Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

A wszystko przez Agnieszkę

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18341
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.03.2010 14:19

Muliness napisał(a): postawiłam sobie za cel przeczytać wszystkie;) często do Ciebie powracam:)


Olu , dziękuję

Cel mamy taki sam :D ambitny , wiem :wink: , w moim przypadku - czas na to przeznaczony . . . limitu nie ma :wink: . . .

Twoje relacje ( nie tylko na tym forum ) śledzę uchachany po pachy i zazdroszczę ( w ten pozytywny sposób ) swobody pisania 8)

Pozdrawiam cieplutko


P.S. Zakończenie relacji za chwilkę :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18341
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.03.2010 14:55

C.d.

Pora wyjazdu zbliżała się nieubłaganie i chociaż z oporami wewnętrznymi , to jednak rozsądek
zwyciężył - wsiedliśmy do samochodu :roll:

Jedziemy Jadranką podziwiając widoczki w promieniach chowającego się słońca , potem wjeżdżamy
na autostradę . Odstaliśmy godzinkę lub dwie w korku przed tunelem , a potem . . .
W ciemnościach , strugach deszczu i chłodzie mijamy granicę z Węgrami . Warunki "pod zdechłym Azorkiem",
jazda nudna , zjeżdżamy więc na parking przed zajazdem . PO wejściu do środka okazało się , że
jesteśmy jedynymi gośćmi ale zostaniemy obsłużeni , jak tylko kucharz się obudzi :wink: :lol:
Trwało to minutkę . Język bratanków nie został przez nas opanowany nawet w stopniu podstawowym , ich
angielski był na tym samym poziomie , co stanowiło sporych rozmiarów przeszkodę w złożeniu zamówienia
Jak znalazłem w końcu znajome słowo " bograc " czy jakoś tak :wink: decyzja pojawiła się natychmiast x 2 , plus mocna kawa - też x 2
To był strzał w 10 :D :D :D :D :D :D
Kiedy po jakimś czasie w rytmie czardasza urocza " bratanica " dostarczyła nam zamówione danie ,
wiedziałem , że do domu głodny nie przyjadę :lol:
Budapeszt przejechaliśmy nad ranem prawie pustymi ulicami . Prawie , bo ominęliśmy kilka radiowozów
ze śpiącymi ( a może tylko mi się wudawało ) w środku oficerami :wink: :D
Potem Miskolc , Kośice , przed Preśovem kolejna kawa i ciacho 8)
Docieramy do miejscowości Kapušany ( z ruinami zamku warownego o tej samej nazwie , jak ktoś nie był -
polecam ) , gdzie kierujemy się do ostatniego celu naszej wędrówki .

Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 roku , miasto Bardejov to perełka słowacka
a dla nas bliskie ( nie tylko ze względu na położenie ). Często w nim bywamy i sprawdzamy co już zostało odrestaurowane :)
To właśnie w Bardejovie założony został pierwszy na ziemiach słowackich teatr i biblioteka publiczna
Średniowieczne mury , baszty i brama ( miejscami dość dobrze zachowane ) świadczą o tym jak ważnym
ośrodkiem handlowym i gospodarczym było to miasto , kolejne na szlaku handlowym północ - południe .

Warto też odwiedzić pobliskie Bardejovské Kúpele z pięknymi zabytkowymi domami zdrojowymi , pensjonatami i basenami termalnymi To leżący 6 km na północ od centrum jeden z najstarszych i najpiękniejszych kurortów Słowacji. Pierwsza wzmianka o uzdrowisku pochodzi z 1247 r., kiedy król Bela IV darował je miastu Bardejów.

Z dobrodziejstw miejscowych żródeł korzystała Elżbieta Bawarska, żona cesarza Franciszka Józefa.
Jej pomnik od roku 1903 zdobi skwer przed domem zdrojowym
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18341
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.03.2010 15:06

To dwie fotki z lat poprzednich . . .


Obrazek


Obrazek
Ostatnio edytowano 16.03.2010 15:26 przez piotrf, łącznie edytowano 1 raz
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18341
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.03.2010 15:26

Przygotowania do występów związanych ze Świętem Miasta - reszta miasta nie nadawała się do fotografowania - tłumy dzieci z rodzicami okupujące karuzele rozlokowane w bocznych uliczkach , kramy z wyrobami rękodzieła , kolorowy , gwarny tłum - wracamy na rynek :wink:

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Pierwszy raz widziałem w Bardejovie taki najazd wesołych miasteczek :wink:
Zdecydowanie wolę to miasto póżną wiosną , gdy zieleń soczysta dodaje uroku , lub w barwach jesieni . . . :)

Kolację zjedliśmy już we własnym domu




:wink: :D
Muliness
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2653
Dołączył(a): 12.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Muliness » 16.03.2010 22:35

:D i dojechaliscie cali i zdrowi :) ciesze się ale też smucę;( że to koniec .
To była prawdziwa przyjemność czytać Wasze wspomnienia :)


Jeszcze raz przesyłam pozdrowienia Agnieszce i czekam na cd teraz na inną relację:)
:D :D :D :D :D

Ps Piękne te kamieniczki i cudowne miasteczko . :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12750
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.03.2010 22:59

Szkoda, że Bardejov jest tak daleko od Wrocławia, bo z przyjemnością wyskoczyłabym tam na jakiś weekend...
Może kiedyś znajdzie się na jakiejś z moich tras, wówczas dzięki Tobie, na pewno go nie ominę :).
Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję za miłe chwile :P z Waszą chorwacką przygodą. :P
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18341
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.03.2010 16:11

Muliness napisał(a):Jeszcze raz przesyłam pozdrowienia Agnieszce i czekam na cd teraz na inną relację:)
:D :D :D :D :D


Dziękuję w imieniu Agnieszki :D :D i własnym :D :D

Następna moja relacja :?: :wink: . . . to musi troszkę poczekać . . .
ale pewnie powstanie . . . kiedyś :wink: :D
W tej chwili - wiosna - brak u mnie czasu na czytanie Waszych relacji , nie mówiąc o pisaniu własnej :? :wink: Staram się jednak każdą wolną chwilę spędzać na cro.pli - takie miłe uzależnienie 8)



dangol napisał(a):Szkoda, że Bardejov jest tak daleko od Wrocławia, bo z przyjemnością wyskoczyłabym tam na jakiś weekend...


Bardzo mi miło i cieszę się Danusiu , że udało mi się zainteresować Cię tym pięknym miastem - jest ich tu , na wschodzie znacznie więcej , podobnie jak starych zamczysk , dworów i pięknych , ciekawych miejsc - całe Bieszczady ,
Beskid Niski i Pogórze są do spenetrowania zarówno szlakami wyznaczonymi , jak i tymi mniej znanymi :wink: :P , Słowacka strona też ma się czym pochwalić :D :D Tak więc zapraszamy :D :D
Teraz śledzę Twoją relację z Dolnego Śląska , którego darzę wielkim sentymentem , bo spędziłem tam szmat czasu . . . lata osiemdziesiąte :D , na dodatek Agnieszka jest rodowitą Bielawianką :D :D


Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję i serdecznie pozdrawiam
Piotr

:D :papa: :papa: :D
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 18.03.2010 16:25

Hmm, a ja nie dostawałam powiadomień :? A tu nie dość, że do Bardejova dojechaliście, to jeszcze wszystko się skończyło :?

Zabieram ze sobą ten link (jeśli oczywiście pozwolisz :wink: ) bo to dobra ściąga, co można zwiedzić, przebywając sobie na przykład w Krynicy :D

pozdrawiam serdecznie
:D
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 18.03.2010 20:56

piotrf napisał(a):Następna moja relacja :?: :wink: . . . to musi troszkę poczekać . . .
ale pewnie powstanie . . . kiedyś :wink: :D

Jako fanka trzymam za słowo i czekam z niecierpliwością na to "kiedyś".
Ja też wole takie bardziej "intensywne" wakacje i wcale nie uważam, że coś "zaliczam" tylko cieszę się pięknymi miejscami, przyrodą, architekturą i tym wszystkim co jest troszkę inne niż u nas. Przecież to właśnie ciekawość świata wyciąga nas z domu :wink:
Dziękuję Obrazek i pozdrawiam serdecznie Obrazek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18341
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.03.2010 23:35

Tymona napisał(a):
Zabieram ze sobą ten link (jeśli oczywiście pozwolisz :wink: ) bo to dobra ściąga, co można zwiedzić, przebywając sobie na przykład w Krynicy :D



Jeżeli masz zamiar odwiedzić Beskid Sądecki , to grzechem byłoby ominąć Magurski Park Narodowy , szlak architektury drewnianej , stare cerkwie i dzwonnice , Dolinę Śmierci . . . :wink: :D :D
Sporo tego na tym terenie . . .
8)

Pozdrawiam serdecznie
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18341
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.03.2010 23:50

Kasia.K napisał(a):Jako fanka trzymam za słowo i czekam z niecierpliwością na to "kiedyś".


Kasiu , to raczej nie nastąpi prędzej , jak końcem lata :wink: :) , ale nastąpi :D
Świat jest piękny i wiele w nim ciekawych miejsc , a życie zbyt krótkie , żeby w jednym miejscu siedzieć :lol:

Pozdrawiam serdecznie
iwona73
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 20.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) iwona73 » 20.03.2010 18:51

przeczytałam całą relację z podróży i jestem pod wrażeniem :!:
pozdrawiam autora :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18341
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.03.2010 19:42

iwona73 napisał(a): pozdrawiam autora :)


Ja dziękuję nowej cro.plowce 8) za wizytę
Cieplutko Pozdrawiam i witam :D

Zobacz proszę - tu się witamy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12750
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 21.03.2010 14:20

piotrf napisał(a): na wschodzie znacznie więcej , podobnie jak starych zamczysk , dworów i pięknych , ciekawych miejsc - całe Bieszczady

Beskid Niski i Pogórze są do spenetrowania zarówno szlakami wyznaczonymi , jak i tymi mniej znanymi :wink: :P


Tereny nie są :) mi całkiem obce, chociaż może jednak? Bieszczady i Beskid Niski były częstym celem moich wypadów w latach siedemdziesiątych i wpomnianych przez Ciebie latach osiemdziesiątych :wink: , ale po tak długim czasie z pewnością jest tam zupełnie inaczej i trzeba będzie kiedyś sprawdzić naocznie, co zostało ze starych czasów...

Pozdrawienia dla Ciebie i Twojej Bielawianki :D :papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 21.03.2010 22:16

Byłem w Bardejovie i w Kupelach księżniczki Sisi z 10 lat temu.
Po fotkach widzę, że wygląd starówki uległ zdecydowanej poprawie.
Sama Chorwacja jest piękna, ale po drodze też jest ciekawie i warto przystanąć na chwilę.
Pozdravki
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
A wszystko przez Agnieszkę - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone