w różnych konfiguracjach.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.11.2014 09:31

Pudelek napisał(a):czy mozaiki w Stobi były zakryte czy w ruinach? Bo te najlepsze są zakryte dachem, a 2 lata temu były akurat zamknięte :/

co do celnika, to dziwię się temu pytaniu - przecież jeśli zakupiłeś (teoretycznie) alkohol w Macedonii i chcesz go wywieźc, to nie powinno go to interesować - podatek zapłaciłeś w kraju zakupu, ceł wywozowych nie ma (samobójstwo ekonomiczne = każdemu krajowi powinno zależeć, aby produkty miejscowe wywozić za granicę i tam je spożywać,zamiast tamtejszych i jeszcze reklamować), więc ciekawe o co te pytania... choć przyznam się szczerze, że na wyjeździe to celnik nigdzie do mnie nie przychodził!


część mozajek jest wcale nie przykryta, w ruinach na świeżym powietrzu, część zaś przykryta dachem...wszystko było dostępne...
co do celnika...to nie wiem czy tak to jest do końca...trochę limitów celnych określa także chyba państwo do którego się wjeżdża...
przykład: wjeżdżasz z Ukrainy do Polski i jest limit wwozu i już, chodzi o to żeby pobierać cło, bo na Ukrainie taniej...Ukraina może nie ma cła, ale Polsza tak...zakupiłem tańszy alkohol na Ukrainie i im dałem zarobić, w Polsce zaś po to nałożyli akcyzę w sklepach by na niej zarabiać...
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.11.2014 09:39

Dzień 10 / 04 październikab

trasa na dzisiaj:
Obrazek

szata na dzisiaj:
brak - nie została sfotografowana z uwagi na "nic ciekawego"...:p

trasa powrotna w całej okazałości (pkt. B to nocleg):
Obrazek
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10881
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 15.11.2014 10:01

Sol-Wagon napisał(a):Na przejściu granicznym z Macedonii do Serbii kolejka na 3 pasach na godzinę czekania...:/
celnik narodowości macedońskiej zainteresowany jest ilością przewożonego alkoholu, ale na moją odpowiedź że mam tylko piwo i 1 mały likier z uśmiechem i pochwałą VERY GOOD każe jechać dalej...:)

oj to dobrze wiedzieć, bo my zwykle wracamy z solidnymi zapasami :D

czyli dało radę pokonać tę trasę powrotną tylko z 1 noclegiem, nie pamiętam czy pisałeś że miałeś zmiennika?
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 15.11.2014 12:09

co do celnika...to nie wiem czy tak to jest do końca...trochę limitów celnych określa także chyba państwo do którego się wjeżdża...

właśnie o to mi chodzi. Wyjeżdżasz z Macedonii, więc przyczepić powinien się serbski celnik, bo to do niego wwozisz zagraniczny alkohol, a nie macedoński, z którego go wywozisz (i opłaciłeś już wszelkie podatki podczas kupowania). A tak z ciekawostek - przy wjeździe z Albanii do Macedonii duża tablica ile czego można wwozić: ile waluty, papierosów, tytoniu. A alkoholu nic. Albo ich to nie interesuje za bardzo (mi kopali samochód ostro, bagażnik był pokaźne wypełniony, ale na hasło "to prezenty" tylko się uśmiechnęli), albo czekają na jakiegoś jelenia, który popełni błąd (bo w internecie ciężko znaleźć wiarygodne dane na temat limitów niektórych państw) :D
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.11.2014 16:59

p.s. Ukrainiec też zawsze pyta ile mam alkoholu i papierosów...
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.11.2014 17:01

te kiero napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):Na przejściu granicznym z Macedonii do Serbii kolejka na 3 pasach na godzinę czekania...:/
celnik narodowości macedońskiej zainteresowany jest ilością przewożonego alkoholu, ale na moją odpowiedź że mam tylko piwo i 1 mały likier z uśmiechem i pochwałą VERY GOOD każe jechać dalej...:)

oj to dobrze wiedzieć, bo my zwykle wracamy z solidnymi zapasami :D

czyli dało radę pokonać tę trasę powrotną tylko z 1 noclegiem, nie pamiętam czy pisałeś że miałeś zmiennika?

ta granica to nic, gorzej jest na serbsko-węgierskiej, normalna kontrola bagażnika faceta w rękawiczkach...
lepiej więc skłamać ile się ma, a w razie czego udawać że się zapomniało...

trasę da się pokonać 2 x 900 km bez problemu (prowadziłem sam), jednak jeżeli chodzi o dojazd trasą którą my jechaliśmy to mało prawdopodobne...
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.11.2014 17:25

ostatni dzień przeznaczony jest na dojazd do domu; oj za zimno już na krótkie spodenki i wstyd trochę paradować w nich na śniadaniu-wydzieram więc z dna torby długie spodnie (do jazdy samochodem jednak nadal ubieram sandały, najwygodniejsze przy spędzeniu za kierownicą 10 godzin), temperatura mniejsza od tej w Sarandzie o ok. 14 stopni:)
schodzimy na śniadanie, w restauracji jest kilka osób, dostajemy kartę śniadaniową dla osób mających śniadanie w cenie, coś tam jest do wyboru, m.in. słodkie śniadanie, czy omlet:p
na obczyźnie najlepiej jeść jaja, nic nie będziemy kombinować:) nawet smakowało, jedynie co niedobre to herbata:/ dziwna, jakaś taka jasna, ziołowa, fuj...:/ pewnie kawa byłaby lepsza, ale nie pijam:)

Na serbskiej autostradzie płatność standardowo kartą, za wyjątkiem jednego przypadku gdzie wydaję resztę bilonu EUR:)

znowu jedziemy przez Belgrad...
Obrazek

dotankowuję w Serbii dokładnie tylko tyle by dojechać do domu, nie ma sensu przepłacać za paliwo:)
przy okazji zakup słodyczy...smakują nam cukierki NEGRO z kominiarzem na opakowaniu:) znamy je z wyjazdu do Słowenii w 2012r.:)

kolejka na granicy serbsko-węgierskiej na godzinę czekania na 3 pasach:) przypominam że jest początek października, tyle że sobota...:)
do tego na prawdę wielonarodowe towarzystwo...wypatrzyłem rejestracje: A, F, L, H, SRB i D...

na Węgrzech miejscami deszczowo i ta ich płaska autostrada...płaska w sensie na prawdę dobrej jakości dróg (nawet lepszej miejscami od greckich którymi jeździłem), a do tego GPS pokazuje miejscami, że jesteśmy bardzo, ale to bardzo wysoko, bowiem 100 m n.pm....:p

na Słowacji kolejne załamanie pogody, bowiem temp. spada poniżej 10 stopni C; przed granicą pojawia się taka mgła, że jadę na trzecim biegu...do tego jestem już bardzo zmęczony...jadę coraz wolniej...
na pierwszej stacji paliw na przejściu w Barwinku robię postój na rozprostowanie kości i przewietrzenie umysłu w "lodowatym" powietrzu...bardzo pomogło i po ok. 40 km jesteśmy w domy...jest godzina ok. 20.30-21.00...
wróciliśmy szczęśliwie, do dzisiaj jestem zadowolony z wyjazdu, ale czy podniecony tym krajem...to już niekoniecznie...
kraj mi się podoba jak najbardziej, ma swój urok i klimat, trzeba tego dotknąć...(szczególnie tych kontrastów i przyjaznych ludzi); na dodatek chciałbym jeszcze kiedyś poznać inne jego rejony, ale chyba bardziej podobała mi się Szwajcaria, a najbardziej Słowenia...morze bowiem nie jest mi do szczęścia potrzebne, za to góry, jeziora i lasy tak...:)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.11.2014 19:06

ktoś pomyśli, ktoś zapyta...dlaczego mając tak małą ilość dni do dyspozycji (10) pojechałem do Albanii...
odpowiadam...nie musiałem jej zwiedzić od razu całej przecież, kolejnym razem będąc np. na urlopie w Macedonii w okolicach Ochrid można zaatakować: Tiranę, Dajti, Durres, czy też Kruje;
będąc w na Pd Czarnogóry zaś można zaatakować Szkodrę, zaporę na Drinie w Koman, Lezhe...

przyznacie, że wcale nie tak mało zobaczyłem przez 4 dni pobytu na miejscu, dodatkowo coś udało się zobaczyć w tranzycie, no i wcale aż tak się nie zmęczyłem...

jeszcze trochę pomocnych informacji:
Paliwo (ON) w AL przy płaceniu kartą wyszło po 5,691 zł;
W Grecji zaś na obwodnicy Joaniny na stacji eko: 5,719 zł; na stacji BP na drodze nr 6/E92 BP po 5,907 zł (obie płatności gotówką);

uwaga odnośnie mostu na wylocie z Sarandy na Ksamil/Butrint...niezła przed nim "przerwa" w jezdni, radzę zwolnić przed nim minimum do 2 biegu...
jeżdżąc drogą Saranda-Himare nagle można trafić na brak alfaltu przez kilka-kilkanaście metrów; trzeba pokonać "wyrwę" na 1 albo 2 biegu...ale to raczej od Shen Vasil w stronę Himare;

trochę statystyk:
dojazd do Albanii: 1770 km (3 dni);
trasy "na miejscu" w przeciągu 5 dni: 1270 km / dziennie: 254 km;
trasa powrotna: 1.806 km (2 dni);
w sumie: 4846 km w 10 dni / 484 km dziennie;
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.11.2014 19:38

zestawienie kosztów:

1. opłaty drogowe_242,73 zł:
Węgry: 41,27 zł;
Serbia: 108,74 zł;
Macedonia: 35,66 zł;
Grecja: 55,31 zł
Albania (parking): 1,75 zł;

2. noclegi_838 zł:
Serba: 293,30 zł;
Albania: 544,70 zł;

3. paliwo (ON)_1.446,78 zł:
Polska: 281,32 zł;
Serbia: 176,20 zł;
Macedonia: 497,60 zł;
Grecja: 419 zł;
Albania: 72,66 zł;

4. bilety wstępu_100,90 zł:
Macedonia: 16,90 zł;
Albania: 84 zł;

5. żywność_504,69 zł:
Polska: 187,13 zł;
Serbia: 11,44 zł (napoje, słodycze, coś do chrupania);
Macedonia: 13,45 zł (jak wyżej);
Grecja: 116,36 zł;
Albania: 99,31 zł;
Albania_2x restauracja: 77 zł (wraz z napiwkami);

6. Inne / pozostałe_295,65 zł;
pamiątki + upominki (Albania i Grecja): 178 zł;
myjnia (Albania): 10,50 zł;
mapy (z przesyłką): 62,30 zł;
podstawowe leki: 44,85 zł;

7. ubezpieczenia;

żywność, restauracje, pamiątki oraz myjnia w Albanii uwzględniają koszt kilkukrotnego wybierania waluty w bankomacie (prowizja banku);
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.11.2014 20:13

pobawmy się teraz:)
dziesięć pierwszych osób niech wybierze najlepszą, najładniejszą szatę...:p

1.
Obrazek

2.
Obrazek

3.
Obrazek

4.
Obrazek

5.
Obrazek

6.
Obrazek

7.
Obrazek

8.
Obrazek

9.
Obrazek
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 15.11.2014 20:38

8.

Skąd Ty te kreacje bierzesz?
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 15.11.2014 20:45

Mój typ to 9

FUX napisał(a):8.

Skąd Ty te kreacje bierzesz?


Kilka jest z Cropp'a :)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.11.2014 20:46

strzał w 10-kę...:p zdecydowana większość:)
nr 3 kupiony zaś na Krymie:)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria



cron
Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy raz - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone